امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۰۶:۳۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121694
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۱۵:۵۸
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدابراهیم رئیسی در ادامه سخنان خود در همایش ملی «قانون امر به معروف و نهی از منکر» با ...

به گزارش خبرنگار قضایی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدابراهیم رئیسی در ادامه سخنان خود در همایش ملی «قانون امر به معروف و نهی از منکر» با اشاره به اینکه در میان کنترل‌ها خودکنترلی کارآمدترین نوع کنترل است، گفت: تمام همّ نظام تربیتی در اسلام بر مبنای همین است که مردم خود قانونمند باشند. همچنین بین افزایش و گسترش فرهنگ و باورهای دینی و اخلاقی با کاهش جرم و جنایت رابطه مستقیم برقرار است. اینجا نقش مبلغین دینی برجسته می شود.

وی در تشریح دومین ضمانت اجرای قانون، گفت: حساسیت آحاد مردم و نظارت ملی دومین ضمانت اجرای قانون محسوب می‌شود. مردم باید خود را موظف بدانند که در مقابل ترک معروفات و انجام منکرات حساس باشند. در اسلام مؤمن بدون حساسیت نداریم.

رئیسی ادامه داد: بسیار در فرهنگ غربی و ساختارهای نظام سلطه بحث حساسیت‌زدایی در جامعه دینی دنبال می‌شود و بسیار تلاش می‌کنند که حساسیت را کاهش دهند و در نتیجه انجام منکرات و ترک معروفات را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار داشت: اگر می‌خواهیم امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اجرا شود باید حساسیت‌های فردی برانگیخته شود. همچنین بین امر و نهی با وضع و موعظه تفاوت است. آمر به معروف خودش امر به معروف نمی‌کند بلکه حکم خدا و پیغمبر است که از زبان او صادر می‌شود.

دادستان کل کشور اضافه کرد: این جانشینی و نیابت از انبیاء و اولیاء در قضاوت هم وجود دارد. امر به معروف و نهی از منکر از در انتقام‌جویی اسمش امر به معروف نیست. همچنین در این امر مانند قضاوت حب و بغض نباید دخالت کند.

وی اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر یک اصل اساسی است و زیربنای قانون‌مداری و جزء سنگ‌بناهای این نظام است. همگان باید در مقابل این اصل احساس مسئولیت کنند.

رئیسی گفت: سومین ضمانت اجرای قانون اجرای امر به معروف و نهی از منکر به شکل سازمان‌یافته و نهادینه شده است و در این زمینه تمامی دستگاه‌هایی که شأن نظارت دارند وظیفه‌مندند که نگذارند منکری در سازمانی رخ دهد.

وی ادامه داد: چهارمین ضمانت اجرای قانون برخورد عبرت‌آموز با متخلفان و کسانی که منکر انجام می‌دهند است. در روایت داریم که اگر می‌خواهید زنده بودن یک جامعه را امتحان کنید ببینید معروف در آن انجام می‌شود و چه مقدار منکرات ترک می‌شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها