امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۰۲:۱۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120723
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 27
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولویت انتخاب و شناسایی این روستاهای نمونه داشتن نیروی انسانی کتابدار فعال، کتابخانه روستایی مناسب و ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، اولویت انتخاب و شناسایی این روستاهای نمونه داشتن نیروی انسانی کتابدار فعال، کتابخانه روستایی مناسب و فعالیت در اهدای کتاب و زمین برای راه‌اندازی کتابخانه بوده است.

این 14 روستای پرجمعیت دارای کتابخانه مستقل و کتابدار ماهر با مدرک تحصیلی مرتبط هستند.

کردستان از استانهای پیشگام در توسعه کتابخانه‌های روستایی است و دهیاران این استان فرهنگی همکاری خوبی با نهادهای مرتبط با کتاب و کتابخوانی دارند.

اخیرا شورای توسعه روستا با اولویت فعالیتهای فرهنگی در کانون فرهنگی و هنری مساجد تشکیل شده که توسعه کتابخوانی و افزایش فعالیتهای عام المنفعه در روستاها را در دستور کار دارد.

اکنون 35 کتابخانه روستایی در کردستان فعال است که به ترتیب بیشترین تعداد این مراکز در روستاهای شهرستانهای سنندج، سقز، بیجار، کامیاران، مریوان و دیوان دره واقع‌اند. کتابخانه‌های روستایی کردستان 4000 عضو فعال و 20 هزار عنوان کتاب دارند.

به گفته اسماعیل احمدی مدیر کل کتابخانه‌های عمومی کردستان، افزایش دسترسی مردم روستا به کتاب و کتابخانه و در نتیجه نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی و ارتقای فرهنگ کتابخوانی و ارتقای سطح فرهنگی روستاییان از جمله مهمترین اهداف ایجاد کتابخانه‌های مشارکتی در روستاهاست. تامین فضا و امکانات لازم مطابق با استانداردهای تعریف شده نهاد کتابخانه‌های عمومی می‌تواند زمینه راه‌اندازی کتابخانه در روستاها را فراهم کند.

کتابخانه‌های مشارکتی روستاها کتابخانه‌هایی است که توسط دهیاران ساخته و از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی تجهیز می‌شوند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها