امروز : چهارشنبه ۷ تیر ۱۳۹۶ - 2017 June 28
۱۲:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121152
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 21
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : بسته گزارش تحلیلی روزانه فارس به تحلیل و بررسی برخی اخبار و مطالب کمتر دیده شده در لابه‌لای رسانه‌های کشور می‌پردازد. در این بسته گزارشی _ تحلیلی علاوه بر خوانش اخبار؛ سوابق و برخی تحلیل‌های موجود پیرامون این مطالب نیز آورده شده است.

 

***

 

سراب یا واقعیت؟

بروز نشانه‌های توبه‌ی احتمالی در خاتمی

محمدخاتمی اخیراً در دیدار با گروهی از اصلاح‌طلبان و در لابه‌لای صحبت‌هایش گفته است: اصلاحات باید رویکردش رو به مردم باشد و  کمک کند بدبینی‌های احتمالی که نظام نسبت به این جریان پیداکرده، حذف شود. اگر چنین نشود، نتیجه‌ای جز واگذاری عرصه به تندروهای مسئولیت‌ناپذیر جامعه حاصل نخواهد شد و این هم به زیان مردم است و هم به زیان نظام.

به گزارش ایلنا، وی همچنین در اشاره به کارنامه کاری دولت اصلاحات نیز اظهاراتی را بیان کرده و با طرح عبارت «جریان» به جای «دولت» گفته است: هر جریانی ممکن است اشتباهاتی داشته باشد و ما منکر اشتباهات خود نیستیم.

 

*این اظهارات آقای خاتمی مبنی بر اینکه «باید برای حذف بدبینی‌های نظام نسبت به اصلاحات تلاش شود» و «ما منکر اشتباهات خود نیستیم» می‌توانند فرکانس‌هایی مبنی بر تغییر موضع محمد خاتمی نسبت به فتنه و حوادث سال 88 باشد که در روزهای آینده رخ خواهد داد.

فرکانس‌هایی که البته تا رخداد موعود یعنی عذرخواهی رسمی و اصلاح مسیرهای غلط گذشته وقوع نیابد، نمی‌توان به صحّت آنها اطمینان کرد.

آقای خاتمی پیش از این نیز با انداختن رأی خود به صندوق‌های رأی انتخابات مجلس نهم که توسط اصلاح‌طلبان تحریم شده بود، سعی کرد بدبینی‌های مورد اشاره را تا حدی فرو کاهد اما دریافت که هیچ اقدامی جای عذرخواهی رسمی و اصلاح مسیرهای غلط گذشته برخی اصلاح‌طلبان و سران آنها را پُر نخواهد کرد.

فرد مورد اشاره البته در صحبت اشاره شده در بالا نیز انگیزه تلاش اصلاحات برای رفع بدبینی‌ها (یا شاید همان توبه) را دلسوزی برای زیان مردم و نظام! ذکر کرده است.

این در حالی است که انگیزه هر توبه کننده‌ای در وهله‌ی اول باید فهم قبح گناه و برائت‌جویی عقلایی از آن باشد.

گفتنیست یک روزنامه اصلاح‌طلب هم در صبح فردای انتشار این سخنان آقای خاتمی، در توشیح سخنان به مفهوم «ضرورت کنش‌های اعتمادافزا از سوی اصلاح‌طلبان» اشاره کرد و نوشت: «(خاتمی) تاکید دارد که نباید از ساخت رسمی و کلان قدرت نیز مغفول مانده و برای گذر از چالش‌های پیشین و برآوردن بستری مهیا و مناسب برای فعالیت سیاسی، کنش‌های اعتمادافزا در دستور کار اصلاح‌طلبان قرار بگیرد.»

شایان ذکر است که آقای خاتمی از سال 88 به این‌سو تلاش‌های فراوانی برای دیدار با مقام معظم رهبری و حتی اعضای دفتر ایشان انجام داده و برای این کار کسانی را هم واسطه کرده اما به وی اجازه این کار داده نشده است.

وی حتی موفق به کسب اجازه برای عیادت از رهبر انقلاب در بیمارستان هم نشد.

 

***

 

گزارش‌هایی برای اسیدپاشی به چهره امر به معروف و نهی از منکر

آقای موسوی بجنوردی، اخیراً در مصاحبه‌ای با موضوع «اسیدپاشی و الزامات سیاستگذاری فرهنگی، جنایی و قضایی» به مصاحبه با سایت جماران پرداخته و نزدیک به 600 کلمه درباره این موضوع صحبت کرده است.

وی در این مصاحبه فقط 2 بار به بیان عبارت «اسیدپاشی»! مبادرت می‌کند اما به جای آن عبارت «امر به معروف و نهی از منکر» را 15 مرتبه مورد اشاره قرار می‌دهد و بر مقولاتی مثل پرهیز از خشونت در امر به معروف و نهی از منکر و اینکه افراد ناآگاه نباید اقدام به امر به معروف و نهی از منکر کنند تأکید می‌کند!

گفتنیست سایت جماران، این مصاحبه را در قالب یک گزارش 6000 کلمه‌ای منتشر کرده است که در آن با چند تن دیگر نیز درباره همین مسئله گفتگو شده است.

در این گزارش 6 هزار کلمه‌ای، عبارت «امر به معروف و نهی از منکر» بیشتر از عبارت «اسیدپاشی» تکرار شده است.

 

* اشاره به آمار کلمات بیان شده در مصاحبه آقای بجنوردی و حتی فهم سطحی از اشاره‌های تلویحی وی؛ حقیقتی تلخ را بیان می‌کند که قلم نیز از بیان آن شرم دارد.

طی روزهای انتشار اخبار مربوط به جنایت اسیدپاشی در اصفهان، متأُسفانه قلم‌ها و لسان‌هایی در گوشه و کنار؛ تلاش فراوانی را به خرج داده‌اند تا به هر نحو ممکن، این جنایت و عوامل یا عامل آنرا کسانی جلوه دهند که قصد امر به معروف و نهی از منکر داشته‌اند!

امر به معروف و نهی از منکر یک واجب مؤکد دینی است.

 

***

 

غلط املایی اصلاح‌طلبان در نقد سیاست خارجی دولت احمدی‌نژاد

ایسنا گزارش داد که آقای صادق زیباکلام اخیراً در بخشی از یک مناظره سیاسی این جمله را به کار برده است که:«در دوران احمدی‌نژاد به هر قدرتی که سرش به تنش می‌ارزید، مرگ گفتید. گفتید آمریکا شیطان است، فرانسه فاسد است، ایتالیا نوکر است و ژاپن آدم نیست. اما ونزوئلا، بولیوی، چین و حبشه کشورهای خوبی هستند، سیاست خارجی شما در آن دوران فاجعه بود آن همه سرمایه‌گذاری که در ونزوئلا کردید چه شد و الان کجاست»؟

 

*این جمله آقای زیباکلام که به لحاظ محتوایی بارها توسط وی و تنی دیگر از چهره‌های اصلاح طلب بیان شده حاوی اشکال است.

زیرا به گواه مستندات موجود، نگاه دیپلماتیک دولت‌های نهم و دهم به کشورهای غربی و آمریکا، خوشبینانه‌تر و خواهشگرانه‌تر از نگاه اصلاح‌طلبان بوده است.

خوشبینانه‌تر و خواهشگرانه‌تر تا آن اندازه که حتی گاهی مورد انتقاد خواص اصولگرای کشور و حتی رهبر معظم انقلاب نیز قرار می‌گرفت.

تئوری «دوستی با مردم اسرائیل» در همان زمان و توسط دست راست آقای احمدی نژاد مطرح شد. جمله «ما با فرانسه اختلاف اصولی نداریم»! را آقای احمدی نژاد و در دیدار با یک مقام فرانسوی اظهار کرد و سفرهای علنی و غیر علنی یکی از اطرافیان احمدی نژاد به دربار سعودی برای بهبود سطح روابط تا آن اندازه از حد گذشت که انتقاداتی را برانگیخت.

همچنین میزان تقلّای کسانی در دولت آقای احمدی نژاد برای برقراری رابطه با آمریکا تا آن اندازه بود که مقام معظم رهبری نیز اخیراً به آن اشاره کردند.

این استنادات به روشنی بیان می‌کند که استدلال آقای زیباکلام مبنی بر متهم کردن دولت احمدی نژاد به سیتزه جویی با دوَل غربی و آمریکا کاملاً غلط است و نه تنها اینگونه نبود بلکه سطحی بالاتر از خوشبینی کنونی، در دولت احمدی نژاد لحاظ شده بود که البته نتیجه‌ای هم عاید معتقدانش نکرد.

در باب خوب بودن ونزوئلا و حبشه! نیز اشاره‌ی آقای کلام یک مغالطه است تا یک حرف مدلل.

چه اینکه دولت‌ها همواره برای برقراری از هر سطحی از ارتباط با هر کشوری تلاش می‌کنند و این مسئله ربطی به موقعیت جغرافیایی آن کشور و بزرگ و کوچکی‌اش ندارد.

سیاستی که در همه‌ی دولت‌های پس از انقلاب اسلامی نیز ملحوظ بوده و اجرا می‌شده است.

از باب اینکه نتیجه بهبود سطح روابط با ونزوئلا و بولیوی و غیره چیست نیز در پاسخ به پرسشگران باید گفت همین که امروز اندیشکده‌های مطرح آمریکایی خطر حضور ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و ترویج تفکر اسلامی را در آمریکایی جنوبی هشدار می‌دهند و این مسئله برکاتی همچون بروز دولت‌های آمریکاستیز در بخش جنوبی قاره آمریکا داشته است؛ یک دستاورد بزرگ دیپلماتیک برای جمهوری اسلامی ایران به حساب می‌آید.

دستاوردهای بزرگی که خوانش متن سخنرانی اخیر رئیس جمهور آرژانتین در سازمان ملل که در انتقاد از آمریکا و حمایت از ایران اسلامی بیان شد نیز آنها را بیشتر عیان می‌کند.

اصلاح‌طلبان در حالی مدعی فهم بهتر از روابط دیپلماتیک و زبان‌دانی تکلّم با کشورهای غربی و آمریکا هستند که در دوران صدارت دولت اصلاحات، ایران اسلامی از سوی آمریکا محور شرارت! خوانده شد، گفت‌وگوهای کرنشگرانه‌ی هسته‌ای با آمریکا جدای از آنکه موجب توقف صددرصدی فعالیت‌های اتمی ایران شد؛ به هیچ نتیجه ملموسی هم منجر نشد و قانون تحریمی داماتو نیز در دوران آقای هاشمی به تصویب رسید.

گفت‌وگوهای کنونی با 1+5 نیز هیچ دستاورد ملموسی نداشته است.

 

***

 

مخالفت با «شعارگرایی»، مخالفت با عقل جمعی یک ملت

مشاور فرهنگی رئیس جمهور اخیراً در نشستی تحت عنوان «مدیران اتاق فکر استانی کل کشور و مدیران شبکه سیاست‌گذاری عمومی» شرکت کرده است.

به گزارش ایسنا، آقای آشنا در سخنان خود در این نشست همچنین به مفهومی به نام «نیاز کشور به ایجاد تعادل میان شعار و شعور» اشاره کرده است.

 

*متأسفانه پیش از این نیز توسط یکی دیگر از اعضای محترم کابینه دولت، جمله‌ای بیان شده بود مبنی بر اینکه «دوران شعارگرایی گذشته است»!

جمله ایجاد تعادل میان شعار و شعور نیز در محتوای ضمنی به این معناست که ممکن است بین شعار و شعور تعادل نباشد و کسانی باید باشند که در این میان تعادل ایجاد کنند.

این در حالی است که «شعار ترجمان عقل است» و شعارهایی که در افکار عمومی یک ملت بویژه ملت ایران جنبه عمومی پیدا می‌کنند؛ فی‌الواقع توانسته‌اند در عقل جمعی نیز با استدلال پذیرفته شوند و در تاریخ هم موردی وجود ندارد مبنی بر اینکه ملتی از شعارهای اولیه و ثانویه خود کوتاه آمده و یا اقرار به غلط بودن آنها کرده باشد. (مگر در حالتی که آن ملت و خیزش اولیه‌اش دچار استحاله شده باشند و یا خواصی از آن ملت سعی در تغییر برداشت از شعارها کرده باشند)

صورت دیگر این سخن آنست که شعارهای مردم ایران همچون مقاومت و یا ضدیّت با استکبار و استقلال‌خواهی و دین‌خواهی، هرگز دچار تغییر ماهوی نخواهند شد و مقولاتی نیستند که با گذشت سنواتی از ایّام دچار انقضا شوند.

شایان ذکر است با وجود تأکید مقام معظم رهبری بر معنی شدن شعار «اعتدال» در دولت یازدهم، این اقدام هنوز صورت نگرفته است و متأسفانه شاهد هستیم که عبارت «اعتدال یعنی...» از سوی هرکسی که خود را منتسب به دولت محترم می‌داند، هر از گاهی مطرح می‌شود.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها