امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 26
۰۳:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121687
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 36
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم گرامیداشت ثبت 4 میراث مستند ایران در فهرست منطقه اسیا و اقیانوسیه حافظه ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم گرامیداشت ثبت 4 میراث مستند ایران در فهرست منطقه اسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی یونسکو در روز جهانی میراث دیداری و شنیداری امروز (دوشنبه 5 آبان) در سالن همایش‌های کتابخانه ملی با حضور حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ریاست جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، رضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، استرکیش لاروش رئیس دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، محمدرضا سعیدآبادی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران‌، حجت‌الاسلامسیدمحمدعلی احمدی ابهری رئیس کمیته ملی حافظه جهانی و نماینده مرکز مطالعات و تحقیقات کربلا برگزار شد.

*صالحی امیری: پیام فرهنگ ایرانی جهان‌شمول و معنوی‌گرا است

در ابتدای این مراسم صالحی‌امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با طرح این سؤال که چرا ما در حوزه حفاظت فرهنگ و هویت میراث مکتوب دیداری و شنیداری حساسیت نداریم، ابراز داشت: وضعیت نسبی در میراث دیداری و شنیداری ایران بر اساس ارزش‌ها، اخلاقیات و میراث فرهنگی است که ما به این سبب در دنیا به خود افتخار می‌کنیم و در واقع در هیچ نقطه از جهان نمی‌توان بزرگی این فرهنگ را نادیده گرفت.

وی افزود: در عرصه پرتنش و خشن در منطقه به جهان پیام ما این است که پیام فرهنگ ایرانی جهان‌شمول و معنوی‌گرا است، فرهنگ عامل پایداری برای تمام انسان‌ها در جامعه بشری است. قله‌های توسعه فرهنگ بر اساس فضیلت و مکارم اخلاق است.

صالحی با بیان اینکه داعش محصول جهل و فقر فرهنگی است، اظهار داشت: انبوه انسان‌هایی که بویی از فرهنگ و فضیلت نبرده‌اند و اگر در گوشه‌ای از جامعه اسید‌پاشی می‌بینیم، اینها محصول جهل فرهنگی است.

*مدیر کل یونسکو: تلاش جمعی  باید متضمن بهره‌مندی نسل‌های آینده از میراث مشترک بشریت باشد

لاروش پیام ایرنیا بوکووا مدیرکل یونسکو را قرائت کرد و گفت: اسناد دیداری و شنیداری مانند فیلم‌ها، برنامه‌های رادیویی دارای محتوایی هستند که سوابق مهمی از قرون بیستم و بیست و یکم ارائه می‌دهند و به حافظه مشترک بشریت کمک می‌کنند.

در پیام بوکووا آمده است: باید ابتدا چالش‌ها را شناسایی کنیم و سپس به ارتقای آگاهی در مورد آن‌ها بپردازیم، راهبرد بهینه در حوزه حفاظت و دسترسی میراث دیداری و شنیداری باید تدوین شود و تلاش جمعی ما امروز باید متضمن بهره‌مندی نسل‌های آینده از میراث مشترک دیداری شنیداری بشریت باشد.

*سعیدآبادی: میراث دیداری و شنیداری چراغ راه هدایت آینده است

سعیدآبادی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو در ایران در ابتدا با اشاره به اهمیت میراث دیداری و شنیداری در عرصه جهانی گفت: اگر فکر می‌کنیم جهان ما زیبا است به خاطر تنوع فرهنگی است بنابراین باید کاری کنیم که این تنوع فرهنگی در میراث دیداری و شنیداری گنجانده شود. بر این اساس نیازمند تلاش برای شناسایی، حفاظت و در دسترس گذاشتن این میراث برای نسل آینده هستیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم حافظه جمعی و جهانی دقیق باشد، باید همه کشورها و همه فرهنگ‌ها به نوعی در این آثار جمعی حضور داشته باشند، میراث دیداری و شنیداری نه فقط مایه هویت، گذشته و دستاوردهای ما بلکه این گذشته می‌تواند چراغ راه هدایت آینده باشد.

سعیدآبادی با تأکید بر اینکه تاریخ دستاوردها و رنگ و خوبی‌های بشریت است و قطعاً تکرار ناشدنی است خاطر نشان کرد: پس برای این آثار تکرار ناشدنی میراث دیداری و شنیداری اهمیت دارد. حجم زیادی از این آثار تخریب شده و چه در حال  تخریب است. فرق میان  بین آثار دیداری و شنیداری و آثار دیگر در این است که آثار شنیداری دیداری با مرگ خاموش روبرو است و اگر ما این غبار غفلت را نزداییم منتهی به مرگ خاموش حافظه جمعی و جهانی ما می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر 301 اثر ثبت جهانی یا حافظه جهانی در یونسکو که 57 اثر در حوزه میراث دیداری شنیداری و تاکنون در ایران در این حوزه آثاری ثبت نشده است به طور مثال برای تقریب به ذهن در سال 2008 مجموعه گزارش‌های خبری از سال 1960 تا 90 در زمینه پیدایش جنگ سرد از طرف کوبا ثبت جهانی شده است.

*ابهری: کمیته ملی حافظه جهانی از سال 84 فعالیت خود در ایران را آغاز کرده است/7 اثر میراث مستند ایرانی

در ادامه حجت‌الاسلام ابهری رئیس کمیته ملی حافظه جهانی با بیان اینکه برنامه حافظه جهانی از سال1992 تصویب رسیده است بیان داشت: در سال 84 با تلاش برخی دستگاه‌های فرهنگی و شخصیت‌های علمی در ایران شاهد تشکیل هسته اولیه کمیته حافظه جهانی بودیم که در این راستا ایجاد پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته ملی حافظه جهانی در سال 84، طراحی آن به کمیته ملی حافظه جهانی سال 85، و تشکیل گروه ارزیابی آثار در سال 86 در چارچوب استفاده از نظرات کارشناسان برای ارزیابی مقدماتی میراث مستند صورت گرفته است.

وی افزود: برپایی کارگاه‌های آموزشی بین‌المللی از سال 86 تا 87 با تدریس جکی ساتن، جویی اسپرینگر، ری ادگار ادموندسون و برگزاری کارگاه آموزشی منطقه‌ای از سال 89 تا 90 در شهرهای مشهد، اصفهان، شیراز، تبریز و یزد انجام شده است.

حجت‌الاسلام ابهری در ادامه به 7 اثر میراث مستند ایرانی در فهرست حافظه جهانی اشاره کرد و گفت: شاهنامه بایسنقری ، وقف نامه ربع رشیدی، مجموعه اسناد تشکیلات اداری دوره صفویه، التفهیم لاوائل صناعه التنجیم، پنج‌گنج (خمسه) نظامی، ذخیره خوارزمشاهی و برگزیده نقشه‌های دوره قاجار ایران از جمله میراث ایرانی در فهرست حافظه جهانی است.

وی با اشاره به ثبت  4 اثر میراث دیداری و شنیداری ایران در این روز گفت: کتاب المسالک و الممالک حاوی نقشه‌های خلیج فارس، کتاب وندیدا ، فیلم مستند جان مرجان و مجموعه اسناد و تصاویر کربلا طی سال‌های 1777 تا 1992. امروز در فهرست منطقه آسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی یونسکو ثبت می‌شود.

*ابتکار: ابن سینا در کتاب «قانون» از اثرات آلودگی هوا گفته است/«روز پنجم» استاد فرشچیان آخرین نگاه‌های علمی زوایای تنوع ژن را بیان می‌کند

در ادامه کلیپی از مستند جان مرجان به کارگردانی سید مانی میرصادقی در خصوص محیط زیست پخش شد و پس از آن معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امروز بحران جهانی ما بحران هویت است بیان داشت: به سرعت در زمینه‌های مختلف در حال فراموشی و از دست هویت انسانی و هویت فرهنگی و تاریخی هستیم که این هویت به شکل حافظه، میراث بخش فرهنگ و هویت ماست. در واقع هرگونه میراث طبیعت و میراث طبیعی جهان که امروز مورد تخریب واقع شده است به نوعی به بحث میراث فرهنگی مرتبط است و شاید از این جهت باشد که ورود راهبردی در بحث حفاظت از میراث فرهنگی و میراث طبیعی در دستور کار جهانی قرار گرفته است.

وی افزود: تنوع فرهنگی با تنوع زیستی ارتباط تنگاتنگی دارند و ما نتوانستیم از این میراث فرهنگ معاصر و رفتار معاصر انسان بهره بگیریم، به همین جهت باید این میراث را بازشناسی و معرفی کنیم و زیرا می‌تواند زمینه بسیار خوبی برای تحول فرهنگی و فکری باشد.

ابتکار با اشاره به اینکه جنگ انسان علیه انسان و جنگ انسان علیه طبیعت حاصل عدم تحمل و مراعات در میراث فرهنگی جهانی به نمونه عینی میراث دیداری شنیداری در ایران اشاره کرد و گفت: هنگامی که کتاب قانون ابن سینا را مطالعه می‌کردم در یک زیرعنوان ابن سینا به بحث محیط زیست پرداخته است که بسیار برای من تعجب‌انگیز است. در این بحث ابن سینا به مطالعه هوا می‌پردازد در حالی که شاید حداقل 120 سال است که در ادبیات ملی و اسناد جهانی راجع به آلودگی هوا بحث شده است.

وی ادامه داد: ولی ابن سینا در این کتاب قانون خود به صراحت از اثرات هوای آلوده سخن می‌گوید که این نشان‌دهنده قدرت نبوغ و آینده‌نگری ابن سینا دارد. در واقع ابن سینا زمان را درنوردیده است و می‌توانیم بگوییم اولین جایی که به بحث آلودگی هوا در متون علمی پرداخته شده است، کتاب ابن سینا است.

رئیس حفاظت محیط زیست با اشاره به اثر مینیاتوری استاد فرشچیان گفت: در تابلوی روز پنجم این استاد 150 گونه پرونده و 100 گونه ماهی در این اثر دیده می‌شود  و این نشان می‌دهد که استاد فرشچیان چقدر به بحث تنوع زیستی در آثار خود توجه داشته و توانسته به زبان هنر و آخرین نگاه‌های علمی زوایای تنوع  ژن را مطرح کند.

در ادامه کلیپ وندیداد که بیانگر آخرین نسخ بر جای مانده از اوستا پخش شد و پس از آن کتایون مزداپور در خصوص روند تاریخی بر جای مانده نسخ خطی اوستا توضیح داد.

بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی با تأکید بر اینکه بزرگترین دشمن اثار تاریخ و فرهنگی نادانی است ابراز داشت: منشأ همه جنگ‌های عالم نادانی است. برگزاری چنین مراسمی و انجام کارهایی از این دست می‌تواند به ما کمک کند که نسبت به آنچه که داریم و با آنچه که زندگی می‌کنیم چگونه می‌توانیم سهمی در میراث جهانی داشته باشیم.

*سلیمانی‌پور: پرداختن به اسناد کربلا می‌تواند در تئوری‌سازی نقش مهمی داشته باشد

هادی سلیمانی‌پور رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین المللی وزارت امور خارجه پس از پخش کلیپ اسناد و تصاویر کربلا به ایراد سخنرانی پرداخت و با اشاره به حوادث ناگواری که در طول این 100 سال گذشته بر جای گذاشته است، گفت: در 3 مقطع کربلا مورد هجوم وهابیت، سپاه عثمانی و رژیم بعثی قرار گرفت که متأسفانه حجم بالای شهدای این حوادث و فجایع مربوط به آن، میراث معنوی این عتبه مقدسه را مخدوش کرد و در این راستا شناسایی اسناد صورت نگرفت و از آنجا که ما شیعیان در دو مسیر در طول تاریخ برای حفظ صلح و ارزش‌های بالای انسانی در طول تاریخ تلاش کرده‌ایم، پرداختن به این اسناد مهم می‌تواند در مسیر آینده و تئوری‌سازی نقش مهمی داشته باشد.

حسن‌ الرئیسی نماینده مرکز مطالعات و تحقیقات کربلا با بیان اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند جایگاه کربلا را در تاریخ انکار کند، اظهار داشت: قضیه کربلا خیلی از قضایای تاریخ را تحت شعاع قرار داده است و با توجه به اهمیتی که حماسه کربلا  دارد میلیون‌ها مسلمان و زائر از نقاط مختلف برای زیارت می‌آیند با این وجود شهر کربلا هنوز شرایطی که از قبل از سوی تجاوزگران دچار آن شده است را هنوز تحمل می‌کند.

وی ادامه داد: برای اینکه هویت کامل جهان اسلام برای همه مشخص شود مرکز پژوهش‌های کربلا این وظیفه را برعهده گرفته است که تاریخ را بررسی کند و به تمدن این شهر بپردازد یکی از این اقدامات دایرة المعارف کربلاست تا بتواند یک حقیقت واقعی را از این شهر ارائه دهد.

*یونسی: مهمترین میراث تاریخی اسلامی، میراث حسینی است/مرحوم شریعتی خود یک میراث بی‌نظیر است

حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ریاست جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها به عنوان آخرین سخنران با تأکید بر اینکه ایران اسلامی و ایران تاریخی و فرهنگی سرشار و مالامال از گنجینه عظیم میراث ایرانیان است، گفت: ما باید این میراث اسلامی را بشناسیم و بشناسانیم، این یک رسالت تاریخی به دوش دانشمندان ایرانی است که هر دانشمند آگاه و روشن وظیفه دارد، رسالت خود را در قبال نسل‌های آینده و بشریت ارائه کند و آن هم ارائه ارزش‌ها و میراث‌هایی است که به همه تعلق دارد.

وی ادامه داد: ما میراث‌دار میراث ارزشمندی هستیم که به همه تعلق دارد و باید به همه بشریت معرفی کنیم و با این معرفی نسل‌های آینده خود را حفظ می‌کنیم چرا که نسل‌های ما در معرض بی‌هویتی، نسیان، غفلت و فراموشی هستند که بخشی از این میراث، میراث حسینی است.

حجت‌الاسلام یونسی مهمترین میراث تاریخی اسلامی را میراث حسینی دانست و ابراز داشت: پایگاه حسینی در سراسر ایران و منطقه نمایشگاه میراث حسین(ع) است این تعزیه‌ها، نوحه‌خوانی‌ها، عزاداری‌ها و مقاتل بخشی از میراث حسینی ایرانیان است، مرحوم دکتر شریعتی یادآور این ارزش‌هاست، این روزها شخصیت شریعتی را فراموش کردیم، وی در کتابش چه زیبا بیان می‌کند، حسین وارث آدم، حسین وارث ابراهیم، حسین وارث نوح، حسین وارث موسی و وارث عیسی است. در واقع حسین وارث ارزش‌های معنوی پیامبران است.

وی افزود: بزرگترین نقش امام حسین(ع) میراث‌داری این ارزش‌های اصیل است، متأسفانه امروز مرحوم شریعتی را فراموش کرده‌ایم و دو گروه دست به دست هم دادند که او را به فراموشی بسپاریم، یک متحجرین و دوم غرب‌باختگان، متأسفانه امروز بیان طنز‌آلود و نیشخند به این شخصیت‌ بزرگ در فضاهای مجازی هستیم که این شخصیت را مورد هجو قرار داده‌اند، در حالی که مرحوم شریعتی خود یک میراث و یک اثر بی‌نظیر است.

در پایان این مراسم از دست‌اندرکاران 4 اثر میراث مستند ایران تجلیل به عمل آمد.

*گزارشی کوتاه از چهار میراث مستند ایران در فهرست منطقه آسیا و اقیانوسیه

به گزارش فارس، «المسالک و الممالک» از مهم‌ترین کتاب‌های جغرافیای سده چهارم قمری است که به توصیف اوضاع اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی سرزمین‌های اسلامی از هند تا آفریقا می‌پردازد، استخری، مؤلف کتاب از پایه‌گذاران دانش جغرافیا در جهان اسلام است، وی در المسالک و الممالک برخلاف جغرافیدانان پیش از خود که جهان اسلام را به 20 اقلیم بخش‌بندی کرد. وجود نسخه‌های خطی المسالک و الممالک در کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی کشورهای مختلف دلیل بر ارزش و اهمیت جهانی این اثر کهن جغرافیایی است.

فیلم مستند «جان مرجان» از مهم‌ترین مستندهای علمی در زمینه محیط زیست، دریایی، خلیج فارس و دریای عمان است و این مستند به مطالعه و بیان شرایط بحرانی محیط زیست مرجان‌ها در منطقه خلیج فارس و دریای عمان می‌پردازد، در ایران این مستند علمی نقش مؤثری در تصویب قانون منع تخریب مرجان‌ها در سال 1382 داشت، این مجموعه مستند در سال 82 به کارگردانی و تهیه‌کنندگی سید مانی میرصادقی در شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران در 13 قسمت تولید و پخش شد.

«اسناد و تصاویر کربلا» مجموعه گزارش‌ها و مدارک رسمی دولتی از سال‌های 1191 تا 1413 قمری مربوط به دولت‌های قاجار ایران و حکومت پادشاهی و جمهوری عراق است. این مجموعه به زبان‌های فارسی و عربی مشتمل بر فرامین و احکام، اسناد ثبتی و ملکی، مدارک هویتی، عرایض، اسناد و منابع خاندانی، صورتجلسات و تصاویر اماکن شهری و در دو بخش نگهداری می‌شود:

1- بخش ایرانی این مجموعه در آرشیو مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران نگهداری می‌شود

2- بخش عربی این مجموعه در آرشیو تابع و پیوسته به مرکز کربلا للدراسات و البحوث در عراق نگهداری می‌شود.

«وندیداد» یکی از بخش‌های پنج‌گانه اوستا است که در آن از جهان‌بینی و افرینش جهان، آداب و رسوم مذهبی و احکام و مجازات‌های اخروی و دنیوی، شکل‌گیری جوامع و خاستگاه ایرانیان و شهرهایی که نخستین بار برای سکنا برگزیده‌اند، درباره پزشکی و تقسیمات علم پزشکی اطلاعات سودمندی وجود دارد، نسخه خطی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران کامل‌ترین نسخه قدیمی تاریخ‌دار اوستا در دنیا است و دربرگیرنده بخش‌های وندیداد، ویسپرد و یسنا است.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار