امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۰:۲۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121287
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (شنبه) طی سخنانی در اولین نشست جوانان و

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی عصر امروز (شنبه) طی سخنانی در اولین نشست جوانان و قانونگذاری که به همت مرکز پژوهش‌های مجلس در تالار مدرس ساختمان مشروطه مجموعه بهارستان برگزار شد، اظهار داشت: باید پذیرفت در طراحی یک ساز و کار قانونی که جوانان بتوانند مسیر روشنی را طی کنند، کاستی‌هایی داریم.

وی افزود: اصولا جریان انقلاب با حضور جوانان شکل گرفت و عمق پیدا کرد و بسیاری از مدیران امروز کشور، در ابتدای انقلاب جوان بودند و کارهای اجرایی سنگینی را برعهده گرفتند.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: این ساز و کار روشن برای استفاده از ظرفیت‌ جوانان در کشور به وجود نیامده است و یک نقصی در این زمینه وجود دارد که بعد از مجلس دانش‌آموزی چه باید کرد، باید دید محتوای مجلس دانش‌آموزی چه نفوذی در کشور دارد، اینکه نتیجه مجلس جوانان پس از تشکیل چه تاثیری از نظر قانونگذاری در کشور می‌تواند داشته باشد، این موضوع باید به صورت دقیق بررسی شود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: باید دید از نظر قانون اساسی چگونه می‌توان مجلس جوانان را در کشور شکل داد؟ باید در این شرایط ساختار بودجه‌ای طوری تنظیم شود که سهم این مجلس جوانان نیز در نظر گرفته شود که به نظر می‌رسد در این شرایط تشکیل مجلس جوانان بایستی به صورت لایحه تقدیم مجلس شود تا دولت بار مالی آن را بپذیرد.

وی با اشاره به هدف تشکیل مجلس جوانان در کشور، گفت: در صورتی که این مجلس برای مشورت دادن به قوای سه گانه باشد، شرایط فرق می‌کند، در این شرایط مجلس جوانان می‌تواند کمک‌کننده قوای سه‌گانه باشد تا تصمیمات دقیقی گرفته شود ولی در صورتی که هدف از تشکیل مجلس جوانان بیش از این‌ها باشد و مجلس جوانان بخواهد قانونگذاری کند، این موضوع باید از نظر قانون اساسی مورد رسیدگی قرار گیرد تا مغایرتی نداشته باشد و بررسی حقوقی لازم است در این زمینه انجام شود.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشورمان در ادامه سخنانش تشکیل بستر جوانان در مرکز پژوهش‌های مجلس را کار مشکلی ندانست و گفت: در صورت تشکیل این دفتر، می‌تواند سکویی برای بررسی اولیه پیشنهاد مجلس جوانان باشد، ما علاقه داریم همواره راجع به تشکیلات در کشور صحبت کنیم که گاهی آنها را ادغام یا منتزع می‌کنیم، توصیه می‌کنم جدای از بحث تشکیلات به موضوع محتوای مربوط به جوانان توجه دقیق‌تری صورت گیرد،‌به نظرم بهتر است در این زمینه وضعیت اشتغال جوانان مورد بررسی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در موضوع اشتغال جوانان با مشکلاتی مواجه هستیم، یکی از این مشکلات سیستم آموزشی کلاسیک ماست که همه جوانان را به سوی دانشگاه رهنمون می‌کند و این سیری است که به سرعت در حال طی شدن است، زمانی که کسی وارد دانشگاه می‌شود و مدارج آموزش عالی اعم از لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را طی می‌کند، اعتبار اجتماعی به دست می‌آورد که دیگر در برخی مشاغل  علاقه‌ای به فعالیت ندارد و این یک مشکل بسیار جدی برای کشور ماست، مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد عدم توازن آموزش عالی و رشته‌های دانشگاهی با بازار کار است، در حال حاضر حجم زیادی فارغ‌التحصیل در کشور داریم که بازار کاری برای آنها وجود ندارد.

لاریجانی ادامه داد: در یک گزارشی که مرکز پژوهش‌ها منتشر کرد، آمده بود 80 درصد بازار کار کشور مربوط به 20 رشته دانشگاهی است، این گزارش نشان می‌دهد که تحصیلات دوره‌های تحمیلی با بازار کار مناسب نیست هرچند کسب علم و دانش برای یک فرد فضیلت است اما فضیلت برای حکومت این است که رشته‌های تحصیلی با بازار کار مناسب باشد.

لاریجانی تاکید کرد: بنابراین باید هم مرکز پژوهش‌های مجلس و هم جوانان کشور در این زمینه‌ها فعال باشند، برخی  گزارش‌ها به بنده می‌رسد که نشان‌دهنده بالا رفتن سن ازدواج است، در حال حاضر 5 میلیون و 570 هزار آقا و 5 میلیون و 670 هزار خانم، آماده ازدواج هستند ولی ازدواج نمی‌کنند، مشکلاتی مانند مسائل فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در این زمینه دخیل است.

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به انتقاد یکی از جوانان حاضر در این جلسه به ادغام سازمان ملی جوانان با سازمان تربیت‌بدنی و تشکیل وزارت ورزش، توضیح داد: یکی از مسائل مهم در زمینه ادغام سازمان ملی جوانان این است که باید با کمک یکدیگر درباره آن تصمیم‌گیری کنیم و بدانیم جز با کار جمعی نمی‌توانیم تاثیرگذار باشیم و ممکن نیست در شرایط بسیار پیچیده جهانی بتوانیم به صورت فردی تاثیرگذار باشیم.

رئیس مجلس در پایان با اشاره به نقش و جایگاه برخی تشکل‌ها و یا گروه‌ها در منطقه گفت، قوانین زیادی تعیین‌کننده این جایگاه‌هاست، نقش حزب‌الله لبنان از بسیاری از دولت ها در منطقه بیشتر است، همین تروریست‌های عجیب و غریب داعش که سرزمین هم پیدا کردند نیز در منطقه نقش دارند هرچند که نقششان مخرب است؛ کشورهایی موفق‌ترند که هم تئوری‌پردازی قوی داشته باشند و  هم از نظر میدانی بتوانند زمینه نقش‌آفرینی در منطقه را فراهم کنند و این کار نیاز به تدبیری عمیق دارد و جوانان باید کار فکری ژرفی در این زمینه انجام دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها