امروز : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 22
۱۴:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121593
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه وال‌استریت ژورنال در مقاله‌ای به توان زیرسطحی ارتش چین پرداخته و به نقل از مقامات

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه وال‌استریت ژورنال در مقاله‌ای به توان زیرسطحی ارتش چین پرداخته و به نقل از مقامات اطلاعاتی نیروی دریایی آمریکا نوشته که چین به زودی بر روی زیردریایی‌های اتمی و عادی خود، موشک اتمی سوار می‌کند.

وال‌استریت ژورنال به نمایش جدید توان زیرسطحی چین می‌پردازد و با اشاره به سفر بی‌سابقه یک ناو چینی از تنگه «مالاکا» به سریلانکا و سربرآوردن مجدد از آب در خلیج‌فارس، می‌نویسد که چین با این کار ضمن پیوستن به باشگاه کشورهای دارای توان حرکت با زیردریایی‌های اتمی در زیر سطح آب‌های بین‌المللی، به آمریکا پیام داده که می‌تواند با تقویت ادعاهای ارضی خود، جلوی دخالت‌های آمریکا در شرق آسیا بایستد.

سفر طولانی زیردریایی چینی، یک پیام روشن دیگر هم داشته و آن عبارت است از اثبات توان نیروی زیرسطحی ارتش چین برای رسیدن به ناوگان دریایی اقیانوس آرام آمریکا در هاوایی.

اداره اطلاعات نیروی دریایی آمریکا در ارزیابی توان زیردریایی‌های چین، پا را از بالا رفتن توان حرکتی زیردریایی‌های چین فراتر گذاشته و مدعی شده که چین به زودی زیردریایی‌های اتمی خود را به موشک بالستیک مجهز به کلاهک اتمی مجهر خواهد کرد؛ افسران اطلاعاتی آمریکایی حتی می‌گویند که موشک‌های بالستیک سوار بر این شناورهای زیرسطحی خواهند توانست از شرق آسیا، هاوایی و آلاسکا را بزنند و با رسیدن آنها به اواسط اقیانوس آرام، مناطق مرکزی آمریکا هم در امان نخواهند بود.

چینی‌ها در سال‌های اخیر تلاش زیادی در راه تقویت ارتش خود مصروف داشتند که ساختن جنگنده‌های رادارگریز و حتی به آب انداختن اولین ناوهواپیمابر، نشانه‌هایی از این تلاش موفق بود اما ساخت زیردریایی‌های اتمی مسلح به موشک بالستیک اتمی، یعنی رسیدن به توان نمایش توان نظامی چین در فاصله‌ای بسیار دور از مرزهای چین و بازداشتن دیگر کشورها از نزدیک شدن به خطوط قرمز این کشور.

وال‌استریت ژورنال مصداق عینی اثر بازدارندگی زیردریایی‌های چین را هم ذکر می‌کند و می‌نویسد که تسلیحات جدید زیرسطحی چین، در میان تحلیل‌گران آمریکایی به عنوان راهبرد ایجاد مانع بر سر راه آمریکا در مسیر وارد شدن به مناقشه میان چین و متحدان منطقه‌ای واشنگتن، یعنی تایوان، ژاپن و فیلیپین دیده می‌شود.

آمریکا اما در برابر این تهدید بالقوه برای حضور در آب‌های شرق آسیا، اقدام کرده و از ماه دسامبر سال گذشته، 6 هواپیمای ضدزیردریایی P-8‌ به مایملک خود در پایکاه هوایی اوکیناوای ژاپن اضافه کرده است. آمریکایی‌ها همچنین سامانه‌های قدیمی شنود زیرآبی را که برای پویش رد زیردریایی‌های شوروی استفاده می‌کرد، مجدداً در شرق آسیا به کار انداخته تا مسیر زیردریایی‌های چینی را در مأموریت‌های اعلام نشده، پیدا کند.

برآمد این رقابت زیرسطحی میان کشورهای منطقه و نظامیان فرامنطقه‌ای در شرق آسیا، تبدیل فاصله میان بستر و سطح آب‌های شرق آسیا به یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای تردد زیردریایی‌ها است.

چین هم اکنون 5 زیردریایی اتمی عادی، 50 زیردریایی دیزلی و چهار زیردریایی اتمی مسلح به موشک‌های بالستیک در این منطقه مستقر کرده است. آمریکا هم برای رسیدن به رکورد این قدرت بزرگ منطقه‌ای، 60 درصد از کل زیردریایی‌ها و نیمی از کشتی‌های جنگی ارتش خود را به اقیانوسیه اعزام کرده است.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها