امروز : پنجشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۱۲:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120986
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۰۹
تعداد بازدید: 57
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم پیش از ظهر امروز در جلسه‌ای تحت عنوان تبیین راهکارهای اقتصاد

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از اصفهان، حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم پیش از ظهر امروز در جلسه‌ای تحت عنوان تبیین راهکارهای اقتصاد مقاومتی با چالش‌های پیش‌رو که به همت جامعه اسلامی مهندسین اصفهان در هنرسرا خورشید برگزار شده بود، سخنان خود را با طرح سؤالاتی چون چرا بحث از اقتصاد مقاومتی می‌شود، اقتصادی مقاومتی به چه معنا است و چه تفاوت‌هایی با اقتصاد ریاضتی دارد؟ آغاز کرد.

وی اظهار داشت: شرایط کشور ایران به گونه‌ای از زمان انقلاب اسلامی پیش رفته است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی مقابل جریان سلطه جهانی ایستاد، انقلاب اسلامی دقیقاً مقابل لیبرالیسم، اندیشه‌های سکولاریسم و امپریالیسم جهانی یک تنه ایستاده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: پس از ایستادگی نظام اسلامی ایران در مقابل آرمان‌های استکبار، سلطه جهانی با هر ترفندی چون توطئه، تهدید و تحریم‌ها با تمام قوا در برابر انقلاب اسلامی ایران مقاومت کرد که در نهایت مسائل اقتصادی آخرین حلقه‌ای است که دشمن علیه نظام اسلامی ایران به کار بسته است.

مصباحی‌مقدم عنوان کرد: اگر بخواهیم راه مقاومت را در برابر سلطه جهانی ادامه بدهیم، راهی جز تحقق اقتصاد مقاومتی نداریم، اقتصاد مقاومتی، اقتصادی برای مقاومت و ایستادگی است، اقتصادی که باید همه ظرفیت‌ها بسیج شود تا بتوانیم اقتصادی ضربه‌ناپذیر داشته باشیم. اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که چنانچه شکل بگیرد، سلطه استکبار جهانی آن را متزلزل نخواهد کرد.

وی در ادامه با اشاره به اوضاع بحران اقتصادی کشورهای اروپایی چون ایتالیا،‌ پرتغال، اسپانیا و یونان بیان کرد: هیچ کشوری کوچکترین گامی علیه وضعیت اقتصادی این کشورها برنداشته است و تحریمی علیه آنها نبوده و همه ارگان‌ها چون اتحادیه اروپا، بانک جهانی آماده کمک به آنها هستند، اما مشکلات آنها روز به روز بیشتر می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، بیان کرد: کشورهای اروپایی در حال حاضر برای ادامه حیات خود راهی جز راه ریاضت‌طلبانه ندارند، اما ایران شرایطی کاملاً متفاوت با این کشورها دارد، چراکه نه تنها بدهی قابل توجهی نداشته، بلکه از ذخایر بسیار خوبی برخوردار است.

مصباحی‌مقدم، اضافه کرد: ما در بحث اقتصاد کشور ضعف‌های جدی داریم و قابل کتمان نیست، اما باید در اسرع وقت رفع شود، از جمله انتظارات و خواسته‌های رهبر معظم انقلاب تبیین و توسعه گفتمان اقتصاد مقاومتی در سطح کشور، نخبگان جامعه، جامعه دانشگاهی و دولتی است.

وی تأکید کرد: مجموعه سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در دو بخش است. بخش نخست مربوط به مدیران، مسئولان، دستگاه‌های نظام و بخش دیگر مربوط به عامه مردم است، در بخش نخست که متعلق به حاکمیت دولت است؛ به طور کلی اصلاح‌های ساختاری مورد توجه است که از آن جمله می‌توان به کاهش اتکا و وابستگی به نفت و شفاف‌سازی در عرصه اقتصادی کشور اشاره کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس متذکر شد: در حال حاضر حدود 40 درصد از بودجه و اعتبارات کشور به فروش نفت وابسته است که البته میزان باطنی و حقیقی آن بیش از این است، یکی از مشخصه‌های سیاست‌های اقتصادی-مقاومتی این است که بر کاهش وابستگی بودجه دولت به فروش نفت بسیار تأکید می‌کند و در قبال آن بر افزایش سهم صندوق توسعه ملی اهتمام می‌ورزد.

وی در ادامه گریزی به میزان فروش شبکه‌های نفت به صورت خام توسط ایران و تبیین این موضوع که چنانچه میزان نفت خام صادراتی به فرآورده‌های نفتی صادراتی تبدیل شود میزان درآمد برای نظام و دولت تا 10 برابر افزایش می‌یابد، زد.

مصباحی‌مقدم، شفاف‌سازی اقتصادی در عرصه کشور را از دیگر ضروریات برای تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و توضیح داد: این شفاف‌سازی در عرصه گمرکات، قاچاق کالا بسیار حائز اهمیت است. امروز ما به شدت با پدیده شوم قاچاق کالا و همچنین بالا بودن شدت مصرف انرژی در کشور روبرو هستیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان داشت: اگر ما به نقطه دولت الکترونیک برسیم، به عرصه شفاف‌سازی اقتصاد رسیده‌ایم، چراکه در آنجا دیگر افراد، اشخاص و جریانات مداخله نمی‌کنند و با سیستم روبرو هستیم، شفاف‌سازی اقتصادی و کاهش وابستگی به نفت مهم‌ترین گام برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

* اقتصاد بسته، اقتصاد خفه‌ شده است

مصباحی مقدم با بیان اینکه ما در کشور فرصت‌های بیشماری داریم که چنانچه برنامه‌ریزی بهتر صورت گیرد دریچه‌های اقتصادی بسیار روشنی گشوده خواهد شد، عنوان کرد: داشتن منابع بزرگ گازی و قابلیت صادرات آن به دیگر کشورها از جمله این فرصت‌ها است.

وی تأکید کرد: ایجاد و راه‌اندازی ایستگاه‌های ثابت گازی در خاک‌های کشورهای همسایه به منظور صادرات گاز به آنها هم از لحاظ سیاسی و هم اقتصادی برای نظام و دولت ما حائز اهمیت است، چراکه در لوای آن وابستگی کشورهای همسایه از هر نظر به سیاست‌های نظام ما محقق می‌شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: اقتصاد بسته، یک اقتصاد خفه‌ شده محسوب می‌شود، بنابراین باید یک اقتصاد باز داشت، به این معنا که سیاست‌های اقتصادی بر اساس منافع نظام و ملت ایران تعریف شود.

وی متذکر شد: از دیگر فرصت‌های قابل ‌استفاده برای نظام و دولت در عرصه اقتصادی تولید برق ارزان‌قیمت به تبعیت از گاز ارزان‌قیمت نسبت به دیگر کشورها و صادرات برق به کشورهای همسایه است.

* رفتار اقتصادی دولت‌های نهم و دهم «بچه پولداری» بود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام توضیح داد: شفاف‌سازی در عرصه اقتصادی موجب جلوگیری و ممانعت از ایجاد فساد اقتصادی می‌شود، اگر شفاف‌سازی اقتصادی در ایران وجود داشت، امثال مه آفریدها در سیستم اقتصادی پدید نمی‌آمدند.

وی تشریح کرد: مسئله صرفه‌جویی ملی از دیگر مواردی است که باید در تحقق اقتصاد مقاومتی مدنظر قرار گیرید، ورود سرمایه‌های مردمی و ذخایر مالی مردمی چون طلای مازاد بانوان کشور به عرصه تولید تحت عنوان سرمایه در گردش تولید راهگشا برای نجات اقتصادی و رفع بیکاری جوانان در این کشور است.

*‌ عملکرد بانک‌ها فقط در راستای تأمین منافع خودشان است، نه ملت

به گزارش فارس؛ در ادامه جلسه از سوی حاضران در جلسه پرسش و پاسخی از حجت‌الاسلام مصباحی مقدم صورت گرفت که اهم سؤالات بر مبنای اقتصادی و سیاسی بود.

عضو جامعه روحانیت مبارز در پاسخ به سئوال یکی از حاضران اشاره‌ای به تعبیر اخیر رهبر معظم انقلاب در وادی اقتصادی مبنی بر «بچه پولدار» کرد و اظهار داشت: تعبیر «بچه پولدار» در الگوی رفتاری اقتصادی ایران یک واقعیت است، متأسفانه ما شاهد رفتار بچه پولداری توسط دولت‌های نهم و دهم نیز بودیم، تزریق پول از طریق یارانه بیش از حد توان مردم، از جمله مصادیق آن است که تورم از جمله مشکلات ناشی از آن به حساب می‌آید.

*‌ احتمال ریاست آیت‌الله شاهرودی بر مجلس خبرگان رهبری قوی است

وی بیان کرد: سیستم بانکی در حال حاضر اصلاً خوب عمل نمی‌کند و در حال حاضر بنگاه‌داری می‌کند و برای ایجاد یک سیستم توسعه‌ای اقدام نکرده است و همواره به دنبال تأمین منافع خودشان از هر طریق ممکن هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: چنانچه دولت یازدهم بتواند میزان تورم را تا پایان سال جاری به 18 درصد برساند، به موفقیت بزرگی دست پیدا کرده است.

وی در پاسخ سئوال یکی از حضار درباره انتخابات ریاست مجلس خبرگان رهبری، گفت: از گمانه‌زنی‌ها مشخص است که احتمال ریاست آیت‌الله شاهرودی بر مجلس خبرگان رهبری زیاد است.

* ادغام جامعه روحانیت مبارز در جبهه پایداری یک شعر بی‌معنا و اساس است

عضو جامعه روحانیت مبارز در ادامه بر ضرورت وحدت و همگرایی اصولگرایان به انتخابات آتی تأکید کرد و ادامه داد: از اخبار و شنیده‌های رسیده از احزاب و گروه‌های مختلف، چنین به ذهن متبادر می‌شود که علاقه جامعه اصولگرایان برای رسیدن به یک ائتلاف و هم‌گرایی بالا است، شاید وحدت نباشد، اما همگرایی صورت خواهد گرفت.

وی عنوان داشت: جامعه مدرسین قم و به تبع جامعه روحانیت مبارز برای میدان‌داری در عرصه انتخابات مجلس خبرگان رهبری اعلام آمادگی کرده‌اند و این امر را از اصول و وظایف خود تلقی می‌کنند، اما در عرصه میدان‌داری برای انتخابات مجلس اختلافاتی است، چراکه جامعه مدرسین قم ورود به این عرصه را ضرورت رسالتی خود نمی‌داند.

مصباحی مقدم در پایان تأکید کرد: ادغام جامعه روحانیت مبارز در جبهه پایداری یک شعر ناقص است، چراکه جامعه روحانیت مبارز با بیش از 40 سال سابقه سیاسی روی یک شخص تکیه نمی‌کند، البته یک وفاق و همگرایی میان جامعه روحانیت مبارز و جبهه پایداری خارج از تصور نیست.
انتهای پیام/63030/ذ40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها