امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۱۹:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121600
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بسته کتاب‌های عاشورایی انتشارات سروش، با نام‌های «همگام با حسین (ع)» نوشته اسد حیدر با ترجمه محمدباقر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بسته کتاب‌های عاشورایی انتشارات سروش، با نام‌های «همگام با حسین (ع)» نوشته اسد حیدر با ترجمه محمدباقر ذوالقدر، «حسین (ع) عقل سرخ» نوشته حسن رحیم پور ازغدی، «رود و عاشورا» تالیف فروزنده خداجو، «عقل و عشق در حریم عاشورا» مجموعه سخنان دکتر ابراهیمی دینانی در گفت‌وگو با دکتر منصوری لاریجانی (مجموعه اول برنامه معرفت) و «خورشید از پشت خیزران» مجموعه اشعار احمد عزیزی عرضه شده و مطالعه این بسته به علاقمندان و دوستداران کتاب پیشنهاد شده است.

عقل و عشق در حریم عاشورا

برنامه «معرفت» یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های شبکه چهارم سیمای جمهوری اسلامی ایران است. این برنامه قریب به پنج سال است که به صورت مستمر پخش می‌شود و سخنان روان و شیوای غلامحسین ابراهیمی دینانی در این برنامه سبب جذب مخاطبان گسترده ای شده است.

کتاب حاضر نخستین مجلد از مجموعه کتاب‌های تولید شده از برنامه های «معرفت» با عنوان عقل و عشق در حریم عاشورا است که از ویژگی‌های بارز آن می‌توان به بیان مطالب عمیق حکمی و عرفانی در قالب الفاظ و اصطلاحات روشن برای فهم دقیق مطلب برای عامه مردم در کنار خواص اشاره کرد.

کتاب «عقل و عشق در حریم عاشورا» روایتی تاریخی از حادثه عاشورا نیست، بلکه در حد خود به مبانی معرفتی این حادثه پرداخته که در آن میان، بحث از عقل و عشق برجستگی بیشتری دارد.

پرداختن به آیات و روایات و اشعار بزرگان برای درک بهتر مطالب، از جمله ویژگی‌های این برنامه است که با بیانات شیوای استاد دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در پاسخ به پرسش‌های موشکافانه ای که اسماعیل منصوری لاریجانی مطرح می‌کند، روح مخاطب را با عمق مفاهیم حکمی آیات و روایات همراه می‌کند و افزون بر آن، شعر و ادبیات نیز قریحه لطیف مخاطب ایرانی را می‌نوازد.

این کتاب در 106 صفحه و با قیمت 4500 تومان از سوی انتشارات سروش در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
ظهر روز دهم

قیصر امین پور در منظومه ظهر روز دهم، با استادی و زبان همه کس فهم، در قالب شعر که تأثیرگذاری‌اش از نثر هم بیشتر است و هم ماندگارتر، توانسته است تصویری زیبا از واقعه کربلا و روز عاشورا ارائه کند. حکایت، حکایت رشادت کودکی در آن روز خونین را روایت می‌کند که نویسنده با بازی روان لغات توانسته احساس خوانندگان را با خود همراه سازد.

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز و ماندگار این اثر تصویرگری آن است که توسط فیروزه گل محمدی صورت گرفته است. این تصویرگری باعث شده که داستان واقعه کربلا هر چه زنده تر و شکوهمند تر برای خوانندگان تجسم یابد.

کتاب «ظهر روز دهم» در 36 صفحه مصور و با قیمت 3500 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

همگام با حسین(ع)

این کتاب قبل از آنکه یک پژوهش تمام عیار و همه جانبه در خصوص زندگی و قیام امام حسین (ع) باشد، نگاهی روایت گونه و گذرا به فرازهای اصلی حیات و مبارزات امام حسین (ع) با تأمل بیشتر در حوادث منتهی به شهادت آن حضرت است.

نویسنده تلاش کرده تا در اثنای روایت خویش، بر ابهامات و احیاناً غرض ورزی ها در نقل‌های تاریخی نگاهی محققانه بیاندازد. اسد حیدر با توجه به شناخت عمیقی که دارد در معرفی بافت اجتماعی و ساختار سیاسی شهر کوفه و گرایش‌های قومی، مذهبی و سیاسی موجود در آن، بررسی دقیقی صورت داده است که به فهم درست علت موضع گیری‌های چندگانه و رفتار پیش بینی ناپذیر مردم کوفه کمک می‌کند.

بخش عمده منابع مورد استفاده برای تدوین این کتاب، مدارک اهل سنت و نقل‌های تاریخی مورخان سنی است که این امر هرچند از آن جهت که مبتنی بر حداقل‌های مورد قبول دانشمندان سنی در مورد واقعه ای که نقل‌ها بین شیعه و سنی در آن بسیار مورد اختلاف و متفاوت است، ارزش خاص خود را دارد و آن را اثری اسلامی و نه صرفاً شیعی بدل کرده است؛ از این رو می‌تواند در جهان اسلام مخاطبان بیشتری داشته باشد.

کتاب «همگام با حسین (ع)» نگاهی نهضتی، سیاسی و اجتماعی به مسئله دارد و آنچنان که نویسنده خود بدان اعتراف کرده است از ذکر فجایع دردناک و وقایع تکان دهنده‌ی واقعه‌ی عاشورا و به ویژه حوادث و مصائب اهل بیت (ع) پس از عاشورا – جز مواردی محدود و گذرا – اجتناب کرده است. از این رو شرح گوشه‌هایی از آن حوادث آنچنان که در این کتاب آمده است، به هیچ وجه از عظمت حادثه و عمق فاجعه و نامردمی‌ها و ددمنشی‌هایی که بر خاندان پیامبر (ص) گذشته است، نمی‌کاهد.

این کتاب متنی تاریخی و مملو از اشارات و نکات دینی است و ترجمه آزاد و مفهومی آن می‌توانست به روانی و زیبایی ادبی آن کمک کند، لکن این شیوه‌ی ترجمه از اعتبار و اتقان مفهوم و محتوای آن می‌کاست؛ از این رو مترجم تلاش کرده تا عین عبارت را با همه دشواری‌ها؛ به فارسی برگرداند که این امر بر جذابیت بیشتر کتاب و اعتبار آن افزوده است.

کتاب حاضر در 332 صفحه با قیمت 12هزار تومان از سوی انتشارات سروش منتشر شده است.

حسین(ع) عقل سرخ

کتاب «حسین (ع) عقل سرخ» دومین حلقه از سلسله مباحث «طرحی برای فردا» ست که حاصل سه جلسه گفت‌وگو در خصوص نهضت امام حسین (ع) و آرمان شهدای عاشورا با حسن رحیم پور (ازغدی) است.

رحیم پور، با شیوۀ مألوف خود، فقط به نقل و روایت وقایع عاشورا نمی‌پردازد بلکه علل این نهضت عظیم را وامی کاود و نتایج آن را تحلیل می‌کند. او عاشورا و نهضت حسین (ع) را در بطن زمانه و روزگارش به ما معرفی می‌کند و نشان می‌دهد که کار حسین (ع) جزئی از یک فرهنگ بزرگ است که از زمان پیامبر پایه ریزی شده است و تا روزگار ما باقی است.

کتاب حاضر با زبانی ساده وقایع کربلا و حوادثی را که بر اهل بیت پیامبر (ص) وارد شد را نقد و بررسی می‌کند و زاویه مجزا این واقعه بزرگ را بیان می‌کند.

این کتاب در 120 صفحه و قیمت 2500 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.
رود و عاشورا

کتاب داستان «رود و عاشورا»، حکایت حزین شهادت ابوالفضل عباس (ع) است از زبان رود فرات که در عاشورا راهش را بستند و نگذاشتند به امام حسین (ع) و یارانش آب برساند.

داستان از مجموعۀ کتاب‌های کودکان است و برای گروه سنی «ج» نوشته شده است. صنعت تشخیص (شخصیت بخشی و جان دادن به چیزهای بی روح) صنعت غالب در این داستان کوتاه است.

خواننده رود فرات را زنده تصور می‌کند و با او به ظهر روز عاشورا می‌رود. در بخشی از این کتاب آمده است: «کاش یک سنگ بودم، کویر بودم، صخره یا دشت بودم، اما یک رود نبودم. آخر امروز عاشوراست. امروز آب بسته است و آفتاب جاری. امروز به جای باران از آسمان تیر می‌بارد ...» .

شیوه نگارش این کتاب توانسته شهادت حضرت عباس (ع) را به زیبایی تصویر کند و از جان گذشتگی این آقای بزرگ را با استناد به روایات تاریخی بیان کند.

کتاب حاضر در 16 صفحه مصور و با قیمت 500 تومان از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شده است.

خورشید از پشت خیزران

این اثر مجموعه مراثی و روایت ادبی واقعه کربلا است. در بخش آغازین کتاب با عنوان «سوره یحیا» شکوه های حسین بن علی از امتی ناسپاس با نثری زیبا به رشته تحریر در آمده است.

این مجموعه با یک نثر ادبی و 27 قطعه شعر مذهبی با عناوینی از جمله یادگار حیدر، لاله داغ، سلطان عشق، شعله در دامان، جان عشاق و ... بخش‌های این کتاب را تشکیل می‌دهند. همچنین قطعاتی با عنوان نوحه 1، 2 و 3 در دستگاه های ماهور، سه گاه و شور، زیبایی و تازگی خاصی به این مجموعه شعری داده است.

احمد عزیزی در این اثر نشان می‌دهد که علاوه بر شعر در نثر هم از قلم فوق العاده ای برخوردار است و «خورشید پشت خیزران» مجموعه مراثی واقعه عظیم کربلا از زبان شعر است.

چاپ دوم این اثر در 80 صفحه، در هزار نسخه و با قیمت 2800 تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به شعر آئینی قرار گرفته است.

علاقمندان برای تهیه کتاب به صورت تک جلدی و کلی به فروشگاه مطهری سروش به نشانی خیابان مطهری، نرسیده به خیابان مفتح، جنب ساختمان سروش، تلفن 88310610-021 یا به فروشگاه مرکزی سروش (ترنجستان سروش) به نشانی خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66493620-021 مراجعه کنند.

همچنین مرکز پخش پکتا (نماینده انحصاری پخش آثار انتشارات سروش) به نشانی: خیابان انقلاب، بعد از تقاطع ابوریحان، بین خیابان وصال و فلسطین، جنب فروشگاه ترنجستان سروش، تلفن 66973203 ( 20 خط) آماده عرضه کلی و جزئی این کتاب به علاقمندان است.

فروش اینترنتی کتاب نیز از طریق سایت انتشارات سروش به نشانی: http://soroushpublishingco.ir  امکان پذیر است.
انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها