امروز : سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۲:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120830
تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۷
تعداد بازدید: 361
از جمله دلایلی که آل سعود سعی دارد از رهگذر طرح اعدام شیخ نمر به دست آورد بازی سیاسی این رژیم با شیعیان عربستان است.

از جمله دلایلی که آل سعود سعی دارد از رهگذر طرح اعدام شیخ نمر به دست آورد بازی سیاسی این رژیم با شیعیان عربستان است.

؛ رسانه‌های عربستان گزارش دادند، دادستانی این کشور برای نمر باقر النمر، روحانی شیعه تقاضای حکم اعدام کرده است.

النمر که در ماه ژوئیه ۲۰۱۲ دستگیر و زندانی شده بود، روز دوشنبه هفته گذشته دادگاهی شد. دادستانی عربستان این روحانی را متهم به "کمک به تروریست‌ها"، "تحریک به اغتشاش" و "محاربه" کرده؛ اتهامی که مجازات آن مرگ و اعدام است. حکم اعدام برای شیخ نمر باقر النمر در شرایط پرتنشی تقاضا شده است. شیعیان عربستان از دو سال قبل در اعتراض به اعمال تعبیض علیه خود، اعتراضاتی را آغاز کرده‌اند که مرکز آن استان القطیف در شرق عربستان است.

اما آل سعود چرا در شرایط پر التهاب منطقه تصمیم به صدور این حکم کرده است؟

واقعیت این است که جامعه آل سعود در سال های اخیر با چالش ها و شکاف های فراوانی روبه رو بوده است به گونه ای که مشروعیت آن به شدت تضعیف شده است. به همین دلیل آل سعود در هر برهه ای از زمان برای انحراف افکار عمومی دست به ماجراجویی جدیدی می زند.

در شرایط کنونی نیز که این کشور در عرصه بین المللی با اتهام حمایت از تروریست های داعش روبه رو است مقامات آل سعود سعی دارند تا با پیش کشیدن مسئله اعدام شیخ نمر افکار عمومی را از این امر منحرف کند. اما این رژیم نمی داند که چه پیامدهایی در انتظار آن است.

صدور این حکم آنچنان نابخردانه بوده که علاوه بر واکنش های جهان اسلام برخی از سازمان های بین المللی نیز خواستار آزادی فوری این روحانی برجسته شیعه شده اند. چرا که اتهاماتی که آقدامات آیت الله نمر در قانون عربستان مجازات آن ها اعدام نیست و اعدام در این کشور بیشتر برای محاربه مستقیم، قتل عمد و قاچاق مواد مخدر به کار می رود.

یکی دیگر از دلایلی که آل سعود سعی دارد از رهگذر طرح اعدام شیخ نمر به دست آورد بازی سیاسی این رژیم با شیعیان عربستان است. آل سعود که نیک می داند شیعیان عربستان نقش بسیار مهمی در این کشور دارند و چاه های نفتی عربستان که تنها ابزار و منبع قدرت این کشور است در استان های شیعه نشین قرار دارد سعی دارد از این طریق با شیعیان عربستان وارد نوعی بازی سیاسی شود و در واقع به دنبال کنترل و محدود کردن جنبش انقلابی شیعیان این منطقه است که از سال 2011 در سایه بیداری اسلامی در منطقه شروع شده است.

اما با توجه به عدم حاکمیت منطق صحیح بر دستگاه سیاستگذاری عربستان این بار نیز نه تنها آل سعود از طریق طرح اعدام شیخ نمر به اهداف خود نخواهد رسید بلکه بار دیگر مجبور خواهد بود در برابر انقلابیون کوتاه بیاید. چرا که اکثر ناظران منطقه ای بر این اعتقادند که آل سعود جرات اجرای این حکم را ندارد و این اقدام تنها یک بلوف و بازی سیاسی است.

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها