امروز : جمعه ۵ خرداد ۱۳۹۶ - 2017 May 26
۲۱:۰۲
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121663
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 33
سرویس سیاسی-پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،گمانه‌زنی برای رای آوردن وزیر پیشنهادی علوم و پرداختن به طرح استیضاح علی جنتی مهمترین سرخط خبری ...

سرویس سیاسی-پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،گمانه‌زنی برای رای آوردن وزیر پیشنهادی علوم و پرداختن به طرح استیضاح علی جنتی مهمترین سرخط خبری روزنامه‌های اصلاح طلب و اصولگرای امروز بود.

*وطن امروز

«نامردی سیاسی» تیتر روزنامه وطن امروز از اظهارات روز گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس در نطق پیش از دستور است که به موضوعاتی نظیر اسیدپاشی، امر به معروف و نهی از منکر و استیضاح وزیر سابق علوم اختصاص داشت.

در گزارش وطن امروز از این اظهارات آمده است: رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز در نطق پیش از دستور خود از سوء‌استفاده‌های سیاسی صورت گرفته در ماجرای اسید‌پاشی اصفهان بشدت انتقاد کرد. به گزارش «وطن امروز»، لاریجانی ضمن اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته درباره جنایت اسید‌پاشی، پیوندزدن این موضوع را با فریضه امر به معروف و نهی از منکر بدتر از عمل شنیع اسید‌پاشی دانست.

این روزنامه در مطلب دیگری با پوشش اظهارات دکتر حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و کارشناس برجسته علوم و معارف اسلامی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری تیتر زد‌ «امام حسین (ع) به دنبال برد – برد نبود»

این استاد دانشگاه در این یادداشت می‌گوید:‌حضرت سیدالشهدا(ع)، عمر بن سعد را برای این دعوت نکرد که با وی گفت‌وگو کند یا اینکه با وی به تفاهم برسد یا یک قاعده برد- برد را مدیریت کند بلکه حضرت سیدالشهدا(ع)، عمر بن سعد را دعوت کرد تا با او گفت‌وگو کند و تمام پیشینه وی را در پیش رویش قرار دهد و بعد با تمام قلب رحمانی خودش او را به طرف سعادت دعوت کند.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید کرد: به طور مثال می‌توان به حر بن یزید ریاحی اشاره کرد؛ وقتی در مقام توبه‌کننده صحبت می‌شود همه افراد در درجه پایین‌تری از حر بن یزید ریاحی قرار می‌گیرند و حر معنای تواب می‌شود و شاید اگر ارتباط وحیانی بین زمین و آسمان برقرار بود بعید نبود برای حر آیه بیاید.

حشمت‌الله قنبری تصریح کرد: آن حری که ما می‌شناسیم به توبه‌اش معنا پیدا می‌کند، یعنی حر لیاقت برگشتن به جریان حق را پیدا کرد و خدا او را عفو کرد، ضمن اینکه سیدالشهدا واسطه او و خدا شد و بین آن همه جمعیت، حر بن یزید ریاحی بود که چشمش را باز کرد فهمید اشتباه کرده است، پس از آن به طرف حق برگشت و مورد تایید قرار گرفت.

«چوب دولت لای چرخ مترو» عنوان گزارش این روزنامه از کم توجهی دولت به بودجه مترو است.

در این گزارش آمده است: یکی از مشکلاتی که هرازگاهی در پایتخت برای شهروندان ایجاد می‌شود موضوع تاخیر در زمان حرکت قطارهای مترو به دلیل ایجاد نقص فنی است. موضوعی که مدیران مترو آن را مرتبط با تامین قطعات یدکی و کمبود اعتبار لازم برای به‌روز‌رسانی قطارها و جایگزینی آنها می‌دانند. اعتباراتی که قسمت عمده آن از طرف دولت باید تامین شود و براساس قانون این تکلیف به عهده دولت است تا با تقویت بودجه حمل و نقل عمومی مسیر فعالیت قطارهای مترو و اتوبوسرانی را باز نگه دارد. این موضوعی است که تاکنون بارها و بارها در جلسات شورای شهر هم مطرح شده و اعضای این شورا هم از تعلل دولت در پرداخت سهم مترو از بودجه گلایه دارند. اما تا به این زمان آنچه نصیب پایتخت‌نشینان شده است دود کم‌توجهی به بودجه مترو است که به چشم شهروندان می‌رود.

این روزنامه همچنین در ستون نگاه خود در مطلبی با عنوان «امان از این تفاسیر به رای روحانی!» نوشت: محمد خاتمی هنگامی که ریاست جمهوری کشور را در اختیار داشت، در بیشتر سخنرانی‌های خود از ادبیات مدرن برای فهم مسائل استفاده می‌کرد، ادبیاتی که از سوی یک روحانی کمتر دیده شده بود؛ جامعه مدرن، مدنیت، آزادی‌های اجتماعی، گفت‌وگوی تمدن‌ها و امثالهم باعث شد او را بیشتر یک شخصیت مدرن بشناسند تا یک روحانی مکتبی. (البته بگذریم از آنکه این رویه بعد‌ها باعث شد او در پارادوکس غرب ساخته تقابل دین و آزادی، دین را کنار بگذارد و به آزادی ارجحیت دهد.) این رفتار خاتمی درس عبرتی بود برای روحانی که ضمن فریاد تعامل با دنیا، رابطه با کدخدا و توسعه‌گرایی برون‌زا بیشتر با ادبیات یک روحانی مکتبی سخن بگوید و مثال‌های تاریخی دینی را برای فهم مسائل برای مردم به‌کار ببرد اما باید گفت امان از تفسیرهای به رأی از وقایع تاریخی که هر کس مبتنی بر شرایط خود و فرار از مشکلاتش یا حل دغدغه‌هایش به انجام می‌رساند.

در ادامه این مطلب آمده: حسن روحانی در سفر اخیرش به زنجان با توجه به نزدیکی ایام محرم اباعبدالله و در شهری که عزاداری‌هایش برای سالار شهیدان زبانزد خاص و عام است به تبیین 2 مساله سیاسی روز مبتنی بر وقایع کربلا پرداخت و تفاسیری از آن ارائه داد که همگان را متعجب ساخت. ترس روحانی از جریان اصلاح‌طلب و پایگاه اجتماعی‌ای که چماق آن مدام بر سر روحانی می‌خورد باعث شده روحانی هر از گاهی به یاد این پایگاه اجتماعی بیفتد و صحبت‌هایی را که خوشایند این جریان باشد بر زبان جاری سازد؛ اگرچه شاید خود او هم بداند این پایگاه اجتماعی عِده و عُده چندانی نباشند و البته رفع حصر سران فتنه نیز که مهم‌ترین ابزار برای بروز اجتماعی کل جریان اصلاحات است؛ چه مجمع روحانیون که برای خبرگان آماده می‌شود و برای ابراز وجود و رسانه‌ای شدن از این دستاویز استفاده می‌کند و چه روحانی برای حفظ پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبی در انتخابات آتی ریاست جمهوری!

*شرق

«سه قوه علیه اسیدپاشی» عنوان تیتر روزنامه شرق از اظهارنظرهای سران قوا علیه پدیده شوم اسید پاشی است.

این روزنامه همچنین اظهارات روز گذشته سرپرست وزارت علوم در نشست خبری را با عنوان «نجفی: پرونده مسوولان و متخلفان بورسیه ها باز است»

در این گزارش شرق از این نشست آمده است: نجفی با ابراز تعجب از اینکه وزارت علوم از چه‌چیزی باید عذرخواهی کند، گفت: «عده‌ای سال‌ها بدون آزمون تحصیل کردند و دولت هزینه آنها را داده است حال چرا وزارت علوم باید عذرخواهی کند.» سرپرست وزارت علوم با اشاره به اینکه «افرادی که بورسیه دریافت می‌کنند سه‌امتیاز برای آنها در نظر گرفته شده» گفت: «در ابتدا این افراد بدون آزمون وارد رقابت دکترا شده بودند و این امتیاز بزرگی است چرا که در آزمون امسال از هر 20نفر یک‌نفر وارد دوره دکتر شده است. امتیاز دیگر این است که هزینه شهریه این افراد و کمک‌هزینه زندگی‌شان از سوی دولت پرداخت شده و دیگر اینکه پس از فارغ‌التحصیلی عضو هیات علمی دانشگاه‌ها می‌شوند»

این روزنامه در گزارشی با عنوان «تلاش پایداری برای استیضاح جنتی»‌ نوشت: هرچند علی جنتی می‌گوید نگران «کارت زرد» مجلس نیست اما این بار به نظر می‌رسد کارت زردی که «حزب پایداری» برای او کشیده، نشانه‌های دیگری در خود دارد. به گفته حمید رسایی شاخص‌ترین عضو این حزب، طرح استیضاح وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تدوین شده و امروز تقدیم هیات‌رییسه مجلس خواهد شد. حجت‌الاسلام حمید رسایی، نایب‌رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی «فارس»، درباره استیضاح وزیر گفت: « با توجه به اصرار آقای جنتی بر سیاست‌های غلطی که موجب اعتراض و نگرانی متدینین و دلسوزان و علما شده، بیش از این نمی‌توان مماشات کرد و بر همین اساس طرح استیضاح وی را تحویل هیات‌رییسه مجلس می‌دهیم. قرار بود طرح استیضاح علی جنتی قبل از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تحویل هیات‌رییسه شود اما به دلیل برگزاری نمایشگاه این موضوع به تاخیر افتاد. با این حال اعتراضات مختلف، مجددا عزم نمایندگان را جزم کرد اما مجددا وساطت برخی از افراد این موضوع را به تاخیر انداخت تا اینکه استیضاح وزیر علوم در اولویت قرار گرفت»

*آرمان

روزنامه آرمان تیتر یک خود را به پوشش سخنان دیروز رئیس‌جمهور در جلسه هیات دولت اختصاص داد و به نقل از وی نوشت:« لحظه‌ای آرام نمی‌گیریم»

«وزارت علوم از چه چیز باید عذرخواهی کند» عنوانی بود که این روزنامه برای انعکاس نشست خبری دیروز نجفی برگزید و نوشت: شاید تنها 3روز از مهلت حضورش بر کرسی سرپرستی وزارت علوم باقی مانده باشد ولی او در این مدت کوتاه بهترین استفاده را برای شفاف‌سازی وزارت علوم انجام داد یعنی به بحثی پرداخت که برخی معتقدند فرجی‌دانا به دلیل ورود به آن استیضاح و برکنار شد. موضوع بورسیه‌های غیرقانونی موضوعی نبود که دولت به راحتی از کنار آن عبور کند و نکرد. روز جمعه گزارشی از بورسیه‌ها منتشر کرد که اصولگرایان در اقدامی عجیب خواستار عذرخواهی وزارت علوم دولت یازدهم شدند و موضوعاتی را مطرح کردند که به فرار به جلو تشبیه شد.

این روزنامه‌ همچنیین برای انتشار سخنان رئیس قوه قضاییه تیتر «ربط دادن اسید پاشی به  امر به معروف و نهی از منکر ظلمی عجیب است» را انتخاب کرد.

آرمان در ستون ویژه خود در مطلبی با عنوان «پیام ملاقات دولتی ها از آیت‌الله صانعی» معتقد است که عیادت نمایندگان روحانی از صانعی پیام دوستی و کنار زدن پرده هایی است که برخی بی جهت در صدد کشیدن ان میان مسئولان و شخصیت‌های کشور هستند .

محمد هاشمی در گفتگویی با این روزنامه که با تیتر«اراده تعیین‌کننده است نه سنگ‌اندازی‌ها» منتشر شده  به بررسی روند طی شده در مذاکرات هسته‌ای ایران با 1+5 پرداخته و گفته: اطلاع دقیقی از روند مذاکرات هسته‌ای ندارم ولی آنچه در طول مذاکرات از طرفین منتشر می‌شود و آنچه از کلیت مذاکرات شنیده می‌شود، اخبار مثبت و امیدوار‌کننده‌ای است یعنی تلاش‌ها و اتفاقاتی در شرف انجام است که در مسیر به نتیجه رسیدن پرونده هسته‌ای است.

هاشمی در پاسخ به این سوال که بسیاری از کارشناسان معتقدند که دو طرف یعنی هم ایران هم 1+5 از طولانی شدن مذاکرات خسته شده و می‌خواهند به یک نتیجه قطعی در این دوره از مذاکرات برسند. شما چنین تصوری ندارید؟ می‌گوید: همین طور است. برداشت من از آنچه که در زمینه مذاکرات در رسانه‌ها منتشر شده، این است که طرفین قصد دارند در روند مذاکرات تلاش کنند تا اختلافات را کم کنند و به سمت یک توافق حداکثری حرکت کنند. اگر اراده سیاسی طرفین مذاکره‌کننده در این مقطع زمانی بر اساس تعامل برای حل و فصل مسائل باشد، کارشکنی‌ها و مانع‌تراشی‌ها گرچه بی‌تاثیر نیست، اما نمی‌تواند تاثیر بازدارنده داشته باشد. اصل مهم این است که بخش مهمی از نتایج مذاکرات سیاسی به اراده طرفین مذاکره‌کننده بستگی دارد و نه این سنگ اندازی‌ها.

رضا رئیسی در مطلبی با عنوان «تنفس مصنوعی پایداری‌ها برای استیضاح جنتی» به کلید خوردن استیضاح وزیر فرهنگ پرداخت و نوشت:‌ روزی که نامش برای تصدی وزارت به میان آمد، مخالفین و موافقینی داشت که به مرور زمان جای خود را عوض کرده و موضع‌گیری‌های آنان متفاوت شد. موافقین آن روزها استدلال می‌کردند که انتساب وی به بیت آیت‌ا... جنتی و دانش آموختگی وی در حوزه‌های علمیه، او را واجد شرایط حداقلی برای تصدی وزارت می‌کند هر چند سوابق سیاسی علی جنتی نشان می‌داد که او بیشتر از آنکه به اردوگاه اصولگرایی انتساب داشته باشد در مکتب سیاسی اعتدال ریش سفید کرده و در محضر سیاستمداری چون آیت‌ا... هاشمی‌رفسنجانی تلمذ نموده اما به هر تقدیر برای وزارت ارشاد او بیش از گزینه‌های محتمل دیگر رنگ و لعاب اصولگرایی داشت یا حداقل اینچنین پنداشته می‌شد.

رئیسی ادامه می‌دهد: مدیریت در حوزه فرهنگ با آن دایره شمول گسترده نظری و اندیشگی و نیز حوزه سخت افزاری متکثر و متنوع، کار شاق و سختی است بویژه که فعالان این عرصه با سلایق گسترده و نقاط افتراق فراوان به نقش آفرینی فرهنگی پرداخته و جمع میان آرای مختلف را سخت‌تر می‌کنند. حال به این مجموعه نگرش‌های متضاد سیاسی را هم اضافه کنید تا عمق پیچیدگی این بستر هویداتر شود. جنتی در چنین شرایطی سکان داری وزارت ارشاد را در دست گرفت؛ او از همان ابتدا با یک دو گانه متضاد و مغایر روبرو بود از یکطرف بخشی از فعالان فرهنگی خواستار تغییر فضا و حرکت در مسیر گشایش‌های بیشتر و نگاه روامندانه‌تر بودند و دولت تدبیر و امید را منطبق با شعارهای اعلامی موظف به ایجاد تغییرات می‌دانستند و نوک پیکان مطالبات آنان متوجه علی جنتی بود و از طرف دیگر عده‌ای معتقد بودند که هرگونه گشایش فرهنگی و تلطیف فضا محلی از اعراب نداشته و نباید دولت در این مسیر گام بردارد. دسته دوم که حتی نسبت به برخی ناهنجاری‌ها در دولت قبل سکوت اختیار کرده و لب به اعتراض نمی‌گشودند، اکنون تمام قامت به میدان آمده و خواستار اصلاح این روندها توسط دولت تازه برآمده شدند و انتظارهای انباشته شده و محصول فرآیندهای بلندمدت و چندین ساله فرهنگی را نیز بر دوش دولت تازه گذاشته و انتظار حل و فصل آن را داشتند.

نویسنده در پایان مطلب تاکید می‌کند:  سیاست‌های دولت در حوزه خطیر فرهنگ منطبق بر خواست و میل اکثریت مردم و الزامات و چارچوب‌های قانونی است، در این میانه اینکه علی جنتی سکان‌دار وزارتخانه ارشاد باشد یا فرد دیگر، اولویت ثانویه است. اینکه جنتی یک مدیر توانمند و کارآزموده بوده و طی یکسال و اندی گذشته نشان داده که با همه مضایق و کاستی‌ها و تنوع سلایق می‌تواند این حوزه خطیر را مدیریت کند، شکی نیست و بی‌گمان فقدان وی در پست وزارت آن هم با توجه به تجربه‌های کسب شده، ضایعه‌ای برای این عرصه خواهد بود اما نکته کلیدی آن است که عدم حضور وی رویکردهای فرهنگی دولت را به سمت و سوی آنچه تندروها انتظار دارند سوق نخواهد داد و به نظر می‌رسد این التهابات از هر منظری به آن نگریسته شود در چارچوب جناحی جای می‌گیرد.

*جوان

جوان تیتر یک امروز خود را به انعکاس سخنان آیت الله آملی لاریجانی اختصاص داد و به نقل از وی نوشت: « نسبت اسید پاشی با امربه معروف جفایی عظیم است»

روزنامه جوان در گزارشی تحلیلی با عنوان « توافق هسته‌ای به راه سوم ختم می‌شود؟» به بررسی موافقت‌ها و مخالفت‌ها در خصوص پیشنهاد میانی در انتخاب بین توافق جامع و شکست مذاکرات می‌پردازد.

در این گزارش آمده: توافق بخشی یا میان مدت را اولین بار‌گری سیمور، مشاور سابق دولت امریکا و مدیر اجرایی مرکز علوم و امور بین‌المللی مدرسه کندی در دانشگاه هاروارد امریکا، در هفته‌های بعد از توافق هسته‌ای آذر ماه 1392 بین ایران و1+5 مطرح کرد و گفت که ممکن است لازم باشد ایران و 1+5 به جای تلاش برای دستیابی به توافق جامع هسته‌ای، چند توافق موقت یا بخشی امضا کنند. سیمور گفته بود: « نتیجه‌ای که بیش از همه برای این مذاکرات شش ماهه قابل تصور است، یک توافقنامه موقت دیگر است.» شش ماه از توافق ژنو گذشت و همان‌طور که سیمور پیش بینی کرده بود، ایران و 1+5، توافق ژنو را برای یک دوره دیگر تجدید کردند. حالا در شرایطی که ایران و 1+5 فقط 28 روز تا اتمام مهلت ژنو وقت دارند، کارشناسان و ناظران بیشتری البته تحت شرایطی مشخص، روی تمرکز تلاش برای یک توافق میان مدت بخشی، به جای توافق جامع تأکید می‌کنند. آنها توصیه می‌کنند در شرایطی که دو طرف بعد از حدود 11 ماه مذاکره، همچنان بر سر مسائل کلیدی مانند نحوه برداشتن تحریم ها، سطح و ظرفیت غنی‌سازی و برخی مسائل دیگر اختلاف دارند، به جای اعلان شکست مذاکرات، تمدید دوباره توافق ژنو (شش ماه) یا اصرار بر توافق جامع بلند مدت، می‌توان بر یک توافق میان مدت (مثلاً دو یا سه ساله) متمرکز شد.

در ادامه این گزارش می‌خوانیم: توافق بخشی طی هفته‌های اخیر، با برجستگی بیشتری مطرح شده و برخی کارشناسان ایرانی هم دستیابی به آن را ناممکن نمی‌دانند. جک استراو، وزیر خارجه سابق انگلیس، هفته قبل در همایش اقتصادی ایران و اروپا در لندن، دستیابی به توافق بخشی بین ایران و 1+5 را در بخشی از سخنرانی‌اش مطرح کرد و گفت: «همه طرف‌ها باید با یکدیگر همکاری کنند تا به خصوص بعد از ظهور دولت اسلامی عراق و سوریه (داعش) که تهدیدی دوگانه برای جامعه بین‌المللی و ایران است، به توافق دست پیدا کنند. اگر نتوان به هیچ توافقی رسید، دستیابی به یک توافق بخشی، بسیار بهتر از وضع موجود است... در چنین حالتی، در حالی که روسیه و چین فقط به تحریم‌های سازمان ملل پایبند می‌مانند، برخی شرکت‌های اروپایی به طور تدریجی به دنبال آنها می‌روند تا اینکه ما شاهد زوال رژیم تحریم‌ها خواهیم بود.»

گری سیمور، مشاور سابق دولت اوباما، تقریبا تنها کسی است که امکان دستیابی به توافق بخشی را به طور مبسوط و با ذکر دلایل، تشریح و حدود یک سال است که از آن دفاع می‌کند. سیمور جزو کسانی است که اصولا به دستیابی ایران و 1+5 به یک توافق جامع بدبین هستند و به خاطر همین، پیشنهاد کرده که طرفین به جای اینکه در مقطع کنونی تمرکز خود را روی توافق جامع بگذارند، بهتر است روی توافق بخشی میان مدت متمرکز شوند.

جوان در ادامه می‌نویسد: در این مورد که آیا راه حلی جایگزین بین «شکست مذاکرات» و «توافق جامع» وجود دارد یا نه، در تهران بحث‌های کمی انجام شده است. مقام‌های هسته‌ای در دولت و دیپلمات‌های مذاکره‌کننده دولت یازدهم ترجیح می‌دهند که در مقطع کنونی به یک توافق جامع هسته‌ای با 1+5 دست پیدا کنند تا زمینه برای برون رفت از آنچه که محمد جواد ظریف « بحران غیرضروری هسته‌ای» می‌نامد، فراهم شود. محمد جواد ظریف گفته است: « درهیچ زمانی بهتر از زمان حاضر نمی‌توان یکبار و برای همیشه بحران غیر ضروری هسته‌ای را خاتمه بخشید؛ چراکه شرایطی فراهم است که تمام طرف‌ها بتوانند دستاورد‌هایی داشته باشند.»با این حال، برخی کارشناسان با اشاره به شرایط کنونی و باقی ماندن اختلافات کلیدی بین طرف‌ها، توصیه می‌کنند که همه طرف‌ها به طور جدی امکان دستیابی به یک راه حل بینابینی یا توافق میان مدت را که متضمن حفظ خط قرمز‌های ایران باشد، بررسی کنند.
محمد اسکندری در یادداشتی در این روزنامه با عنوان « وحدت اصولگرایان از آرمان تا واقعیت» می‌نویسد:‌ تحولات و تطوراتی در جریان اصولگرایی در سال‌های اخیر رخ داده است که بر اساس آن دستیابی به وحدت در این اردوگاه با چالش‌های جدی روبه‌رو شده است. از یک سو گسترده‌تر شدن دایره اصولگرایی و قرار گرفتن تعداد زیادی از طیف‌ها زیر این چتر امکان وحدت را سخت کرده است و از سوی دیگر نبود یک رقیب جدی- که تا پیش از فتنه 88 جریان اصلاح‌طلبی بود- میل و گرایشی برای اصولگرایان به سمت وحدت ایجاد نمی‌نماید و همین تفرق و تعدد نظرات در پایگاه اصولگرایی- که برخی هم آن را مثبت می‌دانند- منجر به آن شده است که تقریباً وحدت در جریان اصولگرایی به یک آرمان دور دست تبدیل شود.

اسکندری در ادامه می‌نویسد: برخی معتقدند روند مدیریت وحدت در این جریان نیز دچار مشکل شده و طیف‌های زیرمجموعه، تابع اتاق فرمان جریان اصولگرایی نیستند و بعضاً برخی از گروه‌های رادیکال صراحتاً بر تغییر اتاق راهبری جریان اصولگرایی تأکید دارند. طیف‌های نوظهور در دل جریان اصولگرایی معتقد هستند که پایگاه اجتماعی گسترده‌تری نسبت به طیف‌های سنتی دارند و معمولاً در فرآیند وحدت و چیدمان لیست‌های انتخاباتی به آنها آنگونه که باید و شاید توجه و به عبارت دقیق‌تر «حق و سهم» آنها به درستی پرداخت نمی‌شود.

در ادامه این یادداشت آمده است: در خصوص مکانیزم وحدتی که امروز نیز استارت آن در اردوگاه اصولگرایی زده شده است، گرچه قضاوت درباره آن کمی زود است اما باید منتظر آینده ماند. برخی اصولگرایان هنوز هم معتقدند با حذف طیف تندرو اصلاح‌طلب از صحنه سیاسی کشور دیگر دلیلی برای تک‌لیستی کردن رقابت‌ها وجود ندارد و می‌توان هندسه رقابت سیاسی را در میان اقطاب اصولگرایی شکل داد چنانکه انتخابات مجلس نهم این ظرفیت را نمایان ساخت و اتفاقاً مشارکت پرشوری هم رقم خورد.

*اعتماد

«تا بازداشت اسیدپاشان آرام نخواهیم ماند» عنوان تیتر روزنامه اعتماد از اظهارات روز گذشته رئیس جمهور در جلسه هیات دولت درباره اسیدپاشی است.

این روزنامه با اشاره به نشست خبری روز گذشته سرپرست وزارت علوم از این نشست تیتر زد «اولتیماتوم ۱۰۰ روزه/ سرپرست وزارت علوم برای بازپرداخت هزینه بورسیه های غیرقانونی مهلت داد»

در گزارش اعتماد در اینباره آمده است: واکنش‌ به گزارش بورسیه‌های غیرقانونی ادامه دارد. در حال حاضر براساس گفته مسوولان وزارت علوم اسامی متخلفان پرونده‌ بورسیه‌ها به دستگاه قضایی ذیربط ارجاع خواهد شد. طی دو روز از انتشار جزییات گزارش بورسیه‌ها از سوی وزارت علوم، رسانه‌های منتقد دولت با بی‌اهمیت نشان دادن تخلفات پرونده بورسیه‌ها سعی در مقصر جلوه دادن وزارت علوم در پرده برداشتن از تخلفات و رانت‌های علمی دولت گذشته داشتند. بخش عمده وقت مسوولان وزارت علوم دولت یازدهم طی یک سال گذشته صرف بررسی پرونده 3700 بورسیه بدون آزمون دولت نهم و دهم شد که پذیرش تعداد زیادی از این افراد بدون در نظر گرفتن قوانین وقت و با گنجاندن بند و تبصره‌های جدید صورت گرفته بود. مغایرت معدل، نداشتن شرط سنی و صلاحیت علمی، اعزام به خارج در رشته‌هایی که نیازی به بورس ندارد و پذیرش‌های سفارشی از سوی مسوولان وقت، تنها بخشی از تخلفات پرونده بورسیه‌هایی بود که جزییات برخورد و گزارش نهایی آن طی روزهای گذشته از وزارت علوم دولت یازدهم اعلام شد.
«طلسم صندلی طبقه چهاردهم وزارت علوم می شکند؟» عنوان گزارش روزنامه اعتماد درباره جلسه رای اعتماد نیلی احمدآبادی گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت علوم است.

در این گزارش آمده است: صندلی وزیر علوم در طبقه چهاردم وزارتخانه طلسم شده است. به کسی وفا نمی‌کند و از سوی دیگر این مجلس قابل پیش بینی نیست. رفتارها و تصمیم‌ها ناگهانی است و تجربه همین رفتارها موجب می‌شود شرایط آینده بسیاری از موضوعات روشن نباشد. از نتیجه استیضاح‌ها و سوالات گرفته تا رای اعتماد به وزرایی که معرفی می‌شوند. این غیرقابل پیش بینی بودن در تصمیم‌گیری در مورد طرح‌ها و لوایح هم دیده می‌شود. لایحه‌یی که بسیاری تصور می‌کنند مطمئنا رای می‌آورد رد می‌شود و طرحی که تصور مطرح شدنش نمی‌رود یک به یک ماده‌هایش تصویب می‌شود. شرایط در مورد جدیدترین وزیر پیشنهادی علوم به مجلس هم همین شکل است. دو روز مانده به برگزاری جلسه رای اعتماد مشخص نیست که محمود نیلی دولت‌آبادی چقدر شانس صعود به ساختمان شهرک غرب را دارد.

این روزنامه در گزارش دیگری در صفحه سیاسی خود با عنوان «علی جنتی گزینه جدید برای استیضاح» نوشت:‌ مجلس از گزینه بعدی‌اش رونمایی کرد. وزیر بعدی که قرار است در 14 ماهگی دولت زیر تیغ استیضاح برود «علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است. زمزمه استیضاحش از همان زمان استیضاح رضا فرجی‌دانا مطرح بود اما فضا علیه مجلس آنقدر پس از استیضاح وزیر علوم منفی شد که نمایندگان ترجیح دادند کمی دندان روی جگر بگذارند و برای استیضاح بعدی صبوری به خرج دهند. پس در قدم اول نشان دادند که میلی به استیضاح ندارند. رسانه‌ها را متهم کردند که علیه مجلس جوسازی می‌کنند و پشت پرده استیضاح‌ها رسانه‌ها هستند. اما دو ماه و چند روز بیشتر طول نکشید که طرح استیضاح وزیر ارشاد علنی شد. استیضاح هشت بند دارد و از سوی نمایندگانی که تعدادشان هم مشخص نیست برای پاسخ به نگرانی‌های دلواپسان و متدینین طراحی شده است. مجلس درست در روزهایی از جدیدترین گزینه خود برای استیضاح رونمایی کرده است که جدی‌ترین انتقادات شخص رییس‌جمهور در ماه‌های اخیر به همین رفتارهای مجلس بوده است.

این روزنامه همچنین در مصاحبه ای با مهدی دواتگری عضو کمیته بررسی کننده بورسیه های تحصیلی از قول وی تیتر زد «دو هزار تخلف بورسیه داشتیم نه ۳۶تا»

وی در این مصاحبه گفته است: صداوسیما در بخش‌های خبری خود به شکلی وانمود کرد که فقط مشکل همان 36 نفر بوده درحالی که اگر کل افراد مشکل‌دار را جمع بزنیم بیش از دو هزار نفر می‌شوند. یعنی هم آن 840 نفر، هم آن 400 نفر مربی و هم عده‌یی دیگر تخلف کرده‌اند و من واقعا متاسفم که صدا وسیما اخلاق حرفه‌یی را رعایت نکرد و با تحریف موضوع می‌خواست به افکار عمومی نشان دهد که مشکل فقط 36 نفر بوده‌اند. من می‌پرسم این 840 نفر مگر مشکل نیست، 1200 نفر مگر مشکل نیست؟ درباره 840 نفرآنها معدل 12در مقطع لیسانس و 14 در فوق لیسانس برای ورود به دوره دکترا را دارند اما در قانون بورسیه گفته شده است کسانی می‌توانند بورسیه شوند که معدل 14 در مقطع کارشناسی و 16 در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشند. بنابراین این افراد به هیچ عنوان شرایط لازم برای بورسیه را نداشتند و بورسیه آنها لغو است و اگر بخواهند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند باید هزینه تحصیل خود را بپردازند.

این روزنامه در گزارش دیگری با عنوان «نقد قوای سه گانه مصداق امر به معروف شد» درباره برخی مواد طرح حمایت از آمران به معروف نوشت:‌ رح امر به معروف مجلسی‌ها دو قدم به پیش رفت و یک قدم هم به عقب برگشت؛ دیروز ماده 9 و 10 این طرح تصویب شدند و ماده 8 هم که قبلا تصویب شده بود با پیشنهاد علی لاریجانی برای اصلاحات به کمیسیون ارجاع داده شد. دیروز هم باز مثل بقیه جلسات بررسی این طرح در صحن علنی، مجید انصاری، معاون پارلمانی رییس‌جمهوری میدان‌دار مخالفت با مواد طرح حمایت از آمران به معروف بود. مخالفتی که علی مطهری هم با آن همراه و همصدا شد. سخن از مخالفت ماده 9 این طرح با قانون اساسی و احتمال اخلال ماده 10 در نظام اداری کشور بود. اما هیچ‌کدام از این مخالفت‌ها نمایندگان را برای رای ندادن به این مواد از طرح حمایت از آمران به معروف قانع نکرد.

این روزنامه در ستون سوژه روز خود در مطلبی با عنوان «صندلی ریاست خبرگان سهم چه کسی خواهد شد/هیات رئیسه: هاشمی شاهرودی جدی ترین گزینه ریاست»‌ نوشت: آیت‌الله هاشمی شاهرودی جدی‌ترین گزینه برای ریاست مجلس خبرگان از نگاه هیات رییسه این مجلس است. با فوت رییس مجلس خبرگان رهبری، خلأ وجودی وی در حساس‌ترین جایگاه سیاسی کشور نمایان‌تر شد. مجلسی که با وجود به کما رفتن رییس خود یک اجلاسیه را بدون تصمیم‌گیری در خصوص جانشین وی برگزار کرد و با وجود سوالاتی که از همان ابتدای به کما رفتن آیت‌الله مهدوی کنی در خصوص جانشینی وی مطرح می‌شد اما عضو هیات رییسه این مجلس اتخاذ چنین تصمیمی را رد کرد

بررسی دیگر روزنامه‌ها در همین خبر بروزرسانی می‌شود

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار