امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۲۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121445
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۲۳:۱۶
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نشست خبری «روندهای انتخابات بحرین» که با حضور راشد الراشد رهبر جنبش عمل اسلامی، شیخ سیدمرتضی السندی از

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در نشست خبری «روندهای انتخابات بحرین» که با حضور راشد الراشد رهبر جنبش عمل اسلامی، شیخ سیدمرتضی السندی از اعضای برجسته جریان وفاء الاسلامی و شیخ عبدالله صالح نائب دبیرکل جمعیت العمل اسلامی برگزار شد انقلاب بحرین و راهکارهای رسیدن به پیروزی و انتخابات پیش رو مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 

شیخ عبدالله صالح: با قوانین دیکتاتوری حکومت فاسد بحرین مبارزه می‌کنیم/ حکومت باید منبع اصلی قدرت را مردم بداند

شیخ‌ عبدالله صالح معاون دبیرکل جمعیت العمل الاسلامی بحرین با بیان اینکه خواسته اصلی معارضین انقلابی در بحرین مشارکت در اداره سیاسی کشور و حضور در آن است، گفت: جمعیت معارضین انقلابی در بحرین به دنبال آن هستند که انتخاباتی را با مشارکت حداکثری شهروندان بحرینی برپا کنند که خواسته‌های مردم بحرین به خوبی در آن منعکس شده باشد.

معاون دبیرکل جمعیت العمل الاسلامی بحرین تصریح کرد: خواسته اصلی جمعیت معارضین انقلابی بحرین این است که تنها حکومتی مستقل در بحرین بتواند تصمیم‌گیری کند و مردم بحرین نیز بتوانند خواسته‌های خود را به صورت آزادانه مطرح کنند تا در حاکمیت نقش داشته باشند.

عبدالله صالح تصریح کرد: جمعیت معارضین انقلابی خواستار برپایی قانونی مشخص در انتخابات هستند تا در آن قانون مشارکت مردم به خوبی نمایانگر باشد، ضمن آنکه به دنبال آن هستیم که قوای مقننه، قضائیه و اجراییه مستقل در حاکمیت و بدون سلطه حکومت بر آن برای تصمیم‌گیری مستقل وجود داشته باشد.

وی با اشاره به مشکلات حکومت فعلی بحرین افزود: کشور بحرین از سال 1978 تحت سلطه و اشغال بوده و اراده و ثروت‌های مردم این کشور توسط اشغالگران مصادره شده است.

معاون دبیرکل جمعیت العمل الاسلامی بحرین خاطرنشان کرد: کشور بحرین شاهد چند اشغال رسمی از سوی انگلیس، عربستان و در حال حاضر هم توسط آمریکا استعبدالله صالح مشکل بعدی حکومت فعلی بحرین را عدم وجود آزادی و دموکراسی در این کشور عنوان و خاطرنشان کرد: جمعیت معارضین انقلابی در بحرین می‌کوشند تا آزادی و دموکراسی را در بحرین اجرایی کنند، اما حکومت این اجازه را به مردم بحرین در مسائل داخلی کشور نمی‌دهد. ضمن اینکه حاکمیت فعلی اجازه هیچ گونه مشارکتی را برای مردم در تصمیمات ملی قائل نیست و هر گونه اقدامی که در جهت مبارزه و مخالفت با حکومت صورت گیرد نیز با بازخورد سخت و منفعل‌گونه جواب داده می‌شود.

وی گفت: حکومت بحرین در حال تجهیز و اعطای تابعیت به گروه‌های خارجی است و می‌کوشد تا تغییر جمعیتی و طایفه‌ای را در بحرین اجرایی کند تا جمعیت گروه‌های انقلابی و مبارز مخالف حاکمیت تبدیل به اقلیت شوند.

معاون دبیرکل جمعیت العمل الاسلامی بحرین افزود: حکومت بحرین به صورت تشریفاتی به تاسیس برخی گروه‌ها، سازمان‌ها و مجالس دست زده که مجلس ملی، مجلس شورا و مجلس پارلمان بخشی از این نهادهای تشریفاتی تاسیس شده در حکومت بحرین هستند و هر سه این نهادها توسط حکومت و بدون اجازه مردم و بدون هیچ گونه نقشی از سوی مردم تشکیل شده است تا وضعیت ظاهری بحرین را در جامعه بین‌المللی بهتر جلوه دهد در حالی که مردم بحرین در آن هیچ گونه نقشی ندارند.

وی به مجلس شورا در بحرین اشاره کرد و گفت: مجلس شورا شامل 40 عضو است که از سوی پادشاه تعیین می‌شود در حالی که مردم بحرین هیچ گونه نقشی در تاسیس این مجلس ندارند.

عبدالله صالح گفت: مجلس پارلمان بحرین نیز شامل 40 عضو است که از سوی مردم و توسط دایره‌های انتخاباتی که از سوی حکومت قبلاً تعیین شده و مردم بحرین تنها مجاز به رای به اعضای این دایره هستند، تشکیل شده است و مردم بحرین تنها مجاز به رای به این افراد برای تشکیل مجلس پارلمان هستند که مجوز این افراد و اعضای حاضر در این دایره توسط حکومت قبلاً داده شده و کاملاً مشخص است که مردم بحرین در این انتخابات مشارکتی و انتخابی آزاد را ندارند.

معاون دبیرکل جمعیت العمل الاسلامی بحرین خاطرنشان کرد: شهروندان بحرینی حدود 80 درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند و 20 درصد آن هم افراد خارجی ساکن در بحرین هستند ولی وقتی نتایج انتخابات بحرین اعلام می‌شود، می‌بنییم که 70 درصد مشارکت کنندگان در انتخابات خارجی‌ هستند و تنها 30 درصد مردم اصلی بحرین در انتخابات مشارکت کرده‌اند در حالی که 80 درصد جمعیت بحرین را بحرینی‌های اصیل تشکیل داده‌اند.

وی به تصمیمات دیکتاتوری پادشاه بحرین اشاره کرد و افزود: تصمیمات و قوانینی که پادشاه بحرین به صورت دیکتاتور گونه تعیین می‌کند هیچ بویی از حضور مردم و مشارکت مردم را ندارد. به طور مثال پادشاه بحرین تصمیمی را تصویب و امتیازی را به نخست‌وزیر بحرین داده است که پس از اینکه پارلمان این کشور دو مرتبه با برنامه‌های دولت بحرین مخالفت کند نخست‌وزیر می‌تواند با اختیاری که پادشاه بحرین به او داده مجلس را منحل کند.

معاون دبیرکل جمعیت العمل الاسلامی بحرین تصریح کرد: جمعیت معارضین به دنبال این هستند که هر قانونی که از سوی پادشاه بحرین تصویب می‌شود و در آن اراده مردم وجود نداشته باشد با مخالفت نیروهای انقلابی مواجه شود ضمن اینکه هر گاه اراده مردم به عنوان منبع قدرت در قانونی منظور نشده باشد توسط جمعیت معارضین انقلابی مخالفت شود.

عبدالله صالح خاطرنشان کرد: جمعیت معارضین انقلابی در بحرین می‌کوشد تا برای یک قانون رسمی فعالیت کند و برای رسیدن به نظام دموکراسی و افزایش اعتبار مردم و مشارکت در قانون تلاش‌های فراوانی را صورت خواهد داد.

وی در پایان گفت: معارضین انقلابی در بحرین نه فقط به خاطر انتخابات پارلمانی این کشور بلکه به دلیل تمامی قوانین کوچک و بزرگ تصویب شده توسط حکومت فعلی و فاسد مبارزه می‌کند و تا برپایی نظام دموکراسی به مبارزه خود ادامه می‌دهد و هر گونه قانونی که توسط حکومت بحرین تصویب شود را رد می‌کند.

شیخ السندی: مشروعیت رژیم آل‌خلیفه نزد مردم از بین رفته است

«شیخ سیدمرتضی السندی» از اعضای برجسته جریان وفاء الاسلامی نیز اظهار داشت: خواسته اصلی ما این است که مردم در اداره اصلی کشور مشارکت داشته باشند و قوه مقننه و مجریه و قضاییه استقلال خودشان را داشته باشد بدون تسلط حکومت در عملکرد این قوا.

وی با بیان اینکه مشکل اصلی ما در بحرین شامل دو محور اصلی است، گفت: محور اول این است که بحرین از سال 1978 اشغال شده تحت سلطه قرار گرفته و اراده، ثروت و تصمیم‌های مردم مصادره شده است. کشور بحرین تاکنون شاهد چندین اشغالی از طرف عربستان، بریتانیا و آمریکا که در حال حاضر ما تحت سلطه آنها هستیم. محور دوم این است که ما نمی‌توانیم خواسته‌های آزادی و دموکراسی‌مان را ابراز و اجرا کنیم. زیرا حکومت اجازه نمی‌دهد مردم بحرین در مسائل حکومتی دخالت و مشارکت کنند و هرگونه اقدامی که از سوی مردم صورت گیرد بازخورد سخت و منفعلانه حکومت را در پی دارد.

 

رهبر معارضان بحرینی افزود: مسئله بعدی که حکومت اجرا می‌کند بحث "اهدای تابعیت به گروه‌های خارجی و بیگانه است" که با اهدای آن در حال تغییر جمعیت و تاریخی بحرین است.

وی ادامه داد: حکومت دست به تاسیس برخی گروه‌ها و سازمان‌ها و مجالس می‌زند می‌زند؛ از جمله مجلس پارلمان، مجلس شورا و مجلس ملی که بدون خواست و اراده مردم و از سوی حکومت تشکیل می‌شود. برای بهتر جلوه دادن حکومت در جامعه جهانی در حالی که خواست و اراده مردم هیچ گونه دخالتی در این مجالس ندارد.

السندی گفت: مجلس شورا 40 عضو دارد که از سوی پادشاه تعیین می‌شود و مردم هیچگونه دخل و تصرفی در انتخابات اعضای این مجلس ندارند. مجلس پارلمان نیز 40 عضو دارد که از سوی مردم تعیین می‌شوند در حالی که با دایره‌های انتخاباتی حکومت و به دلخواه و تشخیص حکومت اعضای این مجلس می‌توانند در انتخابات شرکت و رقابت کنند.

وی ادامه داد: تقریباً شهروندان اصلی بحرین 80 درصد جمعیت را تشکیل می‌دهد و کسانی که با اهدای تابعیت در بحرین حضور دارند 15 الی 20 درصد جمعیت هستند ولی وقتی شاهد نتایج انتخابات هستیم می‌بینیم که 70 درصد تابعین و 30 درصد از جمعیت اصلی بحرین در انتخابات شرکت کردند.

رهبر معارضان بحرینی خاطرنشان کرد: تصمیمات و قوانین تصویب شده از طرف پادشاه با دیکتاتوری و بدون دخالت و مشارکت مردم مشکل دیگری است که در حال حاضر با آن دست به گریبانیم. به طور مثال آخرین تصمیم پادشاه این است که این امتیاز به نخست‌وزیر داده شود تا برنامه‌های حکومت دوباره به پارلمان ارسال شود و اگر پارلمان با آن مخالفت کند برای بار سوم نخست‌وزیر، با تفویض اختیاری که از مجلس ملی دارد می‌تواند پارلمان را منحل کند.

وی افزود: به همین منظور معارضان تصمیم دارند با قوانینی که از طرف پادشاه بدون اراده مردم گرفته می‌شود، مخالفت کنند از این رو هر قانونی که از طرف حکومت تصویب شود و مردم به عنوان منبع قدرت در آن تعیین نشده باشند با آن مخالفت و مبارزه می‌کنیم.

السندی تاکید کرد: ما برای یک دستور و قانون رسمی فعالیت خواهیم کرد و برای رسیدن به یک نظام دموکراسی و افزایش مشارکت مردم بحرین در قانون همه سعی خود را می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: معارضان ملی نه فقط به خاطر انتخابات 22 نوامبر بلکه به خاطر تمام قوانین کوچک و بزرگ بدون اراده ملی مبارزه می‌کنند و تا زمانی که تمام قوانین با اراده ملی وضع شوند به این مبارزه ادامه می‌دهیم.

این معارض و مبارز بحرینی در خصوص اشکالات قانونی انتخابات پارلمانی که منجر به تحریم این انتخابات از سوی معارضان بحرینی شد، گفت: بعد از انتفاضه سال 90 و یک میثاق‌نامه بین معارضین و حکومت صورت گرفت و بعد از آن با به حکومت رسیدن ملک‌ حمد سال 2012 به صورت انفرادی شروع به نوشتن یک قانون کردند و در حالی که قانون اصلی در سال 2002 نوشته شد در قانون سال 2002 که توسط ملک حمد تصویب شده بود کل صلاحیت‌های پارلمان تعیین و کل صلاحیت‌ها این پارلمان سلب شد و در سال 2002 در نوشتن قانون پارلمان بحرین به پارلمان شورا و پارلمان اصلی تقسیم شد.

السندی با بیان اینکه " پارلمان شورا 40 عضو دارد و از طرف پادشاه تعیین می‌شود و در پارلمان دیگه شامل 40 عضو است و از سوی مردم تعیین می‌شود"، گفت: در پارلمانی که از سوی مردم تعیین می‌شود حکومت با تغییر ترکیب دایره‌های انتخاباتی باعث می‌شود که در جاهایی که حکومت محبوبیت بیشتری دارد و وفاداران حکومت حضور دارند رای بیشتری آورده و از این طریق بتواند مجلس پارلمان را از وفاداران حکومت تشکیل دهد و به مقاصد خود دست پیدا کند.

وی افزود: پارلمانی که از سوی مردم تعیین می‌شود دیگر قادر به قانونگذاری و نظارت بر حکومت نیست از این رو هیچ گونه نظارتی صورت نمی‌گیرد زیرا تمام صلاحیت‌های پارلمان مردمی سلب شده است.

رهبر معارضان بحرینی ادامه داد: مجلس شورا بحث نظارت بر مجلس پارلمان را اداره می‌کند هر قانونی که از سمت پارلمان وضع می‌شود به نظارت مجلس شورا و سپس نظارت پادشاه می‌رسد و در صورت سپس در صورت صلاح‌دید تصویب می‌شود اما بحث نظارت و قانونگذاری اصلی به مجلس شورا واگذار می‌شود و مجلس منتخب یا پارلمان قادر به انجام هیچ کاری نیست که این موجب شد در سال 2002 تمام جریان‌های معارض انتخابات را تحریم کنند، ولی در سال 2006 برخی گروه‌های معارضه خواستند در پارلمان حضور پیدا کنند تا ببینند می‌توانند با وارد شدن به عرصه سیاسی اقداماتی را انجام ‌دهند یا نه، از این رو در انتخابات سال 2006 شرکت کردند.

وی با اشاره به اینکه "از سال 2006 تا 2010 برخی گروه‌های معارض که در انتخابات شرکت کردند هیچ موفقیتی کسب نکردند اما به خاطر وجود فشارهای آمریکا و جریان‌های منطقه‌ای در سال 2010 دوباره در انتخابات شرکت کردند" ، افزود: حوادثی که در 14 فوریه 2011 رخ داد باعث شد که این معارضان از پارلمان کناره‌گیری کنند.

السندی گفت: در سال 2011 یک انتخابات تکمیلی صورت گرفت تا کسانی که کناره‌گیری کردند جایگزین شوند و کرسی‌های آنها به دیگری تعلق گیرد، اما هیچ کدام از گروه‌های معارض و جریان‌ها شرکت نکرده و انتخابات را تحریم کردند که این تحریم تاکنون ادامه دارد.

وی تاکید کرد: از مشکلاتی که در این انتخابات پیش رو داریم توزیع ناعادلانه دوایر انتخابات، اعطای تابعیت سیاسی به بیگانگان، وجود یک مجلس شورا برای نظارت بر مجلس پارلمان، عدم وجود صلاحیت‌های لازم برای مجلس پارلمان و شورا، وجود نیروهای عربستان سعودی در بحرین و تسلط آنها بر حکومت آل خلیفه و همچنین انسداد راه‌حل سیاسی در بحرین و وجود راه حل امنیتی و سرکوبگرانه در بحرین است.

رهبر معارضان بحرینی در ادامه صحبتهای خود تصریح کرد: ما به عنوان نیروهای معارض انقلابی اعلام می‌کنیم که مشروعیت این نظام ساقط شده است و در سال 20011 و با شروع انقلاب هیچ مشروعیتی ندارد و حضور در این انتخابات باعث می‌شود که مشروعیتی به این نظام داده شود از این رو با تحریم انتخابات این عدم مشروعیت را اعلام می‌کنیم.

راشد الراشد: مردم بحرین در پیچ تاریخی مشارکت در حاکمیت قرار دارند/ معارضه آماده برگزاری انتخابات تاریخی است

راشد الراشد یکی از رهبران جمعیت العملیه اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگار بین‌الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در این خصوص که چه تعداد کرسی پارلمان بحرین را در اختیار بگیرید حاضر به حضور در انتخابات دارید؟ با بیان اینکه مشکل اصلی ما در بحرین کرسی‌های پارلمان و اعضای آن نیست، گفت: مشکل اصلی ما در بحرین حکومت این کشور است نه خواسته‌گروه‌های مردمی بحرین زیرا همین مردم بحرین از فساد حکومتشان ناراحت و خواستار رفع این ظلم هستند.

راشد الراشد تصریح کرد: اجماعی که جمعیت‌های سیاسی و معارضین و مردم بحرین دارند این است که حکومتی دیکتاتوری در حال حاضر در بحرین حاکم است که این حکومت دیکتاتوری به هیچ وجه به نفع مردم رفتار نمی‌کند و بایستی این نظام تغییر کند.

 

این رهبر جمعیت العمل اسلامی در بحرین اظهار داشت: آنچه نیروهای معارضین انقلابی در بحرین مطرح می‌کنند این است که مردمی که انقلاب را آغاز کردند باید بتوانند نظام انقلابی خود را برپا کنند و حاکمان فاسد بحرین را به محاکمه بکشانند.

وی خاطرنشان کرد: نیروهای معارضین انقلابی در بحرین اعلام می‌کنند که قانونی در بحرین باید به عنوان قانون حق تعیین انتخاب سرنوشت توسط مردم برپا باشد که شهروندان بحرینی در آن بتوانند مشارکت داشته و در نظام خود تاثیرگذار باشد.

راشد الراشد با اشاره به طرح معارضین انقلابی در بحرین که در برابر طرح ارائه شده توسط حاکمیت مطرح شده است، گفت: حق تعیین و انتخاب سرنوشت توسط مردم توسط معارضین انقلابی در بحرین با عنوان طرح همه ‌پرسی مردمی مطرح شده است و می‌خواهد به تمام مردم جهان این را ثابت کند که حق حاکمیت در بحرین تنها از آن مردم و برای مردم است و این حکومت فعلی دیکتاتوری قادر به حاکمیت بر مردم نیست و فساد فراوانی دارد.

این رهبر جمعیت العمل اسلامی در بحرین با تاکید بر اینکه کل جمعیت‌های معارضین انقلابی و دیگر جمعیت‌های مردمی نه تنها انتخابات بلکه هر گونه فعالیت سیاسی را با وجود حاکمیت فاسد فعلی تحریم می‌کند، افزود: جمعیت‌های معارضین انقلابی در بحرین اقدام به برپایی همه‌پرسی مردمی خواهند کرد.

وی با اشاره به طرح همه‌پرسی مردمی که توسط جمعیت‌های معارضین انقلابی در بحرین پیشنهاد شده است، تصریح کرد: یکی از اهداف همه‌پرسی مردمی نشان دادن این است که مردم بحرین منبع اصلی تصمیم‌گیری برای حکومت و آینده خودشان هستند و به همین منظور هیأت عالی همه‌پرسی مردمی در بحرین تشکیل شده است.

راشد الراشد اظهار داشت: دکتر بلقیس الرمضان رئیس هیأت عالی طرح همه‌پرسی مردمی در کنفرانس خبری خود در منامه بحرین به خوبی اهداف این هیأت جهت برگزاری همه‌پرسی و برنامه‌های در دست اقدام این هیأت را تشریح و در کنفرانس بعدی هم اعلام کرد که طرح سیاسی دیگری نیز مطرح شده است که هدف از آن این است که به جامعه بین‌المللی این پیام را برسانیم که مردم بحرین خواهان نظارت بین‌المللی بر آرای پیشنهادی در صندوق‌های انتخاباتی رای هستند.

وی با انتقاد از حضور نیروهای اشغالگری که با تانک‌ها و سلاح‌های پیشرفته بحرین را اشغال کرده‌اند و بر صندوق‌های رای آن اشرافیت دارند، خاطرنشان کرد: جمعیت معارضین انقلابی در بحرین خواهان این است که جامعه بین‌المللی بر روی صندوق‌های رای نظارت داشته باشند نه اشغالگران خارجی.

این رهبر جمعیت العمل اسلامی در بحرین با اشاره به اوضاع سیاسی ملتهب در برخی کشورهای منطقه گفت: مردم بحرین در چهارمین سال برپایی انقلاب تمام تلاش خود را برای پیروزی در این انقلاب و برپایی نظام و حکومتی مردمی با مشارکت حداکثری ادامه خواهند داد.

 

راشد الراشد اظهار داشت: هیأت عالی همه‌پرسی مردمی قرار است تاریخ و زمان برگزاری همه‌پرسی را در آینده نزدیک اعلام کند و در حال حاضر هم در حال فراهم آوردن مقدمات این همه‌پرسی هستیم.

این رهبر جمعیت العمل اسلامی در بحرین در پایان اظهار داشت: برای اجرای همه پرسی تاریخی در بحرین آمادگی لازم را داریم و به خوبی می‌دانیم در یک پیچ تاریخی بسیار مهم در حین برگزاری این همه‌پرسی هستیم و مردم بحرین نیز در آینده نزدیک برگزاری این همه پرسی را خواهند دید.

راشد: انقلاب مردم مسالمت‌آمیز است و مسلحانه نخواهد شد/ برای همه‌پرسی معارضان در بحرین برنامه‌ریزی شده است

فعال بحرینی با بیان اینکه انقلاب بحرین مسالمت‌آمیز بوده و مسلحانه نخواهد شد، گفت: با توجه به حضور 7 ارتش دنیا در بحرین و کوچک بودن این کشور امکان حرکت مسلحانه وجود ندارد.

شیخ مرتضی السندی از اعضای برجسته جمعیت الوفاء الاسلامی در پاسخ به این سؤال که با توجه به حضور نیروهای امنیتی بحرین چطور می‌توانید همه پرسی مورد نظر خود را اجرایی کنید، گفت: ما با این همه‌پرسی یک هدف خاص را دنبال می‌کنیم که ارسال این پیام به دنیاست که مردم بحرین قائل به دموکراسی بوده و شرایط انتخابات آزاد را قبول دارند.

وی با بیان اینکه مردم بحرین از 14 فوریه سال 2011 شاهد حوادث زیادی بودند، اظهار داشت: از جمله اینکه یک ماه بعد از 14 فوریه، اشغالگران سعودی وارد کشور شدند اما مردم تا هم اکنون به انقلاب خود ادامه دادند.

این فعال سیاسی بحرینی همه‌پرسی که قرار است از سوی معارضه برگزار شود را دارای چند پیام به جامعه جهانی دانست و افزود: در سال 1973 همه‌پرسی در بحرین انجام گرفت که به موجب آن کشور ما مستقل شد و امروز نیز با توجه به اینکه عربستان بحرین را اشغال کرده ما می‌خواهیم دوباره یک همه پرسی برای استقلال کشور برگزار کنیم. مردم بحرین خواهان اسقاط نظام حاکم هستند.

السندی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم به جامعه جهانی نشان دهیم که برخی کشورهای قدرتمند مانند آمریکا و انگلیس که از نظام آل خلیفه و عربستان حمایت می‌کنند و جرایم آنها را پوشش می‌دهند داعیه‌های دروغ در حمایت از دموکراسی و حقوق بشر دارند.

در ادامه راشد الراشد دیگر فعال بحرینی در خصوص نحوه اجرای همه‌پرسی در این کشور گفت: انقلاب بحرین با توجه به تمامی سرکوب‌ها، اثبات شد و وجود آن در بحرین برای همگان محرز شده است. همانگونه که انقلاب را اداره کردیم، می‌توانیم این همه پرسی را نیز برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه با توجه به تمامی مشکلات می‌بینیم که بسیاری از طرح‌های اولیه این همه پرسی در بحرین اجرایی شده، یادآور شد:‌ اولین اقدام ما اعلام رسانه‌ای طرح در داخل کشور بود و دومین اقدام اعلام هیأت اجرایی آن و معرفی رئیس و نائب رئیس آن در داخل کشور است.

 

این فعال سیاسی بحرینی گام سوم را اعلام هیأت‌ها و کمیته‌های همه پرسی در کشور خواند و افزود: طرح‌های بعدی برای اجرای همه پرسی یکی یکی قابل اجراست ولی باید تمام جوانب امنیتی آن رعایت شود.

راشد الراشد آموزش و آماده سازی کادر اصلی همه پرسی و رای دهندگان را گام چهارم خواند و اظهار داشت: تمامی مسئولیت‌های برگزاری انتخابات به تک تک کمیته‌ها اعلام شده و آنها آماده اجرای وظیفه خود هستند و در خارج از کشور نیز با برگزاری چنین کنفرانس‌هایی آمادگی برگزاری این همه ‌پرسی هستیم.

وی ادامه داد: در کشورهایی که شهروندان بحرینی حضور دارند نیز کمیته‌هایی برای برگزاری انتخابات تشکیل می‌شود. راشد الراشد یکی از دلایل برگزاری این همه‌پرسی را حضور 7 ارتش دنیا در بحرین و اشغال این کشور از سوی آنها خواند.

عبدالله صالح یکی دیگر از فعالان بحرینی در پاسخ به این سؤال که چرا رسانه‌های غربی و عربی اعتراضات بحرین را شیعی نشان می‌دهند، گفت: هیچ یک از بندهایی که معارضین انقلابی مطرح کردند علیه اهل سنت نبوده و قالب جمعیت بحرین شیعه می‌باشند. کشورهای غربی خواهان آن هستند که نشان دهند انقلاب بحرین طایفی و جنگ بین شیعه و سنی است در حالیکه چنین نیست.

وی با بیان اینکه شیعیان بحرین تجربیات زیادی را طی سال‌های گذشته در بحث سیاسی داشته‌اند،‌ گفت: در انقلاب سال 2011 برخی از اهل سنت در کنار ما بودند که ابراهیم شیخ یکی از آن رهبران برجسته است که اکنون در زندان آل خلیفه به سر می‌برد.

در ادامه این کنفرانس خبری شیخ السندی در خصوص عدم شرکت معارضه در انتخابات گذشته و مصادیق عدم مشروعیت نظام حاکم گفت: از همان ابتدا که آل خلیفه وارد بحرین شد به صورت یک اشغالگر وارد شد چرا که بحرینی نبوده و از قطر آمده است. آل خلیفه برای سیطره بر بحرین به 117 سال سرکوبگری دست زد اما نتوانست در این مدت بر کشور مسلط شود تا زمانی که از انگلستان کمک خواست.

این فعال سیاسی بحرینی با ذکر این نکته که در سال 1820 توافقنامه‌ای بین آل خلیفه و انگلیس منعقد شد تا آنها بتوانند بر بحرین حکومت کنند، اظهار داشت:‌ در سال 1960 توافقنامه‌ای امضا شد که بر مبنای آن انگلیس بحرین را اشغال کند و یک نماینده انگلیسی همواره در حکومت حضور داشته باشد. السندی ادامه داد: پس از توافقنامه 1860 بود که نیروهای انگلیسی دست به تشکیل ارتشی در بحرین زدند که افراد آن را هندی‌ها تشکیل دادند و وظیفه آنها سرکوب اراده مردمی در بحرین بوده است.

وی با اشاره به زیر پا گذاشتن تمام وعده‌هایی که از سال 1973 از سوی آل خلیفه به مردم داده شده بود، گفت: تنها کاری که انجام دادند، تاسیس یک مجلس ملی و تصویب یک قانون جدید بود که در این مجلس ملی نیز هیچ اراده مردمی حاکم نبود.

این فعال سیاسی بحرینی با ذکر این نکته که از سال 2001 پادشاه جدید دست به اصلاحاتی زد که سه اصل اساسی را شامل می‌شد، گفت: عمل به قانون سال 1973، انتخاب یک مجلس دارای صلاحیت در بحرین و اجازه فعالیت به گروه‌های سیاسی جزو این سه اصل بود؛ مردم به آن رای دادند اما هیچ یک از آنها بعد از گذشت 10 سال محقق نشد.

السندی با ذکر این نکته که معارضه بحرین مخالفت خود را از سال‌های 1900 آغاز کرد و جمعیت‌های سیاسی که امروز در حال فعالیت هستند پیش از این در قالب احزاب فعالیت می‌کردند، یادآور شد: با قانون جدید جمعیت‌های سیاسی، احزاب بسیار محدود و به سازمان‌های کوچک فاقد تحرک تبدیل شدند.

وی ادامه داد: امروز هم وزارت دادگستری بحرین هر جمعیتی را که انتخابات را تحریم کند، تعطیل می‌کند. راشد الراشد در ادامه این کنفرانس در خصوص وحدت جریانات سیاسی معارض در مقابله با آل خلیفه گفت: در بحرین تمامی جمعیت‌های سیاسی و مردم بر این عقیده واحد هستند که باید با هم متحد شوند.

عبدالله صالح نیز در خصوص نقش علما در انقلاب بحرین گفت: نقشی که علما در بحرین داشتند بسیار واضح است؛ به شکلی که بسیاری از آنها امروز در زندان و تحت شکنجه هستند.

وی با بیان اینکه در زمانی حتی حدود 50 عالم برجسته در زندان آل خلیفه بودند، یادآور شد: با توجه به اینکه جمعیت مردم بحرین کم است، تعداد علما نیز کم می‌باشد.

این فعال سیاسی بحرینی خاطرنشان کرد: نقش شیخ عیسی قاسم نیز در انقلاب بحرین برجسته است و وی تاکنون موضع‌گیری‌های خوبی را داشته و انتخابات را تحریم کرده است.

عبدالله صالح مشروعیت هر نظامی را برگرفته از مردم آن دانست و خاطرنشان کرد: در بحرین مشروعیت نظام از سوی نیروهای اشغالگر سعودی گرفته شده است.

راشد الراشد در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص سرانجام مطالبات مردمی در بحرین و اعتقاد مردم به مبارزه مسلحانه گفت: هر حرکت مردمی دارای دستاوردهایی است که با پافشاری مردم به اهداف خود خواهد رسید. اثبات عدم مشروعیت نظام یکی از دستاوردهای ما بوده و دستاورد دیگری که داشتیم این بود که چهره اصلی آل خلیفه را همه دنیا دیدند.

وی با یادآوری اینکه انقلاب ما مردمی و مسالمت‌آمیز است و مسلحانه نخواهد شد، گفت: با توجه به حضور 7 ارتش در بحرین و کوچک بودن آن، نمی‌توان دست به سلاح برد. آل خلیفه بحرین را غصب کرده و نزد مردم هیچ گونه مقبولیتی ندارد.

تشریح گام‌های عملی برگزاری «رفراندوم مردمی» در داخل و خارج بحرین توسط راشد الراشد

راشد الراشد در پاسخ به سوال خبرنگار گروه بین‌الملل و سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; درباره نحوه و گام‌های عملی برگزاری همه پرسی به منظور تعیین سرنوشت توسط مردم بحرین، با اشاره به رویکرد مشت آهنین حکومت بحرین و حضور نیروهای اشغالگر در خاک این کشور گفت: انقلاب مردمی بحرین با وجود همه عملیات قلع و قمع نظام حاکم و همدستانش، به پیش رفته و ما در آستانه ورود به سال پنجم این انقلاب هستیم. این همه پرسی همان گونه که انقلاب (14 فوریه) به مدت چهار سال با وجود همه مشکلات و موانع به راه خود ادامه داده، برگزار خواهد شد.

وی افزود: تا به امروز از تعدادی از گام‌ها و مراحل برگزاری همه پرسی در داخل بحرین اجرا شده است که از آن جمله می‌توانم به اعلام عمومی و مطبوعاتی این طرح در منامه و همچنین تشکیل هیئت برگزاری آن در داخل بحرین، اشاره کنم.

الراشد هیئت برگزاری همه پرسی تعیین سرنوشت در بحرین را متشکل از رئیس و معاون وی خواند و تاکید کرد که هیئت برگزاری رفراندوم مدتی پیش با برگزاری یک نشست مطبوعاتی در داخل بحرین این طرح را اعلام کردند. عوامل و کادر اجرایی این طرح در داخل کشور نیز مشخص شده‌اند.

این رهبر برجسته جمعیت عمل اسلامی بحرین تاکید کرد که گام‌های عملی و مراحل بعدی برگزاری همه پرسی در حال برنامه ریزی است و با در نظر داشتن همه موانع و مشکلات موجود در آینده نزدیک اعلام و رسانه‌ای خواهند شد.

وی همچنین از آغاز دوره‌های آموزشی برای کادر برگزار کننده این همه پرسی سخن گفت و افزود: کمیته‌هایی برای برگزاری روند رأی گیری تشکیل شده و در حال طی دوره‌های آموزشی درباره سازوکارهای برگزاری این طرح هستند.

الراشد با بیان اینکه وظیفه و مأموریت هر کدام از کمیته‌های برگزار کننده همه پرسی مردمی بحرین مشخص شده و همه کمیته‌ها آماده ایفای نقش خود هستند، اظهار داشت: در خارج از بحرین بویژه در کشورهایی که اتباع بحرینی حضور دارند، نشست‌های مطبوعاتی مشابهی توسط مخالفان این کشور برگزار و عزم خود برای برگزاری همه پرسی و اخذ رأی اقلیت بحرینی در آن کشورها اعلام می‌شود.

وی در ادامه با بیان اینکه کمیته‌هایی برای نظارت بر روند برگزاری این همه پرسی در حال تشکیل است، افزود: همه این مراحل در سایه حضور نیروهای اشغالگر هفت کشور خارجی در بحرین صورت می‌گیرد. این امر به انقلاب مظلوم رنگ و صبغه ویژه‌ای می‌بخشد.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها