امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121216
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 40
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سلسله جلسات چالش‌های اجتماعی فقه در عصر مدرن با تدریس هشت جلسه‌ای حجت‌الاسلام رهدار از 28 مهر ماه آغاز ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سلسله جلسات چالش‌های اجتماعی فقه در عصر مدرن با تدریس هشت جلسه‌ای حجت‌الاسلام رهدار از 28 مهر ماه آغاز شده است و هر دوشنبه برپا خواهد شد.

این جلسات از سوی انجمن علمی ـ دانشجویی دانش اجتماعی مسلمین ساعت 14 تا 16 در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برپا می‌شود.

براساس این گزارش، جلسات متن‌خوانی کتاب «جمهور»؛ افلاطون توسط سید مهدی ناظمی نیز چهارشنبه‌ها ساعت هشت تا صبح در مؤسسه اشراق برپا می‌شود.

جمهور افلاطون را سرآغاز اندیشه سیاسی مغرب زمین می‌دانند. دولت‌شهر یا پولیس یونانی که افلاطون در این کتاب به آن می‌پردازد، نخستین صورت‌بندی متمایز از حیات جمعی بشر است که آغاز کنندۀ مسیری است که با طی فراز و نشیب‌های مختلف، عاقبت در هیئت «جامعه» در دوران مدرن رخ می‌دهد.

اما نکته جالب توجه آن‌جاست که جمهور افلاطون مصادف است با افول دولتشهر یونانی و چند صباحی بیشتر زمان نیاز نیست که در تندباد جنگاوری همسایۀ کم‌تر فرهیخته، به تاراج برده شود. حال پرسش اینجاست که افلاطون چه طرحی از سامان حیات بشری ریخته و این طرح، چه نسبتی با وضع تاریخی یونانِ عصر فلسفه دارد؟

در بخش دوم متن‌خوانی جمهور، به کتاب‌های چهارم تا ششم پرداخته می‌شود که در آن سقراط پس از طرح و بحث مباحث بنیادین پیرامون عدالت و آرمانشهر و ...، اکنون به صورت‌بندی «جمهور» می‌پردازد.

این جلسات چهارشنبه‌ها ساعت 8 تا 10 در موسسه اشراق به نشانی خیابان شهید قرنی، خیابان اراک، کوچه شهریور، بن‌بست دوم غربی، پلاک 2 برپا می‌شود.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار