امروز : سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121282
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 43
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم،‌ آیت‌الله محسن قمی در همایش هم‌اندیشی روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان قم که ظهر امروز در

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از قم،‌ آیت‌الله محسن قمی در همایش هم‌اندیشی روسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان قم که ظهر امروز در تالار امام رضا(ع) استانداری قم برگزار شد با اشاره به رسالت ملی دانشگاه‌های قم اظهار کرد: دانشگاه‌های استان قم برای ترویج معارف اسلامی و انسانی، کاربردی جهانی دارند و باید علوم انسانی را با آموزه‌های اسلامی همراه کنند.

وی با بیان اینکه ترویج فرهنگ در دانشگاه‌ها راهکاری برای گسترش فرهنگ در جامعه اسلامی است افزود: معارف دین اسلام باید در سطح ملی برای دانشجویان تبیین شود تا آن‌ها بتوانند علاوه بر آموزش علوم انسانی با معارف دینی نیز آشنا شوند.

معاون بین‌الملل دفتر رهبر معظم انقلاب به افتتاح دانشکده طب و دین در قم اشاره کرد و گفت: این دانشکده باید روش‌های طب اسلامی را برای مردم دنیا تشریح کند.

وی وحدت میان حوزه و دانشگاه را از عوامل پیروزی انقلاب اسلامی دانست و مطرح کرد: واحدهای درسی بسیاری برای تبیین معارف دینی و آموزه‌های انقلاب در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود اما ارتباط فرهنگ اسلامی با دروس باید در دانشگاه‌ها توسط دانشجویان تقویت شود.

آیت‌الله قمی با بیان اینکه تحول در علوم انسانی نیازمند همکاری دانشجویان است اظهار کرد: امروزه بسیاری از کشورهای اسلامی و دانشگاه‌های اسلامی که در کشورهای غیراسلامی فعالیت دارند به دنبال آموزش علوم انسانی آغشته‌شده با علوم دینی هستند که این امر فعالیت بیشتر دانشجویان شیعه ایرانی را می‌طلبد.

وی ادامه داد: سوء استفاده فراوان از علم و فناوری عاملی شده است که دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی دنیا به دروس اخلاقی توجه ویژه‌ای داشته باشند تا از علم و فناوری در راستای از بین بردن جامعه بشری استفاده نشود.

آیت‌الله قمی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید به دنبال نجات دادن بشر باشند یادآور شد: ترویج آموزه‌های اخلاقی نیازمند پیدایش نظریات جدید در فلسفه علم و نظام‌‌ آموزشی است و ویژگی‌های فرهنگی یک کشور شیوه تولید علم آن کشور را رقم می‌زند.

وی با بیان اینکه علم و فناوری به تنهایی قدرت پاسخگویی به نیازهای بشر را ندارند تصریح کرد: دانشگاه و فرهنگ به یکدیگر وابسته هستند و دانشجویان امروزی با استفاده از اینترنت و شبکه‌های ارتباطی از نگاهی جهانی برخوردار هستند به همین علت نگاه به فرهنگ باید یک نگاه کلی باشد.

معاون بین‌الملل دفتر رهبر معظم انقلاب با اشاره به اینکه گرایش به دین در عرصه‌های پژوهشی رو به گسترش است‌ گفت: دین با تار و پود انسان رابطه مستقیم دارد به همین علت آموزه‌های دینی در عرصه فرهنگی بسیار حائز اهمیت است.

وی تمدن، توریست، داد و ستد، صنایع فرهنگی، فضای مجازی،‌ روابط بین‌المللی فرهنگی، نشانه‌های بین‌المللی و ادبیات را از عوامل موثر بر فرهنگ خواند و خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی در جامعه نیازمند بررسی جوانب مختلف است.

آیت‌الله قمی با تاکید بر مصونیت‌سازی کارهای فرهنگی در دانشگاه‌ها ادامه داد: دانشگاه‌ها نیازمند تنوع فعالیت‌های فرهنگی هستند و مصونیت‌سازی باید جای محدودیت‌سازی را بگیرد.

وی به اهمیت مشارکت دانشجویان در عرصه فعالیت‌های فرهنگی اشاره کرد و افزود: رشد معنویت در دانشگاه‌ها نیازمند نگاه ویژه‌ای است و در این راستا باید سندهای آسیب‌شناسی بررسی و آسیب‌های موجود برطرف‌سازی شود.

آیت‌الله قمی در ادامه متذکر شد: دستاوردهای علم و فناوری ایران اسلامی توانسته مردم و نظام اسلامی را در برابر استکبار سربلند کند زیرا امروزه دشمنان از دستاوردهای علمی نظامی ایران ترس دارند.

وی با تاکید بر جدی‌گرفتن پایان‌نامه‌ها و مقالات علمی مطرح کرد: دانشجویان قم باید با استفاده از فرهنگ اسلامی در عرصه فعالیت‌های بین‌المللی فعال شوند.

نماینده رهبر معظم انقلاب در امور بین‌الملل با اشاره به اینکه 63 درصد از دانشجویان کشور دختر و 30 درصد از هیئت‌های علمی دانشگاه‌ها زنان هستند و همچنین 18 درصد از دانشجویان کشور به صورت رایگان تحصیل می‌کنند اضافه کرد: در کنار عطش جوانان برای حضور در دانشگاه‌ها باید پیوست‌های فرهنگی این امر مورد توجه قرار داده شود.

انتهای پیام/78016/ل40/ض1002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها