امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۲۲:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120955
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۹
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بخش کشاورزی در راستای رسیدن به خودکفایی پیشگام است و دستیابی به امنیت غذایی و عزت سیاسی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; بخش کشاورزی در راستای رسیدن به خودکفایی پیشگام است و دستیابی به امنیت غذایی و عزت سیاسی در جهان بدون توجه به این بخش مسیر نمی‌شود.

تحقق برخی از مؤلفه‌ها از جمله توسعه تولید و اتکا به تولید داخلی نیازمند تأمین زیر ساخت‌های مناسب برای این بخش است که یکی از آنها تأمین به موقع و مناسب نهاده‌های کشاورزی است.

دستیابی به اهداف و برنامه‌ریزی برای تولید پایدار محصولات کشاورزی بدون توجه به زیرساخت‌ها و توجه به تأمین نهاده‌ها امکان‌پذیر نیست و برای رسیدن به یک عملکرد مطلوب لازم است نهاده‌های کشاورزی از قبیل بذر، کود، سم و ماشین‌آلات با بهترین کیفیت و کمترین قیمت در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

این گزارش می‌‌افزاید: امسال مسئولان بخش کشاورزی برای تهیه نهاده‌های مورد نیاز کشاورزی از قبیل تأمین کودهای شیمیایی و بذرهای اصلاح شده، تمهیداتی را اتخاذ کردند، به طوری که اعلام کرده‌اند به لحاظ تأمین کود و بذر هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و انبارها مملو از این موارد است.

همچنین بر اساس اظهارات کشاورزان کود، سم و بذر به مقدار کافی وجود دارد و هیچ گونه مشکلی از نظر تأمین آن  وجود ندارد، ولی قیمت‌ها گران و کیفیت کودها مناسب نیست.

* کودهایی شیمیایی بی‌کیفیت است

جلال شاهسونی گندمکار نمونه کشوری از زنجان می‌گوید: کود به اندازه کافی موجود است و مشکلی از بابت تهیه آن از طریق اتحادیه‌ها و بازار آزاد وجود ندارد، ولی مشکل اصلی ما کشاورزان در استفاده از کودها کیفیت آن است.

وی افزود: سه سال پیش کودهای شیمیایی کیفیت خوبی داشت، اما به اندازه کافی موجود نبود و کشاورزان برای تأمین مشکل داشتند، اما اکنون کود‌های ‌شیمیایی به مقدار کافی وجود دارد، ولی از کیفیت مطلوبی برخودار نیستند و استفاده از آن به زمین و محصول صدمه می‌زند.

این کشاورز گندمکار با اشاره به نرخ تضمینی گندم برای سال زراعی جاری گفت: هزینه‌های تولید برای کشاورز بسیار بالا و کمرشکن است و طی دو، سه سال اخیر هزینه‌ها نهاده‌ها و ماشین آلات کشاورزی رشد چشمگیری داشته است، بنابراین افزایش 105 تومان نرخ خرید تضمینی گندم جوابگوی هزینه‌ها نیست و کشاورز از تولید این محصول متضرر می‌شود.

* سطح زیر کشت گندم را کاهش می‌دهم

شاهسون با بیان اینکه سال گذشته 50 هکتار کشت گندم داشته است، اظهار داشت: با توجه به نرخ نامناسب برای خرید تضمینی امسال فقط 25 هکتار گندم کشت می‌کنم، زیرا کشت این محصول به صرفه نیست و بقیه زمین‌هایم را به کشت محصولاتی دیگر اختصاص می‌دهم. 

* گرانی کود و بذر اصلی‌ترین مشکل کشاورزان

محمدرضا زندی گندمکار ورامینی گفت: کشت گندم در ورامین از 15 مهر شروع شده و تا پایان آبان ماه ادامه دارد. 

وی با بیان اینکه کود و بذر به اندازه کافی موجود است، گفت: برای تأمین این نهاده‌ها مشکلی نداریم، ولی هزینه‌ تأمین آن بالاست، به طوری که هر کیلوگرم بذر گندم با قیمت 1350 در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد.

زندی با بیان اینکه استفاده از کودهای حیوانی بسیار برای زمین مفید است، گفت: اما متاسفانه تهیه آن برای کشاورز امکان پذیر نیست و هزینه تمام شده آن گران است، زیرا هر 10 تن کود حیوانی 450 هزار تومان است.

زندی با اشاره به اینکه هر هکتار زمین حداقل 20 تن کود حیوانی نیاز دارد، بیان داشت: اگر زمین کشاورزی با کود حیوانی تغذیه شود، به مدت 10 سال از هرگونه کودی بی‌نیاز می‌شود.

وی افزود: کودهای شیمیایی هم گران و هم بی‌کیفیت هستند و استفاده از آنها باعث افزایش قیمت تمام شده محصولات کشاورزی می‌شود.

* کشاورزان از کشت گندم متضرر می‌شوند

زندی اظهار داشت: نرخ 1155 تومانی خرید تضمینی گندم اصلا مناسب نبوده و جوابگوی هزینه‌ها نیست و کشت گندم جز ضرر چیزی عاید کشاورز نمی‌کند.

این کشاورز گندمکار با بیان اینکه تسهیلات بانکی با شرایط سختی به کشاورز داده می‌شود، گفت: بانک‌ها برای دادن وام به کشاورزان سند مالکیت شهری می‌خواهند و شرایط سختی را مقابل کشاورز قرار می‌دهند، به همین دلیل متقاضیان وام بانکی از گرفتن وام منصرف می‌شوند.
انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها