امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۴:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120823
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۴:۵۵
تعداد بازدید: 64
به گزارش حوزه دولت  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیش از ظهر ...

به گزارش حوزه دولت  پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) در دیدار احمد بن جاسم بن محمد آل ثانی، وزیر اقتصاد و تجارت قطر با اشاره به منافع مشترک دوکشور در امنیت منطقه، ذخایر مشترک زیرزمینی، اشتراکات دینی، جغرافیایی و فرهنگی، از روند مناسبات دوکشور ابراز خرسندی و برضرورت توسعه همکاری های اقتصادی تاکید کرد.
وی همچنین با اشاره به حوادث و وقایع منطقه و اهمیت آن برای دوکشور خاطرنشان کرد: امروز حوادث و وقایع منطقه به سمتی پیش می‌رود که کشورهای همسایه بیش از هر زمان دیگری نیازمند رایزنی، تبادل نظر و اتخاذ مواضع هماهنگ می‌باشند. تروریسم و افراطی‌گری مهمترین خطر منطقه می‌باشد که تمام کشورها را تهدید می‌کند.
جهانگیری افزود: در ابتدای تحرکات داعش در عراق متأسفانه شاهد آن بودیم که برخی کشورهای منطقه موضع صریحی در قبال جنایات این گروه اتخاذ نکردند. هم اکنون که ماهیت داعش بر هیچ کس پوشیده نیست، شایسته است اقدامات جدی در مقابله با این گروه انجام شود. اولین گام در مقابله با این گروه، قطع حمایت‌های مالی و تسلیحاتی از این گروه است.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه قطر شایستگی میزبانی جام جهانی 2022 را دارد، افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای هرگونه همکاری در تمامی عرصه‌ها از جمله در توسعه زیرساخت‌ها، صدور خدمات فنی و مهندسی و ... به منظور برگزاری هرچه باشکوه‌تر این بازیها اعلام می‌دارد.
وی با اشاره به ظرفیتهای دو کشور برای گسترش روابط اقتصادی، تصریح کرد: علیرغم اراده رهبران دو کشور به گسترش هرچه بیشتر روابط و روند رو به رشد آن، متاسفانه حجم روابط اقتصادی میان دو کشور در سطح پایین می‌باشد. دو کشور توانایی‌های خوبی دارند که می‌توانند بعنوان مکمل عمل کنند. در این راستا امیدوارم در آینده نزدیک کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور در جهت افزایش تعاملات اقتصادی برگزار شود.
جهانگیری ضمن اعلام استقبال مسئولین جمهوری اسلامی ایران از پیشنهاد ایجاد منطقه آزاد تجاری مشترک ازسوی قطر جهت تسهیل تجارت میان دو کشور و ارتقای مبادلات ،خاطرنشان کرد: علیرغم انجام مقدمات این امر و سفر مقامات مربوطه، عملاً پیشرفت‌هایی در این عرصه حاصل نشده است.
معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به تحریمهای ناعادلانه سالهای اخیر علیه ایران افزود: در سالهای گذشته تحریم‌های غیرعادلانه موانعی را در تجارت دو جانبه بوجود آورده بود. با شکسته شدن ساختار تحریم‌ها ، راه برای گسترش بیشتر روابط هموار گردیده است.
وی تاکید کرد: هم اکنون بانک‌های خصوصی شامل هیچگونه تحریمی نیستند و تعدادی از آنها آماده ایجاد شعباتی در دوحه هستند و تهران نیز متقابلاً آماده است تا میزبان تمام بانک‌ها و شرکت‌های بیمه قطری باشد.

وزیر اقتصاد و تجارت قطر نیز در این ملاقات با تاکید بر تقویت مبادلات بازرگانی دو کشور اظهار داشت: ما تلاش جدی داریم که این مبادلات را تقویت و تسهیل نماییم و تمام موانع پیش رو را برداریم.

احمدبن جاسم بن محمد آل ثانی افزود: ما به افزایش مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو طرف خوشبین هستیم و این احساس را از طرف مقابل هم مشاهده می کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد که قراردادهای تجاری چندی بین ایران و قطر به امضا برسد و بازرگانان، مبادلات تجاری خوبی را انجام دهند.

وزیراقتصاد وتجارت قطر همچنین با اشاره به چالشهای کشورهای اسلامی در منطقه ، خاطرنشان کرد: ما مطمئن هستیم با خردمندی مسئولین جمهوری اسلامی ایران و قطر می توان با این مسائل مقابله و از آنها عبور کرد و در حل مسائل، گامهای مهمی برداشت.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها