امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 24
۲۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120967
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۱:۴۹
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، پارلمان منطقه کردستان عراق روز پنجشنبه با طرح اعزام پیشمرگ‌ها به شهر کوبانی سوریه برای ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق، پارلمان منطقه کردستان عراق روز پنجشنبه با طرح اعزام پیشمرگ‌ها به شهر کوبانی سوریه برای کمک به کردهای این شهر در مقابل داعش موافقت کرد، به این ترتیب این اولین اقدام نظامی منطقه کردستان عراق در خاک سوریه محسوب می‌شود.

پس از رای پارلمان دولت منطقه‌ای کردستان عراق اعلام کرد که تصمیم دارد 200 نیروی پیشمرگ را به همراه سلاح‌های سنگین به منطقه کوبانی واقع در شمال سوریه اعزام کند.

«محمد ایبش»، عضو کمیته روابط خارجی حزب اتحاد کردستان سوریه در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دمشق در این باره گفت: همه نیروهای کرد حاضر ر شهر عین العرب و در منطقه کردستان شمال عراق با ورود نیروهای پیشمرگ مجهز به سلاح‌های سنگین و متوسط به کوبانی برای کمک به مقاومت کوبانی و مبارزه با تروریست‌های داعش توافق کردند اما تاکنون نیروهای پیشمرگی وارد کوبانی نشده‌اند در حالی که کردستان عراق هم با این قضیه موافق است و همه منتظرند این توافق عملی شود.

وی تاکید کرد: کسی نمی‌داند که نیروهای پیشمرگ چه وقت وارد کوبانی می‌شوند و اگر این نیروها حضور پیدا کنند رسما اعلام خواهد شد.     

ایبش گفت: هنوز آمار و ارقام مشخصی درباره شمار مبارزان کرد و سلاح هایی که در مقاومت کوبانی علیه داعش به کارخواهند گرفت، وجود ندارد.

ایبش تاکید کرد:موارد ابتلا به بیماری‌های خطرناک جدید در مبارزان کرد و افراد غیر نظامی اعم از سوختگی‌های شدید روی بدن و همچنین تنگی نفس، تهوع و غش پیدا شده که به نظر می‌رسد ناشی از بکارگرفته شدن سلاح‌های شیمیایی است.

این مسئول کرد سوری گفت:کمیته‌ای ویژه برای نمونه برداری از محلی که گمان می‌رود هدف حمله توسط سلاح شیمیایی قرار گرفته تشکیل می‌شود تا این نمونه‌ها در آزمایشگاه‌‎ها بررسی شود و ممکن است در این زمینه از دیگر کشورها کمک بگیریم.

ایبش تاکید کرد: بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی داعش بعید به نظر نمی‌رسد و این در حالی است که بر اساس کنوانسیون های بین المللی استفاده از آنها شیمیایی ممنوع است.

وی همچنین گفت: اهالی کوبانی منتظر رسیدن نیروهای پیشمرگ هستند اما این نیروها همچنان در خاک کردستان عراق هستند و وارد خاک ترکیه هم نشده اند و انتظار می رود که این نیروها از طریق گذرگاه خلیل ابراهیم وارد خاک ترکیه شوند.

وی افزود: درباره ورود این نیروها به شهر کوبانی نیز این امر به ساعت‌های طولانی زمان نیاز دارد همه این نیروها تبعه سوری و از اهالی قامشلی،کوبانی و عفرین هستند و طی سه سال در منطقه کردستان عراق تحت آموزش بوده‌اند و آنها آماده جنگ هستند که برای رو در رویی با هر گونه شرایط اضطراری در عفرین یا در هر منطقه از مناطق کردنشین آموزش دیده بودند.

گروهک تروریستی داعش در خردادماه امسال مرکز شیمیایی «المثنی» در شمال بغداد در عراق را به تصرف خود در آورد، از آن زمان بعد خبرهایی مبنی بر دستیابی تروریست‌ها به سلاح شیمیایی گزارش شد. در تاسیسات المثنی در زمان حکومت صدام حسین، گازهای سمی و تسلیحات شیمیایی تولید و انبار می‌شدند.

به گفته کارشناسان، در صورتی که تروریست‌ها در این تاسیسات یا در مراکز دیگر موفق به دستیابی به خمپاره‌های مجهز به گازهای سمی شده باشند، امکان بکارگیری این تسلیحات برای آنان وجود دارد. در هفته‌های گذشته نیز تایید شد که گروه داعش در نبرد علیه ارتش عراق از گاز کلر استفاده کرده است.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها