امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۲۰:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121512
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، 5 آبان 1393 خورشیدی برابر با 2 محرم 1436 هجری و 27 اکتبر 2014 میلادی است که وقایع ذیل روی داده ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، 5 آبان 1393 خورشیدی برابر با 2 محرم 1436 هجری و 27 اکتبر 2014 میلادی است که وقایع ذیل روی داده است.

 

*رویدادهای مهم این روز در تقویم خورشیدی ( 5 آبان 1393 )

*رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( 2 محرم 1436 )

*ورود کاروان اباعبداللَّه الحسین (ع) به سرزمین کربلا (61 ق)

 

پس از آن که والی مدینه، امام حسین(ع) را برای بیعت با یزید تحت فشار قرار داد، آن حضرت به مکه رفت و پس از مدتی، در روز ترویه یعنی هشتم ذی‏حجّه‏ سال 60 قمری از مکه‏ معظمه به سوی عراق مهاجرت فرمود.

در اوایل ماه محرم سال 61 قمری، لشکریان عبیداللَّه بن زیاد به فرماندهی حُرّ بن یزید ریاحی با آن حضرت مواجه شده و مانع پیش‏روی آن حضرت به سوی کوفه شدند.

گرچه حرّ بن یزید، مأموریت داشت با امام حسین(ع) برخورد شدید نماید ولیکن رفتار وی با امام بر رِفق و مدارا بود. از این رو حرّ و لشکریانش در نماز جماعت امام حسین(ع) شرکت می‏‌کردند و به خطبه‏‌های دلنشین وی گوش جان می‌‏سپردند و این دو سپاه چند روز بدون هیچ‏گونه مشکلی در کنار هم بودند. امّا عبیداللَّه بن زیاد که در جنگ با اباعبداللَّه الحسین(ع) اصرار فراوان داشت، نامه‏‌ای به حرّ بن یزید نوشت و وی را مأمور سخت‏گیری بر امام حسین(ع) نمود.

حرّ بن یزید نیز طبق فرمان، راه را بر امام حسین(ع) و یارانش مسدود کرد و آنان را به سوی منطقه‏ خشک و بی‏حاصلی به نام کربلا هدایت کرد و در آن‏جا آنان را در محاصره‏ی خویش قرار داد.

قافله‏ امام حسین(ع) چون به سرزمین کربلا رسیدند، آن حضرت پرسید: این زمین چه نام دارد؟ عرض کردند: کربلا. آن حضرت تا نام کربلا را شنید، فرمود: اَللّهمَّ اِنّی اَعوُذُ بِکَ مِنَ الْکَرْبِ وَ الْبَلاءِ. و سپس فرمود: این، موضع کَرْب و بَلا و محلّ محنت و عِنا است. فرود آیید که این‏جا منزل و محل خیمه‏‌های ما است و این زمین، جای ریختن خون ما است و در این مکان قبرهای ما واقع خواهد شد. جدّم رسول خدا (ص) مرا به این امور خبر داد. به ناچار، آن حضرت و یاران و اصحابش در روز پنج‏شنبه دوم محرم ‏الحرام سال 61 قمری در آن سرزمین فرود آمدند و حرّ بن یزید نیز با سپاهیانش در مقابل آن حضرت، خیمه زدند.

 

رحلت عالم بزرگوار و فقیه جلیل آیت‏ اللَّه "سید احمد زنجانی" (1352 ش)

آیت ‏اللَّه سیداحمد زنجانی در حدود سال 1269ش (1308ق) در شهرستان زنجان به دنیا آمد و دوره مقدماتی و سطوح را در زادگاه خود به پایان برد. سپس برای ادامه تحصیل و تکمیل مبانی علمی خویش راهی حوزه علمیه قم شد و نزدیک به ده سال از محضر پر فیض آیت‏ اللَّه شیخ ‏عبدالکریم حائری یزدی، مؤسس حوزه علمیه قم، بهره‌‏ها برد تا به مقام والای اجتهاد دست یافت. وی پس از رحلت آیت ‏اللَّه حائری به آیت‏ اللَّه سیدمحمدحجت کوه‏ کمره‏ای پیوست و به دلیل کسالت آیت‏اللَّه حجت، ایشان امور مربوط به استفتائات دفتر آن مرجع بزرگ و اقامه نماز باشکوه جماعت در مدرسه فیضیه را انجام می‏داد. پس از رحلت آیت‏ اللَّه حجت، اقامه نماز جماعت مدرسه فیضیه، رسماً بر عهده آی ت‏اللَّه زنجانی قرار گرفت. آیت‏ اللَّه زنجانی از دهه 1320 با حضرت امام خمینی(ره) آشنا شد و جلسات بحث علمی متعددی با حضور آن دو بزرگوار تشکیل می ‏شد. این عالم سترگ در طول حیات پر بار علمی خویش علاوه بر سال‌‏ها تدریس، به تالیف کتب ارزشمندی نائل شد که برخی از آنها بدین قرارند: اربعین، اَفواهُ الرِّجال، فروقُ الاحکام و بیست کتاب دیگر. آیت ‏اللَّه سید احمد زنجانی سرانجام پس از سال‏‌ها کوشش در راه دین و نشر فقه جعفری در پنجم آبان 1352 ش برابر با 29 رمضان 1339 ق در 83 سالگی دیده از جهان فروبست و پس از تشییعی باشکوه، در جوار حضرت معصومه(س) به خاک سپرده شد.

 

*رحلت آیت ‏اللَّه "سید روح اللَّه خاتمی" نماینده امام و امام جمعه یزد(1367 ش)

آیت ‏اللَّه سیدروح‏اللَّه خاتمی در سال 1258 ش (1324 ق) در اردکان یزد به دنیا آمد. پس از آن که مقدمات علوم را در زادگاهش فراگرفت، راهی اصفهان شد و در آنجا از محضر استادانی همچون میرزا علی ‏آقا شیرازی، سیدمحمد و سیدعلی نجف‏ آبادی و حاج ‏آقا رحیم ارباب استفاده برد. آیت‏ اللَّه خاتمی همچنین سالیانی در حوزه علمیه قم در دروس آیت‏ اللَّه شیخ عبدالکریم حائری ‏یزدی شرکت کرد و به مدارج والای علمی و اخلاقی دست یافت. وی از آن پس ساکن اردکان شد و به تدریس و ارشاد مردم همت گماشت. آیت‏ اللَّه خاتمی به عنوان روحانی شاخص منطقه، نقش مهمی در حرکت انقلابی مردم بر ضدرژیم پهلوی داشت و مورد توجه خاص حضرت امام‏ خمینی واقع بود. این عالم دینی پس از شهادت آیت‏ اللَّه صدوقی، سومین شهید محراب، از طرف حضرت امام، به نمایندگی آن حضرت وامامت جمعه یزد منصوب شد و تا پایان عمر شریف خود، در این سنگر خدمت کرد. سرانجام آیت ‏اللَّه سیدروح‏اللَّه خاتمی، در 5 آبان 1367 ش برابر با 15 ربیع الاول 1409 ق در 82 سالگی دار فانی را وداع گفت و پس از تشییعی با شکوه، در زادگاهش مدفون گردید.

 

*ارتشبد غلامعلی اویسی فرمانده ژاندارمری کل کشور فرمانده نیروی زمینی شد و ارتشبد مین باشیان فرمانده سابق بازنشسته شد(1351ش)

 

کودتای ژنرال "محمد ایوب ‏خان" در پاکستان (1958م)

یازده سال پس از استقلال پاکستان، در حالی که این کشور دوره‌‏ای از بی‏ثباتی سیاسی را پشت سر می‏‌گذاشت ژنرال محمد ایوب خان، از فرماندهان ارتش پاکستان، در کودتایى بدون خون‏ریزی در 27 اکتبر 1958م، قدرت را در این کشور به دست گرفت. و اسکندر میرزا به عنوان اولین رئیس ‏جمهور پاکستان مجبور به کناره‏ گیری از قدرت شد. وی که ابتدا فرماندهی ارتش و سپس وزارت دفاع را بر عهده داشت، قبل از کودتا جانشین رئیس جمهور بود. پس از کودتا، وی با در اختیار گرفتن سمت‏های ریاست جمهوری و نخست وزیری، در پاکستان حکومت نظامی اعلام کرد. ایوب‏خان، اگر چه هفت سال بعد در انتخابات ریاست جمهوری 1965م به پیروزی رسید، اما به تدریج به سبب افزایش مشکلات اقتصادی و سیاسی، با شورش‏‌های مردمی روبرو شد. بنابراین وی تصمیم گرفت برخی از آزادی‏‌های اجتماعی را احیاء نماید. در همین رابطه به ایجاد هسته‏‌هایی به نام واحدهای دموکراتیک بنیانی، پرداخت. ژنرال ایوب خان پس از این که نتوانست برای تحقق خواسته‏‌های مردم مسلمان پاکستان کار مهمی انجام دهد. پس از یازده سال حکومت، در سال 1969م، قدرت را به داماد خود، ژنرال یحیی خان واگذار کرد.

 

روز ملی و استقلال "ترکمنستان" از اتحاد جماهیر شوروی سابق (1991م)

جمهوری ترکمنستان در گذشته‌‏های دور جزو قلمرو ایران به شمار می‌‏رفت. این وضعیت از حدود 500 سال قبل از میلاد تا قرن نوزدهم، با فراز و نشیب‏هایى همراه بود و اقوام گوناگونی بر آن حکومت داشتند. در قرن نوزدهم، روسیه به ترکمنستان نفوذ کرد و پس از مدتی جنگ با ترکمن‌‏ها در سال 1881م آن‏ها را شکست داد. ترکمنستان پس از انقلاب کمونیستی در سال 1917م، صحنه درگیری کمونیست‏ها با ملی‏‌گرایان بود. سرانجام کمونیست‏ها پیروز شدند و ترکمنستان در سال 1924م به عنوان یکی از جمهوری‏‌های شوروی شناخته شد. پس از 67 سال و در پی شکست نظام کمونیستی در شوروی که به تجزیه این کشور منتهی گردید، شورای عالی ترکمنستان در 27 اکتبر 1991، استقلال این جمهوری از شوروی را تصویب نمود. جمهوری ترکمنستان که در حاشیه دریای خزر واقع شده، بیش از 488 هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و با کشورهای ایران، افغانستان، ازبکستان و قزّاقستان همسایه است. جمعیت ازبکستان در حدود 4/5 میلیون نفر بوده و پیش‏بینی می‌‏شود تا سال 2025م جمیعت آن بیش از 6 میلیون نفر خواهد بود. پایتخت ترکمنستان عشق آباد نام دارد و واحد پول این کشور منات می‌‏باشد. ملیت مردم ترکمنستان ترکمن و زبان رسمی آن‏ها ترکمنی است. بیش از 87% مردم ترکمنستان، مسلمان هستند.

 

انتهای پیام/

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها