امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۲:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120780
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۴
تعداد بازدید: 61
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جورج سوروس که به پدر انقلاب‌های رنگی در جهان معروف است، در تازه‌ترین اظهار نظر خود در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، جورج سوروس که به پدر انقلاب‌های رنگی در جهان معروف است، در تازه‌ترین اظهار نظر خود در مورد تحولات اوکراین، گفت سیاست‌های رئیس‌جمهور روسیه تهدیدی برای ارزش‌ها و اصولی است که اروپا بر آن بنا شده است.

وی هشدار داد که توسعه‌طلبی روسیه، تهدید حیاتی برای اتحادیه اروپا به حساب می‌آید و خواستار حمایت مادی از اوکراین شد.

سوروس استدلال کرد که ملی‌گرایی تهاجمی و استبداد پوتین، یک مدل جایگزین برای دموکراسی‌ لیبرال غربی را به نمایش می‌کشد و وی برای مستند کردن این استدلال خود به تحسین رئیس‌جمهور روسیه توسط «نایجل فاراژ» رهبر حزب استقلال انگلیس، «مارین لوپن» رهبر حزب جبهه ملی فرانسه و «ویکتور اوربن» نخست‌وزیر مجارستان اشاره کرد.

وی در مقاله‌ای که در بخش بازبینی کتاب‌های روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز به چاپ رسید در اینباره گفت: «حیات اروپا با چالش‌هایی از سوی روسیه روبرو است. نه رهبران اروپایی و نه شهروندان اروپا به طور کامل از این چالش اطلاعی ندارند و نمی‌دانند چگونه به بهترین شیوه می توانند با این چالش روبرو شوند».

سوروس در این مقاله اینگونه ادامه داد: «هم‌اکنون روسیه در حال ارائه یک جایگزینی است که چالش اساسی برای ارزش‌ها و اصولی به همراه دارد، که اتحادیه اروپا در اصل بر پایه این اصول بنا نهاده شده است. این جایگزین بر اساس استفاده از نیرویی است که خود را به شکل سرکوبگری در داخل و تهاجم در خارج به نمایش می‌کشد.»

این سرمایه‌گذار آمریکایی به روزنامه گاردین می‌گوید: «به واسطه بحران یورو، نارضایتی عمومی از اتحادیه اروپا وجود دارد. بحران یورو به شیوه‌ نادرستی مدیریت شد و برای مدتی به طول انجامید و اتحادیه دواطلبانه برابر را به یک چیز کاملاً متفاوت تبدیل کرد».

وی ادامه داد که اتحادیه اروپا به یک رابطه ناکارآمد بین کشورهای بستانکار و بدهنکار تبدیل شده است و همین امر منجر به گسترش خشم شده است. پوتین، رابطه خوبی با آنهایی که علیه اروپا تحریک شده‌اند برقرار کرده است. شکست اروپا بعنوان یک آزمونی در یک دولت فراملی، روسیه را به یک تهدید محکم تبدیل می‌کند...سقوط اوکراین یک شکست بزرگی برای ناتو، اتحادیه اروپا و آمریکا خواهد بود و یک روسیه پیروز و موفق نفوذ بسیار بیشتری در اتحادیه اروپا پیدا می‌کند و تهدید شدیدی برای کشورهای بالتیک که دارای جمعیت زیاد قومی به حساب خواهد آمد.

سوروس پیش‌بینی کرد که بعد از انتخابات روز یکشنبه اوکراین، رئیس‌جمهور روسیه به «پترو پروشنکو» رئیس‌جمهور اوکراین یک قرارداد تأمین گاز برای اوکراین به شرط آنکه نخست‌وزیر مورد قبول پوتین منصوب شود را پیشنهاد می‌دهد. اگر این پیشنهاد رد شود، احتمالاً پوتین به پیروزی کوچکتری که هنوز در دسترس او است، بازمی‌گردد و آن این است که او می‌تواند قبل از زمستان با توسل به زور یک مسیر زمینی از روسیه به کریمه و ترانس‌نیستریا باز کند.

وی در پایان از کشورهای غربی خواست تا حمایت مادی از اوکراین به عمل آورند و دستکم ۲۰ میلیارد دلار پول به این کشور تزریق کنند و همچنین به آنها وعده دهند که در زمان لازم، مبالغ بیشتری به آنها کمک خواهند کرد تا بدهی‌ عمومی‌اشان را تسویه کنند و همچنین به اصلاح بخش انرژی این کشور کمک کنند.

سوروس تصریح کرد: «اتحادیه اروپا با نجات اوکراین در واقع خود را نجات می‌دهد».
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها