امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۰۰:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121562
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 11
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به دنبال تحرکات تروریستی جدید گروهک تکفیری بوکوحرام شاخه آفریقایی القاعده در ربودن مجدد

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، به دنبال تحرکات تروریستی جدید گروهک تکفیری بوکوحرام شاخه آفریقایی القاعده در ربودن مجدد تعداد دیگری از زنان نیجریه‌ای، کشورهای غرب آفریقا برای مقابله با تهدیدهای این گروهک تکفیری، تشکیل نیروی ویژه منطقه‌ای غرب آفریقا را در دستور کار خود قرار دادند.
هسته اولیه این نیروی ویژه را نظامیان ارتش کشورهای نیجر، بنین، نیجریه، کامرون و چاد در غرب آفریقا ایجاد کرده و قرار است کشورهای دیگر هم به آن بپیوندند.
هدف اصلی از تشکیل این نیروی ویژه، کاهش نفوذ نیروهای نظامی آمریکا در آفریقا تحت عنوان «آفریکوم» نیز اعلام شده است.
آمریکا طی چند سال اخیر بسیار تقلا کرده تا مرکز فرماندهی ‌نیروهای آمریکا برای آفریقا را که به اختصار «آفریکام» نامیده می شود در یکی از کشورهای آفریقایی مغرب، الجزایر، موریتانی، مالی، چاد، زامبیا، اوگاندا و کنیا دایر کند اما نتوانست هیچ کشور مهمی را به این امر راضی نماید.
فعلا مقر این مرکز به طور موقت در اشتوتگارت آلمان قرار دارد و قرار است که موافقتنامه این مقر با کشور جیبوتی در شاخ آفریقا نهایی شود. وزیر خارجه جیبوتی محمود علی یوسف نیاز اقتصادی و امنیتی را عامل موافقت جیبوتی با پیشنهاد آمریکا عنوان نموده است.
آمریکا حدود 10 درصد نفت مصرفی خود را از کشورهای آفریقایی مانند نیجریه وارد می کند و همچنین نگران افزایش نفوذ چین در آفریقا است.
نیجریه هم اعلام کرد که با تشکیل نیروی ویژه منقطه ای غرب آفریقا در ابتدا، مقابله با گروهک تروریستی بوکوحرام را در دستور کار دارد و پس از آن، بدون اتکا به نظامیان خارجی برای تامین امنیت کشورهای غرب آفریقا تلاش خواهیم کرد.
گروهک تکفیری بوکوحرام ادعا کرده ایالت های شمال شرق نیجریه به تصرفش درآمده، البته این گروهک تروریستی در ماه های اخیر هم کنترل تعدادی از مناطق مرزی کشور کامرون واقع در جنوب شرق نیجریه را هم به دست گرفت.
نیروی ویژه ارتش کامرون هم بلافاصله با حمله به مواضع بوکوحرام در نوار مرزی خود به تهاجم این گروهک تکفیری پاسخ داد.
یکی از فرماندهان ارشد ارتش نیجریه هم گفت: راهبردی مشترک باید اتخاذ شود تا توان های عملیاتی و اطلاعاتی نیروهای ارتش کشورهای مشارکت کننده در نیروی ویژه غب آفریقا به خوبی هماهنگ شوند.
کارشناسان نظامی منطقه هم با تاکید بر افزایش جنایت های این گروهک تروریستی در غرب آفریقا اعلام کردند: روسای جمهور کشورهای غرب آفریقا علاوه بر مقابله با ویروس ابولا، هم قسم شده اند با گروهک تروریستی بوکوحرام هم مبارزه ای بی امان ترتیب دهند.
فرماندهان ارتش نیجریه و کامرون معتقدند: باید با اقتدار نظامی و همه جانبه ، گروهک ضد دین بوکوحرام را به دلیل جنایت های بی شمارشان از بین برود.
تاکنون بیش از 100 هزار نفر در حملات گروهک دست نشانده بوکوحرام و سرکوب آنها به دست نیروهای امنیتی نیجریه کشته شده اند. این درگیری ها همچنین موجب آواره شدن بیش از 700 هزار نفر شده است.
انتهای پیام/ص

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها