امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۱۲:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12131
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۷
تعداد بازدید: 95
مهدی خواجه زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان این که تاکنون دو روش عمده ی مبتنی بر تملک اجباری و مبتنی ...

مهدی خواجه زاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس با بیان این که تاکنون دو روش عمده ی مبتنی بر تملک اجباری و مبتنی بر احیای داوطلبانه وجود داشته است، افزود: در روش تملک اجباری شهرداری‌ها اقدام به خرید زمین و تجمیع پلاک‌های فرسوده منطقه مورد نظر کرده و پس از خرید تمامی واحدها و تخریب آن‌ها، بافت را بنا بر طرح جامع شهری بازسازی می‌کنند.
وی ادامه داد: این روش سبب احیای بافتی نه پلاکی، کل منطقه می شود ولی از لحاظ اصول اجتماعی طرحی ناموفق بوده است.

 * تملک اجباری؛ هزینه بسیار بالای تملک و مخالفت های مالکین

وی با تاکید بر این که مجریان به دلیل عدم همکاری مالکان محلی با مقاومت و مخالفت های فراوان در اجرای طرح با مشکلات زیادی روبرو می شوند، یادآور شد: ناکارآمدی مدل اقتصادی این شیوه، هزینه های بالای تملک و نیز رشد بی قاعده نرخ زمین و ساختمان در منطقه و مناطق اطراف، سبب مطرود شدن این شیوه در دنیا شده است ولی با این حال متاسفانه استفاده از این روش همچنان در دستور کار برخی از شهرداری های کشور قرار دارد.

 ●روش های داوطلبانه؛ زمان بر بودن ساخت و اصلاح نقطه ای بجای احیا بافت

خواجه زاده در ادامه افزود: در روش‌های داوطلبانه هم، بازسازی بافت‌های فرسوده توسط خود مالکان انجام می گیرد که در این‌ روش هر مالک می‌تواند با بهره‌مندی از تسهیلات اقدام به نوسازی ملک نماید.
وی اضافه کرد: اگرچه اتخاذ این سیاست سبب حذف هزینه های تملک از هزینه های اجرایی احیای بافت فرسوده می شود و همکاری مالکان را نیز در پی دارد اما عملا سیاستی ناموفق است چرا که نمی تواند موجب بازسازی کامل و سریع بافت شود.
وی خاطر نشان کرد: در این شیوه ساخت و نوسازی بر عهده مالکین قرار داده شده است و مالکین هم توانایی، امکان و تخصص لازم برای احیا و نوسازی را ندارند و عملا احیا و نوسازی زمان بر می شود.
این کارشناس مسکن تاکید کرد: حرکت به سمت مدلی مفهومی اقتصادی مبتنی بر سیاست برد – برد که هم سرعت در احیا را به دنبال داشته باشد و هم رضایت مالکان را، کلید حل این مساله است.
وی افزود: در این روش که مبتنی بر سیاست "باز تنظیم زمین" اجرایی می شود مالکان با مشارکت زمین و ملک فرسوده خود در قالب یک طرح جامع از مزایایی چون محله و بافت احیا شده و باکیفیت و خدمات شهری مناسب بهره مند شده و ضمن انتفاع از منافع جمعی پروژه از مسکن مقاوم و مناسب نیز برخوردار می شوند.
 انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها