امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۹:۱۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121230
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 155
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران امسال با 20 قاری، حافظ و گروه تواشیح به ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، کاروان قرآنی جمهوری اسلامی ایران امسال با 20 قاری، حافظ و گروه تواشیح به سرزمین وحی اعزام شد و در ایام حج ابراهیمی به اجرای برنامه‌های مختلف قرآنی برای حجاج پرداخت.

یکی از اعضای کاروان امسال «عباس هاشمی» قاری بین‌المللی و حافظ کل قرآن کریم است که پس از بازگشت از این سفر معنوی دقایقی را با وی گفت‌‌وگو کردیم.

کمی از سفر حج بگویید. شما چندمین بار است که به حج اعزام می‌شوید؟

این دومین سفر من به سرزمین وحی است. اولین بار سال 1384 به همراه کاروان نور اعزام شدم و دومین‌بار هم با همین کاروان به حج رفتم. آن زمان در آزمون انتخابی حج شرکت کردم و توفیق زیارت خانه خدا نصیبم شد.
 
ساخت و ساز‌های مسجد‌الحرام کار طواف را سخت کرده بود

از حال و هوای سفر حج بگویید و با توجه به اینکه این دومین سفر شماست احساستان از اینکه دوباره خانه خدا را زیارت می‌کردید، چگونه بود؟

اگر بخواهم این سفر را با سفر قبل قیاس کنم باید بگویم در درجه اول از نظر ظاهری تغییراتی در مکه ایجاد شده بود. مسجد‌الحرام در حال بازسازی است و بخشی از فضا بسته شده از این رو فضای طواف تا حدی کوچک و این امر کار حجاج را بسیار سخت کرده بود. خصوصاً افراد سالمند با مشکلات زیادی روبرو بودند، حتی یکی از همشهری‌های ما در حال طواف و درست در دور هفتم بر اثر ازدحام جمعیت فوت کرد.

هتل امسال ما همان هتل سال 1384 بود و حضور در این هتل و مسیر هتل تا مسجد‌الحرام خاطرات سال 84 را برای من تداعی می‌کرد که این اتفاق بسیار شیرین بود.

کسی که قبلاً حلاوت زیارت خانه خدا را چشیده شوق بیشتری دارد

سفر حج برای حج‌اولی‌ها بسیار جالب است اما کسی که برای بار دوم و یا بیشتر به این سفر می‌رود هم ذوق و شوق خاص خود را دارد و توفیق زیارت دوباره خانه خدا برای کسی که حلاوت آن را قبلاً چشیده بسیار زیباتر است.
 
حضور در کنار امام‌زمان(عج) در عرفات بهترین لحظات سفر حج است

حضور در عرفات شاید زیباترین و بهترین لحظات این سفر برای من و برای اغلب حجاج است زیرا همه ما می‌دانیم و مطمئن هستیم که امام‌زمان(عج) در این ساعات در عرفات حضور دارد. این نزدیکی به صاحب‌الزمان(عج) باعث می‌شود احساس معنوی بسیار زیبا و خوبی به انسان دست دهد و قرائت دعای عرفه سید‌الشهدا‌(ع) این حال و هوای زیبا را دو چندان می‌کند.

حرکت حجاج از مشعر به منا تداعی‌گر روز محشر است

حرکت جمعیت حجاج از مشعر به سوی منا صحنه بسیار زیبا و جالبی است. میلیون‌ها انسان، همه سفید پوش پای پیاده، دستان خالی، این‌ها انسان را به یاد روز محشر می‌اندازد که انسان‌ها بر می‌خیزند و به سمت خداوند حرکت می‌کنند.

اگر انسان پیش از اعزام به سفر حج خود را آماده کرده یعنی مطالعه‌ای بر اعمال حج داشته باشد و قدری بر روی نفس خود کار کند زیارتش بسیار گواراتر خواهد بود.
 
کمی از مدینه و حال و هوای بقیع بگویید.

متأسفانه در بقیع سخت‌گیری‌ها بسیار افزایش یافته و حتی اجازه باز کردن کتاب دعا را به حجاج نمی‌دهند. اگر کسی با صدای بلند گریه کند هم از او اشکال می‌گیرند. خود من در مسجد‌النبی زیارت‌نامه و نماز را می‌خواندم بعد به زیارت بقیع می‌رفتم.

حلاوت زیارت رسول‌الله(ص) قابل وصف نیست

غربت ائمه بقیع و تاریکی این گورستان در شب، حس دلتنگی عجیبی به انسان می‌دهد، اما در مجموع ایام حضور در مدینه و حلاوت زیارت رسول‌الله(ص) قابل وصف نیست و امیدوارم خداوند این توفیق را نصیب همه آرزومندان کند.

برنامه‌های کاروان نور چندان فشرده نبود

اعزام شما برای تلاوت در محافل حج بود. از برنامه‌ها و تلاوت‌های حج بگویید؟

اغلب تلاوت‌های ما در کاروان‌های زائران ایرانی و محافل بعثه مقام معظم رهبری بود، البته گاهاً در کاروان‌های اهل تسنن هم برنامه داشتیم. من به طور متوسط روزی یک برنامه داشتم و در مجموع حدود 35 تلاوت انجام دادم، فشردگی برنامه‌ها به شکلی نبود که به ما فشار بیاورد و در مجموع خوب بود. البته گروه تواشیح «طه» کارش بسیار سخت بود و نسبت به همه بچه‌ها پرکارتر بودند و فکر می‌کنم حدود 80 برنامه اجرا کردند. آقای هژبری هم‌ چون تنها بود و حافظ دیگری در کاروان ما حضور نداشت او هم کارش تا حدودی سخت بود. گروه تواشیح و آقای هژبری هم مدینه قبل بودند و هم مدینه بعد.

اجرای برنامه در کاروان‌های غیر ایرانی جو‌سازی علیه شیعیان را خنثی می‌کند

ارزیابی شما از عملکرد کاروان نور در ایام حج امسال چگونه است؟ آیا کاروان امسال همه ظرفیتش را در ایام حج به کار بست؟

خود من در ایام حج، به طور متوسط روزانه یک تلاوت انجام دادم و فکر می‌کنم بچه‌ها توان کار بیشتر را هم داشتند، البته این‌ها درباره گروه تواشیح «طه» نیست چون بچه‌های گروه بسیار پرکار بودند. به نظر من باید مسئولان اعزام‌کننده کاری ‌کنند که اعضای کاروان نور بیشتر در بین زائران غیر ایرانی به اجرای برنامه بپردازند. تا از این طریق بتوانیم شیعیان را به سایر مسلمانان بشناسانیم و جوسازی‌های موجود را خنثی کنیم.

بیماری‌ها مشکل خاصی برای ما به وجود نیاورد

یکی از مشکلاتی که اعضای کاروان با آن مواجه هستند مشکل بیماری و سرماخوردگی است؛ امسال این موضوع برای بچه‌ها مشکل ایجاد نکرد؟

چرا اتفاقاً اغلب بچه‌ها خصوصاً حج اولی‌ها دچار بیماری‌های ویروسی و سرماخوردگی شدند. خود من در ایام حضور در مدینه بیشتر دچار مشکل شدم اما با توصیه‌های پزشکان و افراد با تجربه مبنی بر مصرف زیاد میوه، آب و پرهیز از ترددهای بی‌مورد با این مشکل کنار آمدیم، البته در ایام حج نمی‌شد آنگونه که باید از صدا کار کشید. اما مشکل خاصی هم به وجود نیامد.
 
محفل مسجد‌الحرام بسیار باشکوه برگزار می‌شد اما مأموران سعودی مانع می‌شدند

از محفل قرآن مسجدالحرام بگویید، ظاهراً امسال محل برگزاری این برنامه تغییر کرده بود؟

محفل قرآنی مسجد‌الحرام یکی از برنامه‌های خوب و مفید کاروان نور بود که امسال در طبقه دوم مسجد‌الحرام برپا شد، این محفل در دو شب اول با استقبال باشکوه حجاج ایرانی و غیر ایرانی مواجه شد. اما شب‌های بعد مأموران سعودی مانع اجرای برنامه می‌شدند و ما مجبور شدیم محل اجرای برنامه را تغییر دهیم.

شب چهارم برنامه‌ها تمام شده بود و داشتیم بلند می‌شدیم که یک مأمور سعودی به ما نزدیک شد و شروع به بد دهانی کرد. باید در این برنامه‌ها یک نفر در جمع ما باشد که بتواند با آنها صحبت کند، تا این بی‌احترامی‌ها رخ ندهد. البته آنها از این که می‌بینند یک عده غیر ایرانی دور ما جمع می‌شوند، می‌ترسند. در مسجد‌الحرام مسلمانان سایر کشورها حلقه‌هایی تشکیل می‌دهند اما کسی به آنها کاری ندارد اما ما همواره با مشکل مواجه هستیم.

در پایان حرفی ندارید؟

همانطور که گفتم بهتر است مسئولان اعزام کننده برنامه‌ریزی بهتری برای تلاوت قاریان ایرانی در کاروان‌های خارجی داشته باشند تا با حضور قوی بچه‌ها در بین آنان بتوانیم هجمه‌های زیاد علیه شیعه و جمهوری اسلامی را خنثی کنیم. البته برنامه‌ریزی‌های خوبی برای حضور فعال کاروان قرآنی صورت گرفته اما باید محور کار ما، تلاوت در بین حجاج غیر ایرانی باشد.

امیدوارم خداوند توفیق این سفر زیبا و معنوی را نصیب همه آرزومندان کند و از همه مردم التماس دعای خیر دارم.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها