امروز : پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۶:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121214
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 77
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،در حاشیه برگزاری هفته فیلم مقاومت که از روزسه شنبه گذشته به همت در شهرآلماتی قزاقستان آغاز شده است نشست ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،در حاشیه برگزاری هفته فیلم مقاومت که از روزسه شنبه گذشته به همت در شهرآلماتی قزاقستان آغاز شده است نشست مشترکی با حضور هیات سینمایی ایرانی متشکل از محمدخزاعی دبیرجشنواره– پژمان لشگری پور از هنرمندان کشور و رضا خزعلی مدیربین الملل بنیاد فرهنگی روایت و مسئول بخش چشم انداز سینمای مقاومت با یرمک امان شایف رئیس موسسه قزاق فیلم درشهر آلماتی برگزار شد.

برپایه این گزارش- مقرر شد با همکاری مراکز فرهنگی و سینمایی ذیربط هفته فیلم قزاقستان در ایران برگزار شود.

محمدخزاعی دراین نشست با تشریح ظرفیت‌ها و غنای سینمای ایران گفت: سینمای ایران همراه با انقلاب اسلامی ودر پرتو نگاه روشنگرانه بنیانگذار جمهوری اسلامی افق ها وجهش های خیره کننده ای داشته به طوریکه امروز مکتب سینمای ایران یک مکتب و زیبایی شناسی منحصر بفرد است.

وی افزود: سینمای ایران برخلاف سینمای غرب و سینمای هالیوود ازادبیات – مختصات و شاخصه های متمایزی بهره مند است که نگاه انسانی- اخلاق گرایی- رویکردشاعرانه- پرهیز از سکس و خشونت- احترام به فرهنگ و مناسبات انسانی و اهتمام به مفهوم مقاومت از جمله آن است.

دبیرجشنواره فیلم مقاومت باتشکر ازمسئولان سینمایی قزاقستان استقبال شهروندان قزاقی از فیلم‌های ایرانی را ناشی ازریشه‌های فرهنگی ودینی مشترک دو ملت خواند و خاطر نشان ساخت: خوشبختانه دو کشور به لحاظ مشترکات دینی و آئینی قرابت های زیادی بایکدیگر دارندو سینماکه زبانی فراگیر است می‌توانددر انتقال و تقویت این مشترکات و تحکیم پیوندهای معنوی و فرهنگی کمک نماید.

خزاعی با بیان اینکه حمایت رهبری ایران از توسعه طرح های فرهنگی و سینمایی و ارتقای جایگاه راهبردی سینما در ایران باعث شده تا سینمای ما گام های اساسی در سطح ملی و بین‌المللی بر دارد اضافه کرد: غنای سینمای ایران و رشدخیره کننده آن سبب شده تا سینمای غرب چندان جای تاخت وتاز درکشور ما نداشته باشد و قدرت اکران سینمایی در ایران برخلاف قزاقستان رهین تولیدات داخلی و بومی و ملی است.

دبیرجشنواره مقاومت با اشاره به اکران فیلم درسینماهای قراقستان اظهار داشت: به نظر می‌رسد بیش از۹۰ درصدفیلم‌های اکران را اینجا فیلم‌های غربی تشکیل می‌دهند و جای خالی سینمای ایرانی حس می شود.

وی پیشنهاد کرد: با توجه به مشترکات–علائق وپیوندهای فرهنگی وتاریخی دوملت آثارسینمایی ایران می‌تواند با استقبال مردم قزاقستان روبرو شود و با موافقت سازمان سینمایی تولیدات مشترک در حوزه فیلم های سینمایی و کوتاه مهیا شود.

یرمک امان شایف رئیس موسسه قزاق فیلم و رئیس استادیو تاناریس با تشریح جایگاه والای سینمای ایران گفت: سینمای ایران بخاطر غنای فرهنگ ایرانی و داشتن شخصیت های بزرگی مانند فردوسی که مردم قزاقستان بخوبی با اوآشنا هستند،دارای سابقه درخشانی می باشد.

وی افزود: مایلیم هفته فیلم قزاقستان در ایران برگزار شود و ما از این ایده استقبال می کنیم.

رئیس موسسه قزاق فیلم اظهار داشت: مادر قزاقستان چندین جشنواره سینمایی و جشنواره فیلم کوتاه داریم که از تمام کشورها فیلم ارائه می‌شود و فیلم‌های ایرانی و سینمای ایران هم قطعا، می‌تواننددر این فستیوال ها حضور موفق پیدا کنند.

به گفته وی اشتراکات و نزدیکی های فرهنگی ودینی دو ملت زیاد است ودر شمال ایران استان گلستان جایی به نام قزاق محله وجود داردکه این‌ها نشانگر دوستی‌هاو مودت هاست.

وی ابراز امیدواری کرد به توجه به این همه مشترکات فرهنگی- دینی-آئینی و علایق، زمینه‌های تولید مشترک فیلم فراهم شود و ما آمادگی ورود و سرمایه گذاری در زمینه تولید مشترک فیلم با سازمان سینمایی ایران را داریم.

هفته فیلم مقاومت در قزاقستان به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، موسسه رسانه های تصویری، رایزنی فرهنگی قزاقستان و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار