امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۲۳:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121116
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 72
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، در زندگی امروز همه تحولات و پیشرفت‌ها با توسعه اقتصادی، ارتباط مستقیم و دوسویه‌ای پیدا کرده است ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از مشهد، در زندگی امروز همه تحولات و پیشرفت‌ها با توسعه اقتصادی، ارتباط مستقیم و دوسویه‌ای پیدا کرده است و هنر هفتم نیز از این قائده مستثنی نیست، زیرا وقتی هنرمند برای ساخت اثر خود با بهترین کیفیت نیازمند حمایت مالی است از آن طرف با رفتن تماشاگر به سینما و افزایش فروش فیلم‌ها، رونق صنعت هنر هفتم را در پی دارد.

بنابراین، نقش‌آفرینی درآمدهای حاصله از فروش فیلم‌ها در توسعه اقتصاد شهر یا منطقه موردنظر از اهمیت فراوانی برخوردار است. این امر در پایتخت معنوی کشور نیز با وجود علاقه‌مندان بسیار به سینما و البته سینماهای محدود در مشهد و شهرستان‌های خراسان رضوی، به توجه و کنکاش بیشتری نیاز دارد؛ از این رو سؤالاتی همچون سهم صنعت سینماهای مشهد و شهرستان‌های خراسان رضوی در توسعه اقتصاد این استان چقدر است؟ جایگاه فروش فیلم‌ها در مشهد و شهرستان‌ها تا چه اندازه به توسعه اقتصاد خراسان رضوی کمک می‌کند؟ آیا با افزایش سالن‌های سینما در مشهد و شهرستان‌‌های خراسان رضوی، نقش آنها در توسعه اقتصاد خراسان رضوی چگونه می‌شود؟ سبب شد تا در قالب گزارشی، این موضوع را بررسی کنیم.

تاثیر بازسازی سینماها در مشهد و شهرستان‌ها در توسعه اقتصاد خراسان رضوی

مدیر سینما سیمرغ در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با ابراز خرسندی از فروش بسیار خوب فیلم‌های اکران شده در پنج ماهه نخست امسال نسبت به فروش کل سال 92 اظهار کرد: خوشبختانه استقبال شهروندان از سینماهای مشهد در پنج ماهه نخست سال به‌ویژه پس از ماه مبارک رمضان بسیار خوب بوده است و امیدوارم این روند ادامه‌دار باشد.

امیرحسین دبیرزاده با بیان اینکه به غیر از سینماهای سیمرغ و پیروزی (که خصوصی هستند) بقیه دولتی بوده و فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: سینماهای خصوصی به علت نبود حمایت مالی از ارگان‌ها یا سازمان‌های دولتی، درآمدهای حاصله از فروش فیلم‌ها را به بازسازی و امور معمولی روزانه همچون قبوض برق اختصاص می‌دهند.

وی ادامه داد: با جلساتی که با معاون هنری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی داشته‌ایم، به لزوم افزایش سالن‌های سینما و بازسازی آنها در مشهد و شهرستان‌ها تاکید کرده‌ایم، زیرا در پایتخت معنوی کشور نیز با جمعیت 4 میلیون نفری ثابت آن، نیاز به تعداد سالن‌های نمایش بیشتری دارد و حتی می‌توان سینماهایی همچون بهمن در خواجه‌ربیع را بازسازی کرد تا به افزایش شرایط مالی سینماها و سپس صنعت هنر هفتم و نقش درآمدها در توسعه اقتصاد خراسان رضوی رسید.

مدیر سینما سیمرغ، هزینه سینماها را برای تفریح شهروندان مشهدی به صورت حداقلی دانست و گفت: شهرستان‌هایی همچون درگز، کاشمر، تربت‌حیدریه در گذشته نشان دادند که با وجود شهروندان علاقه‌مند به سینما، می‌توانند به واسطه به روز شدن و بازسازی‌شان، پاسخگوی نیاز مردم و در نتیجه افزایش درآمدهای حاصل از فروش فیلم‌ها باشند تا در صورت لزوم بتوانند صنعت سینماهای شهر خود را رونق داده و گامی برای توسعه اقتصاد خراسان رضوی بردارند.

دبیرزاده تاکید کرد: در حال حاضر با دیجیتال شدن سالن‌های سینما در مشهد و شهرستان‌های خراسان رضوی، این امکان فراهم شده تا فیلم‌های اکران شده در تهران به صورت همزمان در خراسان رضوی نیز به نمایش درآید، زیرا هزینه انتقال فیلم‌ها به سینماهای کشور کاهش پیدا کرده است، بنابراین هر چه جلوتر برویم قطعا به واسطه پیشرفت‌های کسب شده، درآمدهای سینماها نیز می‌تواند جایگاه و نقشی در توسعه اقتصاد پیدا کند.

استفاده از درآمد سینما در توسعه اقتصاد خراسان رضوی دغدغه مدیران سینماهای مشهد است

معاون هنری سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد گفت: سینما شامل دو بخش هنر و صنعت است که جنبه هنری آن به تولید و اکران فیلم و جنبه صنعت آن به درآمدهای حاصله از فروش فیلم‌ها مربوط می شود.

سیدحمید طباطبایی با بیان اینکه مدیران سینما به این دو جنبه نگاه ویژه‌ای دارند، اظهار کرد: در بخش فروش فیلم‌ها و درآمدهای حاصله از آن، تهیه‌کنندگان و صاحبان سینما سهم 50 درصدی دارند، اما در سینماهای خصوصی این درآمدها صرف بازسازی و مشکلات اقتصادی می‌شود و در سینماهای دولتی نیز به علت تعداد زیاد کارکنان، هزینه فیزیکی سالن‌ها، مازادی از درآمدهای حاصله باقی نمی‌ماند که بتواند وارد توسعه اقتصادی خراسان رضوی شود یا به آن کمک کند.

وی ادامه داد: موضوع مهم‌تر در این زمینه، گذراندن دوران صعود و و رکود سینماهای مشهد و شهرستان‌های خراسان رضوی است، به طوری که اگر سینمایی دارای سالنی با ظرفیت 500 نفر باشد، این سالن همیشه و در طول سال پر از تماشاگر نیست، اما با این حال صاحبان سینما با وجود مشکلات مختلف بازهم چراغ سینما را روشن نگه داشتند.

معاون هنری سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تاکید کرد: با وجود چنین مشکلاتی بازهم دغدغه اصلی و مهم صاحبان سینما، انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری است و اگر درآمد مازادی کسب کنند، آن را در مسیر این دغدغه‌ها صرف می‌کنند.

---------------------------

گزارش از: مهدیه قمری

---------------------------

انتهای پیام/70005/ب40/پو3002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها