امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۲۲:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121419
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 21
ابراهیم متولیان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: تروما شامل هر نوع آسیب جسمی و روانی به انسان می شود که به علت یک نیروی خارجی فرد ...

ابراهیم متولیان در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود: تروما شامل هر نوع آسیب جسمی و روانی به انسان می شود که به علت یک نیروی خارجی فرد تحمیل می‌شود و شامل همه انواع حوادث اعم از تصادفات رانندگی، حوادث طبیعی، سقوط و حوادث منجر به آسیبهای روانی می شود.

وی ادامه داد: متأسفانه یکی از ضعفهای کشور ما این است که ما نظام ثبت حوادث و تروما در کشور نداریم و به همین علت آمار دقیقی از میزان خسارات انسانی شامل مرگ و میر ناشی از این حوادث در اختیار نداریم و فقط آمار تصادفات رانندگی تا حدی با همکاری دستگاههای مسئول ثبت می شود.

دبیر اجرایی قطب علمی آموزشی تروما افزود: آمارها نشان می‌دهد که تروما دومین علت مرگ و میر ایرانیان بعد از بیماریهای قلبی و عروقی است و سرطان در رتبه سوم قرار دارد.

وی گفت: طی 10 سال گذشته فقط 220 هزار نفر بر اثر تصادفات رانندگی در کشور جان خود را از دست داده‌اند و بیش از 2 میلیون نفر نیز در این حوادث مجروح شده‌اند و این تنها بخشی از آمار مرگ و میر ناشی از انواع تروماهاست که در کشور رخ می‌دهد.

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله ادامه داد: حوادث ترافیکی به عوامل مختلفی از جمله خطای انسانی، ایمن نبودن راه و جاده و نقص فنی خودرو مرتبط می شود.

وی گفت: در کشورهای پیشرفته برای کاهش میزان تلفات ناشی از تروما علاوه بر توجه به این عوامل و کاهش برای درمان به موقع خسارت دیدگان مراکز تروما یا تروما سنتر ایجاد می‌کنند که به تمام امکانات لازم برای درمان حادثه دیدگان و امکانات نشست هواپیما و هلی کوپتر مجهز است.

متولیان گفت: در آمریکا تقریباً در هر ایالتی یک مرکز تروما وجود دارد اما در کشور ما هنوز حتی یک تروما سنتر کامل نداریم، البته مراکزی شبیه تروما سنتر در شیراز، گیلان و تهران در حال ساخت است اما مرکز تروما سنتر کامل محسوب نمی شوند.

دبیر اجرایی قطب علمی آموزشی تروما ادامه داد: آمار انجمن جراحان عمومی کشور نشان می دهد، تروما و حوادث در کشور سالانه 12 هزار میلیارد تومان خسارت به بار می آورد.

وی گفت: وزارت بهداشت برخی از دانشگاههای علوم پزشکی را با توجه به توان علمی، تجارت و سوابقی که دارند به عنوان قطب یک رشته علمی معرفی می‌کند به عنوان مثال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان قطب غدد کشور معرفی شده است بر همین اساس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله به عنوان قطب ترومای کشور از سوی وزارت بهداشت تعیین و معرفی شده است.

متولیان افزود: یکی از علل این انتخاب داشتن تجارب قوی سپاه در دوران دفاع مقدس در امر درمان و رسیدگی به مجروحان و توان علمی و تجربه بالای این دانشگاه در این زمینه است.

متولیان گفت: بر این اساس قرار است اولین کنگره ملی تروما در ایران در روزهای  24 تا 26 دی توسط این دانشگاه به عنوان قطب علمی آموزشی تروما برگزار شود که البته در برگزاری این کنگره 30 نفر از استادان برجسته این حوزه همکاری دارند.

وی گفت: این کنگره شامل 8 محور اصلی است که عبارتند از پیشگیری از بروز تروما و بررسی مدل کشورهای موفق در این حوزه، درمان تروما و ایجاد تروما سنتر، آسیبهای روانی ناشی از تروما، آموزش و پژوهش در حوزه تروما، پزشکی قانونی و تروما، مدیریت تروما، آمار و ایپدمیولوژی تروما و توانبخشی آسیب دیدگان تروما.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها