امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۱۱:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121775
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 87
مهدی هوشمندنژاد امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کاشان اظهار کرد: وجود 70 هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور، با 22 هکتار بافت تاریخی شناسایی ...

مهدی هوشمندنژاد امروز در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در کاشان اظهار کرد: وجود 70 هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور، با 22 هکتار بافت تاریخی شناسایی شده، بیانگر گستردگی کار در این حوزه است.

وی تصریح کرد: شهر کاشان با 772 هکتار بافت فرسوده شناسایی شده که 483 هکتار آن را بافت تاریخی شامل می‌شود، از نظر وسعت بافت تاریخی و فرسوده در کنار بسیاری از استان‌ها قرار گرفته است.

شهردار بافت تاریخی کاشان افزود: جدا بودن بافت تاریخی و فرسوده در فعالیت‌های عمرانی و مکانیزم‌های کاری مشکلی را به وجود نمی‌آورد، ولی زمانی که بافت تاریخی و فرسوده با یکدیگر منطبق می‌شوند، از سویی با ضوابط نوسازی شهری و شهرداری و از سویی هم با ضوابط قانونی میراث فرهنگی روبرو می‌شویم.

وی با اشاره به ویژگی‌های بافت فرسوده از قبیل ریزدانگی، عرض کم معابر و قدمت و عمر ساختمان‌ها خاطرنشان کرد: محدوده بافت فرسوده کاشان نیازمند تجدیدنظر و به روزرسانی است.

هوشمندنژاد از اختصاص اعتبار بالغ بر 80 میلیارد ریال به بافت تاریخی کاشان در سال جاری خبر داد و بیان داشت: با موافقت شهردار کاشان و نگاه ویژه به احیای گذرها و معابر تاریخی و مواریث فرهنگی و مذهبی دیار نخستین‌های جهان با مشکل بودجه روبرو نشده‌ایم که جای بسی تقدیر دارد.

به گفته وی بهسازی معابر و بهبود نمای بصری معابر و تعریف محورهای تاریخی گردشگری در کاشان و بهسازی و مقاوم‌سازی برخی آثار تاریخی کاشان به دنبال گسترش صنعت توریسم در شهرستان به عنوان یک صنعت درآمدزا و ارزآور هستیم.

شهرستان کاشان با قدمتی بالغ بر 7 هزار و 500 سال به دلیل وجود یکی از نخستین تمدنگاه‌های بشری، نخستین مرکز تولید سفال و ابداع چرخ سفال، نخستین مرکز ذوب فلزات در جهان، نخستین شهر تولیدکننده منسوجات نساجی در جهان، نخستین شهر تولیدکننده کاشی زرین‌فام و نخستین سرزمینی که معبدگاه یا "زیگورات" داشته و خدایی بنام کاشورا را عبادت می‌کرده‌اند به دیار نخستین های جهان مشهور شده است.

انتهای پیام/2406/ب30

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها