امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۱۰:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12133
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۷
تعداد بازدید: 76
وجیه‌الله جعفری در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که پرسید با توجه به افزایش قیمت برخی ...

وجیه‌الله جعفری در یک نشست خبری در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس که پرسید با توجه به افزایش قیمت برخی مصالح ساختمانی مانند تیرآهن در بازار و بحث‌های مطرح شده در مورد افزایش قیمت مسکن طی هفته‌های آینده، چه تدبیری برای تنظیم بازار مصالح ساختمانی صورت گرفته است؟ گفت: طی ماه‌های اخیر در تولید مصالح ساختمانی عمدتاً رشد داشته‌ایم و در این راستا افزایش ظرفیت تولید شمش فولاد به میزان 3.5 میلیون تن طی سال جاری باعث تنظیم بازار تیرآهن در کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: این میزان شمش فولاد توسط بخش خصوصی در استان‌های فارس، اصفهان و گیلان تولید خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این، امسال واحد فولاد ارفع نیز وارد مدار تولید خواهد شد و در این صورت در تنظیم بازار فولاد مشکلات کمتر خواهد شد.

جعفری تصریح کرد: طی سال گذشته در تولید کاشی و شیشه رشد داشته‌ایم و در تولید سنگ ساختمانی نیز حدود 9 درصد افزایش تولید را شاهد بودیم.

به گفته وی، استخراج سنگ‌های تزئینی در سال گذشته 17 درصد رشد داشته است.

* آخرین مراحل فاینانس 7 طرح فولادی

معاون معدنی وزیر صنعت در مورد اجرای 7 طرح فولادی نیز گفت: آخرین مرحله فاینانس چینی این طرح‌ها انجام شده و مجوزهایی در این مورد توسط کارگروه توسعه بخش معدن صادر شده که در حال جمع‌آوری امضاء هستیم.

وی با بیان اینکه طرح فولاد سبزوار و بافق 34 درصد رشد فیزیکی داشته است، گفت: بخش احیای مستقیم همه طرح‌های فولاد استانی با پیشرفت 70 تا 80 درصدی همراه است.

* شرکت چادرملو، خصوصی است، ولی معدن نه

وی در مورد سوالی در خصوص ابهامات مطرح شده در مورد مزایده فروش سنگ آهن صادراتی چادرملو نیز گفت: شرکت چادرملو یک شرکت خصوصی است ولی معدن سنگ آهن چادرملو متعلق به دولت است.

جعفری تأکید کرد: شرکت چادرملو مشمول بحث‌های دولتی نمی‌شود ولی پروانه بهره‌برداری این معدن به نام سازمان توسعه معادن است.

به گفته وی، حق انتفاع از مواردی است که مشمول معدن می‌شود.

* تمدید پروانه بهره‌برداری معدن دهبید

وی در مورد مشکلات ایجاد شده برای معدن دهبید یزد نیز گفت: هیچ فردی بدون مجوز مقام ذی‌ربط قضایی اجازه ورود یا جلوگیری از فعالیت معدنی را ندارد و در این صورت مرتکب جرم می‌شود.

جعفری با بیان اینکه طبق قانون، 19 درصد از منابع حاصل از معدن که به دولت برگردانده شده است، برای توسعه مناطق اطراف معدن صرف خواهد شد، گفت: دیوان عدالت اداری به نفع بهره‌بردار معدن دهبید رأی داد و طبق مصوبه دولت، بهره‌بردار این معدن اجازه تمدید پروانه بهره‌برداری را دارا است.

* درآمد 800 میلیارد تومانی حاصل از حقوق دولتی معادن

معاون معدنی وزیر صنعت در ادامه با اشاره به پیش‌بینی درآمد 800 میلیارد تومانی حاصل از حقوق دولتی در بودجه 92، گفت: 65 درصد این رقم به وزارت صنعت برمی‌گردد تا بابت توسعه بخش معدن هزینه شود.

وی همچنین از اختصاص بیش از 1500 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی به بخش معدن خبر داد.

انتهای پیام/ب
برچسب ها:
آخرین اخبار