امروز : جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ - 2017 September 22
۰۷:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121407
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار فارس در لبنان، شهر طرابلس در شمال لبنان از جمعه شب تا واپسین ساعات شب گذشته شاهد درگیری‌هایی در چندین محله بین ارتش لبنان و باندهای ...

به گزارش خبرنگار فارس در لبنان، شهر طرابلس در شمال لبنان از جمعه شب تا واپسین ساعات شب گذشته شاهد درگیری‌هایی در چندین محله بین ارتش لبنان و باندهای سلفی تندرویی بود که مظنون به ارتباط با گروه‌های داعش و جبهه النصره هستند.

شدت درگیری‌ها از صبح دیروز در بازارهای قدیمی طرابلس بین افراد مسلح تندرو و ارتش بالا گرفت و تجهیزات نظامی بیش‌تری هم از پایتخت به این شهر ارسال شده است.

این اولین بار است که دامنه درگیری‌ها به منطقه بازار قدیم شهر طرابلس کشیده می‌شود، این بازار در فهرست نامزدهای میراث جهانی یونسکو است.

طرابلس از زمان آغاز تنش‌ها در سوریه شاهد درگیری‌های پراکنده میان هواداران و مخالفان حکومت سوریه بوده اما این خشونت‌ها معمولا به منطقه‌ای خاص محدود می‌شد.

ارتش لبنان: عملیات نظامی تا پاکسازی کامل طرابلس از لوث تروریست‌ها ادامه دارد

محله «المحمره» در شهر عکار در شمال لبنان هم دیروز شاهد درگیری‌هایی بین ارتش و گروه های سلفی تندرو بود که با کشته شدن شماری از افراد مسلح و شهادت دو نیروی ارتش و زخمی شدن شماری دیگر همراه بود.

فرماندهی ارتش لبنان در چندین بیانیه تاکید کرد که به عملیات نظامی خود تا سرکوب کامل افراد مسلح و پاکسازی شهر از شبه نظامیان ادامه می دهد.

یگان‌های ارتش لبنان همچنین شماری از افراد مسلح تحت تعقیب از جمله «ربیع الشامی» را دستگیر و مقادیری سلاح، مهمات و تجهیزات نظامی نزد آنها را توقیف و چندین فرد مسلح را هم زخمی کردند.

شهادت 2 نیروی ارتش لبنان در درگیری‌های المحمره

فرماندهی ارتش لبنان همچنین تاکید کرد: یگان‌های ارتش با گروهی مسلح که قصد مسدود کردن مسیر اصلی المحمره در عکار در شمال لبنان را داشتند درگیر شدند که 2 شهید و شماری زخمی از بین نیروهای ارتش برجا گذاشت و شماری از عناصر مسلح هم در حال فرار به جنگل‌های اطراف زخمی شدند.

ناکامی ربایش نظامیان ارتش لبنان در المحمرهکشف مقادیر زیادی مواد منفجره از منزل خطرناک‌ترین تروریست داعش

ارتش لبنان همچنین در محله المحمره در عکار تلاش افرادی ناشناس برای ربودن پنج نظامی که در حال رفتن به محل کار خود بودند ناکام گذاشت و در عملیات بازرسی منزل «احمد سلیم میقاتی» تروریست بازداشتی مقادیر زیادی مواد منفجره شناسایی و توقیف شد.

ارتش لبنان صبح پنجشنبه گذشته در عملیات موفقی در شهرک عاصون شهرستان الضنیه در شمال لبنان سلیم میقاتی معروف به ابوالهدی را بازداشت کرد.

در عملیات عاصون علاوه بر بازداشت ابوالهدی خطرناک ترین تروریست تکفیری داعش در شمال لبنان ، باند او متلاشی و 3 تروریست کشته و 3 یا 4 تن فرار کردند که ارتش لبنان در حال تعقیب آنها در بلندی‌های شهرستان الضنیه است.

کشف 4 قبضه سلاح از منزل یک نماینده جریان المستقبل

ارتش لبنان در شهر طرابلس همچنین چهار قبضه تفنگ هم از اتاق نگهبانی منزل خالد الضاهر، نماینده عضو فراکسیون المستقبل مصادره کرد.

گروه تروریستی طرابلس از سوی «شادی المولوی» و اسامه منصور فرماندهی می‌شود
 
یک منبع نظامی لبنان هم خبر داد که گروه مسلحی که آغازگر درگیری‌ها علیه ارتش در شهر طرابلس بوده همان گروهی است که توسط «شادی المولوی» و «اسامه منصور» دو تروریست سلفی رهبری می‌شود.

شادی المولوی یکی از چهره های افراطی و تندروی سلفی‌هاست که ارتباط تنگاتنگی با سلفی‌های سوریه دارد.

وی بارها مردم طرابلس لبنان را علیه نظام بشار اسد تحریک کرده است، پس از بازداشت موقت وی در سال 2012 طرفدارانش با حمایت برخی رژیم‌های عربی منطقه مانند قطر و عربستان به مناطق علوی نشین در طرابلس حمله کردند که در نهایت به آزادی وی به قید وثیقه مالی منجر شد.

این منبع گفت: گروه تندرو مذکور موسوم به گروه المولوی-منصور به تلافی بازداشت «سلیم میقاتی» فرمانده تروریست این گروه در جریان عملیات جستجوی اخیر در شمال لبنان با ارتش لبنان درگیر است.

منابعی امنیتی هم از زخمی شدن شادی المولوی در عملیات کمین ارتش لبنان در منطقه سوق الخضار خبر می‌دهند که در این عملیات همراه المولوی هم زخمی شد.

یگان‌های وابسته به ارتش لبنان دیروز به منزل «الشیخ خالد حبلص »یک تروریست معروف وابسته به داعش حمله کردند که به درگیری با افراد مسلحی منجر شد که در منزل همسایه کمین کرده بودند و در تبادل آتش بین دو طرف دو فرد مسلح کشته شد و مقادیری سلاح و خمپاره از داخل منزل حبلص توقیف شد.

شیخ خالد حبلص اخیرا در راس گروهی برای نیروهای ارتش در مسیر المحمره در عکار کمین نصب کرده بود.

نیروهای ارتش لبنان همچنین حلقه محاصره مسجد هارون در شهرک بحنین جایی که شیخ خالد حبلص و گروه تروریستی وی تحصن کرده‌اند تنگ‌تر کرد.

ارتش لبنان همچنین با هجوم به منزل «احمد سلیم میقاتی»، تروریست بازداشتی مقادیر زیادی مواد منفجره از داخل منزل مصادره کرده کرده و یک کارشناس نظامی اقدام به خنثی کردن آنها کرد. 

ربوده شدن یک نظامی لبنان در باب التبانه طرابلس

گروهی مسلح مستقر در طرابلس یک نظامی ارتش لبنان را در منطقه باب التبانه به اسارت گرفت، این گروه خواستار رفع محاصره آنها در برابر آزادی طنوس نعمه نظامی ربوده شده ارتش لبنان شد.

فرماندهی ارتش لبنان هم اعلام کرد که یگان‌های ارتش به عملیات جستجو در مناطقی که افراد مسلح در آنجا پراکنده هستند ادامه داد و حلقه محاصره افراد مسلح در منطقه الزاهریه طرابلس تنگ‌تر شده و شماری از این عناصر مسلح بازداشت یا زخمی و مقادیری سلاح و مهمات از آنها توقیف شده است.

تمام سلام: توطئه‌ برای به عقب بازگشتن طرابلس ناکام خواهد ماند

«تمام سلام» نخست وزیر لبنان هم به نوبه خود تاکید کرد که دولت هر گونه تلاشی برای به عقب بازگشتن طرابلس تحمل نخواهد کرد و به تعداد انگشت شماری از تروریست‌ها اجازه نمی‌دهد برای محقق کردن اهدافی که به صلاح لبنان و وحدت و ثبات آن نیست اهالی طرابلس را به اسارت گرفته و امنیت و امرار معاش آنها را هدف قرار دهند.

تمام سلام تاکید کرد: طرابلس رها نمی‌شود همه طرابلسی‌ها و همه لبنانی‌ها به دولت و نهادهای قانونی آن که تنها راه نجات از تروریسم است اعتقاد دارند.  

نخست وزیر لبنان درباره حوادث طرابلس گفت: به دنبال عملیات امنیتی بی‌نظیر و موفقیت آمیزی که ارتش در الضنیه انجام داد و طرابلس و شمال لبنان را از عملیات تروریستی خطرناکی مصون داشت لبنانی‌ها به طور غیرمنتظره با اقدامات زنجیره ای اخلال گران امنیت و حمله به نیروهای ارتش در پایتخت شمال لبنان روبه رو شدند تا با ناامن کردن طرابلس و همجوارش این منطقه را به گذشته بازگردانند.

تمام سلام تاکید کرد: ارتش و نیروهای امنیتی با حمایت کامل قدرت سیاسی در لبنان به تکلیف خود برای بازگرداندن امنیت به طرابلس و دیگر مناطق عمل می‌کند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها