امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 20
۰۹:۳۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121684
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بیست و دومین

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در بیست و دومین سالگرد تاسیس دانشگاه جامع علمی - کاربردی ضمن بیاناتی در رابطه با فلسفه آفرینش انسان گفت: اگر اول عمل، علم و آخرش رسیدن به کمال باشد این عمل از احسن اعمال است.

محمدیان تصریح کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی یکی از دانشگاه‌هایی است که می‌تواند به لحاظ مبانی به جامعه کمک کند و اگر در این راستا فعالیت داشته باشد کارش به احسن اعمال تبدیل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما بخواهیم دانشجویی را تربیت کنیم که کارآفرین شود و کار خوب و مهارت خوبی داشته باشد اما تعهد نداشته باشد طبیعی است که کارمان به احسن اعمال تبدیل نمی‌شود.

محمدیان یادآور شد: دانشجو باید ضمن دارا بودن خصوصیات موردنظر تعهد نیز داشته باشد. ما باید بتوانیم امانت‌داری را در آموزش‌ها به درستی منتقل کنیم. فضای دانشگاه‌های ما علاوه بر بحث‌های علمی باید فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را داشته باشد و این فعالیت‌ها مکمل کار ما خواهد بود.

وی اضافه کرد: ما روسای دانشگاه‌هایی را سراغ داریم که برای‌شان مهم است دانشجویی که از دانشگاه‌شان فارغ‌التحصیل می‌شود نسبت به کشورش و عزت و سربلندی  آن احساس عمیقی در درونش شکل گرفته باشد و در درون این دانشگاه دانشجو و فارغ‌التحصیل خدمت به مردم احساس شود. 

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: همانطور که مسائل علمی نیاز به اساتید، وقت و کارگاه دارد مسائل فرهنگی هم با شعار انجام نمی‌شود و باید برای انجام مسائل فرهنگی مقدمات لازم تامین شود.

محمدیان ادامه داد: افتخار می‌کنیم سندی با عنوان نقشه جامع علمی کشور را طراحی کردیم البته ذیل این سند چندین سند دیگر در حال آماده‌ شدن است که یکی از آنها سند دانشگاه اسلامی است.

وی تصریح کرد: اگر مسئولان دغدغه دارند دانشگاه اسلامی باشد برای این کار نیاز به نقشه راه است و در این سند راهکارها دیده شده و نیاز به راهکارهای اجرایی دارد. در این یک سال گذشته کارهای خوبی در این رابطه انجام شده است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: اگر در دانشگاه‌های ما خصوصا دانشگاه جامع علمی کاربردی سند دانشگاه اسلامی به عنوان محور فعالیت اجتماعی، فرهنگی و سیاسی مدنظر باشد به نظر می‌آید احسن اعمال اتفاق افتاده است.

محمدیان اضافه کرد: ارتباط دانشگاه جامع با آموزش و پرورش نیاز به یک بازتعریف دارد. بسیاری از دانش‌آموزان در مدارس طوری تربیت می‌شوند که به سمت دانشگاه‌های دیگر می‌روند به دلیل اینکه در مدارس درست به آنها مباحث این موضوع گفته نمی‌شود و باید راهی پیدا کرد که بتوان این مشکل را حل کرد.

وی در ادامه با تاکید بر هم‌افزایی بین دانشگاه جامع علمی - کاربردی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: با ایجاد هم‌افزایی می‌توانیم مشکلات این دو دانشگاه را کمتر کنیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید کرد: بحث علوم انسانی و کاربردی شدن آن یک مسئله است که باعث رنج شده و تعداد زیادی در این بخش تحصیل می‌کنند.

وی اظهار داشت: قریب به نصف دانشجویان در علوم انسانی تحصیل می‌کنند و از لحاظ اشتغال در ابهام هستند و دانشگاه جامع علمی کاربردی این ظرفیت را دارد که این مشکل را حل کند.

محمدیان خاطرنشان کرد: در بسیاری رشته‌ها ما می‌توانیم بحث فقه را در آن پیگیری کنیم. برای ساماندهی دروس معارف باید ساماندهی شود و تلاش شده بخشی از دروس مدارس بهینه‌سازی شود.

وی افزود: ما در بحث حلال و حرام و احکام الهی و تبیین آن آنچنان که شایسته و بایسته بود موفق نشدیم. در این رابطه و در بحث حلال و حرام حقوق الهی و مواردی این چنینی یا آموزش داده نمی‌شود و یا بسیار کمرنگ است و در دانشگاه جامع علمی - کاربردی برای انجام این کار زمینه وجود دارد.

محمدیان تصریح کرد: نقش دانشگاه جامع علمی - کاربردی در توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان باید پررنگ شود و باید یک طراحی برای انجام این کار داشته باشیم.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اضافه کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان برای توسعه کشور یک نقش کلیدی دارند و دانشگاه علمی - کاربردی باید مسئولیتی برای تامین بخشی از نیروهای این شرکت‌ها را به عهده بگیرد.

وی اظهارداشت: انشاءالله تکلیف وزارت علوم از لحاظ مسئولیت مشخص شود و این نهاد بی‌وزیر نماند و وزیر مناسبی برای آن انتخاب شود که توسعه کشور ما وابسته به این وزارتخانه و دانشگاه‌ها است.

محمدیان در خاتمه از مسئولان دانشگاه جامع علمی - کاربردی به خاطر فعالیت افتخار‌آمیزی که دارند قدردانی کرد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها