امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۰۸:۵۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121658
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۹:۳۱
تعداد بازدید: 28
مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   به تشریح فعالیت‌های معاونت

مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تفصیلی با خبرنگاران حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;   به تشریح فعالیت‌های معاونت پارلمانی ریاست‌جمهوری، تعامل بین دو قوه و انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم و ... پرداخته است که چکیده این گفت‌وگو به شرح زیر است:

اقتضای قانون‌گرایی در استقرار روابط قوای سه‌گانه بر مدار قانون است

حجت‌الاسلام انصاری در ارزیابی روابط فیمابین دولت و مجلس گفت: دولت یازدهم جایگاه قانونی مجلس را کاملاً می‌شناسد چون هم آقای رئیس‌جمهور و هم 8، 9 نفر از اعضای دولت از یک تا پنج دوره نماینده مجلس بودند، بنابراین به خوبی از الزامات مجلس و کار نمایندگی آگاه هستند.

وی افزود: آقای روحانی هم از ابتدا شعارش را قانونگرایی و تکیه بر قانون گذاشت و قانون‌گرایی اقتضا می‌کند که روابط قوا بر مدار قانون مستقر و تعامل حداکثری را داشته باشد.

«وحدت» تصمیم مجمع روحانیون مبارز و گروه‌های اصلاح‌طلب برای انتخابات 92 بود

عضو مجمع روحانیون مبارز در پاسخ به این سوال که آیا مجمع روحانیون آقای روحانی را به عنوان گزینه‌ ریاست‌جمهوری مطرح می‌کردند، تصریح‌کرد: مجمع با سایر گروه‌های اصلاح‌طلب تصمیم جدی‌شان این بود که با وحدت نظر در انتخابات ریاست جمهوری ورود پیدا کنند و نهایتا سعی کنند که با تکیه بر خرد جمعی و رعایت مصالح کشور حضوری پررنگ و موثر و هماهنگ در انتخابات داشته باشند و برهمین اصل هم پیش رفتند.

وی ادامه داد: مجمع و سایر گروه‌ها که آقای روحانی را دارای شاخص‌های بالا و ارزشمند برای به عهده گرفتن مسئولیت اجرایی کشور و ریاست جمهوری می‌دانستند و بعد از مسائلی که در انتخابات پیش آمد نسبت به آقای هاشمی و عارف هم با تبعیت از همین خرد جمعی و مصلحت اندیشی همراهی کردند در واقع اتفاق نظر ایجاد شد تا از آقای روحانی حمایت کنند.

در دوران انتخابات و بعد از آن هیچگاه دنبال سهم‌خواهی نبودیم

حجت‌الاسلام انصاری با بیان اینکه در دوران انتخابات و بعد از آن هیچگاه دنبال سهم‌خواهی نبودیم، گفت: ما نه در دوران انتخابات و نه بعد از آن هیچ‌گاه دنبال سهم‌خواهی نبودیم.

وی با اشاره به این موضوع که روحانی شخصیتی مستقل و فراجناحی  دارد، تصریح کرد: به هیچ وجه اینگونه نبود که بعد از انتخابات یکی از دوستان ما صحبتی داشته باشد مبتنی بر اینکه پستی را بگیرند، همه عزمشان جزم بوده برای اینکه انتخابات خوب برگزار شود که الحمدالله همینطور هم شد.

به هیچ‌وجه این سخن که سهمیه اصلاح‌طلب‌ها در دولت هستم صحت ندارد

حجت‌الاسلام انصاری با تکذیب اینکه حضور وی در دولت سهمیه اصلاح‌طلب‌ها بوده است، خاطرنشان کرد: به هیچ وجه این حرف صحت ندارد؛ دولت شرکت سهامی نیست و جناب آقای روحانی بر اساس عهدی که با مردم داشتند برای تشکیل دولتی توانا و فراجناحی و بر پایه شایسته‌سالاری همکاران خود را انتخاب کرده‌اند.

یک استیضاح روابط دو قوه را تخریب نمی‌کند

حجت‌الاسلام انصاری با بیان این در حال حاضر استیضاحی در دستور کار مجلس نیست، خاطرنشان کرد: پس از استیضاح وزیر علوم  و روالی را که در این زمینه طی شد، ما علاقه‌مند بودیم که آقای فرجی‌دانا با رای مثبت از مجلس بتوانند به خدماتشان ادامه بدهد اما نظر مجلس چیزی دیگری بود و ما به نظر مجلس هم احترام گذاشتیم چراکه یک استیضاح نمی‌تواند روابط دو قوه را تخریب کند.

توصیه انصاری به تندروی‌ها در جریانات سیاسی

عضو مجمع روحانیون در ارزیابی وجود تندروی‌ها در جریانات سیاسی گفت: آسیب‌شناسی جریانات سیاسی کشور چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا بعد از انقلاب نشان می‌دهد که هر‌گاه درون این جریانات سیاسی تندرویی و افراطی انجام شده ابتدا به خود آن جریان آسیب زده طبعا آسیب‌هایی هم به کشور داشته است.

ما نمونه‌های زیادی از تندروی در دو جریان سیاسی در کشور داشتیم الان هم ممکن است باز رسوباتی از افراط‌گری وجود داشته باشد ولی خوشبختانه جریان غالب چه در جریان اصولگرای کشور چه در جریان اصلاح‌طلب کشور با تکیه بر تجربه‌های تلخ گذشته اعتدال است.

انتقاد سازنده را به رسمیت بشناسیم

وی با اشاره به اهمیت انتقاد سازنده در اجتماع اظهارداشت: در داخل کشور با مظاهر افراط‌گریی چه در حوزه اندیشه و نظر و چه در حوزه عمل مقابله کنیم اندیشه‌های تندروانه را کنار بگذاریم جامعیت اسلام، رحمانیت اسلام را مدنظر قرار بدهیم در عرصه عمل هم تمرین کنیم با هم زندگی درستی داشته باشیم حقوق همدیگر را به رسمیت بشناسیم انتقاد سازنده را به رسمیت بشناسیم و از اختلافات بیهوده پرهیز کنیم این راه حل قضیه است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها