امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۰:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121408
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 12
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران برای رایزنی و افزایش سطح مبادلات تجاری به هلند سفر کرده است.

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران برای رایزنی و افزایش سطح مبادلات تجاری به هلند سفر کرده است.

در این سفر نشست تخصصی در شورای توسعه تجارت هلند برگزار شد که جمعی از بازرگانان ایرانی مقیم هلند و هیئت همراه رئیس اتاق ایران، جهانگیری سفیر جمهوری اسلامی و تعدادی از بازرگانان و صنعتگران هلندی شرکت داشتند، دو طرف موضوعات مختلفی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

در این نشست غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران با اشاره به سفر اخیر آقای سیمونس، رئیس شورای توسعه تجارت هلند به ایران گفت: امیدوارم که این سفر توانسته باشد چهره واقعی ایران را که در غبار تبلیغات مغرضانه تار و پنهان مانده، آشکار سازد.

رئیس اتاق ایران روابط 400 ساله ایران با هلند را دارای استحکامی غیرقابل جدایی دانست و گفت: هرچند پاره‌ای از مشکلات همچون تحریم‌‌ها که توانست تا حدود قابل توجهی روابط دو کشور را کم کند، اما قادر نبوده بخش خصوصی دو کشور را از همکاری باز بدارد.

وی دیپلماسی دولت رئیس جمهور روحانی را عاملی برای تحرکات جدید در صحنه بین‌المللی ایران با کشورهای توسعه یافته دانست و با اشاره به توافق‌نامه‌های انجام شده ایران و روسیه برای صادرات به این کشور به دنبال تحریم روسیه، گفت: این شرایط مساعد و همچنین تاثیر اقتصاد ایران به بازار منطقه چون افغانستان، عراق و آسیای مرکزی، می‌تواند زمینه های مختلفی از همکاری‌ دو یا چندجانبه باشد.

وی برخی اخبار که در محافل از اقتصاد و سیاست ایران بیان می‌شود، را نادرست و مغرضانه دانست و افزود: امنیت کم نظیر ایران و عزم دولت برای میدان داری بخش خصوصی می‌تواند فصل جدیدی برای ارتباط دو کشور ‌باشد.

شافعی همچنین محوریت ایران در میان 10 کشور عضو پیمان اکو را زمینه‌ای برای ارتباط کشورهای طرف تجاری ایران با 400 میلیون نفر از خانواده این جامعه ارزیابی کرد.

رئیس اتاق ایران با اشاره به قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار که دولت مصمم است رتبه کشور را در سهولت کار اقتصادی در کوتاه مدت ارتقا دهد، گفت: قانون جدید سرمایه‌گذاری ایران فرصت خوبی برای حضور شرکت‌های خارجی در بازار ایران فراهم کرده است.

شافعی با اشاره به مشکل کم آبی در ایران، استفاده از دانش فنی و تکنولوژی متخصصان هلندی را در مدیریت منابع آبی و امور مکانیزه و بهره‌وری امور کشت برای ایران را مفید و سازنده خواند.

در ادامه این نشست سیمونس رئیس شورای توسعه تجارت هلند با ارایه پاور پوینتی که با تصویرهایی از ایران همراه بود، مردم ایران را مهربان، گرم و با استعداد خواند و گفت: سفر اخیر من به تهران برایم بسیار آموزنده و ثمربخش بوده است.

وی بازار ایران را پرسود و البته با ریسک دانست و تصریح کرد: نباید از این بازار غفلت شود، چرا که اقتصاد 77 میلیون نفری ایران و چندمیلیونی مجاور آن می‌تواند موجب منفعت قابل توجه دوجانبه باشد.

او از بازرگانان هلندی خواست تا موانع را با همکاران ایرانی خود برطرف کنند.

در ادامه تعدادی از بازرگانان هلندی و ایرانی پرسش‌هایی را مطرح کردند که توسط مسئولان دو طرف پاسخ داده شد. همچنین تعدادی از بازرگانان هلندی در این نشست یکی از موانع اصلی ارتباط با ایران را به ویژه در حوزه صنعت نفت و گاز را وجود تحریم‌ها دانسته و با اشاره به آنکه ظاهرا رعایت تحریم‌ها برای اروپایی هاست تا آمریکایی‌ها، گفتند: با وجود آنکه کشورهایی چون میانمار و کوبا تحریم جهانی شده‌اند، اما سخت‌گیری‌ها برای آنها وجود ندارد. همچنین آنها از معیارهای دوگانه دولت‌های اروپایی انتقاد کردند.

در بخش دیگر ملکشاه نفر دوم سفارت جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از اینکه با وجود نبودن تحریم‌ها در حوزه دارو و درمان تعدادی از شرکت‌ها از این همکاری استقبال نمی‌کنند، خود سانسوری را یکی از موانع ارتباط دو کشور دانست.

در پایان شافعی از سیمونس خواست تا «ایدبا»به عنوان یک سازمان فعال اقتصادی که با منافع ملی این کشور سروکار دارد از پارلمان این کشور بخواهد تا از سخت گیری های بیهوده در زمینه تحریم‌ها که منافع دو کشور را درنظر قرار داده بکاهد.

وی به سرمایه‌گذاران کشورهای مختلفی از اروپا، آمریکای لاتین و آسیا اشاره کرد که در چند ماه اخیر به ایران سفر کرده و علاقمندی خود را برای ورود به بازار این کشور اعلام کردند و همچنین مبادرت به انعقاد توافقاتی نمودند.

رئیس اتاق ایران ایجاد اتاق مشترک با حضور طرف هلندی را از برنامه‌های اتاق ایران ذکر کرد و خواستار حضور و فعالیت دو گروه بازرگانان در این اتاق شد.

در ادامه شافعی در محل شورای توسعه تجارت هلند با یان سیمونس رئیس شورای توسعه تجارت هلند به طور خصوصی دیدار و گفتگو کرد.

شافعی در این دیدار اظهار امیدواری کرد: به دنبال تحولات جدید در حوزه مناسبات بین‌الملل به ویژه مذاکرات ایران با 1+5 و همچنین سیاست‌های مدبرانه ریاست جمهور جدید ایران در تعامل با کشورهای دوست، روابط دو کشور ارتقا یابد.

شافعی در ادامه به موقعیت بخش خصوصی در ایران اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی ایران اکنون در حال تنومندسازی خود با اختیارات گسترده‌ای است که دولت به او داده و اعزام هیات‌های اقتصادی مستقل و همراه رئیس جمهور که با حمایت کامل دولت جمهوری اسلامی ایران انجام می‌گیرد، نشان از برنامه‌ای مستمر و عمیق برای افزایش قدرت بخش خصوصی ایران است. وی افزود: ما صرفاً به روابط یک جانبه نمی‌اندیشم، بلکه هلند را دروازه ورود به اروپا می‌دانیم، همان گونه که ایران یک بازار 500 میلیونی مجاور دارد.

همچنین سیمونس در این دیدار با اظهار خشنودی از میزبانی کشورش از هیات اقتصادی ایران، گفت: ما ارتباط گسترده با ایران را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و مایلیم که سرمایه‌گذاری دو سویه بیشتری انجام گیرد.

رئیس شورای توسعه تجارت هلند همچنین تشریح کرد: برای من تعجب برانگیز بود، وقتی شنیدم که در جوار سازمان ما یکی از مراکز پژوهشی هلند با 42 نفر محقق ایرانی فعالیت می‌کند و این نشان‌دهنده آن است که ایران دارای متخصصان و استعداد‌‌های فراوانی است که به مدد آن می تواند روابط خود را با جهان گسترش دهد.

وی کشور ایران را دارای نیروی جوان و فعال دانست و اظهار امیدواری کرد که باید از این فرصت به صورت دوجانبه بهره‌برداری شود.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها