امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121171
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۴۱
تعداد بازدید: 25
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حامد شهبازی: سناتور "کارل لوین" رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا و "جیمز آینهوف" عضو برجسته آن در اقدامی که

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - حامد شهبازی: سناتور "کارل لوین" رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا و "جیمز آینهوف" عضو برجسته آن در اقدامی که به نظر می رسد نشانگر این امر است که تشکیلات رهبری آمریکا از صلح بیش از جنگ می هراسد در مقاله‌ای که هفته گذشته در روزنامه آمریکایی واشنگتن پست منتشر کردند خواستار ارسال سلاح از سوی آمریکا به اوکراین شدند.

نخستین نشانه‌ای که چنین دیدگاهی را تقویت می کند که رهبران آمریکا از وخامت اوضاع در اوکراین و بی ثبات شدن هر چه بیشتر روابط روسیه و آمریکا نگران نیستند، زمان چنین درخواستی است که یک هفته پیشتر جان کری و  سرگی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه در پاریس با یکدیگر دیدار کردند که اقدامی نسبتا سازنده به منظور بهبود روابط تلقی شد. به نظر می رسد بهبود روابط با روسیه پوتین آخرین تحولی است که ساکنان کاخ کنگره آمریکا خواهان مشاهده آن به ویژه در زمان منتهی به انتخابات میان دوره در این کشور هستند.

گرچه مقاله این دو سناتور به حد کافی تنش زا به نظر می رسد، از جهاتی نمایانگر دیدگاه در حال گسترش در میان صاحبنظران وکارشناسان امور مربوط به سیاست خارجی است و از این رو نیازمند تعمق بیشتری است.در واقع مقاله حاضر از اتهاماتی آکنده است که صرفا برای تحت تاثیر قرار دادن خوانندگان آمریکایی صورت گرفته و نویسندگان آن بدون آنکه توضیح کافی درباره علل ضروری دانستن ارسال سلاح در مقطع کنونی به اوکراین ارائه دهند، آن را امری ضروری دانسته اند که برای "اقدامات دفاعی" نیروهای اوکراینی از اهمیت برخوردار است و این در حالی است که با توجه به آتش بس نصف و نیمه‌ای که از 5 سپتامبر در دونتسک و نواحی پیرامونی آن بین طرفین مخاصمه در جریان است، ارسال سلاح از سوی آمریکا به اوکراین به امری جز وخامت اوضاع شکننده منجر نخواهد شد و افزودن هیزم بر آتش شعله ور درگیری‌ها خواهد بود.

اقدام سناتورهای آمریکایی در "دفاعی خواندن" کمکهای نظامی پیشنهادی صرفأ تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر ماهیت اقدامی است که آنها به دنبال انجام آن هستند و آن چیزی جز درگیر کردن آمریکا در این مناقشه نیست. اشاره به "دفاعی بودن" سلاح‌ها به نوعی این برداشت را در پی خواهد داشت که باید بین سلاح تهاجمی و تدافعی تمایز قائل شد در حالی که چنین تفاوتی اساسأ وجود ندارد. این برداشت صرفأ پوششی بر نیت سناتورهای تندروی آمریکایی برای ارسال سلاح به منطقه بحرانی است. حال این سناتورها چگونه به نیت واقعی مقامات کی‌اف در چگونگی بهره‌گیری از این سلاح‌های احتمالی پی برده اند خود سوالی بی پاسخ باقی مانده است. جالب آنکه لوین و آینهوف تاکید داشته اند که "این سلاح‌ها مرگبار هستند اما به دلیل ماهیت تدافعی‌ آنها تحریک کننده" نیستند. باید دید مسکو در واکنش به این منطق و استدلال مضحک چه برداشتی خواهد کرد.

"حمایت از تمایل اوکراین برای صلح، آزادی، تمامیت ارضی و دمکراسی حمایت از ارزشهایی است که آمریکایی‌ها آنها را محترم می دانند". این جمله مقاله سراسر تحریک آمیز دو سناتور ارشد آمریکایی که ارسال سلاح‌های آمریکایی برای منطقه‌ جنگی را توجیه پذیر می دانند بخوبی نمایانگر این واقعیت است که چگونه هیات حاکمه آمریکا برای توجیه تنش آفرینی‌ها و جنگ‌افروزی‌های خود، نیات پلید را در پوشش واژگان زیبایی چون صلح، آزادی و دمکراسی به خورد جهانیان می دهند. به زبان دیگر آنچه که این سناتورها خواهان انجام آن از سوی دولت اوباما هستند با درخواست نومحافظه‌کاران تندرویی همخوانی دارد که در پی حوادث 11 سپتامبر خواستار آن شده اند که آمریکا " می بایست به زور اسلحه حاکمیت قانون و دیگر ارزشها را تحمیل کند."

البته ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه طی سالهای اخیر نشان داده که در مقابل "تحمیل شدن ارزشها" آن هم از نوع آمریکاییش و با بهره‌گیری از زور اسلحه اهل تعلل و کوتاهی نیست و واکنشهای مسکو به اقدامات ناتو به منظور پیشروی به سوی شرق و ورود به حوزه نفوذ روسیه طی 20 سال گذشته که همواره از سوی واشنگتن "تدافعی" تلقی شده بیانگر آن است که رهبران کرملین در قبال ارسال سلاح‌های آمریکایی به اوکراین رفتار خوشایندی نخواهند داشت.

لوین و آینهوف برای توجیه ارسال سلاح به کی‌اف به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری مالزی اشاره می کنند مبنی بر اینکه "همانگونه که شاهد بودیم سرنگونی هواپیمای مالزیایی که گفته می شود از سوی نیروهای تحت حمایت روسیه صورت گرفته، تاثیر تجاوز متهورانه پوتین را جهانی می کند." اشاره آنها به تراژدی سرنگونی این هواپیمای مسافری به خودی خود مهر تاییدی بر استدلالهایی است که علیه ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین است. گزارشها در هفته گذشته از این امر حکایت دارد که سازمان اطلاعات آلمان(بی‌ان‌دی) به شواهدی دست یافته که نشان می دهد موشکی که شورشیان برای سرنگونی جت مالزیایی به کار گرفته اند از نوع BUK بوده که از یک پایگاه نظامی اوکراینی سرقت شده است. موشک مورد نظر با وجود اتهام‌زنی‌های وزارت خارجه آمریکا از سوی روسیه در اختیار جدایی‌طلبان قرار نگرفته است.

اگر شواهد و مدارک سازمان جاسوسی آلمان از صحت برخوردار باشد طرح لوین-آینهوف بیش از پیش به زیر سوال می رود و یافتن پاسخی برای این پرسش را ضروری می سازد که : دولت کی‌اف از چه میزان کنترلی بر انبارهای تسلیحات و مهمات خود برخوردار است؟ شاید تجربه آمریکا در خاورمیانه در قبال به اصطلاح نیروهای "میانه‌رو" پاسخ این پرسش باشد. تسلیحات آمریکایی که با هدف مبارزه علیه نیروهای داعش ارائه شده بود اکنون سلاح‌هایی هستند که از سوی نیروهای داعش علیه آمریکایی‌ها و دیگران در حال استفاده شدن هستند.

در واقع باید گفت که این سناتورهای آمریکایی از توهم کنترل رنج می برند از این جنبه که ارائه کمکهای نظامی به یک جناح خاص درگیر در یک مناقشه از جهاتی برای آمریکا زمینه‌های کنترل نتیجه حاصله را فراهم می سازد که البته تاریخ همواره عکس آن را اثبات کرده است.

طرح لوین –آینهوف صرفا باعث حرکت سریع‌تر آمریکا، اوکراین و روسیه  به سوی جنگ خواهد شد و تنها نتیجه‌ای که به دنبال نخواهد داشت صلح پایدار و رفع تنشها خواهد بود به ویژه آنکه روسیه و شخص پوتین در رفتارهای خود نشان داده اند که بشدت در قبال دست‌اندازی بیگانگان در حوزه‌های نفوذ خود بشدت موضعی تهاجمی دارند.

این جملات پوتین در کنفرانس بین المللی مباحثات باشگاه «والدای» در روز جمعه بخوبی بیانگر دیدگاه سردمداران کاخ سفید است: «در حال حاضر {غربی‌ها} بار دیگر تلاش می‌کنند تا جهان را تقسیم کنند، سعی دارند خطوط جداکننده‌ای را تعیین کنند، ائتلافی را بوجود آورده و اگر کسی به ائتلاف آنها «بله» نگوید، پس «دشمن» محسوب می‌شود. بار دیگر کشوری را بعنوان دشمن شماره یک معرفی می‌کنند، دقیقا مانند دوران جنگ سرد و این حق را برای خویش قائل می‌شود تا رهبری جهان را به دست بگیرد، که البته اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، نه حق رهبری، بلکه دیکتاتوری بر جهان.»

انتهای پیام/.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها