امروز : چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۸:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121668
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 15
به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی مروی امروز در بیست و نهمین همایش بین‌المللی برق در تهران گفت: با صنعت برق ایران به ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، علی مروی امروز در بیست و نهمین همایش بین‌المللی برق در تهران گفت: با صنعت برق ایران به عنوان یکی از مهمترین صنایع کشور جایگاه ویژه‌ای را در دنیا و ایران دارد و برق مهمترین و اساسی‌ترین زیرساخت کشور تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه قطع برق زندگی مردم را مختل می‌کند، گفت: جایگاه برق در صنعت کشاورزی و خدمات بر کسی پوشیده نیست و باید اذعان کرد، صنایع آب و برق زیرساخت رشد صنعتی کشور است، بنابراین اگر این بخش دیرتر توسعه یابد، ساخت بخش‌های کشور به توسعه نمی‌رسد.

وی گفت: ایران تا سال 2015، 15 درصد تولید برق خاورمیانه را به خود اختصاص خواهد داد.

به گفته وی، تا سال 2015، میزان تولید برق در خاورمیانه به بیش از 1580 تراوات ساعت می‌رسد.

مروی ادامه داد: انتشار 700 گرم دی‌اکسید کربن برای تولید 8 کیلووات ساعت برق نیاز است که متوسط میانگین جهانی دی‌اکسید کربن تنها 100 گرم است، پس بنابراین انتشار این میزان دی‌اکسید کربن برای تولید 8 کیلووات ساعت برق بسیار بالاست.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس اضافه کرد: وزارت نیرو باید هر 9 سال ظرفیت تولید و انتقال برق را به دو برابر افزایش دهد.

وی با اشاره به پائین بودن راندمان نیروگاه‌ها در کشور گفت:‌راندمان نیروگاه‌ها در کشور در حال حاضر 37 درصد است، در حالی که در بسیاری از کشورها این راندمان به 80 درصد می‌رسد.

وی افزود: تلفات برق در شبکه تولید و انتقال 15 درصد است درحالی که متوسط جهانی آن 10 درصد است، بنابراین این موارد چالش‌های اصلی بوده و باید برای آن راه‌حل‌های اساسی پیدا کرد.

مروی با اشاره به اینکه افزایش راندمان نیروگاه‌ها تکلیف قانونی است و هر سال این راندمان نیروگاه‌ها افزایش یابد، گفت:‌ با افزایش راندمان نیروگاه‌ها سالانه 11 میلیارد لیتر سوخت مایع معادل 4 میلیارد یورو صرفه‌جویی در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه نباید مصرف گاز به راحتی به مصرف سوخت برسد، گفت:‌ به جای اینکه تنها اقدام به تولید برق کنیم، باید بر مدیریت مصرف نیز توجه شود.

مروی گفت:‌ روزانه 500 میلیون متر مکعب گاز مصرف می‌شود، بنابراین اگر تنها 10 درصد این میزان صرفه‌جویی شود، معادل دو فاز پارس جنوبی صرفه‌جویی صورت می‌گیرد.

نماینده مردم نیشابور تاکید کرد: پس اگر 20 درصد در مصرف برق صرفه‌جویی صورت گیرد، می‌توانیم 9 هزار مگاوات صرفه‌جویی انجام دهیم که از این محل 9 میلیارد یورو صرفه‌جویی سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و 30 میلیون تن در تولید دی‌اکسید کربن صرفه‌جویی می‌شود.

انتهای پیام/ب

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها