امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۱۶:۰۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121435
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۶:۴۲
تعداد بازدید: 31
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم در نشست خبری صبح امروز یک‌شنبه 4 آبان 93 با تشریح ...

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم در نشست خبری صبح امروز یک‌شنبه 4 آبان 93 با تشریح نتیجه بررسی وضعیت بورسیه‌های سال‌های گذشته گفت: برای تعیین تکلیف سرپرست دانشگاه تهران ابتدا باید تکلیف نیلی مشخص شود. انشاالله رای اعتماد بگیردو خودش رئیس دانشگاه تهران را معرفی کند.

وی ادامه داد: روند بررسی بورسیه ها را قانون مشخص کرده و اگر براساس قانون انجام شود، مشکلی پیش نمی‌آید.

نجفی تاکید کرد: وزارت علوم از چه چیزی عذرخواهی کند؟! حداقل 840 نفر شرایط استفاده از بورس را نداشته اند ولی استفاده کردند. حالا باید عذرخواهی هم بکنیم؟

سرپرست وزارت علوم اضافه کرد: در ارتباط با مدیران و مسئولان متخلف پرونده بسته نیست و از 3 مرجع تخلفات را بررسی می‌کنیم.

نجفی ضمن اشاره به معرفی وزیر پیشنهادی دولت به مجلس گفت: روحانی خواست تا مرا برای این سمت به مجلس معرفی کند ولی خودم بنابر دلایلی سر باز زدم.

وی ادامه داد: نیلی استاد برجسته‌ای است و نمایندگان مجلس نمی‌توانند از نظر علمی خدشه‌ای به وی وارد کنند. البته وی هیچ نقطه ضعف سیاسی هم ندارد.

سرپرست وزارت علوم در این نشست خبری تاکید کرد: به نیلی گفتم پس از رای اعتماد برای ریاست دانشگاه تهران به عارف پیشنهاد دهد و اگر عارف قبول کند کار بزرگی در آموزش عالی است.

نجفی در رابطه با روند بررسی بورسیه‌ها گفت: روند بورسیه‌ها را قانون مشخص کرده است و باید آزمون صورت بگیرد که اگر قانون را رعایت کنیم مشکلی به وجود نمی‌آید.

وی افزود: امسال هم در آزمون دوره دکترا افرادی خواستند شرکت کنند و تقاضا دادند که 115 نفر را انتخاب کردیم و همه از رتبه‌های یک تا چهار ورودی کنکور هستند و در رشته‌های اولویت‌دار از نظر نقشه جامع علمی کشور هستند.

نجفی اظهار داشت: در سال‌های گذشته در رشته‌های بورس خارج از کشور دادند که نه تنها شرایط بورسیه را نداشته‌اند بلکه تا حدودی طنز به شمار می‌رود، مثلاً در رشته‌های فقه و اصول، نهج‌البلاغه یا زبان فارسی افراد را بورسیه کرده‌اند که البته پس از آن این افراد تبدیل به داخل شده‌اند یعنی آزمون دکترا را دور زدند تا فرد وارد دانشگاه شود.

سرپرست وزارت علوم عنوان کرد: می‌گویند آزمون حذف شده و به جای آن مصاحبه علمی برگزار کردیم، هرچند از نظر دیوان عدالت نمی‌توان مصاحبه علمی را جایگزین آزمون کرد ولی حتی با فرض اینکه مصاحبه علمی جایگزین شود هم برخی پرونده‌ها تخلف بوده‌ است.

نجفی گفت: مثلاً در یک پرونده هر سه نفر ناظر اعلام کرده‌اند که فرد صلاحیت ندارد ولی بورسیه شده است یعنی نه تنها آزمون برگزار نشده بلکه در مصاحبه علمی و از نظر همان اساتید انتخاب شده خودشان هم خلاف صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه اگر به قانون بازگردیم و بر اساس ضوابط کارها را انجام دهیم این اتفاقات رخ نمی‌دهد، گفت:‌ داستان بورسیه‌ها مقداری پیچیده و سیاسی شده است، برخوردی که با بیانیه وزارت علوم شد هم بیشتر سیاسی بود تا منطقی و آکادمیک، وزارت علوم به طور کامل و شفاف جریان را توضیح داده است ولی نمی‌دانم برخوردهای سیاسی از چه جهت صورت گرفت.

نجفی اضافه کرد: ورود به این قضیه از طریق دستگاه نظارتی بوده و وزارت علوم در ابتدا موضوعی را مطرح نکرد بلکه دستگاه‌های نظارتی به وزیر وقت برای بررسی موضوع نامه نوشتند.

سرپرست وزارت علوم تصریح کرد: وزارت علوم اعلام کرد که در ارتباط با موضوع بورسیه در هشت سال گذشته به خصوص در دولت دهم تخلفاتی بوده است که باید بررسی شود و هیچ مسئولی از این وزارتخانه نگفته که 3هزار و 700 نفر به طور کامل تخلف کرده‌اند بلکه گفته‌اند بخشی از آنها تخلف است.

نجفی گفت: بنابراین اینکه می‌گویند افراد را بدنام کرده‌ایم از طریق وزارت علوم نبوده است و اگر سایتی حرفی را مطرح کرده برداشت نویسندگان بوده و در مورد افراد هم اسم هیچ شخصی توسط مسئولان وزارت علوم اعلام نشده است.

نجفی گفت: لیست بلندبالایی دارم از افرادی که با مسئولان وقت ارتباط دارند و بورس گرفته‌اند که تخلف هم نبوده است و لیستی که ارتباط هم نداشتند ولی به طور کلی اسمی را اعلام نمی‌کنیم.

تخلف صورت گرفته حالا عذرخواهی هم بکنیم؟

سرپرست وزارت علوم در پاسخ به این سؤال که آیا وزارت علوم از افرادیکه تخلف نداشته‌اند عذرخواهی می‌کند یا خیر، گفت: حداقل 840نفر شرایط استفاده از بورس را نداشته‌اند ولی استفاده کردند حالا عذرخواهی هم بکنیم؟ وزارت علوم از چه چیزی عذرخواهی کند؟ چند سال تحصیل بدون آزمون کرده‌اند و حتی قرار بوده عضو هیأت علمی هم بشوند که این امتیازات از هزینه کشور بوده است.

وی افزود: می‌گویند فقط 36 نفر اشکال داشته است در حالیکه ما اعلام کردیم 36نفر در فرم‌های خودشان مطالب نادرست وارد کردند. مثلاً معدل 11 را معدل 14.5 اعلام کردند یا 210 واحد برای قبول شدن در دوره کارشناسی گذرانده‌اند.

سرپرست وزارت علوم ادامه داد: 36 نفر را به طور کلی اخراج کردیم، 840 نفر را که شرایط بورسیه را نداشتند می‌توانستیم اخراج کنیم ولی این کار نکردیم و اجازه دادیم ادامه تحصیل دهند به شرط اینکه هزینه را برگردانند زیرا این افراد سه سال تحصیل کردند و ظرفیتی از دانشگاه‌ها گرفته شده است.

سرپرست وزارت علوم گفت: امسال بیش از 20هزار نفر از دارندگان مدرک دکترا در فراخوان جذب شرکت کردند. این افراد که به آنها اجازه تحصیل دادیم هم می‌توانند مدرک خود را دریافت کرده و سپس مانند بقیه در فراخوان جذب شرکت کنند و از آن طریق عضو هیأت علمی شوند که این کار را هم به دلیل تسامح انجام دادیم زیرا معتقدیم این افراد خودشان در تخلف دخیل نبودند.

نجفی در پاسخ به این سؤال که چرا وزارت علوم افراد متخلف را به طور کلی از ادامه تحصیل محروم نکرد، گفت: شما سه مطلب را باید تفکیک کنید، یکی دستورالعمل‌ها و ایراداتی که از نظر قانونی وارد بوده است، مانند مسئله آزمون که به طور کلی در آن زمان نادیده گرفته شد و در دستورالعمل‌ها از سال 85 بندی اضافه شده که کسانی که دارای سوابق فرهنگی هستند هم بتوانند بورسیه شوند در حالیکه این سوابق اصلاً مشخص نشده است و عده‌ای به استناد این بند و با معرفی یک ارگان از بورس استفاده کردند.

وی افزود: بنابراین در بخشی از کار به آئین‌نامه‌ها ایراد وارد است و کسانی که تصویب کردند باید جوابگو باشند و ما هم پیگیری می‌کنیم زیرا عدالت آموزشی و برابری فرصت‌ها از بین رفته است.

نجفی عنوان کرد: بحث دوم فرآیند بررسی پرونده‌هاست. مثلاً مصاحبه علمی ولی با وجود اینکه صلاحیت نبوده است باز هم تأئید شده است در این صورت هم افرادی که پای برگه‌ها را امضاء کردند باید پاسخ دهند که چرا با وجود مغایرت تأئید کرده‌اند، موضوع سوم بورسیه‌ها هستند که نمی‌توانیم بگوییم همه آنها مقصرند.

سرپرست وزارت علوم اظهار داشت: 750نفر از مجموع 3هزار و 700نفر را یک نفر از مسئولان وقت وزارت علوم معرفی کرده است و 90نفر هم از سوی یکی از رؤسای دانشگاه‌های وقت معرفی شدند.

وی افزود: برخی افراد هم خودشان اطلاعات غلط داده‌اند که سرمایه‌ای از کشور تلف شده ولی اگر همه را محروم می‌کردیم مجازات سنگینی بود و دولت اعلام کرد که تسامح به خرج دهیم و با هزینه خودشان بتوانند تحصیل کنند.

نجفی گفت: بخشی از موارد هم به رساله‌های فروشی بر می‌گردد که برای آموزش عالی مایه تأسف است و برنامه‌ریزی کردیم که جلوی آن هم گرفته شود.

نجفی افزود: کسی که از بورس استفاده می‌کند باید در امتحان زبان شرکت کند و یک نمره حداقلی را به دست آورد و دوم اینکه از دانشگاه مورد تایید وزارت علوم پذیرش بگیرد که برخی از این افراد این شرایط را نداشتند ولی 36 نفر نه تنها شرایط نداشتند بلکه دروغ گفتند. وی گفت: براساس صحبت برخی آقایان اگر از سه هزار و 772 نفر بورسیه سه هزار و 770 نفر هم تخلف ثابت می‌شد باز می‌گفتند همه متخلف نبودند.

 

وی گفت: 270 نفر هم تعهد کتبی دادند که برای استفاده از بورس شاغل نباشند ولی شاغل بودند، علاوه بر آن 448 نفر مربی دانشگاه هستند که پیمانی بودند و طبق قانون مربی پیمانی نمی‌تواند در بورس شرکت کند و حتی موردی از دانشگاه پیام نور در رشته تغذیه کارشناسی گرفته بود در رشته زبان انگلیسی کارشناسی ارشد خوانده بود، استخدام دانشگاه علم و صنعت که بورس دانشگاه علامه شد، یعنی برای یک دانشگاه بزرگ تهران کسی در حد دکترا نبود که زبان تدریس کند که این فرد را استخدام کرده‌اند؟‌

 

نجفی گفت: در این صورت 448نفر هم به 840نفر قبلی اضافه می‌شوند که ما اعلام کردیم این 448 نفر طبق قانون می‌توانند بر اساس تصویب هیأت امنای دانشگاه‌ها در صورت امکان ادامه تحصیل بدهند.

 

سرپرست وزارت علوم اضافه کرد: 165نفر به عنوان ایثارگر بورس گرفته‌اند که به همه آنها احترام می‌گذاریم ولی 23نفر آنها فاقد شرایط حداقلی بودند که البته دیوان محاسبات در مورد بقیه هم مشکل دارد که اگر به نتیجه نرسیم تمام 165نفر بورسشان قطع می‌شود.

 

وی گفت: 729نفر به خارج رفته‌اند که با وجود اشکالات متعدد گفتیم درسشان را تمام کنند ولی برای هیأت علمی شدن بررسی مجدد داریم.

 

وی ادامه داد: یکی از اقوام مسئولان وقت وزارتخانه در استرالیا بورس مطالعات اندونزی گرفته است، این رشته به چه دردی می‌خورد؟ البته شاید رشته مطالعات اندونزی برای کشور اولویت داشته است.

 

نجفی با تشکر از رئیس مجلس که امروز از وزارت علوم سپاسگزاری کرد اظهار داشت: رئیس مجلس می‌داند که رسیدگی به پرونده 3هزار و 772نفر در زمان دو ماه و یک هفته چقدر سخت است.

 

وی افزود: یکی از مسئولان سابق وزارتخانه هم گفته است نمی شود یک دستگاه هم مدعی‌العموم باشد و هم قاضی، ما مدعی‌العموم نیستیم بلکه تخلفی اتفاق افتاده که ما می‌توانستیم برخورد کنیم و اعلام نکنیم. ولی در راستای روشنگری اذهان اعلام کردیم.

 

سرپرست وزارت علوم ادامه داد: ما در چارچوب اختیارات و وظایف خود عمل کردیم و مجلس می‌تواند وظیفه نظارتی را انجام دهد، حتی اگر مجلس قانون بگذارد که تمام اینها باید برگردند ما این کار را انجام می‌دهیم  و قانون را اجرا می‌کنیم زیرا وظیفه نظارت مجلس را قبول داریم ولی خارج از این چیزی را قبول نداریم.

 

نجفی اضافه کرد: دیوان محاسبات هم حق دارد در مورد هزینه‌کرد بودجه نظر بدهد و سازمان بازرسی کل کشور هم می‌تواند موضوع را بررسی کند و درنهایت ما از سه طریق مقصران را مورد پیگیری قرار می‌دهیم.

 

سرپرست وزارت علوم اظهار داشت: کارمندان وزارت علوم یا دستگاه دیگری مانند وزارت کشور هم در این موضوع دخیل بودند که نام نمی‌بریم. ولی اگر کارمندان تخلف کرده باشند از طریق هیأت رسیدگی به تخلفات بررسی می‌کنیم، اگر اعضای هیأت علمی تخلف کرده باشند از طریق هیأت‌های انتظامی رسیدگی به تخلفات بررسی می‌شود و هر دو گروه از طریق مراجع قضایی مورد پیگیری قرار می‌گیرند.

 

نجفی گفت: برخی گفته‌اند بورسیه‌ها را از سال 68 بررسی کنیم که ما استقبال می‌‌کنیم. چرا از سال 68؟ من سال 60 وزیر شدم از آن سال شروع کنیم شاید ما هم تخلف کرده باشیم.

 

نجفی ادامه داد: گفتند چرا آن زمان را رسیدگی نکردید، زیرا فعلاً پرونده هشت سال گذشته باز است و ما این پرونده‌ها را بررسی کردیم از حالا هر زمان را که خواستید می‌توانید بررسی کنید، البته یک بار مجلس در سال 72 این کار را کرد و یک بار هم سال 83 سازمان بازرسی این کار را انجام داد که در هر دو بررسی تخلف چشم‌گیری دیده نشد و فقط به وزارت علوم تذکر دادند.

 

نجفی خاطرنشان کرد: یکی از مسئولان سابق وزارت علوم گفته است 70درصد بورسیه‌های دوره اصلاحات به کشور بازنگشتة‌اند، اولاً شما از کجا این آمار را می‌دانید؟ دوماً اگر بازنگشتند چرا هشت سال بعد از اصلاحات که شما روی کار بودید آن را پیگیری نکردید؟‌ وثیقه‌ها را به جریان می‌انداختید.

 

نجفی گفت: البته نه تنها اصلاحات بلکه قبل از آن را هم بررسی می‌کنیم و هرفردی زمان بورسش تمام شده است باید بازگردد و اگر بازنگردد وثیقه‌ها را به اجرا می‌گذاریم، البته اگر درسش تمام نشده بود دو سال فرصت می‌دهیم تا به هزینه خودش درسش را تمام کند.

 

وی افزود: البته متأسفانه در دوره گذشته موردی داشتیم که دانشجو مقیم آمریکا بود ولی با هزینه و از کیسه دولت بورسیه شد که ما بورس وی را قطع کردیم و به خانواده‌اش اعلام کردیم که بدهی وی را پرداخت کند که اینها را با اسم به دستگاه‌های نظارتی اعلام می‌کنیم.

 

*به طور متوسط 20درصد بورسیه‌ها به کشور بازنگشته‌اند

 

نجفی گفت:‌ در تمام دوره‌ها به طور متوسط بین 15 تا 20درصد بورسیه‌ها به دلایل مختلف بازنگشته‌اند که تمام اینها ضمانت ملکی دارند و می‌توان خسارت وارده به دولت را در تمام دوره‌ها بازگرداند که فکر می‌کنم اولین گروه بورسیه به خارج، از سال 66 آغاز شد.

 

وی افزود: هزینه‌هایی که انجام شده را هم از متخلفان می‌گیریم، 40میلیون به دانشگاه‌ها داده شده و ماهی یک میلیون به طور متوسط به افرادی که بورسیه شده‌اند، به آنهایی که اجازه ادامه تحصیل با هزینه خودشان را دارند اعلام می‌کنیم که تا 15 بهمن‌ماه تسویه‌حساب کرده یا سازوکار پرداخت را مشخص کنند که با خزانه هماهنگ کنیم پرداخت در چند قسط صورت بگیرد و در غیر این صورت ادامه تحصیل آنها منتفی می‌شود.

 

نجفی گفت: 1241نفر هم هستند که از دانشگاه‌ها اعلام نیاز نگرفته‌اند که این هم یکی از تخلفات مسئولان وقت است که برخی از آنها شامل تخلف در گروه‌های دیگر هم بودند و این افراد تا 15 بهمن باید اعلام نیاز خود را بیاورند و اگر اعلام نیاز نشوند بورس آنها لغو می‌شود.

 

وی گفت: برخی از این افراد صرف‌نظر از اینکه شرایط بورسیه را نداشتند وثیقه ملکی هم نگذاشتند که اگر ضامن داشته باشند به ضامن اعلام می کنیم و اگر نداشته‌ باشند به دستگاه قضا شکایت می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: پرونده بورسیه‌ها بسته شده و وضعیتشان مشخص است ولی در رابطه با مسئولانی که منجر به بروز چنین فاجعه علمی در کشور شدند پرونده قطعاً بسته نیست و از سه مرجع قضایی بررسی می‌کنیم.

 

نجفی گفت: از دیروز دو کار را آغاز کردیم یکی نوشتن نامه به دانشگاه‌ها و افراد بورسیه و دومین کار استخراج مسئولان متخلف و تعیین مراجع قضایی تا با افراد اهمال‌کار هم برخورد شود.

 

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به دانشگاه‌ها نامه‌ای ارسال کردید که این افراد را اعلام نیاز نکنند، گفت: نامه‌ای به دانشگاه‌ها ننوشتیم که با این افراد همکاری نشود زیرا این افراد گرچه از طریق رابطه و آشنا بورسیه شده‌اند ولی بالاخره افرادی بوده‌اند  که به تحصیل علاقه داشتند اما باید به آنها کمک کنیم، نامه‌ای در مورد 448 مربی نوشتیم که دانشگاه‌ها تلاش کنند حقی از آنها ضایع نشود و با نظر مثبت به این پرونده‌ها نگاه کنند ولی در رابطه با افراد نیازمند به اعلام نیاز هم می‌گویند که با نظر مثبت به آنها نگاه شود.

 

وی اضافه کرد: حتی برای دانشگاه‌ها محدودیتی می‌گذاریم که بر اساس لجبازی کاری صورت نگیرد برخلاف اینکه برخی ضمیر لجبازی خود را به ما نسبت می‌دهند.

 

وی افزود: ما می‌خواهیم اگر دانشگاهی این افراد را اعلام نیاز نکرد پس از آن اجازه استخدام استاد در این رشته‌ها را به آنها ندهیم که البته پیش‌بینی می‌کنم برخی از این افراد نمی‌توانند اعلام نیاز بگیرند.

 

نجفی گفت: ما اسم هیچ فردی را اعلام نکردیم و حتی در هیأت دولت هم نامی از فردی نبردم البته اگر دستگاه قضایی یا رئیس‌جمهور بخواهد به طور محرمانه گزارش می‌دهیم ولی در محافل عمومی مطرح نکردیم و اگر نامی از فردی مطرح شده وزارت اطلاعات انتشار آن را پیگیری می‌کند و خود افراد هم می‌توانند شکایت کنند.

 

وی گفت:‌ از 729 نفر بورسیه خارج بخشی از آنها در محله نوشتن تز یا دفاع از تز خود هستند که ممکن است پس از تحصیل برای کشور مفید باشند البته تضمینی برای استخدام آنها نیست.

 

نجفی گفت: اگر در آن هشت سال خوب عمل شده بود این همه وقت هدر نمی‌رفت که در عالیترین مقامات کشور هم در این مورد موضع‌گیری شود.

 

وی افزود: در رابطه با برخورد با تلقب‌ها دو کار را انجام دادیم یکی در مورد مؤسسات فروش پایان‌نامه که لایحه‌ای به دولت فرستادیم و امیدواریم دولت با اولویت آن را در دستور کار قرار دهد و دوم برخورد با دانشجویان بهره‌مند از این پایان‌نامه‌ها که این دانشجویان از دانشگاه اخراج می‌شوند.

 

*روحانی چندبار خواست مرا به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی کند

 

سرپرست وزارت علوم گفت: رئیس‌جمهور چند بار از من خواست که خودم را آماده کنم به عنوان وزیر پیشنهادی علوم نام من را اعلام کنند ولی خودم به دلایلی که ذکر آن میسر نیست سرباز زدم و امیدوارم روزی میسر شود که بگویم.

 

وی افزود: انتخاب نیلی‌احمدآبادی بسیار شایسته بود، وی سابقه درخشان انقلابی دارد در زمان جنگ تحمیلی با سپاه همکاری مؤثر علم و فناوری داشته است، به عنوان استاد برجسته دانشگاه تهران دارای 81 مقاله ISI است و نمایندگان مجلس که می‌گفتند فردی معرفی شود که استاد تمام باشد در این مورد نمی‌تواند خدشه‌ای به نیلی وارد کند.

 

نجفی گفت: برخی نمایندگان گفتند نیلی شناخته شده نیست، فرجی‌دانا هم شناخته شده نبود.

 

سرپرست وزارت علوم افزود: به من می‌گفتند سابقه سیاسی زیادی دارم و از سال 57 سوابق اجرایی داشته‌ام اگر فرض کنیم این مسئله ایراد است نیلی چنین ایرادی را ندارد و نمی‌توان هیچ نقطه‌ضعف سیاسی درباره وی مطرح کرد.

 

وی گفت: اداره وزارتخانه به شکل سرپرستی تبعاتی دارد که اگر طول بکشد نظام علمی ضربه می‌خورد و امیدوارم نمایندگان به نیلی احمد‌آبادی رأی قاطع بدهند.

 

وی در رابطه با دانشگاه تهران هم گفت: به نیلی احمدآبادی گفته‌ام که برای انتخاب رئیس دانشگاه تهران ابتدا به عارف پیشنهاد دهد زیرا عارف گفته بود آرزو دارد رئیس دانشگاه تهران شود ولی پس از آن اعلام کرد که منظورم زمان قبل بوده است.

 

نجفی اضافه کرد: اگر عارف مسئولیت دانشگاه تهران را قبول کند کار بزرگی در آموزش عالی صورت می‌گیرد.

 

وی در رابطه با افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد هم گفت: کمیته‌ای برای افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد به درخواست میرزاده تشکیل شده است که امیدوارم این کمیته هم در اطلاعیه‌ای تمام ابعاد قضیه را روشن کند.

 

وی افزود: دانشگاه آزاد 41واحد علوم تحقیقات در گذشته داشت که به گزینش دانشجوی دکترا می‌پرداختند و قرار شد این واحدها تجمیع شوند و به دانشگاه‌های مادر استان‌ها بپیوندند که بر این اساس افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد اعلام شد و قرار شد تا اردیبهشت 94 تمام رشته‌های دانشگاه آزاد با استانداردها مطابقت داده شود.

 

وی با بیان اینکه افزایش ظرفیت دانشگاه آزاد قابل دفاع است، گفت: امیدوارم در کمیته شورای عالی این موضوع بررسی شود ولی با توجه به ادغام 41 واحد علوم تحقیقات مشکل حادی از نظر منطقی وجود ندارد.

 

وی در رابطه با پذیرش سرپرستی وزارت علوم گفت: به مسئولیت‌ها در جمهوری اسلامی به عنوان واجب کفایی نگاه می کنم در مورد سرپرستی وزارت علوم هم در آستانه سال تحصیلی کسی آمادگی این کار را نداشت و به همین دلیل پذیرفتم زیرا مسائل وزارت علوم آشنایی داشتم ولی یک درصد هم امکان ادامه نمی‌دیدم.

 

وی گفت: البته در این مدت برنامه‌هایی را برای وزارت علوم تنظیم کردم و فقط برای حل مسئله بورسیه‌ها نیامده‌ام ولی بورسیه‌ها یک مسئله سیاسی و ملی بود که باید زودتر تعیین تکلیف می‌شد.

 

نجفی گفت: تصویب آئین‌نامه شورای عالی برنامه‌ریزی، آئین‌نامه شورای گسترش آموزش عالی، تشکیل شورای خیرین آموزش عالی، دستورالعمل اعطای وام به دانشجویان دکتری تخصصی و دستورالعمل برگزاری آزمون دوره دکتری برای سال تحصیلی آینده از برنامه‌های من در این دو ماه بود.

 

وی گفت: 16 آذر ثبت‌نامه دوره دکتری آغاز می‌شود و 15 اسفند برگزاری آزمون است.

 

وی گفت: بررسی وضعیت رؤسای دانشگاه‌ها، انتصاب شش سرپرست جدید، انعقاد تفاهم‌نامه با دستگاه‌ها، بررسی وضعیت دانشگاه‌های کم برخوردار و ادغام آنها با دانشگاه‌های مادر، تشکیل شورا برای تنظیم برنامه ششم توسعه و تعیین تکلیف دانشگاه ایرانیان و ابلاغ آن به احمدی‌نژاد نیز در این دو ماه صورت گرفت.

 

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها