امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۱:۰۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121424
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار فارس، نشست خبری دومین جایزه هنر و ادبیات محتشم با حضور دبیران و داوران این جشنواره در محل معاونت هنری و سینمایی اداره ارشاد تهران ...

به گزارش خبرنگار فارس، نشست خبری دومین جایزه هنر و ادبیات محتشم با حضور دبیران و داوران این جشنواره در محل معاونت هنری و سینمایی اداره ارشاد تهران برگزار شد.

اسماعیلی دبیر هنری این جایزه در ابتدای این نشست گفت: هدف از برگزاری جایزه هنر و ادبیات محتشم این است که فرهنگ عاشورایی را گسترش دهیم. نگاه ما این است که تمام برنامه‌ها و جشنواره‌هایی که برگزار می‌شود باید به یک جریان فرهنگی تبدیل شود و امیدواریم این جایزه هم بتواند به یک جریان مهم در زمینه فرهنگ عاشورایی تبدیل شود.

وی افزود: امسال این جشنواره را بسط و گسترش دادیم و چند رشته به آن اضافه کردیم. امیدواریم که هر سال نسبت به سال قبل بتوانیم این جایزه را وسیع‌تر چه از لحاظ کیفی و چه از لحاظ کمی برگزار کنیم.

اسماعیلی در ادامه با اشاره به اهداف اصلی این جشنواره گفت: ترویج فرهنگ عاشورا با تکیه بر ظرفیت‌های هنری و توسعه این فرهنگ در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی جزو اهداف اصلی جایزه هنر و ادبیات محتشم هستند.

محمودی‌کیا دبیر اجرایی این جشنواره نیز در ادامه این نشست گفت: این جایزه متشکل از سه بخش اصلی فیلم، تجسمی و آثار مکتوب است که در بخش آثار مکتوب 4 بخش کتاب، پایان‌نامه، داستان کوتاه و شعر، در بخش تجسمی در رشته‌های عکس، پوستر، نگارگری، نقاشی، خط و تصویرسازی و بخش فیلم نیز در دو شاخه مستند و داستانی برگزار خواهد شد.

محمودی‌کیا با اشاره به هیات داوران این جایزه گفت: در بخش پوستر کوروش پارسانژاد، مهدی حاج‌محمدی در بخش نقاشی مرتضی گودرزی، بهنام جلالی، محمدرضا فیروزی در بخش نگارگری، عبدالله محرمی، اردشیر مجرد پاکستانی، در بخش تصویرسازی کیانوش غریب‌پور، هدی حدادی در بخش خط و نقاشی، عین‌الله صادقی، نصرالله افجه‌ای و در بخش عکس هم داریوش محمدخوانی، محمدمهدی رحیمیان و در بخش فیلم رهبر قنبری، ابوالفضل جلیلی و انسیه شاه‌حسینی به داوری آثار خواهند پرداخت.

محمد اسفندیاری دبیر بخش مکتوب این جایزه دیگر سخنران این نشست بود. او نیز در سخنانی گفت: اینکه این جایزه گسترده‌تر شده و رشته‌های بیشتری را نسبت به سال قبل شامل می‌شود پدیده مبارکی است.

وی با اشاره به آثار مکتوبی که در زمینه عاشورا خلق شده‌اند گفت:  در بعد از انقلاب  هنرمندان و ادیبان زیادی به موضوع عاشورا و فرهنگ عاشورایی پرداختند اما این کافی نیست و باید تولیدات بیشتری را در این زمینه داشته باشیم. به خصوص در بخش مکتوب باید تولید آثار بیشتر باشد چراکه همین آثار مکتوب دست‌مایه‌ای خواهند بود برای خلق دیگر آثار هنری.

گودرزی دیباج داور بخش نقاشی این جایزه نیز در این نشست گفت: جایزه‌ها و جشنواره‌های این چنینی می‌توانند برای هنرمندان جوان انگیزه‌های زیادی را ایجاد کند. کربلا و عاشورا همیشه از موارد خاصی است که هنرمندان برای خلق اثر به آنها تکیه کرده‌اند.

وی افزود: ما هم به عنوان داور این جایزه باید به خاطر احترام به امام حسین سنجش دقیقی را در نظر بگیریم و امیدوارم هنرمندان هم با نگاهی متفاوت نسبت به دیگر جشنواره هنری به این جایزه نگاه کنند. امیدوارم که آثاری که از دل این جشنواره بیرون می‌اید بتواند در درون جامعه هم راه پیدا کند.

کیانوش غریب‌پور داور بخش تصویرسازی نیز در این نشست گفت: رشته تصویرسازی یکی از پرظرفیت‌ترین بخش‌های این جایزه است فکر می‌کنم این جایزه محل خوبی است برای شکوفایی هنرمندان جوان امیدوارم آثاری به این جشنواره برسد که حرف‌های تازه داشته باشد.

ابوالفضل جلیلی داور بخش فیلم نیز گفت: واقعه عاشورا سرشار از معرفت است. حال سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا ما در این جشنواره دنبال این موضوع هستیم یا خیر اگر هدفمان معرفت امام حسین باشد کارها بسیار عالی پیش خواهد رفت و در جشنواره پیشرفت می‌کنیم.

محمودی‌کیا در ادامه نشست با اشاره به اضافه شدن دو بخش جنبی به این جشنواره گفت: در کنار برگزاری این جایزه بنا داریم که هر سال از یکی از شاعران تجلیل بکنیم. دبیرخانه جشنواره تا پایان محرم آثار را دریافت می‌کند و در هفته چهارم ماه صفر نیز اختتامیه این جایزه برگزار خواهد شد.

مرتضی گودرزی دیباج در پایان این نشست گفت: این جشنواره بنا دارد که فرهنگ عاشورایی را گسترش دهد اگر فرهنگ عاشورایی معاصرسازی نشود و صرفا محدود به سینه‌زنی‌ها شود معلوم است که ما خوب عمل نکردیم امیدوارم در زمینه عاشورا بخش شناخت و شعور و احساس و عشق را در کنار یکدیگر قرار دهیم.

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها