امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۰۶:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121218
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 80
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «پایگاه پژوهشی تحلیلی راه‌بردی» به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم سیر مطالعاتی با استفاده از نظر دکتر سنگری ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «پایگاه پژوهشی تحلیلی راه‌بردی» به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم سیر مطالعاتی با استفاده از نظر دکتر سنگری را منتشر نموده است تا عاشورا پژوهان بتوانند با تعمق درباره این اتفاقات مطالعه‌ای داشته باشند.

وقتی که در سیره معصومین علیهم‌السلام و سخنان گهربارشان تاکید و اهمیت بی‌حد ایشان را نسبت به زنده نگه داشتن و تعظیم مساله قیام حضرت سیدالشهدا علیه السلام می‌بینیم، وقتی که به گفته امام راحل(ره) این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است؛ به غیر از شوری که در دل هایمان از کودکی نسبت به محرم و عزای ارباب‌مان جاری است، توجه‌مان به این جلب می‌شود که این چه سرّی است که در عاشوراست. این چه رمز و رازی است که این گونه با گذشت این همه سال حرارت محبت حسین(ع) را در دل‌های محبان نه تنها کم نکرده است که هر روز بیش از پیش شعله می‌کشد.

سخن گفتن از عاشورا و فهم و شعور نسبت به آن دریایی است فراتر از همه اقیانوس‌ها که هر کسی به اندازه توانش از آن بهره‌مند می‌شود. زیرا که ابعاد گسترده‌ای در عاشوراست که بعید است هیچ زمانی در تاریخ بشریت، یک بازه چند ساعته تا این حد، شور و شعور برای عالم بشریت به جای گذاشته باشد.

پیام‌های عاشورا گسترده است و بی‌شک احاطه و دریافت آن‌ها کار خصیصین است. اما برای چشیدن آب دریایی که همه‌اش را نمی‌توان کشید، مطالعه بعضی از آثار نگاشته شده در این حیطه می‌تواند مفید باشد.

آن چه در این سیر مطالعاتی ارائه شده است، مجموعه‌ای از 12 کتاب است که توسط دکتر محمدرضا سنگری دکترای زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران که از عاشوراپژوهان برجسته هستند، به مخاطبان پیشنهاد شده است.

در این سیر مطالعاتی که «پایگاه پژوهشی تحلیلی راه‌بردی» به سفارش نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تهیه کرده است، بنابر این بوده تا کتاب‌ها از آسان به سخت معرفی گردد تا قدم به قدم مخاطبان را نسبت به مفاهیم عاشورا به سطوح بالاتر برساند.

به غیر از ترتیب سختی و آسانی کتب که در ترتیب کتب به آن توجه شده است، بنا و تلاش بر این بوده است که به گونه‌ای پیشنهادها اعلام شود تا کمتر موضوعی مغفول بماند. از این روست که کتاب‌های معرفی شده عموم مطالب درباره زندگی حضرت سیدالشهدا(ع) و به صورت خاص اتفاقات مربوط به عاشورا را در بر می‌گیرند. از آغاز سفر کاروان امام حسین (ع) و جریان مسیر حرکت ایشان و اتفاقاتی که در طول مسیر رخ داده است در این سیر وجود دارد تا معرفی یاران آن حضرت و ویژگی‌های شخصیتی ایشان که شناخت آنان می‌تواند به عبرت‌گیری از این اتفاقات بزرگ کمک شایانی کند. در مجموعه این کتب شخصیت امام حسین(ع) به صورت جدی و گسترده مورد تحقیق و بررسی قرار می‌گیرد، ماهیت قیام ایشان و اهداف، علل سفر و قیام ایشان مورد کنکاش قرار می‌گیرد و تحریفات عاشورا بیان می‌شود تا از ماهیت اصیل قیام محافظت گردد و پیام‌های نهضت عاشورا به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

می‌توان چنین ادعا کرد که پس از مطالعه مجموعه این کتب، دیدی نسبتا کامل درباره موضوع عاشورا می‌توان یافت. سیر عاشوراپژوهی که پیش روی شماست می‌تواند پنجره‌ای باشد برای افزایش شعور حسینی در کنار شوری که از محبت او در دل‌های همه‌مان جاری است.
1- آینه در کربلاست

«آینه در کربلاست» از دقیق‌ترین و جزئی پردازانه‌ترین تاریخ نوشته‌های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد. «جزئیات حوادث»، «اسامی افراد تاثیرگذار در حادثه»، «نقشه راه کاروان امام حسین(ع) از مکه به نینوا»، «شخصیت‌پردازی شهدای کربلا»، «گفت‌وگو و رجزهایی که شهدا در لحظات پیکار با افراد دشمن داشته‌اند» و «نحوه به شهادت رسیدن تمامی شهدا و بعد، اسارت بازماندگان کربلا از کوفه و شام و در نهایت رسیدن آنها به مدینه»، موضوعاتی است که دکتر سنگری به صورت جزئی و دقیق در این کتاب به آنها پرداخته است. این کتاب را انتشارات قدیانی منتشر نموده است.

2-یاران شیدای حسین‌بن‌علی (ع)

کتاب «یاران شیدای حسین­‌بن­‌علی علیه­السلام»، تالیف مرتضی آقاتهرانی، تلاشی است در بیان حالات و روحیات یاران امام حسین. در این کتاب از اسناد دست اول بهره گرفته شده و مباحث بیشتر به صورت تاریخی بیان شده و نام یاران امام حسین (ع) بر اساس زمان شهادتشان رتبه­ بندی شده­ است.

3- سخنان حسین‌بن‌علی (ع) از مدینه تا کربلا

در این کتاب محمدصادق نجمی کوشیده است، متن سخنان امام حسین (ع) را از آغاز حرکت از مدینه تا هنگام شهادت، به ترتیبی که آن حضرت در مناسبت‌های مختلف ایراد کرده، برگرفته از منابع مختلف، ثبت نماید. علاوه بر متن عربی سخنان امام حسین (ع)، توضیح لغات، ترجمه و شرح متن سخنرانی درج گردیده است. بیان دقیق فرمایشات آن حضرت از مدینه تا کربلا و بررسی برخی از موارد مبهم تاریخی از جمله امتیارات این کتاب است. کتاب «سخنان حسین‌بن‌علی(ع) از مدینه تا کربلا» تا کنون به زبان‌های اردو، ترکی استامبولی و روسی ترجمه شده است.

4- عاشورا شناسی

این کتاب به همت پژوهشکده تحقیقات اسلامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به چاپ رسیده است. این کتاب مجموعه‌ای از مقالات مرتبط با واقعه کربلا است که تنوع موضوعی این کتاب باعث می‌شود که خواننده در این اثر با گستره‌ای از واقعیات با گستره متفاوتی از مطالب مرتبط با واقعه عاشورا روبرو می‌شود. اشاره به جایگاه امام حسین (ع) در آیات و روایات، بررسی عبرت‌های عاشورا، پاسخ به شبهاتی پیرامون کربلا و ارائه فهرستی از کتابشناسی‌های موجود در حوزه عاشورا پژوهشی باعث شده که این اثر از یک جامعیت نسبی برخوردار شده باشد. ارائه مطالب از بزرگان و خبرگان حوزه‌های متفوات همچون امام خمینی (ره)، مقام معظم رهبری، استاد جلال‌الدین همایی، شهید مرتضی مطهری، علامه مصباح یزدی و دیگر اساتید شناخته شده حوزه و دانشگاه در حقیقت تلاشی برایس ارائه محتوای متقن و عاری از هرگونه انحراف و خطا است. این کتاب توسط انتشارات زمزم هدایت منتشر شده است.
5- نگاهی نو به جریان عاشورا

این اثر بر اساس نگاهی کلان از دیدگاه روان شناسی، اجتماعی، سیاسی و نظامی به واقعه عاشورا تنظیم شده است و با توجه به این که در عصر تخصص‌گرایی زندگی می‌کنیم، در تحلیل عاشورا هر یک از زوایای مذکور می‌تواند سرفصلی برای پژوهش‌های جدیدتر باشد. آنچه این اثر را نو جلوه می‌دهد، ساختار و نوع روش تحقیقی آن است. اثر حاضر که مجموعه مقالاتى از مباحث تاریخى است، درباره سه موضوع اساسى شخصیت امام‏ حسین(ع) و واقعه عاشورا، یاران سیدالشهدا و بناهاى منتسب به آن حضرت بحث مى‏‌نماید. این کتاب توسط انتشارات بوستان کتاب قم منتشر شده است.

6- حماسه حسینی

حماسه حسینی مجموعه‌ای است مشتمل بر کلیه سخنرانی‌ها و یادداشت‌های استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری درباره حادثه کربلا. جلد اول این مجموعه شامل سخنرانی‌ بوده‌ها و جلد دوم این کتاب نیز یادداشت‌های این استاد شهید در همین باب است.

7- تاملی در نهضت عاشورا

نام این کتاب را باید در کنار نام مولف آن، مورخ توانمند حجه‌الاسلام رسول جعفریان دید. این کتاب نگاهی دوباره به واقعه کربلا، منابعی که این واقعه از آنها نقل شده است و تحریفاتی که طی تاریخ به آن افزوده شده، دارد. در نخستین فصل کهن‌ترین و مهم‌ترین متون تاریخی مربوط به تاریخ عاشورا معرفی شده‌اند. در فصل دوم به زمینه‌های اجتماعی، سیاسی و طایفه‌ای و دینی رخداد کربلا پرداخته شده است. دو فصل بعدی نیز به تاریخ کربلا اختصاص دارند و یک مقتل کوتاه برای واقعه کربلا به حساب می‌آیند. گفتارهایی درباره اربعین امام حسین(ع)، حکمت شهادت امام حسین(ع)، آثار نهضت امام حسین(ع)، مروری بر محتوای کتاب «کامل الزیارات ابن قولویه»، ابعاد شکلی و شعاری نهضت عاشورا، تاریخ عزاداری اهل سنت برای امام حسین(ع)، نقد کتاب «روضه الشهاده» اثر ملاحسین کاشفی و تحریفات عاشورا از جمله مباحثی هستند که در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در پایان این کتاب نیز فهرست نام‌ها و مکان‌ها در کنار منابع متعدد آن عرضه شده است.

8- امام حسین(ع) شهید فرهنگ پیشرو انسانیت

مؤسسه تدوین و نشر آثار علامه جعفرى، مجموعه سخنرانى‏‌هاى آن عزیز از دست رفته را که در دهه‏‌هاى محرم و با موضوع قیام خونین نینوا، در سال‏‌هاى متوالى ایراد شده بود، استخراج و پیاده کرد، و با صرف مدتى طولانى، تدوین و تنظیم آن انجام گرفت. از این رو، کتاب حاضر دو بخش کلى دارد؛ بخش نخست، دست نوشته‏‌هاى استاد و بخش دوم، شامل سخنرانى‏‌هاى ایام محرم است که با دقتى قابل ستایش، استخراج و پیاده شده است.

9- دمع السجوم

دمع السجوم ترکجه کتاب نفس المهموم حاج شیخ عباس قمی است که ابوالحسن شعرانی آن را ترجمه و سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را روانه بازار کتاب کرده است. کتاب شیخ عباس قمی در مقتل سید الشهدا (ع) است که بر گرفته از حدیث امام‏ صادق‏(ع) است که فرمود: «نفس المهموم لظلمنا تسبیح و همه لنا عبادة و کتمان سرنا جهاد فی سبیل الله‏» نفس کسی که به خاطر مظلومیت ما اندوهگین شود تسبیح است، اندوه بر ما عبادت است و کتمان و پوشاندن راز ما جهاد در راه خداست. امام صادق‏ (ع‏) سپس‏ فرمود: واجب است که این حدیث با طلا نوشته شود. چون کتاب محدث قمی یادآور مصیبتهای اهل بیت است، این نام را برای کتابش برگزیده است.

10- عاشورا شناسی

کتاب عاشورا شناسی عهده‌دار هدف شناسی از قایم امام حسین است و در سه بخش کلی تدوین شده است. بخش اول کتاب پژوهشی درباره امام حسین (ع) است. بخش دوم کتاب با عنوان کوفه انتخاب درست امام حسین (ع) اشاره به سفر امام به کوفه دارد. بخش پایانی این کتاب به دیدگاه گذشته اختصاص یافته است و در این بخش از کتاب به هدف امام حسین (ع) از دیدگاه مشایخ شیعه پرداخته است، در این بخش متن و ترجمه گفتار پنج تن از اعلام مذهب تشیع از قرن چهارم تا ششم آمده است. این کتاب به قلم محمد اسفندیاری توسط انتشارات صحیفه خرد چاپ شده است.

11- شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی

اندیشه بلند سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (ع) که در قیام با شکوهش متبلور گشت، نمادها و ظهورات مختلفی دارد. از چهره‌های باطن نهضت حسینی تفکر عقلی و عقلانیت نهفته در آن است. استاد معظم حضرت آیت‌الله جوادی آملی از این منظر، نهضت حسینی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده‌اند تا چهره باطنی نهضت که عقل و عقلانیت اصیل و مستحکم و تثبیت شده با مصباح وحی است، وضوح بیشتری یابد. این کتاب مشتمل بر دو بخش است: بخش اول: کلیات، که در فصل نخست به تبیین سیره امام حسین علیه السلام اشاره شده است و در فصل دوم به پیام نهضت آن حضرت پرداخته شده است. بخش دوم: اثر نهضت حسینی که از شش فصل، شکوفایی عقل، رهبران الهی شکوفاگران عقل، اقدامات مخالفان شکوفایی عقل، قیام حسینی برای شکوفایی عقل، اثر قیام حسینی در شکوفایی عقل و تداوم اثر قیام حسینی برای شکوفایی عقل تشکیل شده است. این کتاب را انتشارات اسراء منتشر کرده است.

12- حماسه عرفان

کتاب «حماسه و عرفان» به قلم آیت‌الله جوادی آملی از سوی انتشارات اسراء چاپ شده است که مظاهر عرفان در عاشورا‌، جلوه‌های حماسی عاشورا و سید ساجدان و زینت عابدان، از جمله فصل های این کتاب است.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها