امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۱:۰۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121599
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قطعات آلبوم نامبرده که از تلفیق مقامهای کهن کردی و موسیقی سنتی در قالب ردیف دستگاهی بهره برده شده در دو ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، قطعات آلبوم نامبرده که از تلفیق مقامهای کهن کردی و موسیقی سنتی در قالب ردیف دستگاهی بهره برده شده در دو مایه ابوعطا و بیات اصفهان نواخته شده است. قسمت اول در آواز ابوعطا مشتمل بر 9 قطعه است که باید از "حیرانی کرد"، "سوارسوار و سحری" برگرفته از مقامات بسیار کهن مناطق کردنشین و قطعه ضربی برگرفته از ریتم های حماسی کردی و ملودی های قدیمی کردی (سنندج و کرمانشاه) نام برد.

آواز اصفهان، قسمت دوم آلبوم شامل 9 قطعه می شود که همچون قسمت نخست، مشتمل بر قطعات تلفیقی ردیف سنتی و موسیقی مقامی متعلق به مقامهای کهن کردی است که می توان به ملودی های سیدعلی اصغر کردستانی، قطعات ضربی حماسی و شاد مناطق اورامانات و کلهر کرمانشاه، مقام شیخ امیری اشاره داشت.

ارسلان پالیزبان برای اجرای این اثر از ساز ابداعی و ساخت خویش به نام "شیدا" بهره برده است که مرکب از صدادهندگی تنبور و سه تار می باشد. این نوازنده معتقد است که برای نواختن شیدا، از سبک ویژه و منحصر بخود استفاده نموده است.
انتهای پیام/و
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار