امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۱۱:۰۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 120989
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۰۹
تعداد بازدید: 28
«مهدی آقا جعفری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص زمینه‌های

«مهدی آقا جعفری» سفیر جمهوری اسلامی ایران در تانزانیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص زمینه‌های همکاری اقتصادی بین ایران و تانزانیا با اشاره به موقعیت این کشور در قاره آفریقا گفت: تانزانیا در شرق آفریقا از دیر باز به عنوان دروازه ورود به این قاره بویژه جهت دسترسی به شرق، جنوب و مرکز این قاره مورد توجه تجار ایرانی بوده است. حضور ایرانیان در این منطقه در یکهزار سال قبل و با هدف تجارت که در ادامه به برپایی حکومت شیرازی‌ها در شرق آفریقا نیز انجامید موید این واقعیت تاریخی و جغرافیایی است.

وی ادامه داد: قرار داشتن تانزانیا و بندر دارالسلام در حاشیه اقیانوس هند و دسترسی آسان و نزدیکی آن به مهمترین مناطق اقتصادی غرب آسیا و بخصوص خلیج فارس از جمله مزیت‌های نسبی تجارت با تانزانیا برای تجار ایرانی محسوب می‌شود. 

سفیر کشورمان در تانزانیا با بیان اینکه این کشور طی سالهای اخیر از مهمترین کشورهای هدف برای صادرات غیر نفتی ایران و دروازه ورود این کالاها به شرق آفریقا بوده است، اظهار داشت: تجزیه و تحلیل آمار صادرات کالاهای ایرانی به تانزانیا نشان می‌دهد که حجم صادرات غیر نفتی کشورمان به تانزانیا در چهار سال گذشته همواره روندی رو به رشد داشته و با افزوده شدن اوره به کالاهای صادراتی ایران به تانزانیا در سال 92 (27 میلیون دلار)  و افزایش حجم صادرات قیر به این کشور (30 میلیون دلار)، صادرات ایران به تانزانیا در این سال با جهشی فوق العاده به تنهایی بیش از یک سوم کل صادرات غیر نفتی کشورمان به آفریقای زیر صحرا را به خود اختصاص داده است.

آقاجعفری با ذکر این نکته که در این سال بر اساس آمار رسمی گمرک و اتاق بازرگانی کشورمان حجم کل صادرات کالاهای غیر نفتی ایران به آفریقای زیر صحرا در سال 1392 نزدیک به 190 میلیون دلار بوده است، یادآور شد: در همین سال صادرات غیر نفتی ایران به تانزانیا به بیش از 65 میلیون دلار بالغ شده که یک رکورد نیز بشمار می‌رود.

وی افزود: تراز تجاری کشورمان با تانزانیا همواره با فاصله قابل توجهی مثبت بوده است.

سفیر کشورمان در ادامه با ارائه گزارشی از مبادلات تجاری غیر نفتی کشورمان با تانزانیا از سال 1389 تا 1392 گفت: درسال 1389 ارزش صادرات کشورمان به تانزانیا 24 میلیون دلار بود که عمده‌ترین کالاهای صادراتی ایران در این سال، قیر، موم و پارافین صنعتی و وازلین صنعتی بوده و در سال 90 ارزش صادرات کشور با 6 میلیون دلار افزایش به 30 میلیون دلار رسید. 

آقاجعفری با بیان اینکه در سالهای 91 و 92 نیز به ترتیب شاهد رشد 8 میلیون و 25 میلیون دلاری بودیم گفت: علت این جهش، افزایش صادرات اوره از 843 هزار دلار در سال 91 به 5/27 میلیون دلار به 30 میلیون دلار، پارافین صنعتی 4 میلیون دلار، روغن صنعتی به نیم میلیون دلار و سیمان هم به نیم میلیون دلار بوده است.

وی میزان واردات کشورمان از تانزانیا در مقایسه با صادرات را دارای ارزش دلاری و وزن بسیار کمتر و نوسان بیشتر خواند و اظهار داشت: به عبارت دیگر تراز تجاری ایران و تانزانیا در سالهای اخیر همواره با یک فاصله قابل توجه به نفع ایران مثبت بوده است.

در سال 1389 ارزش کل واردات کشورمان از تانزانیا به 700 هزار دلار، در سال 90 با یک جهش بالا به 10 میلیون دلار و در سال 91 به 7 میلیون دلار رسید که علت جهش بالا در سال 90 مربوط به واردات بالای تنباکو و توتون از تانزانیا بود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها