امروز : دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵ - 2017 February 26
۰۰:۰۸
نمایشگاه رسانه دیجیتال
ادموند
کمک مالی
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121742
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 9
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سیده‌فاطمه موسوی و الهه قاسمی: حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ۲۵ شهریورماه با حضور در

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; - سیده‌فاطمه موسوی و الهه قاسمی: حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ۲۵ شهریورماه با حضور در پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بخش‌های مختلف این خبرگزاری بازدید و به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت؛ آنچه می‌خوانید مشروح گفت‌وگوی فارس با مجید انصاری است:
تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش به پایان رساند و پس از فراگرفتن مقدمات دینی در حوزه علمیه برای تکمیل تحصیلاتش عازم قم شد.

در سال‌های قبل از انقلاب اسلامی در تظاهرات قیام 19 دی ماه شهر قم مجروح و بعد از بهبودی مبارزات خود را ادامه داد و در سال­‌های نزدیک انقلاب ابعاد مبارزه خود را به تمام شهرستان­‌های استان کرمان توسعه بخشید. 

در سال­‌های پس از انقلاب نیز در کنار برخی دیگر از همرزمان خود به تشکیل و سازماندهی کمیته­‌های انقلاب اسلامی پرداخت و در سال 1359 در اولین دوره مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم زرند وارد مجلس شورای اسلامی شد.

تجربه نمایندگی وی در ادوار بعد هم ادامه یافت، در مجلس دوم به نمایندگی از مردم زرند و در مجلس پنجم و ششم به نمایندگی از مردم تهران در مجلس شورای اسلامی حاضر بود.

به جز دوره اول که عضو کمیسیون اقتصادی و معاون بود در تمام ادوار بعدی به عضویت کمیسیون­‌های آیین‌نامه داخلی و برنامه و بودجه پیوست به گونه‌ای که برخی او را پدر آیین‌نامه‌ای مجلس لقب می‌دهند. 

ریاست فراکسیون خط امام (اقلیت) در مجلس پنجم و نماینده استان تهران در دوره سوم مجلس خبرگان رهبری از دیگر سمت‌های وی به شمار می‌رود. 

وی که از نزدیکان بنیانگذار جمهوری انقلاب اسلامی است از مسئولانی به شمار می‌رود که سابقه عضویت همزمان در سه نهاد مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری و مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارد و در سال آخر دولت هشتم به‌عنوان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در هیأت دولت حضور داشت.

روحانی و سیاستمدار 60 ساله و اهل زرند استان کرمان، که هنوز در سخن گفتنش می‌توان ته لهجه جنوبی‌اش را حس کرد، تحصیلات خود را در زمینه فقه و اصول، حقوق و مدیریت ادامه داده است و با وجود مشغله بسیار برای نخستین بار در تاریخ 25 شهریورماه میهمان پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ;  شد.

با آغاز به کار دولت یازدهم، حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان طی حکمی حجت‌الاسلام مجید انصاری را به عنوان معاون پارلمانی ریاست‌جمهوری برگزید.

«تعامل دولت و مجلس» اولین موضوعی بود که انصاری در این مصاحبه درباره آن سخن گفت؛ معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تأکید کرد روحانی از ابتدا شعارش را قانونگرایی و تکیه بر قانون گذاشت و قانون‌گرایی اقتضا می‌کند که روابط قوا بر مدار قانون مستقر و تعامل حداکثری باشد. 

انصاری در این مصاحبه گریزی به انتخابات سال 92 هم زد و به وحدت گروه‌های اصلاح‌طلب در این انتخابات اشاره کرد؛ عضو مجمع روحانیون مبارز گفت که مجمع با سایر گروه‌های اصلاح‌طلب تصمیم جدی‌شان این بود که با وحدت نظر در انتخابات ریاست جمهوری ورود پیدا کنند و برهمین اصل هم پیش رفتند.

اما عضو مجمع روحانیون مبارز حسن روحانی را شخصیتی مستقل و فراجناحی می‌داند و می‌گوید دولت یازدهم نیز بر اساس همین دیدگاه و بر اساس شعار اعتدال شکل گرفته است.

شیخ هم‌‌ولایتی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در واکنش به اینکه گفته می‌شود شما سهمیه اصلاح‌طلبان در دولت یازدهم هستید، می‌گوید: به هیچ وجه این حرف صحت ندارد؛ دولت شرکت سهامی نیست و آقای روحانی بر اساس عهدی که با مردم داشت برای تشکیل دولتی فراجناحی و بر پایه شایسته‌سالاری همکاران خود را انتخاب کرده، ما نه در دوران انتخابات و نه بعد از آن هیچ‌گاه دنبال سهم‌خواهی نبودیم.

از بعد داخلی به مسائل منطقه‌ای می‌رسیم و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در این زمینه می‌گوید اگر نگاهی به اطرافمان و کشورهای عراق و سوریه بیندازیم خواهیم دید که بذر شیطانی تفرقه و افراط میوه تلخ داعش و خشونت و آدم کشی و ویرانی را به ارمغان آورده است.

آنچه می‌خوانید مشروح گفت‌وگوی خبرنگاران حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با حجت‌الاسلام مجید انصاری معاون پارلمان رئیس‌جمهور است که در ادامه می‌آید:‌

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : آقای انصاری شما به عنوان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور تعامل دولت و مجلس را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انصاری: دولت یازدهم جایگاه قانونی مجلس را کاملاً می‌شناسد چون هم آقای رئیس‌جمهور و هم 8، 9 نفر از اعضای دولت از یک تا پنج دوره نماینده مجلس بودند، بنابراین به خوبی از الزامات مجلس و کار نمایندگی آگاه هستند.

چراکه جناب آقای روحانی هم از ابتدا شعارش را قانونگرایی و تکیه بر قانون گذاشت و قانون‌گرایی اقتضا می‌کند که روابط قوا بر مدار قانون مستقر و تعامل حداکثری را داشته باشد.

سعی کردیم تعامل دولت و مجلس توأم با صبر و حضور فعال در عرصه باشد

لذا خوشبختانه از ناحیه دولت از ابتدا با تأکید رئیس‌جمهور محترم و علاقه تک تک اعضای دولت و با برنامه‌‌ریزی که معاونت امور مجلس رئیس‌جمهوری کردند سعی شده ارتباطات و تعامل از ناحیه دولت و مجلس خوب و مطلوب و توام با صبر، بردباری، حوصله و حضور فعال در عرصه و برقراری ارتباط در سطوح مختلف دولت و نمایندگان مجلس و هیأت رئیسه مجلس باشد.

من ارزیابی‌ام ارزیابی مثبت و خوبی است البته این به این معنا نیست که الان اشکالاتی در بین نیست طبعاً هرجا می‌تواند اشکالاتی باشد روابط دولت و مجلس هم با اشکالاتی مواجه است.

تصمیم مجمع روحانیون مبارز و گروه‌های اصلاح‌طلب در انتخابات 92 «وحدت» بود

فارس: آقای انصاری اگر اجازه بدهید به عقب و سال 92 برگردیم؛ شما ابتدا در ستاد انتخاباتی آقای هاشمی فعالیت انتخاباتی داشتید، آیا مجمع روحانیون آقای روحانی را به عنوان گزینه‌ ریاست‌جمهوری مدنظر داشت؟

انصاری: مجمع با سایر گروه‌های اصلاح‌طلب تصمیم جدی‌شان این بود که با وحدت نظر در انتخابات ریاست جمهوری ورود پیدا کنند و نهایتا سعی کنند که با تکیه بر خرد جمعی و رعایت مصالح کشور حضوری پررنگ و موثر و هماهنگ در انتخابات داشته باشند و برهمین اصل هم پیش رفتند.

بعد از مسائلی که در انتخابات نسبت به آقای هاشمی و عارف به وجود آمد روی آقای روحانی اتفاق‌نظر ایجاد شد

مجمع و سایر گروه‌ها که آقای روحانی را دارای شاخص‌های بالا و ارزشمند برای به عهده گرفتن مسئولیت اجرایی کشور و ریاست جمهوری می‌دانستند و بعد از مسائلی که در انتخابات پیش آمد نسبت به آقای هاشمی و عارف، با تبعیت از همین خرد جمعی و مصلحت‌اندیشی همراهی کردند در واقع اتفاق نظر ایجاد شد تا از جناب آقای روحانی حمایت کنند.

درباره آقای روحانی باید بگویم که وی را شخصیتی بالا دارای ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها و تجربیات ارزشمند و در عین حال دارای خاستگاهی انقلابی به عنوان شاگرد مکتب سیاسی امام(ره) همراه نظام و امام(ره) می‌دانستیم و می‌دانیم لذا مجموعه با علاقه‌مندی اعلام حمایت کرد و امروز هم احساس می‌کنیم که از انتخاب خود راضی هستیم و این انتخاب را انتخاب مبارکی برای کشور می‌دانیم.

در دوران انتخابات و بعد از آن هیچگاه دنبال سهم‌خواهی نبودیم

فارس: بعد از پیروزی جلسه‌ای برای تقسیم کار بین شما از طرف مجمع روحانیون مبارز و آقای روحانی که مثلا بخشی از سمت‌ها و مسئولیت‌ها به شما داده شود، صورت نگرفت؟

انصاری: ما نه در دوران انتخابات و نه بعد از آن هیچ‌گاه دنبال سهم‌خواهی نبودیم.

روحانی شخصیتی مستقل و فراجناحی است

آقای روحانی را به عنوان شخصیتی مستقل و فراجناحی می‌شناسیم و دولتشان هم دولت فراجناحی با شعار اعتدال است.

به هیچ وجه اینگونه نبود که بعد از انتخابات دوستان ما صحبتی داشته باشد مبنی بر اینکه پستی را بگیرند، همه عزمشان جزم بوده برای اینکه انتخابات خوب برگزار شود که الحمدالله همینطور هم شد.

خوشحالیم حماسه سیاسی به نحو احسن برگزار شد

من خوشحال هستم از اینکه حماسه سیاسی که مقام معظم رهبری فرموده بودند به نحو احسن برگزار شد نتیجه این حماسه سیاسی هم انتخابی بسیار شایسته بود تعهد و اراده جدی اصلاح‌طلبان بر این است که دولت موفق باشد.

چون توفیق دولت توفیق نظام، خط امام و رهبری است و مهم‌تر از همه توفیق مردمی است که با نشاط و امید به صحنه آمدند.

جایی که کمک لازم باشد کمک می‌کنیم و جایی هم که انتقاد سازنده وجود داشته باشد، حتماً انجام خواهیم داد

البته هر جایی که دولت نیازی به کمک داشته باشد و یا احساس کنیم که می‌توانیم کمک به دولت کنیم حتماً کمک خواهیم کرد جایی هم اگر انتقاد سازنده‌ای وجود داشته باشد حتماً انجام می‌دهیم در مجموع ما خودمان را متعهد می‌دانیم که از منتخب مردم و امید مردم حمایت کنیم.

 

سهمیه اصلاح‌طلب‌ها در دولت نیستم/دولت شرکت سهامی نیست

فارس:در برخی رسانه‌ها مطرح می‌شود که خود شما در مجموعه دولت سهم اصلاح طلب‌ها هستید آیا این نظر را قبول دارید یا نه؟

انصاری: به هیچ وجه این حرف صحت ندارد؛ دولت شرکت سهامی نیست جناب آقای روحانی بر اساس عهدی که با مردم داشتند برای تشکیل دولتی توانا و فراجناحی و بر پایه شایسته‌سالاری همکاران خود را انتخاب کرده‌اند.

 فارس: آیا در حال حاضر استیضاحی در دستور کار مجلس است؟

انصاری: تا این تاریخ استیضاحی نیست.

یک استیضاح روابط دو قوه را تخریب نمی‌کند

فارس: استیضاح فرجی‌دانا تاثیری در رابطه دولت و مجلس داشت؟

انصاری: به هر حال استیضاحی بود، انجام شد و روالی را طی کرد، ما علاقه‌مند بودیم که با رای مثبت از مجلس بتوانند به خدماتشان ادامه بدهد نظر مجلس چیزی دیگری بود و ما به نظر مجلس هم احترام گذاشتیم چرا که یک استیضاح نمی‌تواند روابط دو قوه را تخریب کند.

ما همه تلاشمان بر این است که هر روز روابط دولت و مجلس بهتر شود همکاری و همراهی دولت مجلس با یکدیگر به نفع کشور و خواسته مردم است.

مردم انتظار دارند دولت و مجلس در کنار هم باشند

با حفظ حقوق متقابل قانونی دو قوه مردم انتظار دارند که دولت و مجلس در کنار هم باشند، با هم باشند به نظر می‌رسد که انتظار عموم مردم این است که در آغاز کار دولت مجلس همراهی بیشتری را با دولت داشته باشد برای عبور از مشکلات فزاینده‌ای که با آن  مواجه است.

نظر انصاری درباره نمره به دولت یازدهم

فارس: چه نمره‌ای به دولت می‌دهید در این یک سال؟

انصاری: من خودم دولتی هستم به خودمان نباید نمره بدهیم شما‌ها باید نمره بدهید.

مشکلات دولت یازدهم حتی دولت بعد از جنگ نیز وجود نداشت

اما اگر بخواهم به سوالتان پاسخ بدهم باید بگویم که من نه از باب اینکه عضو دولت هستم تا بخواهم جانبدارانه سخن بگویم ولی با توجه به مشکلات آغاز کار دولت به جد می‌توانم بگویم دولت یازدهم  در بسیاری از عرصه‌ها با مشکلاتی مواجه بود که حتی دولت بعد از جنگ با آن مواجه نبود.

این سخن را من می‌توانم با زبان آمار و مقایسه اثبات کنم ولی با توجه به اینکه لازمه پرداختن به این موضوع نقد جدی عملکرد دولت گذشته است، نمی‌خواهم وارد آن شوم.

ورود روحانی به این میدان ریسک بزرگی بود

اما اجمالا دولت در حوزه‌های مختلف به خصوص در امور اقتصادی و بودجه‌ای با موانع عظیمی مواجه بود و واقعا روز اول که آقای روحانی به این میدان قدم گذاشت در ذهن خودم می‌گفتم به یک فداکاری و ریسک بزرگ است و کار را بسیار بسیار دشوار می‌دیدم.

 

افزایش اعتبارات عمرانی در سال 92 نسبت به سال 91

فارس: اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف اقتصادی چگونه ارزیابی ‌می‌کنید؟

انصاری: اولین مسئله تامین هزینه‌های بسیار سنگین کشور و عبور به سمت تعادل بودجه‌ای بود؛ در یک سال گذشته دولت بلافاصله بعد از تشکیل توانست با اصلاحاتی که در لایحه بودجه و در هزینه‌های عمومی کشور به عمل بیاورد در واقع سال 92 تخصیص اعتبارات عمرانی را از 13 هزار میلیارد تومان سال 91 به 23 هزار میلیارد تومان در سال 92 افزایش داد.

تلاش برای تقویت بخش کشاورزی

در حوزه آب کارهایی بزرگی صورت گرفت و در حوزه کشاورزی در این فاصله هم قیمت تضمینی محصولات افزایش پیدا کرد و تلاش می‌شود که بخش کشاورزی تقویت شود؛ اعتبارات خوبی برای پرداخت خسارات ناشی از سیل، سرمازدگی و خشکسالی است تامین و پرداخت شده است.

با وجود تحریم تورم را کاهش دادیم

دولت در یک ساله گذشته در عرصه اقتصاد علی رغم وجود تحریم‌ها و موانع دیگر تورم 44 درصدی را به 23 درصد کاهش داد و حرکت به سمت خروج از رکورد را آغاز کرده این موفقیت بزرگی است.

من فکر می‌کنم در عرصه اجتماعی و سیاسی هم نشاط و آرامش و امنیتی که امروز در کشور حاکم است بسیار ارزشمند است، مقام معظم رهبری در ملاقات اعضای هیأت دولت که خدمت ایشان شرفیاب بودند چند موضوع را به عنوان نقاط قوت دولت برشمردند یکی همین موضوع آرامش اجتماعی و نشاط و امید اجتماعی بود که دولت ایجاد کرده و این زمینه ساز اقدامات بعدی از جمله جذب سرمایه‌ها خواهد بود.

طراحی و اجرای بسته سلامت

فارس: اقدامات دولت در زمینه بهداشت و درمان هم در همین راستا است؟

انصاری: در همین فاصله دولت توانست با اینکه همچنان پرداخت یارانه نقدی باقی ماند اما با اصلاحاتی که به عمل آورد 8 هزار میلیارد تومان به دست آورد و بسته سلامت را طراحی و اجرا کرد.

این روزها در هر شهرستان و استانی که می‌روم و بازدیدی که از بیمارستان‌های دولتی می‌کنم به جد روسای بیمارستان‌ها و مردم اظهار خوشحالی و رضایت می‌کنند چراکه یک آرامش خاطری در حوزه سلامت در کشور مستقر شده با اینکه این گام اول است.

حاشیه‌ای از عیادت رهبر معظم انقلاب در بیمارستان

انصاری: در عیادتی که ما از مقام معظم رهبری در بیمارستان داشتیم، در حاشیه عیادت با رئیس بیمارستان صحبت کردم و وی می‌گفت حضور رهبر انقلاب در این بیمارستان دولتی بسیار برای بیمارانی که می‌آیند آرام بخش بود، چون بیمارستان دولتی بود.

بیماری که 5 میلیون تومان می‌بایست پرداخت کند برای عمل قلب و با صد‌ها استرس امروز با سیصد هزار تومان چهارصد هزار تومان با آرامش می‌آیند و با آرامش از بیمارستان خارج می‌شوند.

در عرصه سیاست خارجی جایگاه ایران ارتقا پیدا کرده است

فارس: به نظر شما دولت بیشتر در چه زمینه‌هایی موفق بوده است؟

انصاری: در عرصه سیاست خارجی جایگاه ایران ارتقا پیدا کرده است، در مسافرت‌های مختلفی که مقامات ما دارند و در همین سفر اخیر آقای رئیس‌جمهور به قزاقستان و تاجیکستان و ملاقات‌های سازنده‌ای که با روسای جمهور روسیه و کشورهای همجوار داشتند همگی حکایت از ارتقاء جایگاه ایران و اثرگذاری آن در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی است.

اثرگذاری ایران در منطقه از جمله عراق، سوریه و لبنان بسیار کارساز است

اثرگذاری ایران در منطقه از جمله عراق، سوریه و لبنان بسیار کارساز است و موضعگیری به حق و شجاعانه و در عین حال مدبرانه رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل در این امر تاثیر داشت.

فارس: طرح رئیس‌جمهور درباره جهان علیه تروریسم و خشونت را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

انصاری: این امر مایه افتخار ایران بود که سال گذشته که هنوز بحث داعش در جهان به این شکل  نبود رئیس‌جمهور طرح جهان علیه تروریسم و خشونت مطرح کردند گرچه قدرت‌های جهانی گوش نکردند اما تمام کشورهای جهان به حقانیت دیدگاه جمهوری اسلامی ایران و پیش بینی درست رئیس‌جمهور واقف شدند و امروز قصد دارند که پیمان‌های مبارزه با داعش را تشکیل دهند حالا نمی‌دانم چه قدر راست می‌گویند ولی بالاخره حقانیت ایران و تدبیر ایران جای خودش را باز کرده است.

نکته دیگری که در عملکرد یکساله گذشته دولت حائز اهمیت است تاکید رئیس‌جمهور بر قانون و رعایت سیاست‌های کلی نظام و حرمت نهادن به عالی ترین مقام معنوی و رسمی کشور یعنی رهبری بوده است.

تأکید روحانی بر سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری

انصاری: رئیس‌جمهور سعی کرد سیاست‌های کلی ابلاغی رهبری را جدی بگیرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به محض ابلاغ در دستور قرار گرفت معاون اول رئیس‌جمهور مسئول پیگیری اجرای آنها شد برنامه زمان بندی برای تمام دستگاه‌ها برای اجرای این سیاست‌ها طراحی شده است در حالی که در گذشته بعضی از این سیاست‌ها سالیان سال جدی گرفته نشده است.

من در مجموع فکر می‌کنم که دولت در عرصه سیاست داخلی سیاست خارجی، مدیریت اقتصادی مدیریت مالی و در عرصه فرهنگی و تعامل بین قوا، ارتباط وسیع با علما، با مراجع و حوزه‌ها که به شدت آسیب دیده بود بسیار موفق عمل کرده است و اینها از دستاوردهای بزرگ دولت در یک سال گذشته بوده است.

نمره مطلوب و خوبی را به دولت می‌دهم

من نمره مطلوب  و خوبی را به دولت می‌دهم ولی با اذعان به اینکه موانع زیاد و اشکالات و انتقاداتی هم هست ان شالله به لطف خداوند و حمایت مردم و هدایت رهبری معظم انقلاب و نقد سازنده و همکاری رسانه‌های کشور این حرکت هر روز با نقص کمتر و با سرعت بهتر و مطمئن‌تر و بیشتر به سمت جلو حرکت می‌کند.

فارس: چند مجمع استانی تا کنون با رئیس‌جمهور دیدار کرده‌اند؟

23 مجمع استانی با رئیس‌جمهور دیدار کرده‌اند

انصاری: طراحی نشست‌های هدفمند با دستور کار روشن از ابتکارات این دولت و معاونت امور مجلس رئیس‌جمهوری بوده من یادم نمی‌آید در ادوار گذشته جلسه‌های منظم مجامع استانی با رئیس‌جمهور بوده باشد در حالی که تا به حال 23 مجمع استانی با آقای رئیس‌جمهور جلسه داشتند جلسه‌های طولانی که تک تک نمایندگان آمدند دیدگاه ملی و استانی و منطقه‌ای شهرستانی را گفتند و آقای رئیس‌جمهور دیدگاه‌های خودش را بیان کرد.

جلسات متعدد نمایندگان با جهانگیری

جلسه‌های متعددی نمایندگان با معاون اول داشتند و جلسه‌های متعددی را با فراکسیون‌های درون مجلس داشتیم همچنین تنظیم کردم که هر هفته یکی از وزرا و یا معاونین رئیس جمهور در جلسه فراکسیون رهروان حضور پیدا می‌کنند حرف نمایندگان را می‌شنوند صحبت‌هایشان را مطرح می‌کنند جلسات دو جانبه و چند جانبه بین وزرا و کمیسیون‌های تخصصی بین وزرا و مجامع استانی برقرار بوده است.

نوبخت با همه مجامع استانی جلسات اختصاصی داشت

آقای نوبخت با همه مجامع استانی جلسه‌های اختصاصی خودشان را داشتند حرف‌هایشان را شنیدند در تنظیم بودجه در تخصیص اعتبارات حضور منظم خود بنده در مجلس هفته‌ای دو روز حضور دارم.

من براساس تجربه 4 دوره‌ای که در مجلس بودم عرض می‌کنم این سطح از ارتباط و با این حجم از تعامل بین دولت و مجلس کم‌سابقه است البته معنای آن نبود نقص در کار نیست.

مجلس هم چه نمایندگان محترم و چه هیأت رئیسه و شخص آقای  لاریجانی همراهی کردند در بحث کابینه در تصویب لایحه بودجه تصویب لوایحی که ما دادیم تعامل خوبی برقرار است یک مقدار در سوالات یا استیضاح اخیر برخی از لحن‌های تند و گزنده‌ای که احیاناً انگشت شماری ممکن است از نمایندگان در نطق‌ها یا در تذکرات داشته باشند.

فارس: آقای انصاری به نظر شما فرق انتخابات سال 92 و 88 چه بود؟

انصاری: برنگردیم به انتخابات.

فارس:بالاخره باید برگشت و در این باره سخن گفت.

انصاری: حالا ان‌شالله موضوع را در یک فرصت مفصل‌تری صحبت می‌کنیم.

فارس: جنابعالی همیشه در گفت‌وگوهایتان گفته بودید که چه اصلاحات و چه اصولگرایان باید رویه اعتدال رو داشته باشند یعنی معتدل باشند و تندروی‌ها در جریان اصلاحات ضربه به خود این جریان وارد می‌کند نمونه‌اش را هم گفته بودید که مجلس ششم است این تندروی‌ها رو چه طور ارزیابی می‌کنید؟

انصاری: خوشبختانه امروز دولتی میدان‌دار هست که شعار اعتدال رو سرلوحه خودش قرار داده و ما پایبند به این شعار هستیم، بله تندروی و کندروی هر دو مضر است و با آموزه‌های دینی ما سازگار نیست.

امیرالمومنین (ع) در وصف متقین می‌فرماید ملبسهم الاقتصاد -یعنی روش و منش متقین -میانه روی و اعتدال است؛ اقتصاد در اینجا معنای اقتصاد اصطلاحی نیست یعنی میانه روی و اعتدال لباس زندگی و خط مشی متقین است، به هر حال من خودم سعی کردم اعتدال را رعایت کنم.

در حال حاضر برخی تندروی‌ها وجود دارد

من الان احساس می‌کنم که برخی تندروی‌ها هست هم در مجلس هست و هم در عرصه سیاسی و رسانه‌ای که از مدار اعتدال خارج می‌شوند و از مدار انصاف خارج می‌شوند در نقد کردن که گاهی مرزهای نقد به تخریب و چوب لای چرخ گذاشتن می‌رسد که این‌ها‌‌ همان تندرویی‌هایی است که به نظرم ضربه می‌زند.

توصیه انصاری به تندروی‌ها در جریانات اصلاح‌طلب و اصولگرا

آسیب‌شناسی جریانات سیاسی کشور چه اصلاح‌طلب چه اصولگرا بعد از انقلاب نشان می‌دهد که هر‌گاه درون این جریانات سیاسی تندرویی و افراطی انجام شده ابتدا به خود آن جریان آسیب زده طبعاً آسیب‌هایی هم به کشور داشته ما نمونه‌های زیادی از تندرویی در دو جریان سیاسی در کشور داشتیم الان هم ممکن است باز رسوباتی از افراط‌گری وجود داشته باشد ولی خوشبختانه جریان غالب چه در جریان اصولگرای کشور چه در جریان اصلاح‌طلب کشور با تکیه بر تجربه‌های تلخ گذشته اعتدال است.

بذر شیطانی تفرقه و افراط میوه تلخ داعش را به ارمغان آورده است

فارس: توصیه شما در این خصوص چیست؟

انصاری: ما اگر نگاهی به اطرافمان بیندازیم به عراق و سوریه می‌بینیم که بذر شیطانی تفرقه و افراط میوه تلخ داعش و خشونت و آدم کشی و ویرانی را به ارمغان آورده است.

آن روزی که جریانات تکفیری شروع کردند از طریق برخی از این آخوندهای درباری و افراد متحجر خشک مغز در بعضی از حوزه‌های علمیه و مدارس برخی کشورهای همجوار آموزش‌های افراطی دادن با برداشت نادرست از احکام جهاد، قرآن بدون دیدن جنبه رحمانی اسلام و بذرهای نامطلوبی را پاشیدند جمهوری اسلامی ایران بار‌ها هشدار داد.

حضرت امام(ره) از اول بار‌ها خطر متحجرین خشک مغز را هشدار می‌دادند مقام معظم رهبری بار‌ها فرمودند و حتی جمهوری اسلامی ایران با تاسیس نهادهایی مثل مجمع تقریب بین مذاهب و کنفرانس‌های وحدتی که هر سال در ایران یا مراسم حج برگزار شد از جمله اقداماتی است که از زمان حیات حضرت امام(ره) تا الان انجام داده برای جلوگیری از افراط‌گری وحدت بین شیعه و سنی پرهیز دادن افراد افراطی شیعه و سنی از تندروی‌های اعتقادی، مذهبی و کلامی برای همین بود که جهان اسلام به این نقطه نرسد که متاسفانه رسیده.

امروز افراد تندرو و افراطی عمله بی‌مزد و  مواجب آمریکا و اسرائیل شده‌اند

امروز افراد تندرو و افراطی عمله بی‌مزد و مواجب آمریکا و اسرائیل شدند آنها بیرون نشستند مسلمان‌ها به دست مسلمین کشته می‌شوند متاسفانه با فریاد الله‌اکبر مقدس‌ترین واژه این عالم کثیف‌ترین و شنیع‌ترین صحنه‌ها خلق می‌شود و بعد از سر افراد را می‌برند و شکم افراد را پاره می‌کنند و بعد تکبیر می‌گویند ما واقعا تکلیفمان این است که درس بگیریم از ان چه که اتفاق افتاده برادر کشی که در کشورهای همجوار ما ایجاد شده.

انتقاد سازنده را به رسمیت بشناسیم

در داخل کشور با مظاهر افراط‌گری چه در حوزه اندیشه و نظر و چه در حوزه عمل مقابله کنیم اندیشه‌های تندروانه را کنار بگذاریم جامعیت اسلام، رحمانیت اسلام را مدنظر قرار بدهیم در عرصه عمل هم تمرین کنیم با هم زندگی درستی داشته باشیم حقوق همدیگر را به رسمیت بشناسیم انتقاد سازنده را به رسمیت بشناسیم و از اختلافات بیهوده پرهیز کنیم این راه حل قضیه است.

فارس: آقای انصاری اینکه گفته می‌شود هیأت رئیسه باید مدیریت کند، در مجلس ششم خیلی از چهره‌های شاخص اصلاحات خلاف این نظر را داشتند و می‌گفتند هیأت رئیسه نقش اعمال قانون را دارد و اصلا نمی‌تواند مدیریت کند؟

انصاری: اختیارات که در آیین نامه داخلی مجلس برای هیأت رئیسه پیش بینی شده اختیارات زیادی است و مدیریت قوه مقننه از طریق هیأت رئیسه اعمال می‌شود، چه اختیارات جمعی هیأت رئیسه چه اختیارات اعضای هیأت رئیسه به خصوص رئیس مجلس اختیارات خوبی است.

فارس: این نگاه را قبول دارید که باید مدیریت کنند یا باید تنظیم کننده باشد؟ زمانی می‌گویند رئیس مجلس سخنگوی مجلس است.

حجت‌الاسلام انصاری: اینکه حرف نادرستی است، هیات رئیسه مجلس باید بر اساس قانون امور قوه مقننه و روابط با سایر قوا را تدبیر نمایند.

تا قبل از تعطیلات تابستان حدود 930 سوال از سوی نمایندگان به هیأت رئیسه داده شده است

تا قبل از تعطیلات تابستان حدود 930 سوال از سوی نمایندگان  به هیأت رئیسه داده شده است و اگر هیات رئیسه مثلا تدبیر نکند نمایندگان باید هر روز هفته جلسه علنی بگذارند و تمام جلسات سوال باشد لذا هیأت رئیسه تدبیر کردند یکی از اعضا را مامور کردند جلسه با سوال کننده‌ها تشکیل دهند با وزرا صحبت می‌کنند بسیاری از سوالات تمام می‌شود استیضاح‌ها ممکن است در بدو شکل گیری با تشکیل جلسه و مذاکره حل شود و وقت مجلس و وقت مجلس و دولت و ملت بی جهت گرفته نشود.

بله اگر تمام مسیرهای قانونی طی شد سوال استیضاحی تقدیم شده و هیأت رئیسه اعلام می‌کنند کما اینکه در قضیه آقای فرجی دانا این کار صورت گرفت و با تاخیر و توافق خود دوستان بود.

فارس: برخی نمایندگان می گفتند خلاف آیین‌نامه است، آیا بود؟

انصاری: خلاف آیین‌نامه که نبود چون با توافق خود استیضاح کنندگان جلسه قرار شد باشد، یک ماه هم جلسه گذاشتند همین طور که دولت تلاش می‌کند که تعامل کند با اینکه می‌تواند مثلا بگوید 70 درصد سوالات چون منطبق با آیین نامه نیست از وظایف وزرا نیست و وزرا می‌توانند به مجلس نروند برای پاسخگویی ولی دولت هرگز این کار را نکرد.

بسیاری از سوالات طبق شاخص قانون اساسی از وظایف وزرا نیست

بنده به عنوان تنظیم کننده روابط دولت و مجلس در سطح معاون پارلمانی عرض می‌کنم بسیاری از سوالات اگر با شاخص قانون اساسی و آیین‌نامه مجلس ملاحظه شوند چون از وظایف وزرا نیستند وزیر می‌تواند نامه به مجلس بنویسد و بگوید چون از وظایف من نیست نمی آیم ولی هیچ یک از وزرا چنین کاری را نمی‌کنند حضور پیدا می‌کنند جواب می‌دهند.

مثلاً سوال از آقای نعمت‌زاده و سوال از آقای طیب‌نیا دقیقا مصداق این موضوع بود ولی آقایان رفتند پاسخ دادند حتی به اصطلاح  کارت زرد هم گرفتند.

همین‌طور که دولت با سعه صدر تلاش می‌کند که روابط با پافشاری به مرزهای خشک قانونی به اصطکاک نینجامد در طرف مقابل هم مجلس و هیأت رئیسه مجلس می‌تواند تدبیر کند که کار قوا پیش برود و مجلس و دولت متهم به ناکارآمدی و حاشیه‌پردازی نشوند، لذا تدبیر هیات رئیسه مجلس در این خصوص را باید ارج نهاد.

برخی خبر‌ها حاکی از اینکه آقای فروزنده برگردد هیأت دولت این رو تایید می‌کنید؟

انصاری: من چیزی نشنیدم.

 

برقراری رابطه خوب میان دولت و قوه قضائیه

فارس: ارزیابی شما از روابط میان دولت با قوه قضائیه و مجلس با توجه به مشکلاتی که در دولت دهم میان قوه قضاییه و دولت در ارسال لوایح قضایی وجود داشت، چیست؟

انصاری: یکی از دستاوردهای دولت جدید و مدیریت آقای روحانی ایجاد آرامش و ثبات در روابط قوا بوده است.

مستحضرید که اینگونه روابط در دولت قبل آسیب دیده بود و به خصوص میان دولت و مجلس و حتی دولت و قوه قضاییه روابط خوبی حاکم نبود.

ما تعداد زیادی قانون داشتیم که بعد از تصویب مجلس و تأیید آن در شورای نگهبان در دولت بایگانی شده بود که ناگزیر رئیس مجلس شورای اسلامی آنها را ابلاغ کرد.

به این تعداد قوانین لوایحی را هم اضافه کنید که از قوه قضاییه به دولت رفته بود اما از دولت به مجلس ارسال نشده بود و آنها نیز بایگانی شده بودند.

همین اتفاق باعث شد تا نمایندگان مجلس طرحی را در مجلس مطرح کردند مبنی بر اینکه اگر ارسال لوایح قضایی از دولت به مجلس بیش از سه ماه تأخیر افتد سه ماه دیگر به رئیس جمهور مهلت داده شود و پس از آن خود رئیس قوه بتواند به طور مستقیم لوایح را به مجلس بفرستد.در دولت جدید تلاش شده تا روابط میان قوا حسنه باشد و تعاملات قانونی به درستی انجام شود.

لایحه جامع وکالت تصویب و تقدیم مجلس شده است

فارس: ارزیابی شما از لایحه جامع وکالت نیز که از قوه قضاییه به دولت رفته است، چیست؟

انصاری: بعد از تشکیل دولت بررسی این لایحه در دستور کار کمیسیون لوایح قرار گرفت که هفته گذشته این لایحه از تصویب نهایی گذشت و تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; : از وقتی که در اختیار ما قرار دادید متشکریم.

چکیده این گفت‌وگو را اینجا مطالعه کنید.

محورهای مهم این گفت‌وگو را اینجا مطالعه کنید.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار