امروز : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 November 24
۰۰:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121135
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۴۰
تعداد بازدید: 186
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: مناسبت‌ها و اتفاقات در بازه‌های زمانی یکی از دلایلی است که می‌تواند موجب توجه شهروندان یک ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - گروه کتاب و ادبیات: مناسبت‌ها و اتفاقات در بازه‌های زمانی یکی از دلایلی است که می‌تواند موجب توجه شهروندان یک جامعه به کتاب باشد. که اگر فروشندگان کتاب نسبت به این موضوع توجه داشته باشند و کتاب‌های متناسب با آن رخداد را در معرض دید و دسترس مخاطبان خود قرار دهند مطمئنا از سود بیشتری در فروش بهره خواهند برد بعلاوه اینکه سهمی در گسترش کتاب خواهند داشت.

البته نباید فراموش کرد که کتاب‌ها باید علاوه بر مناسبت‌های تاریخی و تقویمی در سایر ایام سال نیز مطالعه شوند و کمتر تابع موج باشند، اما همین مسئله نیز می‌تواند در تبدیل شدن کتاب خواندن به یک عادت موثر باشد.

برای دریافت فهرست کامل پرفروش‌های هفته پایانی مهر 93 اینجا   کلیک کنید.

گروه کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در راستای رصد بازار و شناسایی عناوین پرفروش و مورد استقبال جامعه به صورت هفتگی اقدام به تهیه جدولی از پرفروش‌ترین کتاب‌های بیش از 50 فروشگاه در سطح کشور می‌نماید تا میزان اقبال جامعه به کتاب و موضوعات مورد توجه را بازتاب دهد. (آمار هفته‌های دوم شهریور، سوم شهریور، چهارم شهریور، اول مهر، دوم مهر، سوم مهر و چهارم مهر را مشاهده نمایید.)

 

 

این فهرست به صورت هفتگی به روز می‌شود و در نظر است تا به صورت هفتگی از استان‌هایی که در این فهرست فروشگاهی ندارند در آن قرار داده شود تا جامعیت آن روز افزون شود. اما در این بین برخی فروشگاه‌ها از جمله «پاتوق کتاب آسمان»(سبزوار)، «پاتوق کتاب آسمان»(یزد)، «کافه کتاب آسمان»(زاهدان)، «کتابستان»(اراک) و «مروارید»(تهران) اطلاعاتی به منظور درج در این فروشگاه ارائه نکردند.

 

اولین نکته که با نگاهی گذرا به آمار این هفته به چشم خواهد آمد فروش قابل توجه کتاب‌هایی با مضامین و موضوعات مرتبط با قیام سیدالشهدا (ع) و ماجرای کربلا است. از آنجا که در آستانه آغاز ماه پیروزی خون بر شمشیر قرار داریم و با توجه به اینکه این اتفاق بزرگترین و عبرت‌آموزترین واقعه بشری در مقابله با ظالم است، خواندن و مطالعه کتاب‌هایی با این موضوع همیشه در صدر توجه همگان بوده است. «72 سخن عاشورایی»، «آفتاب در مصاف»، «قیام اشک»، «فرات حیات»، «اشک باید راز دار باشد»، «سقای آب و ادب»، «نامیرا»، «خادم ارباب کیست»، «مقتل آه»، «روضه‌های ناشناخته»، «لهوف»، «مقتل علامه عسگری»، «یاران شیدای حسین‌بن‌علی(ع)»، «عشق علیه‌السلام»، «چهار گفتار»، «طوفان واژه‌ها»، «رقعه»، «از دیار حبیب»، «پدر، عشق، پسر»، «حسین وارث آدم»، «نقش زنان در تدوام نهضت حسینی»، «راز شادی امام حسین در قتلگاه»، «زبور اشک»، «مراقبه های عاشورایی»، «فتح خون»، «مقتل جامع سیدالشهدا» و «بررسی تاریخ نهضت حسینی» از جمله عناوینی بود که در هفته گذشته توانستند در سطح کشور پرفروش شوند.

 

همچنین در میان آثار مرتبط با موضوع عاشورا وجود کتاب‌هایی با قالب‌های ادبی از جمله شعر و رمان جالب توجه است. «از دیار حبیب»، «پدر، عشق، پسر»، «نامیرا»، «سقای آب و ادب»، «عشق علیه‌السلام»، «طوفان واژه‌ها»، «رقعه»، «خادم ارباب کیست» و «زبور اشک» از جمله عناوینی هستند که با رنگ ادبی در هوای امام حسین (ع) خلق شده‌اند.

 

 

یکی از روزهای هفته گذشته مقارن با روز نزول آیه «هل اتی» در شان خانواده بود، که همین یک روز بهانه مناسبی بود تا کتاب‌های این حوزه در میان پرفروش‌ها خودنمایی داشته باشند. «خانواده»، «خانواده و تربیت مهدوی»، «زندگی به سبک انقلاب اسلامی»، «هوای فاصه سرد است»، «خانواده عشق و اخلاق»، «محبت را زندگی کنیم» و «مطلع مهر» نیز عناوینی بودند که مورد توجه قرار گرفته بودند.

 

 

سیدمهدی شجاعی نویسنده نام آشنای ایرانی که در حوزه نثر ادبی قلم گیرایی دارد و از آنجا که نوشته‌هایی در موضوعات دینی و مذهبی دارد توانست در هفته پایانی مهر 93 و با توجه به ماه محرم آثارش از جمله «سقای آب و ادب»، «پدر، عشق، پسر» و «از دیار حبیب»مورد توجه قرار گیرد و در میان نویسنده‌ها پرفروش‌ترین نویسنده باشد.

 

اعطای جایزه نوبل ادبیات به پاتریک مودیانو نویسنده فرانسوی، از دیگر عواملی بود که توانست به انتخاب‌های کتاب جهت دهد. این نویسنده فرانسوی که آثارش پیش از این در ایران نیز ترجمه شده، بعد از معرفی شدن به عنوان برنده نوبل ادبیات در سال 2014 در هفته پایانی مهر 93، مورد اقبال و توجه کتاب‌خوان‌های ایرانی واقع شده است.

کتاب‌های مرتبط در حوزه نمایش و تئاتر یکی از موضوعاتی بود که در هفته گذشته با اقبال مخاطبان روبرو گردید و پرفروش شدند. «تاجماه»، «فن نمایشنامه نویسی»، «نمایش در ایران»، «سی و شش وضعیت نمایشی»، «فرهنگ انسان‌شناسی تئاتر» و ... نمونه‌ای از این آثار است.

 

شعر یکی از موضوعاتی است که هر هفته در میان آثار پرفروش دیده می‌شود که این نشان از جایگاه شعر در میان مخاطبان دارد. «ضد»، «عشق علیه‌السلام»، «رقعه»، «طوفان واژه‌ها»، «پنج اقلیم حضور» و «زبور اشک» از جمله این کتاب‌ها است. همانطور که در بالا اشاره شد از آنجا که در آستانه ماه محرم قرار داریم و کتاب‌هایی با محوریت این ماه مورد توجه بوده در عرصه شعر نیز شاهدیم که فروش کتاب‌ها تحت تاثیر این ماه بوده و عناوینی چون «عشق علیه‌السلام»، «رقعه» و «طوفان واژه‌ها» به چشم می‌آید.

 

انتشارات «سوره مهر» وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، ناشری است که در هفته‌های متوالی جزو پرفروش‌ترین ناشران بوده و همیشه در میان سه ناشر پرفروش قرار داشته است. این ناشر در هفته پایانی مهر 93 نیز با اختلاف نه چندان زیاد به نسبت سایر ناشران در رتبه اول قرار گرفت. انتشارات «انقلاب اسلامی» و «دفتر نشر معارف» دو ناشر دیگری هستند که توانستند به صورت مشترک در جایگاه دوم قرار بگیرند. همچنین «موسسه فرهنگی ایمان جهادی» و «بروج» نیز توانستند در این هفته در جایگاه سوم قرار بگیرند.

 

سیدمهدی شجاعی و معصومه آباد دو نویسنده‌ای هستند که در هفته آخر مهر ماه آثارشان مورد توجه مخاطبان قرار گرفته و اصطلاحا پرفروش شده است. همچنین پاتریک مودیانو همانطور که به آن اشاره شد به خاطر بردن جایزه نوبل ادبیات در سال 2014 توانست دومین نویسنده پرفروش در این هفته باشد.

استاد علی صفائی حائری و حجت‌الاسلام پناهیان نیز در این جدول در جایگاه سوم قرار گرفتند. البته یادآوری این نکته خالی از لطف نیست که این نویسندگان در حالی رتبه‌های اول تا سوم را کسب کرده‌اند که آثار رهبر انقلاب پرمراجعه‌ترین و پر‌مخاطب‌ترین آثار در میان دیگر آثار بوده و از همین رو در این لیست ایشان را قرار نداده‌ایم تا سایر نویسندگان دیده شوند.

 

 

در هفته پایانی مهر 1393 باز هم شاهد تکرار نتایج هفته‌های قبل بودیم و آن هم پرفروش شدن کتاب «من زنده‌ام» اثر معصومه آباد بود. این کتاب که شرح خاطرات دوران اسارات این بانوی آزاده ایرانی است توانست مانند هفته‌های قبل پرفروش شود و در رتبه اول پرفروش‌های کتاب قرار بگیرد.

«سقای آب و ادب» و «نگاهی به رابطه عبد و مولا» دو اثری بودند که در جایگاه دوم پرفروش‌های هفته قرار گرفتند. کتاب‌های «روش تحلیل سیاسی»، «آفتاب در مصاف»، «ماه در آینه»، «یاران شیدای حسین‌بن‌علی»، «شازده کوچولو»، «بیشعوری» و «استاد عشق» دیگر عناوینی هستند که توانستند در میان پرفروش‌های هفته پایانی اولین ماه پاییز در رتبه سوم قرار بگیرند.

  جدول نهایی پرفروش‌های کتاب

 
ردیف

عنوانپرفروش اول

من زنده‌امپرفروش دوم

سقای آب و ادب - نگاهی به رابطه عبد و مولاپرفروش سوم

روش تحلیل سیاسی - شازده کوچولو - آفتاب در مصاف - یاران شیدای حسین‌بن‌علی - ماه در آینه - استاد عشق - بیشعوری
 

برای دریافت فهرست کامل پرفروش‌های هفته پایانی مهر 93 اینجا   کلیک کنید.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها