امروز : پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 21
۱۴:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121386
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 81
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ همایش بین‌المللی هفتصدمین سال تولد میر سید علی همدانی، عارف وارسته ایرانی و نیز ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ همایش بین‌المللی هفتصدمین سال تولد میر سید علی همدانی، عارف وارسته ایرانی و نیز ثبت نام وی در تقویم مشاهیر 2014 یونسکو، عصر امروز (3 آبان) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدرضا سعیدآبادی، مدیرکل منطقه‌ای یونسکو، آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی، رئیس بنیاد بوعلی سینا و نماینده ولی فقیه در همدان، علی اشرف مجتهد شبستری، مدیر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، افتخار حسین عارف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو،‌ سید حسن طالبیان،‌ معاون سازمان میراث فرهنگی و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در همدان و علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان در موزه ملی ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم ابوذر ابراهیمی ترکمان با نقل از حدیثی از امام حسین (ع) درباره کمک کردن بدون دریغ به دیگران گفت: شعر «هر که ما را یاد کرد،  ایزد مر او را یار باد/ هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی، هر گلی از باغ وصلش بشکفد بی خار باد» مصداق حدیث مشهور امام حسین (ع) بدین مضمون که خدایا مرا کمک کن تا به دشمنم خدمت کنم،‌ است.

وی در ادامه افزود: در دعای مکارم الاخلاق هم امام سجاد (ع) به همین نکته تأکید دارند که «خداوندا مرا موفق بن حتی دشمنم از ظلمم در امان باشد». بنابراین ترجمه شعر میر سید علی همدانی جدای از حدیث امام حسین (ع) و امام سجاد (ع) نیست.

ابراهیمی‌ترکمان با اشاره به اینکه میرسید علی همدانی یک تفاوت عمده در عرفان با دیگر عرفا دارد و آن این است که وی راه را هم جزو سیر عرفانی خود قلمداد می‌کند، توضیح داد: برخی در عرفان به شریعت،‌ طریقت و حقیقت معتقدند اما برخی شریعت را فدا می‌کنند اما سید علی همدانی مسیر را هم در سیر عرفانی خود لحاظ کرده است.

در ادامه این مراسم محمدرضا سعیدآبادی با اشاره به اینکه شخصیتی چون میر سید علی همدانی دارای ویژگی‌های شعر مولانا نیز هست، گفت: اگر بخواهیم در حکمرانی جهانی ایران نیز حضور داشته باشد یکی از راه‌های آن اهتمام بیشتر به فرهنگ و مشاهیرمان است با میرسیدعلی‌ها، فردوسی‌ها و حافظ‌ها چنین چیزی امکان پذیر است.

همچنین در این مراسم سید حسن طالبیان با بیان اینکه سید علی همدانی از شیعیان خالص 12 امامی بود و خدمات بسیاری به اسلام و ایران داشت،‌ توضیح داد: با توجه به تفاهم نامه همکاری که به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی منعقد شده می‌توانیم گفت‌وگوهای بین‌المللی در حوزه مفاخر ایرانی را با همکاری این سازمان آغاز کنیم.

نعمت الله امامزاده ، سفیر تاجیکستان در ایران نیز با ابراز افتخار خود از حضور در این همایش گفت: در تاجیکستان علاقه دولت و مردم به میر سید علی همدانی بسیار زیاد است تا حدی که پول تاجیکی مردم با نقش میرسیدعلی و آرامگاه او و پول ملی نیز مصرع شعر «هر که ما را یاد کرد،‌ ایزد مر او را یار باد» تزیین شده است. امروز در گنجینه خاورشناسی تاجیکستان 52 اثر از میر سید علی همدانی محفوظ مانده و اکثر آنها به زبان تاجیکی و ایرانی است که انشاءالله با همکاری ایران این آثار به نحو احسنت در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

همچنین در این مراسم افتخار حسین عارف با اشاره به بُعد ادبی و شعر میر سید علی همدانی گفت: وی در گسترش اسلام و ادبیات فارسی بسیار تأثیرگذار بود. مهم ترین نکته درباره این عارف برجسته توجه به پیام مودت، صلح و دوستی و انسانیت ایشان است، وی توانست گفتمان تساهل را در بین مردم رونق دهد.

علی اشرف مجتهد شبستری با اشاره به مظلومیت سید علی همدانی در ایران گفت: مردم خیلی او را نمی‌شناسند با اینکه ایشان با 17 پشت پدری و 16 پشت مادری به امام حسین (ع) منتسب هستند. همچنین میرسیدعلی همدانی، هفتصد نفر را به کشمیر برای رونق ادبی و علمی فرستادند. متأسفانه ما کارهای تحقیقاتی درباره سید علی همدانی کم انجام داده‌ایم در تاجیکستان هم کارها خیلی محققانه صورت نگرفته است.

همچنین در این مراسم آیت الله غیاث الدین طه محمدی، رییس بنیاد بوعلی سینا با وجود تشابهی که بین سیدعلی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب و نام سید علی همدانی وجود دارد، گفت: سال اولی که به خطه همدان آمدم، مقارن شد با حضور آیت‌الله خامنه‌ای در همدان، بنابراین دو بیت شعری را در قرابت ایشان با سیدعلی همدانی سرودم و تقدیمشان کردم. بنده به همدانی افتخار نمی‌کنم که سیدعلی را نمی‌شناسد! اوج اتکا به مذهب حقه شیعه، از سید علی همدانی یک عارف کامل و وارسته ساخته است.

مشروح همایش بزرگداشت سالروز میلاد سیدعلی همدانی،‌عارف وارسته ایران به زودی در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; منتشر می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها