امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۲۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121038
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص مسایلی که در مورد ...

سیدناصر موسوی لارگانی نماینده مردم فلاورجان در مجلس در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، در خصوص مسایلی که در مورد رانت در معدن چادرملو مطرح می شود و اینکه مدیریت این معدن اعلام کرده معدن چادرملو متعلق به بخش خصوصی است و هیچ کس حق ندارد عملکرد آنرا بررسی کند، اظهار داشت: وقتی بخش‌های قابل توجهی از سهام این معدن متعلق به بانک سپه است، دستگاه‌های نظارتی می‌توانند در قالب رسیدگی به عملکرد بانک‌ها، به اتفاقاتی که در چادرملو رخ می دهد، وارد شوند. 

وی با انتقاد از اینکه یکی از سهامداران معدن چادرملو بانک سپه است، گفت: یکی از مشکلاتی که اکنون در کشور به وجود آمده و بحث تولید کشور و اشتغال کشور را زیر سوال برده، این است که بانک‌ها وظیفه اصلی خودشان را فراموش کرده و به دنبال بنگاه‌داری، کارخانه‌داری و تجارت هستند.

عضو هیات تحقیق و تفحص از بانک‌ها تصریح کرد: در مورد معدن چادرملو نیز چون بانک سپه سهامدار است، می‌توانیم به عنوان بخشی از زیر مجموعه بانک، رانت در این معدن را پیگیری کنیم و جزو مواردی که شامل تحقیق و تفحص بانک سپه می‌شود، اتفاقاتی است که در این معدن در خصوص مزایده‌ها و فروش سنگ آهن اتفاق افتاده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا هنگام تحقیق و تفحص از بانک سپه، فقط به بانک می ‌پردازید یا اگر رانت و فساد در معدن چادرملو مشخص شد، آن را نیز بررسی می‌کنید، بیان کرد: ما فقط  قسمتی که مربوط به بانک سپه می‌شود، پیگیری می کنیم. اما اگر مشخص شود که در معدن چادرملو رانت یا فسادی رخ داده است، آن را در قالب تحقیق و تفحص جداگانه‌ای تعریف می‌کنیم و در اسرع وقت آنرا پیگیری خواهیم کرد.

موسوی لارگانی با تاکید بر اینکه بارها اتفاق افتاده که هنگام بررسی یک موضوع، به یک فساد یا رانتی پی برده‌ایم خاطرنشان کرد: نباید انتظار داشته باشید که با مشاهده یک رانت یا فساد، از کنار آن عبور کنیم و نسبت به آن بی‌تفاوت باشیم.

وی یادآور شد: وقتی بخش قابل توجهی از سهام آن متعلق به بانک سپه است و بانک سپه دولتی است، چطور می‌تواند بخش خصوصی باشد؟

نماینده فلاورجان با اشاره به اینکه تحقیق وتفحص از بانک‌های خصوصی نیز شامل این بررسی می‌شود، گفت: هرچه زیر مجموعه بانک‌ها باشد، رسیدگی می‌کنیم.

وی با اشاره به تحقیق و تفحص از معادن، تصریح کرد: اگر حتی چادرملو در قالب اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شده باشد، بازهم می توانیم در مورد آن تحقیق و تفحص کنیم.

موسوی لارگانی با انتقاد از کسانی که معدن چادرملو را بخش خصوصی اعلام کرده اند، گفت: روال این است که بهره‌برداری از چادرملو یا هر معدن دیگر را در قالب پیمانکاری واگذار می‌کنند و به عبارت بهتر معدن را اجاره می‌دهند، به همین دلیل هیچ کس نمی‌تواند منکر تحقیق و تفحص از معادن از جمله چادرملو شود و چنانچه هر کسی مدعی باشد این کار شدنی نیست، کافی است رانت یا فسادی در یک معدن ثابت شود تا در آن ورود کنیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها