امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۰۷:۵۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120923
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 37
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در بخش تحلیلی مجله سوره اندیشه، آثاری از ابراهیم فیاض، نصرالله حکمت، علی مرادخانی، یوسفعلی میرشکاک، احمد

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در بخش تحلیلی مجله سوره اندیشه، آثاری از ابراهیم فیاض، نصرالله حکمت، علی مرادخانی، یوسفعلی میرشکاک، احمد رهدار، قاسم پورحسن، سیدموسی دیباج، محمد صافیان، محمدتقی چاوشی، مهدی معین‌زاده، محمدعلی مرادی، جلال پیکانی، میثم سفیدخوش، سیدمهدی ناظمی و... آمده است. همچنین بخش ضمیمه کتاب اسفار، تازه‌های بازار کتاب معرفی شده و با حسین مفید، مدیر نشر مولی، درباره‌ حوزه‌ کاری این انتشارات و همچنین کتابفروشی مولی گفتگویی صورت گرفته است.

بخش شخصیت که پایان بخش مجله است، به معرفی و گفتگو با شهرام پازوکی پرداخته و کتاب جدید وی با عنوان عرفان و هنر در دوره مدرن را مورد بررسی قرار داده است.

مجله سوره‌ اندیشه در دوره‌ جدید خود، به‌دنبال فهم کل‌گرایانه از وضع موجود است؛ فهمی که ساحات مختلف اجتماعی را در یک یکپارچگی نسبت به هم، درک کند و بتواند هر مصداقی را در پناه این نگاه ببیند تا شاید امکان برون‌رفت از این وضع فراهم شود. در این راستا، این شماره از مجله سوره، به این موضوع پرداخته که چرا پیش از این، شرایط به‌گونه‌ای نبود که نزاع بر سر «کارآمدی»، به این نحو، امکان مسئله شدن داشته باشد.
 


 

نزاع‌های مختلف بر سر کارآمدی، در فضایی طرح می‌شوند که به لحاظ تاریخی، سی و چند سال از انقلاب می‌گذرد و آن نتایجی که مورد انتظار بوده، هنوز محصل نیست. انقلاب اسلامی در گریز و گذار خود به سمت و سوی مقصود، طلب و مطالباتی را از سر خویش گذرانده که محصول موقعیت تاریخی خویش است. زمانی که انقلاب در آغاز خویش به سر می‌برد، گفت‌و‌گوی کارآمدی چندان وجهی نداشت و مطالبه‌ اصلی نبود چراکه کارآمدی بهره‌مندی جامعه‌ای رو به سوی توسعه و پیشرفت است و آن روز، این مقوله چندان مهم نبود. ولی امروز مهم است و ما هر ساعت و دم، آگاه یا ناآگاه، انقلاب و جامعه‌ی خود را به محکمه می‌سپریم و مورد سنجش قرار می‌دهیم که آیا نظام اجتماعی ما کارآمد است یا ...؟

«کارآمدی» گاه وصف سازمانی خاص قرار می‌گیرد و اداره‌ای را کارآمد یا ناکارآمد می‌نامند و گاه، این امر به سازمان‌های بزرگ‌تر و نظامات اجتماعی هم تعمیم داده می‌شود تا سخن به آنجا می‌رسد که موضوع بحث کارآمدی، کل جامعه می‌شود. هنگامی که امروز از امورات جامعه من‌حیث‌کلی صحبت می‌کنیم، نظر به کارآمدی آن داریم و این امر در انظار عمومی به‌صورت رضایت‌مندی و یا نارضایتی جلوه می‌کند. حال اینکه در این بین، سیاست باید مورد خطاب مطالبه‌گران کارآمدی باشد یا اینکه در این زمانه، مدیریت جای سیاست را گرفته است؛ و اینکه آیا بدون سیاست، می‌توان به اداره‌ مناسب دست یافت، سؤالاتی است که پاسخی کوتاه و روشن ندارد و از موضوعاتی است که می‌تواند مورد پرسش در یک مجله و بلکه بیشتر باشد، خصوصاً آنکه بخواهیم بدانیم در چه زمان و موقعیتی این موضوع و معنا مهم می‌شود.

نسبت اداره و سیاست، موضوع نظام اجتماعی است که در سبک زندگی، ظهوری «کار»گونه دارد، و در نظریه اجتماعی، تفکر، هنر و تاریخ، هر کدام امتداد و زاویه‌ای پیدا می‌کند. مجله‌ سوره‌ اندیشه در بخش اصلی و تحلیلی خود در شماره‌ اخیر، کار اصلی خود را پرداختن به این موضوع دانسته است. امید که بتواند پرسش‌های خود را به تأمل مخاطبان و جامعه فکری بگذارد.

علاقمندان می‌توانند برای دریافت اخبار و اطلاعات بیشتر، تهیه این شماره و همچنین اشتراک مجله سوره اندیشه، به سایت www.sooremag.ir  مراجعه کنند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار