امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۳۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120781
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۴
تعداد بازدید: 25
گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; :  « خفه کردن پیام رسان» عنوان یادداشتی است که به دنبال مرگ مشکوک خانم « سرنا شیم» ...

گروه بین الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; :  « خفه کردن پیام رسان» عنوان یادداشتی است که به دنبال مرگ مشکوک خانم « سرنا شیم» خبرنگار لبنانی تبار شبکه پرس تی وی در ترکیه در وب‌گاه گروه انگلیسی فارس(FNA) منتشر شده است. برگردان فارسی آن بواسطه اهمیت موضوع و جهت اطلاع مخاطبان گرامی عینا نقل می شود:

در این یادداشت می خوانیم:

«سرنا شیم» خبرنگار پرس‌تی‌وی در ترکیه یکی از آن بازگویان حقیقت است؛ خبرنگار لبنانی-آمریکایی تباری که در یک تصادف رانندگی در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه «کشته شد». پس از ارائه گزارش از استان «ارفه»، خودروی حامل شیم در مسیر حرکت به هتل بود که با یک ماشین سنگین برخورد کرد.

«تصادف» سرنا شیم فضایی از تردید و ظن در ترکیه ایجاد کرده است. چندین شبکه و رسانه خبری از جمله پرس‌تی‌وی تصادف با ماشین را «مشکوک و مرموز» خوانده‌اند. . شیم قبل از فوتش به پرس‌تی‌وی گفته بود که سازمان اطلاعات ترکیه او را به جاسوسی متهم کرده است. او این اتهامات را رد کرد اما درباره دستگیری‌اش ابراز نگرانی کرده بود.

سرنا شیم گزارشها و تصاویری از نفوذ داعش به سوریه از مرز ترکیه با استفاده از کامیونهای سازمان‌های غیردولتی و سازمان جهانی غذا بدست آورده بود.

سرنا شیم دومین خبرنگار پرس‌تی‌وی  است که طی دو سال اخیر کشته شده است. «مایا ناصر» اولین نفر بود. خبرنگار پرس تی وی در سوریه که توسط تک‌تیرانداز عضو شورشیان سوری و در حالی که از بمبگذاریها در دمشق گزارش می‌داد، کشته شد. ناصر از خط مقدم درگیری گزارش می‌داد. گزارش‌های تصوری و ویدئویی او از مناطق جنگی حلب‌یکی از منابع ارزشمند خبری از تحولات میدانی بود.

هنوز خیلی زود است که به نتیجه خاصی برسیم اما آنچه که واضح است آنکه به خاطر تصاویر دردناک و گزارشهای خبرنگاران مستقلی شبیه به «شیم»، وی به هدفی برای آنهایی بود که خواهان پوشاندن حقایق در کشورهایی چون سوریه، عراق، لیبی و افغانستان هستند؛ گزارش‌های خبری جایگزین و مبتنی بر خبرهای شاهدان عینی که روایت‌های رسانه‌های حامیان غرب و اسرائیل را رد و تکذیب کرده و می‌کند.

البته رژیم‌هایی از قبیل آمریکا، اسرائیل و متحدان آنها همچنان به هدف قرار دادن خبرنگاران و حتی شبکه‌های تلویزیونی ادامه می‌دهند. مصونیت نظامی آنها از خاطره کوتاه مدت رسانه‌های موسوم به «جامعه بین‌المللی» نفع می‌برد. مرگ مشکوک «شیم» می‌تواند اینگونه نگاه شود که در واقع ادامه الگوی بلندمدت آنها برای مرتکب شدن به جنایت هدف قرار دادن بدون مدرک و نتیجه خبرنگاران است.

در هر صورتی هدف قرار دادن خبرنگاران به ویژه آنهایی که قبلا اعلام کردند برای یک رسانه دولتی کار می‌کنند، یک جنایت جنگی است. سازمان «خبرنگاران بدون مرز» در این باره گفته : «این واقعیت که رسانه به عنوان نهاد تبلیغی و پروپاگاندا است، توجیهی برای اینکه آنها هدف حمله نظامی قرار گیرند، نیست. یک کمیته کارشناسی تشکیل شده توسط دادستان دادگاه بین‌المللی دادگستری(لاهه) برای یوگسلاوی سابق که به منظور بررسی حملات و بمباران ناتو در سال 1999 تشکیل شد، تصریح کرد که «خبرنگاران یا سازمان‌های رسانه‌ای صرف اینکه خبر تهیه یا تبلیغات می‌کنند، هدف مشروع و قانونی برای حمله نظامی نیستند».

برای نسل‌های متمادی خبرنگاران مستقل و آزاد با پوشش اخبار جنگ‌ها، فاجعه‌های بشری و فاش کردن جنایات تاریک و زشت در حق انسانیت که به نام «دموکراسی و آزادی» انجام شده، جان خود را در معرض خطر قرار داده و می‌دهند. طی سالیان گذشته شاهدان هدف قرار گرفتن بیش از پیش گویندگان حقیقت یعنی خبرنگاران بوده‌ایم؛ کسانی که از چنین حملاتی نجات یافتند تقریبا به طور روزمره می‌گویند: «ما مطمئنیم که به طور خاص(تعمدا) هدف قرار گرفتیم».

تحت شرایط کنونی، جامعه رسانه‌ای مستقل خبری هیچ گزینه دیگری غیر از ایجاد یک کمپین و کارزار بین‌المللی برای افزایش آگاهی دراین باره و مجازات کسانی که خبرنگاران آزاد و مستقل را هدف قرار می‌دهند، وجود ندارد. رسانه‌های خبری ایرانی به عنوان صدای پیشرو در جهان رسانه‌های جایگزین باید به این کمپین و کارزار جدید بپیوندند.

این تنها راه برای جلب توجهات به افزایش کشته و زخمی شدن خبرنگاران مستقل در درگیریهای مسلحانه و در برخی موارد نتیجه هدف قرار دادن مستقیم خبرنگاران توسط افراد مسلح است. بدین منظور، جامعه جدید رسانه‌ای مستقل باید همچنین یک دستور کار حقوقی- قانونی و بین‌المللی به راه اندازد، تحقیق کند، موارد هدف قرار گرفتن خبرنگاران  مشخص شده و راه برای محاکمه عاملان هدف قرار دادن خبرنگاران مستقل به اتهام جنایت تسهیل شود. «سرنا شیم» به عنوان مادر دو فرزند سزاوار این کمپین و کارزار است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها