امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۷:۴۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121389
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ همایش بین‌المللی هفتصدمین سال تولد میر سید علی همدانی، عارف وارسته ایرانی و نیز ...

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ همایش بین‌المللی هفتصدمین سال تولد میر سید علی همدانی، عارف وارسته ایرانی و نیز ثبت نام وی در تقویم مشاهیر 2014 یونسکو، عصر دیروز (3 آبان) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، محمدرضا سعیدآبادی، مدیرکل منطقه‌ای یونسکو، آیت‌الله غیاث‌الدین طه محمدی، رئیس بنیاد بوعلی سینا و نماینده ولی فقیه در همدان، علی اشرف مجتهد شبستری، مدیر انجمن دوستی ایران و تاجیکستان، افتخار حسین عارف، رئیس مؤسسه فرهنگی اکو،‌ سید حسن طالبیان،‌ معاون سازمان میراث فرهنگی و دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در همدان و علاقه‌مندان و فرهنگ دوستان در موزه ملی ایران برگزار شد.

در ادامه این مراسم نعمت الله امامزاده با اشاره به اینکه علاقه‌مندان بسیاری روزانه بر سر مزار سیدعلی همدانی در تاجیکستان می‌روند، افزود: هر جوانی که بر مزار او می‌رود، دعای نیک بختی می‌طلبد. به دلیل بزرگداشت میرسیدعلی همدانی دولت و وزارت فرهنگ تاجیکستان هم بزرگداشت او را برگزار خواهند کرد و طی آن ایران نیز همکاری‌هایی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه اعلام آمادگی برای انتشار آثارسیدعلی همدانی در تاجیکستان صورت گرفته است،‌ توضیح داد: امروز در گنجینه پژوهشگاه خاورشناسی تاجیکستان 52 اثر او محفوظ است و اکثرا به زبان تاجیکی و ایرانی است. قرار گرفتن مدفن میرسیدعلی همدانی در تاجیکستان روابط گوناگون و صمیمی بین ایرانیان و تاجیک‌ها ایجاد کرده است که امیدواریم با کمک میراث فرهنگی مناسبت‌ها بیشتر هم شود.

امامزاده یادآور شد: علاقه مردم تاجیکستان و دولت به میر سید علی همدانی بسیار زیاد است تا حدی که پول تاجیکی مردم با نقش میرسیدعلی و آرامگاه او و پول ملی نیز مصرع شعر «هر که ما را یاد کرد،‌ ایزد مر او را یار باد» تزیین شده است.

*اعلام آمادگی اکو برای ساخت فیلم درباره میرسیدعلی همدانی

همچنین در این مراسم افتخار حسین عارف ، میرسیدعلی همدانی را یک شاعر فارسی زبان و عارف دانست و گفت: او در گسترش اسلام و شکل گیری ادبیات فارسی بسیار نقش پررنگی داشت. نقش مهم او  تثبیت ایدئولوژی خاص خود در منطقه بود اقبال لاهوری هم درباره او مطالبی را بیان کرده است. وی در تاریخ ادبیات فارسی و عرفان ایرانی نقش منحصر به فردی را با اندیشه‌های پویا و آراء خاص خود بین مردم منطقه ایفا کرده است.

وی پیام اصلی میرسیدعلی همدانی را مودت، صلح و دوستی و انسانیت برشمرد و گفت: گفتمان تساهل از جمله فعالیت‌های بسیار مهم اوست که با گذشت سال‌ها اهمیت خود را از دست نداده است فلاسفه هم می‌توانند چشم داشت زیادی به آثار او داشته باشند. در نهایت سازمان اکو برای ساخت فیلم با همکاری کشور تاجیکستان و انتشار کتاب و مقاله با همکاری سازمان یونسکو اعلام آمادگی می‌کند.

*میرسیدعلی همدانی سردار فتح قلوب مردم شد

در ادامه مراسم سیدحسن طالبیان ، علی همدانی را شیعه 12 امامی خالص خواند و درباره خدمات بسیار او به اسلام و ایران گفت: به او علی ثانی هم می‌گفتند چرا که معرف فرهنگ و تمدن ایرانیان است. سرداران فتح در ایران تنها مردان جنگی نبودند، علی همدانی بود که در کشمیر و شبهه قاره هند 10 هزار نفر را مسلمان کرد و او سردار قلوب مردم شد.

وی با تأکید بر سال اقتصاد و فرهنگ گفت: میراث فرهنگی آمادگی خود را برای همکاری با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به منظور تقویت جایگاه میراث فرهنگی ناملموس و توجه به مفاخر زنده علم و ادب ایران و کشورهای فارسی زبان، برپایی همایش‌های دوره‌ای و تصحیح و چاپ نسخ به جا مانده و برگزاری دوره‌ها و حفظ ابنیه‌های فرهنگی و ... ابراز می‌دارد.

انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار