امروز : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ - 2017 April 28
۰۶:۵۵
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 12171
تاریخ انتشار: ۱۳ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۳:۰۷
تعداد بازدید: 76
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بابک حاجیان نماینده اقتصادی سید محمد غرضی در مناظره شب گذشته برنامه اقتصادی ...

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس، بابک حاجیان نماینده اقتصادی سید محمد غرضی در مناظره شب گذشته برنامه اقتصادی پایش گفت: یکی از سیاست‌های مهم دولت آقای غرضی بحث حمایت از صنایع و کشاورزی است که این حمایت با کاهش مالیات ممکن است رخ دهد.
وی گفت: اما آنچه که مد نظر قرار می‌دهیم این است که نه تنها در نوع صنعت بلکه مکانی که این صنعت در آن رشد می‌کند نیز برای ما مهم خواهد بود که به عنوان مثال مناطق کشاورزی که در مناطق صعب‌العبور قرار دارند یکی از این اولویت‌ها است.
حاجیان افزود: بودجه سند اصلی کشور است و دولت باید بودجه را به گونه‌ای تنظیم کند که منجر به افزایش رفاه اقتصادی برای مردم شود به همین دلیل دولت آقای غرضی سعی می‌کند بودجه سال 93 را با دقت و به صورت انقباضی تدوین کند اما این بدان معنی نیست که از تولید حمایت نکنیم بلکه نقدینگی باید به سمت تولید حرکت کند.
وی با اشاره به حمایت آقای غرضی از بنگاه‌های کوچک به منظور افزایش اشتغال گفت: اما یکی دیگر از سیاست‌های مهم غرضی حمایت از صنایع بزرگ است زیرا تا این صنایع رشد پیدا نکنند کشور از نظر اقتصادی رشد پیدا نخواهد کرد.
مشاور اقتصادی محمد غرضی در ادامه با اشاره به اجرای فاز اول قانون هدفمند کردن یارانه‌ها گفت: باید در ابتدا دانست که طرح تحول اقتصادی 7 محور مهم و کلیدی داشت و این 7 محور باید با هم اجرا شود که در این صورت گفته‌ایم فاز اول اجرا شده است.
وی گفت: مهمترین قسمت از طرح تحول اقتصادی حمایت از تولید است که این حمایت تاکنون از سوی دولت کنونی کمتر صورت گرفته و تا این حمایت یعنی تزریق 30 درصد از این یارانه‌ها به تولید ادامه دارد.
وی ادامه داد: بنابراین افزایش قیمت حامل‌های انرژی در شرایط اقتصادی کنونی اشتباه محض است و می‌تواند منجر به افزایش تورم شود ولی همانطور که می‌دانید شعار دولت آقای غرضی این است که تورم را از بین خواهد برد.
مشاور اقتصادی غرضی با اشاره به اینکه کشاورزی یک صنعت مادر است، گفت: باید از فناوری‌های جدید به منظور رشد صنعت کشاورزی استفاده کنیم هم محصول خود را مدیریت شده تولید کرده و هم بتوانیم این محصول را نگهداری و صادر کنیم که اگر این کار به درستی انجام شود هرگز نیازی به واردات محصولات کشاورزی از خارج به منظور تنظیم بازار نخواهیم داشت.
حاجیان با اشاره به اینکه بحث محیط زیست یک بحث کلیدی در ایران است، گفت: اما اگر این بحث در دولت آینده حل شود می‌توان گفت دنیا را می‌توان نجات داد زیرا هوای یک جریان سیال است و اگر مشکل آلودگی و محیط زیست در ایران حل شود در کشورهای اطراف نیز مشکل زیادی را حل خواهد کرد.
حاجیان گفت: کشاورزی از دو بخش اصلی تولید و صنعت کشاورزی تشکیل شده است به طوری که نمی‌توان بین صنعت و کشاورزی تمیز قائل شد و تا صنعت ما رشد نکند کشاورزی نیز رشد نخواهد کرد بنابراین دستور اقتصادی آقای غرضی در این زمینه توسعه توأمان این دو خواهد بود.

* بانک‌ها در شرایط فعلی کار واسطه‌گری مالی را انجام می‌دهند 

حاجیان گفت: بانک‌ها در شرایط فعلی کار واسطه‌گری مالی را انجام می‌دهند اما نکته مهم در این است که قیمت تمام شده پول در کشور ما بالا است و دولت باید به منظور توسعه صنایع و استفاده از این پول به صنعت کمک کند و یارانه در اختیار آنها قرار دهد و این به منزله قرار دادن پول ارزان‌قیمت به صنایع است.
حاجیان با اشاره به تعطیلات موجود در کشور گفت: در شرایط فعلی به دنبال کم کردن تعطیلات نیستیم اما در درازمدت می‌توان این تعطیلات بیش از اندازه را کم کرد و در ازای آن ساعات کاری را افزایش داد.
وی ادامه داد: اگر مهمترین بحث در شرایط فعلی این است که به دنبال بالا بودن بهره‌وری از میزان ساعت کاری که انجام می‌دهیم باشیم.

*بانک مرکزی نباید در سیاست‌های اقتصادی دولت دخالت کند 

مشاور اقتصادی غرضی گفت: بانک مرکزی نباید در سیاست‌های اقتصادی دولت دخالت کند و از طرفی نیز دنبال نباید در سیاست‌های پولی و مالی بانک مرکزی دخالت داشته باشد.
وی گفت: اگر بانک مرکزی در اختیار دولت باشد همین شرایطی که امروز با آن روبرو هستیم در ادامه نیز خواهد بود به همین دلیل آقای غرضی به دنبال جدا کردن بانک مرکزی از دولت است تا بتواند این بانک سیاست‌های پولی و مالی را به طور مستقل انجام دهد.
حاجیان با اشاره به عدالت اقتصادی و اجتماعی در دولت آقای غرضی گفت: ما به دنبال این هستیم تا بتوانیم حقوق شهروندی را به طور کامل برای همه مردم اجرا کنیم و خدمات و توزیع کالا را بر اساس این حقوق شهروندی در اختیار همه آحاد مردم قرار دهیم.
وی گفت: اما نکته مهم این است که مردم باید از ظرفیت خود استفاده کنند و تولید ثروت کنند که این تولید ثروت در راستای اجرای عدالت خواهد بود و به دنبال آن توسعه کشور را نیز ایجاد می‌کند.
حاجیان با اشاره به مشکلات پیش آمده در صنعت خودرو گفت: متأسفانه بخش مهمی از صنعت ما و به خصوص صنعت خودرو از مزیت مغزافزار بودن خارج است که اگر این موضوع را ما رعایت می‌کردیم هم اکنون می‌توانستیم با کشورهای مختلف که صاحب صنعت خودرو هستند رقابت کنیم.
وی گفت: استفاده از مغزافزار نیز یک کار فرهنگی است که از این رو می‌توان صنعت را با شرایط کنونی اقتصاد رشد دهد.
وی ادامه داد: از طرفی نباید حمل و نقل عمومی را شوخی گرفت و باید به حمل و نقل عمومی نیز اهتمام بیشتری ورزید زیرا وقتی مردم می‌بینند حمل و نقل عمومی از یک رشد مناسب کمی و کیفی برخوردار است قطعا به این سمت خواهند رفت.
حاجیان با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران گفت: متأسفانه اقتصاد ایران یک اقتصاد تک محصولی است، بنابراین ارز موجود در کشور از خام‌فروشی نفت و گاز به دست می‌آید به همین دلیل اولویت اقتصادی دولت آقای غرضی این است که ارز را تک نرخی کند.
وی ادامه داد: هم اکنون شاهد هستیم ارز چند نرخی در اقتصاد فساد ایجاد کرده است و قطعا دولتی که مبارزه با فساد اقتصادی می‌کند باید به دنبال از بین بردن شریان‌های ایجاد فساد باشد.

* فاز اول هدفمندی را به طور کامل اجرا می کنیم 

حاجیان افزود: فاز اول قانون هدفمند کردن یارانه‌ها به طور کامل اجرا نشد به همین دلیل قصد داریم در دولت آقای غرضی فاز اول را به طور کامل اجرا کنیم زیرا می‌دانیم که با اجرا شدن فاز اول به طور کامل تورم نیز کاهش می‌یابد.
حاجیان در ادامه با اشاره به اصلاح ساختار سازمانی کشور گفت: کشور نیازمند احیای برخی از شوراهای عالی اقتصادی است و حتی ما نیز به دنبال این هستیم که سازمان مدیریت را احیا کنیم که با احیای اینها می‌تواند جریان اقتصاد در کشور بهبود یابد.
انتهای پیام/ک
برچسب ها:
آخرین اخبار