امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۱۸:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121595
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه اینترنتی «گازیه تا.رو» در مقاله‌ای می‌نویسد: روز یکشنبه (26 اکتبر، 5 آبان ماه) ...

به گزارش گروه بین الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، روزنامه اینترنتی «گازیه تا.رو» در مقاله‌ای می‌نویسد: روز یکشنبه (26 اکتبر، 5 آبان ماه) مردم اوکراین پای صندوق‌های رای گیری رفتند تا در انتخاباتی پیش از موعد مقرر، 424 نماینده جدید پارلمان اعلاء (رادا) را انتخاب کنند. 

کارشناسان اجتماعی و سیاسی اوکراینی در مورد نتیجه این انتخابات که با پیروزی «بلوک پترو پروشنکو» حزب طرفدار رئیس‌جمهوری همراه خواهد بود تردیدی ندارند، ولی آنچه مورد تردید است، اینکه آیا این حزب خواهد توانست اکثریت مطلق پارلمان را بدست آورد. به عقیده آنها، ترکیب پارلمان آتی اوکراین در حقیقت متنوع ترین ترکیب آن در کل طول دوران استقلال اوکراین خواهد بود. البته کارشناسان شک دارند که این ترکیب بتواند برای مدت 5 سال آینده دوام آورد.

به نوشته این روزنامه، بر اساس ارزیابی کارشناسان، مبارزات انتخاباتی کنونی در اوکراین 5 الی 7 برابر کم هزینه تر از دوره انتخابات قبلی پارلمان بود که شاید علت آن وضعیت بحرانی این کشور با توجه به اوضاع در شرق اوکراین باشد. در سال 2012 تنها حزب مناطق اوکراین (حزب حاکم) برای انتخابات حدود 150 مییون دلار هزینه کرده بود.

علاوه بر این بر اساس نظرسنجی های انجام شده در آخرین روزهای قبل از انتخابات بلوک پترو پروشنکو این شانس را دارد تا حدود 30 درصد از آرای رای دهندگان را بدست آورد و از بیشترین محبوبیت نزد مردم برخوردار است.

اگر توجه داشت که نیمی از نمایندگان پارلمان از روی فهرست انتخاباتی برگزیده نشده، بلکه بر اساس اکثریت آرائ در مناطق انتخاب می‌شوند، قابل پیش بینی است که پیروزی از آن نامزدهای حزب حاکم است و برخی از نمایندگان هم قطعا بعد از راه یافتن به پارلمان به این حزب خواهند پیوست و اکثریت پارلمان از آن حزب طرفدار رئیس‌جمهوری خواهد شد.

البته این سئوال همچنان باقی است که این اکثریت تا چه اندازه خواهد بود و بلوک پترو پروشنکو خواهد توانست در پارلمان وحدت نظر مطلق را بدست آورد؟ ضمن اینکه این امکان بسیار محتمل است که در پارلمان سیاستمدارانی هم راه یابند که بطور مرسوم نمایندگان مردم جنوب و شرق اوکراین باشند. البته این در حالی است که بیش از 4.5 میلیون نفر از ساکنین مناطق شرق اوکراین به دلیل درگیری‌های نظامی نمیتوانند در انتخابات شرکت کنند. به همین دلیل احتمالا «بلوک مخالف» و حزب کمونیست اوکراین شانس بسیار کمی برای راه یافتن به رادا خواهند داشت.

«الکساندر اوخریمینکو» رئیس مرکز تجزیه تحلیل اوکراین معتقد است که پارلمان تقریبا شبیه پارلمان بعد از «انقلاب نارنجی» خواهد شد. به  گفته وی، بعید است پروشنکو بتواند اکثریت مطلق را بدست آورد و این بلوک ممکن است با احزاب دیگر نتواند ائتلاف بوجود آورد و اختلافات موجود ممکن است منجر به انحلال پارلمان و لزوم برگزاری انتخابات جدید شود و علت این مسئله هم آن است که سیاستمداران عرصه کنونی اوکراین بیش از اندازه بلندپرواز بوده و رقابت زیادی بین آنها وجود دارد.

«آلکسی بلومینوف» کارشناس سیاسی اوکراینی هم بطور کلی معتقد است که پروشنکو با انحلال پارلمان قبلی دچار یک اشتباه بزرگ شده است. وی می‌گوید: «برگزاری این انتخابات به نفع پروشنکو نبود و او قادر نخواهد بود قانونی بودن پارلمان را برای مدت زیادی حفظ کند و در این صورت ثبات رژیم سیاسی او نیز زیر سئوال خواهد رفت. در مجموع شکاف داخلی در اردوگاه پیروزان میدان در عرصه پارلمان بارزتر و اختلافات جدی تر خواهد شد».

این کارشناس معتقد است که بعد از انتخابات، ارزش گریونا (واحد پول اوکراین) به شدت کاهش یافته و خطر کسری بودجه کشور را تهدید می‌کند و در این شرایط شکاف بین نیروهای داخلی کشتی که همه در آن نشسته‌اند را سوراخ خواهد کرد. در چنین شرایطی بسیاری از مسائل به این بستگی خواهد داشت که ارتش و تمایلات آن به کدام سمت جهت گیری کرده باشد.

بلومینوف معتقد است، از طرف دیگر مشکل گاز و فشار صنایع که بازار صادرات را از دست دادند، رئیس‌جمهوری اوکراین را مجبور به سازش با روسیه خواهد کرد و در این بین اتحادیه اروپا هم سکوت خواهد کرد، چون فقط تمایل دارد که مسکو و کی‌یف با یکدیگر مشکلی نداشته باشند، حال به هر قیمت که باشد. چنین سیاستی داخل کشور را با خطر شکاف بین رژیم پروشنکو و تندرویان میدان و محافل نظامی روبرو خواهد کرد که می‌تواند او را به «یانوکوویچ دومی» تبدیل کرده که به زور از قدرت برکنار شود.

در این بین «وادیم کاراسیف» مدیر موسسه استراتژی جهانی اوکراین معتقد است که برای رئیس‌جمهوری اهمیت حیاتی دارد که اکثریت پارلمانی را بدست آورد و در این صورت قدرت واقعی در کشور را می‌تواند در اختیار داشته باشد و این هدف بدون برگزاری انتخابات معنایی نداشت، بویژه در شرایط جنگی که کشور در آن قرار دارد.

به گفته این کارشناس، انتخابات ممکن است باعث ثبات بیشتر اوضاع در اوکراین شده و سیاستمداران کشور را از تندرویان جدا کند.

کاراسیف معتقد است،  ولی این پاکسازی صورت نگیرد و در پارلمان آینده نیروهای شبه نظامی میدان راه یابند، آینده کشور همچنان در نگرانی و فشار قرار خواهد داشت و نباید تعجب کرد اگر بعد از گذشت 6 ماه یا یک سال این پارلمان هم منحل شود.

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار