امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۳:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121231
تاریخ انتشار: ۳ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۴
تعداد بازدید: 141
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید علی موسوی گرمارودی شاعر، محقق و پژوهشگر کشورمان با بیان این که با شخصیت انسانی و ادبی مرحوم طاهره ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سید علی موسوی گرمارودی شاعر، محقق و پژوهشگر کشورمان با بیان این که با شخصیت انسانی و ادبی مرحوم طاهره صفارزاده آشنا بوده است، عنوان کرد: صحبت کردن درباره ایشان آسان نیست و در مصاحبه ای کوتاه نمی توان حق مطلب را ادا کرد.

وی ادامه داد: باید فرصتی پیدا کنم و بر روی آثار ایشان تحقیق و پژوهش انجام دهم. چرا که صفارزاده خود صاحب نظر بزرگ ادبی کشور است و در رابطه با آثارشان باید دقت و توجه بیشتری صورت بگیرد. اصولی که ایشان در شعرهایشان ارائه کرده اند برای نسل های آینده راهگشا است و هم به شعر و هم نظریات ایشان در باب ادبیات باید توجه بیشتری شود.

* صفارزاده، فروغی برتر در ادبیات ایران است

این شاعر انقلابی و آیینی کشورمان با اشاره به تفاوت های سبک ادبی و شعری فروغ فرخزاد و طاهره صفارزاده، عنوان کرد: در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی چند نقد بر آثار طاهره صفارزاده در مجله «نگین» که از مجلات روشنفکری آن دوران بود نوشتم و عنوان یکی از نقدهایم هم «فروغی برتر در ادبیات ایران» بود. ایهام این عنوان به این دلیل بود که معتقدم فروغ فرخزاد شاعر خوبی است اما صفارزاده شاعری است که به لحاظ اخلاقی و آرمان های اجتماعی والاتر و غیر قابل مقایسه است.

موسوی گرمارودی خاطرنشان کرد: صفارزاده را شاعری موثر حتی بر روشنفکران غیر اهل قبله می دانم. رد پای زبان ایشان و فنونی که در شعر اصیل به کار برده اند را می توان در آثار عده ای از شعرایی که اهل قبله هم نیستند پیدا کرد.

* شعر صفارزاده فنی تر از فروغ است

شاعر مجموعه شعر «خط خون» درباره دلیل کمتر دیده شدن آثار طاهره صفارزاده، گفت: علت این امر این است که شعر صفارزاده فنی تر از فروغ است. شعری که فنی تر باشد، انضباط شعری اش بیشتر است و قاعدتا دایره دوست دارانش نیز کمتر می شوند. شعر «گنه کردم، گناهی پر ز لذت» را همه می فهمند، اما «کودک قرن» و «سفر سلمان» صفارزاده را شاید همه متوجه نشوند.

دومین دوره کنگره علمی و ادبی طاهره صفارزاده یک شنبه 4 آبان با حضور اهالی ادبیات و رسانه در تالار سوره حوزه هنری برگزار می شود.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها