امروز : پنجشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 17
۰۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121792
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
  به گزارش خبرنگار جامعه فارس، هفتمین نشست معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاوران و مدیران امور بانوان در دستگاه‌های اجرایی با حضور محمد ...

  به گزارش خبرنگار جامعه فارس، هفتمین نشست معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با مشاوران و مدیران امور بانوان در دستگاه‌های اجرایی با حضور محمد گودرزی وزیر ورزش و جوانان در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد.

در این نشست شبنم رحمتی مشاور امور بین‌الملل معاونت امور زنان ریاست جمهوری به لزوم توجه ویژه به ورزش دختران اشاره کرد و گفت: دختران ما باید در آینده نقش مادری را ایفا کنند و سالن‌های ورزشی می‌توانند مانند یک کارگاه زندگی برای آنها باشد که چگونه در هنگام شکست با آن کنار بیایند و در هنگام موفقیت و پیروزی مغرور نشوند. سالن‌های ورزشی می‌تواند خودباوری و عزت نفس را در زنان جامعه تقویت کند.

وی ادامه داد: بحث فرهنگ‌سازی در این زمینه بسیار موثر است اما علیرغم دستاوردهای زیاد زنان در حوزه ورزشی وقتی گزارشی خواسته می‌شود گزارش‌هایی به ما داده می‌شود که به هیچ وجه کافی نیست.

رحمتی افزود: ما هم‌اکنون در حال تدوین کتابچه دستاوردهای زنان هستیم و برای تضمین این کتابچه به گزارش‌های جامعی از موفقیت‌های زنان نیاز داریم.

مشاور امور بین‌الملل معاونت امور زنان ریاست جمهوری گفت: بحث اسیدپاشی و بحث اعدام ریحانه جباری در مصاحبه‌های بین‌المللی مدام از ما سوال پرسیده می‌شود و ما در مقابل این اقدامات باید پیشرفت‌ها و آخرین وضعیت زنان کشورمان را نیز ارائه دهیم و به همین منظور نیازمند گزارش‌های جامعی از تمام سازمان‌ها هستیم.

وی همچنین به پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری بین تهران و باکو اشاره کرد و گفت: این پیش‌نویس با هدف افزایش همکاری‌های دو جانبه نهایی شده است و منتظر هستیم که در دیداری که رئیس جمهور از آذربایجان خواهد داشت این تفاهم‌نامه به امضای طرفین برسد.

رحمتی ادامه داد: فقرزدایی، افزایش مشارکت زنان در سطوح تصمیم‌گیری و فراهم‌سازی فرصت‌های برابر و همچنین رفع هرگونه اشکال تبعیض از جمله مبارزه با خشونت علیه زنان از اهداف این سند است.

* بودجه محدود معاونت امور زنان پاسخگوی مشکلات و مسائل حوزه زنان نیست/ بررسی بیمه زنان خانه‌دار در اولین جلسه ستاد ملی زن و خانواده

در ادامه این نشست، سوسن باستانی معاون امور راهبردی معاونت امور زنان ریاست جمهوری به فراهم آوردن مقدمات تشکیل ستاد ملی زن و خانواده و گفت: تشکیل این ستاد 21 شهریور سال 90 ابلاغ شده است و 20 عضو دارد که ریاست آن را رئیس جمهور بر عهده دارد.

وی ادامه داد: وظایف ستاد ملی زن و خانواده در 5 محور قابل احصاء است که تنظیم سیاست‌های اجرایی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مصوبات مجلس از وظایف این ستاد است.

معاون امور راهبردی معاونت امور زنان ریاست جمهوری افزود: مصوبات ستاد ملی زن و خانواده طبق مجوز هیأت وزیران لازم‌الاجرا است و کلیه دستگاه‌ها موظف هستند مصوبات آن را اجرا کنند.

باستانی تصریح کرد: در دولت یازدهم، تشکیل جلسات این ستاد به دلیل تصویب چارت معاونت به تاخیر افتاد اما خوشبختانه هم‌اکنون جایگاه ستاد ملی زن و خانواده در چارت معاونت امور زنان ابقاء شده است.

وی خاطرنشان کرد: پرونده گذشته ستاد ملی زن و خانواده بررسی شده است و تا انتهای دولت دهم 7 جلسه برگزار شده بود که از جمله مصوبات آن، کلیات طرح بیمه زنان خانه‌دار، افزایش مرخصی زایمان و اجرای طرح ملی آموزش خانواده بوده است.

معاون امور راهبردی معاونت امور زنان ریاست جمهوری گفت: مقدمات تشکیل این جلسه در حال آماده شدن است و یکی از موضوعاتی که قرار است به آن پرداخته شود طرح بیمه زنان خانه‌دار است.

باستانی افزود: دستور دوم که قرار است در این جلسه به آن پرداخته شود ساختار و جایگاه مشاوران امور بانوان در دستگاه‌هاست.

وی افزود: مسئله‌ دیگری که باید به آن توجه کرد بودجه بخش زنان و خانواده در سال 94 است چرا که بودجه معاونت امور زنان با محدودیت‌هایی که دارد به هیچ وجه نمی‌تواند پاسخگوی مسائل و مشکلات حوزه زنان باشد و ما از وزارتخانه‌های مختلف خواسته‌ایم براساس ماموریت‌های اصلی خود و با در نظر گرفتن جامعه مخاطب، حتماً بودجه‌ای را در بودجه پیشنهادی سال آینده به امور زنان اختصاص دهند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت قابل توجهی از جمعیت کشور را جوانان تشکیل می‌دهند امیدوار هستیم جوانان نیز در بودجه سال آینده لحاظ شوند.

باستانی همچنین به بسته اشتغال پایدار زنان اشاره کرد و گفت: تدوین این بسته نهایی شده است، آن را برای متخصصان در وزارت کار ارسال کرده‌ایم و منتظر هستیم نظرات آنها را دریافت کنیم و نسخه نهایی را برای تمام وزارتخانه‌های مرتبط با موضوع اشتغال زنان ارسال خواهیم کرد.

* سرانه ورزش زنان در کشور به لحاظ متراژ شاید کمتر از 10 سانتیمتر باشد

در ادامه این نشست فرهمندپور مدیر کل امور بانوان وزارت کشور به توجه ویژه به ورزش زنان اشاره کرد و گفت: بیش از 90 درصد آنچه که به حوزه عملکرد وزارت ورزش و جوانان مرتبط است با فعالیت‌ها و اقدامات وزارت کشور همپوشانی دارد چرا که موضوعاتی مانند اشتغال و هویت در وزارت کشور نیز مورد توجه ویژه است.

وی ادامه داد: باید فرصتی فراهم شود تا وزارت ورزش و جوانان و وزارت کشور در حوزه ورزش زنان تفاهم‌نامه ای را با هم امضاء کنند چرا که نباید در بحث ورزش به دنبال برابری امکانات میان زنان و مردان باشیم بلکه ما مدعی هستیم باید بیش از حد برابری به خانم‌ها امکانات داده شود.

وی افزود: بهتر است مشخص شود از سرانه ورزشی هر کدام از استان‌ها مانند تهران یا البرز چه میزان به ورزش بانوان اختصاص دارد، به عنوان مثال در استان قزوین در طی دولت‌های گذشته 10 ورزشگاه برای خانم‌ها ساخته شده بود اما هم‌اکنون هرکدام از این ورزشگاه‌ها به مزایده گذاشته می‌شود و از زنان گرفته می‌شود.

فرهمندپور خاطرنشان کرد: وزیر ورزش و جوانان سرانه ورزش در تهران را به لحاظ متراژ 33 سانتیمتر اعلام کرد و اگر بخواهیم سهم زنان را از این مقدار مشخص کنیم شاید حتی به 10 سانتیمتر نیز نرسد بنابراین لازم است ورزش‌های همگانی زنان مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد و به افزایش ان سرانه در حوزه زنان توجه ویژه‌ای شود.

* تصویب کاهش ساعت کاری مردان دارای همسران معلول در کمیسیون اجتماعی دولت

در پایان این نشست شهیندخت مولاوردی مباحث مطرح شده در این نشست را جمع بندی کرد و گفت: پروژه خانواده سالم هم‌اکنون در حال انجام است و کارگروهی که به این منظور تشکیل شده است برای بررسی وضعیت زنان و خانواده به فنلاند سفر کرده‌اند چرا که این کشور بیشترین تسهیلات را برای زنان در نظر گرفته است.

وی ادامه داد: برای تکمیل این پروژه منابع و عملکردهای گذشته را مرور کردیم و امیدوار هستیم بتوانیم از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنیم و از تمام وزارتخانه‌ها نیز خواسته شده است برنامه‌های خود را برای پروژه خانواده سالم ارائه دهند.

وی افزود: نشست منطقه‌ای معاونت امور زنان به اواخر آبان‌ماه موکول شده است و هدف ما از برگزاری این نشست‌های تخصصی شبکه‌سازی و گسترش همکاری‌های شبکه‌ای بین دستگاه‌های دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد است و این نشست در مشهد برگزار خواهد شد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: شورایی در معاونت نظارت و راهبردی ریاست جمهوری با عنوان فرهنگ، هنر، ورزش، جوانان و خانواده تشکیل شده است اما در این شورا نامی از زنان آورده نشده بود که ما سریعاً درخصوص اصلاح این موضوع اقدام کردیم و براساس آخرین پیگیری‌های ما امروز مطرح شد که این موضوع اصلاح شده است.

مولاوردی همچنین در خصوص سیاست‌های کلی حوزه زنان و خانواده گفت: این سیاست‌ها به بیت مقام معظم رهبری تقدیم شده است و همچنین پیش‌نویس سیاست‌های اجتماعی را در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح کرده‌ایم و منتظر هستیم تا آنجا نیز این سیاست‌ها به تصویب برسد. در این سیاست‌ها به موضوع کاهش ساعت کاری زنانی که دارای همسران معلول هستند نیز اشاره شده است و بنده در کمیسیون اجتماعی دولت مطرح کردم تا مردانی که همسران معلول یا مردانی فاقد همسری که دارای فرزند معلول هستند نیز بتوانند ساعت کاری خود را کاهش دهند که این موضوع در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسید و امیدوار هستیم در هیأت دولت نیز به تصویب برسد.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار