امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۱:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120876
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن هاشمی امروز در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در وزارت بهداشت افزود: اقدامات موفق وزارت بهداشت در

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حسن هاشمی امروز در اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در وزارت بهداشت افزود: اقدامات موفق وزارت بهداشت در احرای طرح تحول سلامت باعث رضایت عمومی شده است اما از سال دوم اجرای طرح، کار سخت تر می شود و معمولاً از این زمان به بعد زیرذره بین هستیم و خیلی ها به دنبال دیدن نیمه خالی لیوان هستند.

وی گفت: باید از دستاوردهای طرح تحول سلامت مراقبت کنیم. البته در مورد بودجه بسته بهداشتی مشکلاتی داشتیم و اعتبارات اندکی دیر اختصاص پیدا کرد که اخیراً با دستور رئیس جمهور بودجه یک درصد ارزش افزوده اختصاص پیدا کرد و به حساب وزارت بهداشت واریز شد. 

وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی وزارت بهداشت در اصلاح نظام سلامت کمبود نیرو است،همین الان ما 100 هزار نیرو داریم که مجوز استخدام ندارند و نتوانسته ایم این افراد را تعیین تکلیف کنیم. کمبود زیادی در بخش پرستاری، پیراپزشکان و نیروهای خدمه داریم و اگر نتوانیم این کمبودها را جبران کنیم باعث نارضایتی مردم می شود.

وی اضافه کرد: به حز بسته کاهش فرانشیز بقیه بخشهای طرح تحول سلامت با ضعف و قوت در دانشگاهها اجرا می شود، البته بخشی از آن طبیعی است اما اگر میزان اجرا در حدی باشد که زیر خط قرمز باشد، به هیچ عنوان پسندیده و قابل  قبول نیست.

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاههای علوم پزشکی گفت: برای مقابله با زیرمیزی ها و تخلفات باید طرح جدیدی را در پیش بگیریم و رودربایستی را کنار بگذارید، باید بین مدیرانی که عملکرد موفق دارند با کسانی که عملکرد نظارتی شان زیر خظ قرمز است تفاوت باشد.

وی ادامه داد: در مورد پرداختی به پرستاران متأسفانه از سالهای 90، 91 و 92 معوقه داشتیم که اکنون کم شده اما هنوز همه دانشگاهها در یک سطح نیستند برخی تا شهریور تسویه حساب کرده‌اند و برخی هنوز تا اردیبهشت را تسویه حساب کرده‌اند که باید هر چه سریعتر عقب ماندگی را جبران کنند.

وی گفت: موضوع اعتباربخشی بیمارستانهای خصوصی را جدی بگیرید، اگر حرفی بزنید و هشداری بدهیم و به آن عمل نکنید دیگر سنگ روی سنگ بند نمی شود، باید نظام تشویق و توبیخ بیمارستانها و مراکز درمانی با جدیت اجرا شود.

هاشمی به روسای دانشگاههای علوم پزشکی گفت:‌ باید پرداختی ها را تسریع کنید، برخی بیمارستانها ضریب اشغال بالایی دارند، پروژه های بیمارستانهای جدید به خصوص در مناطق سردسیر باید زودتر به بهره برداری برسند. ممکن است ما بیشترین توجه به را کیفیت خدمات درمانی داشته باشیم اما مردم به کارهایی اهمیت می دهند که فکر می کنند به آنها احترام گذاشته شده است مانند نوبت دهی، پذیرش و خدمات هتلینگ.

وی گفت: تا آخر امسال باید آزمایشگاههای بیمارستانها تجهیز شوند و میزان ارجاع نمونه ها به خارج بیمارستان بیش از 3 درصد نباشد و حتی به صفر برسد. چهره بیمارستانهای دولتی از نظر تجهیزات باید تا یکسال آینده متحول شود و مردم باید این تغییرات را احساس کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: اگر مرکز خدمات تصویربرداری مثلاً ام آر آی آماده است، سریع نیرو بگیرید و راه اندازی کنید و منتظر بودجه دولتی نمانید، می توانید وام بگیرد و نیرو جذب کنیم زیرا فقط با پرداخت 400 هزار تومان بابت یک شب خدمات ICUهزینه تخت جبران شده و سودآور نیز هست و نباید این ظرفیت بلااستفاده بماند.

وی اضافه کرد: پزشکان طرح ضریب k را که به عنوان نیروهای جوان و جدید به دانشگاههای علوم پزشکی می آیند احترام کنید، این مسئله هم برای خوشنامی دانشگاه مهم است و هم باعث ماندگاری پزشکان در استانها می شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: به زودی هزار یونیت دندانپزشکی به دانشگاههای علوم پزشکی وارد می شود، دانشکده های دندانپزشکی می توانند حتی روزهای پنجشنبه و جمعه نیز به مردم خدمات دهند تا نوبت دهی ها کوتاه تر شود. این کار تأثیر زیادی در افزایش رضایت مردم دارد.

وی گفت: متأسفانه بسیاری از مراکز بهداشتی به حالت نیمه تعطیل درآمده است که امیدواریم با اعتبارات جدید که آمده و ورود نیروهای جدید این مسئله حل شود و مراکز بهداشتی در شبکه بهداشتی فعال شوند.

وی ادامه داد: خرید خدمت بهداشتی و درمانی از بخش خصوصی مستلزم داشتن آیین نامه است که در حال تدوین آن هستیم.

وزیر بهداشت گفت: واکسن پنتاوالان نیز تا 3 هفته دیگر در اختیار همه دانشگاههای علوم پزشکی قرار می گیرد.

هاشمی گفت: هر دانشگاهی که امکان و ظرفیت پذیرش بومی به صورت ضریب مازاد را داشته باشد، این اختیار را دارید که بومی گزینی کند. در این مورد لازم نیست منتظر مجوز بوردها بمانیم، ضمن اینکه اعضای بوردها باید تغییر کنند، حالا که می دانیم در برخی رشته ها مانند پرستاری کمبود داریم، هیچ راهی جز افزایش ظرفیت و بومی گزینی نیست.

وی گفت: حتی در مورد تأمین کمک بهیار و کمک پرستار نیز که متأسفانه طی سالهای گذشته حذف شده و موجب نارضایتی بیماران شده است، می توانیم از ظرفیت جهاد دانشگاهی برای تریبت نیرو استفاده کنیم طی دوره های 6 ماه و یکساله نیرو تربیت کنیم.

وزیر بهداشت همچنین افزود: قرار بود امسال 16 هزار پرستار به صورت شرکتی در دانشگاههای  علوم پزشکی جذب شوند که متأسفانه تاکنون فقط 1100 نفر جذب شده است، این وضعیت اصلاً رضایتبخش نیست و مسئولان مربوطه هر چه سریعتر عقب ماندگی را جبران کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها