امروز : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 24
۲۱:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 121800
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
به گزارش فارس؛ در جلسه کمیته عمران که با حضور رحمت الله حافظی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست و جمعی از ...

به گزارش فارس؛ در جلسه کمیته عمران که با حضور رحمت الله حافظی رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری، محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست و جمعی از مسئولان شهرداری برگزار شد، موضوع اجرای طرح جامع مدیریت آب های سطحی مورد بحث قرار گرفت.

ایجاد سازمانی در فرادست طرح جامع یکی از مواردی بود که در این جلسه به تصویب رسید. تامین ایمنی و آسایش شهروندان در برابر سیلاب های احتمالی، استفاده از روان آب های شهری به عنوان منبع تامین نیازهای آبی، حفظ و ارتقای کیفیت محیط زیست و همچنین زیباسازی شهر از جمله اهدافی است که در طرح جامع مدیریت آب های سطحی مطرح شده است.

در این جلسه اقبال شاکری با بیان اینکه منابع آبی ما رو به نقصان است، گفت: منطقه جغرافیایی ما جز مناطق گرم و خشک است و کمبود نزولات جوی در چند سال اخیر نیز سبب شده معضل کم آبی تشدید شود.

وی ادامه داد: تا کنون منابع آبی ما از سیستم تصفیه آب سدها و چاه‌های اطراف تهران تامین می شده که پر واضح است این منابع محدود هستند.

شاکری افزود: این در حالی است که ما کمتر به منابع آبی دیگر از جمله آب های سطحی، قنوات و آب های حاصل از سیلاب ها توجه کرده ایم؛ حال آنکه منبع جدید آبی حاصل از پساب تصفیه خانه‌های فاضلاب نیز می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

رییس کمیته عمران اضافه کرد: در سال 1390 طرح جامع مدیریت آبهای سطحی تصویب شد، اما از آن زمان تا به امروز این طرح به رغم زحمات فراوانی که در حوزه مطالعاتی در آن انجام گرفته، حالت اجرایی و عملیاتی به خود نگرفته و تلاش ما در مجموعه مدیریت شهری این است که این طرح را عملیاتی کنیم.

شاکری انجام اقدامات سنتی و کم بازده در سطوح مناطق و عدم رعایت اصول و مبانی طرح جامع را بزرگترین مانع در جهت عملیاتی ساختن این طرح دانست و تصریح کرد: یکی از اصول این طرح این است که منابع آبی از مرزهای منطقه خارج نشوند و هر منطقه آب های سطحی و زیر سطحی خود را بازچرخانی کند و برای آبیاری فضای سبز و در آینده برای مصارف شرب استفاده کند.

وی خاطر نشان کرد: قنوات و شبکه‌های آب راه های زیر سطحی دیگر منابع مهم آبی هستند که متاسفانه در طی سالیان به فراموشی سپرده شده اند. امروزه با یک بارندگی شدید شاهد آن هستیم که آب گرفتگی‌های شدیدی در سطح شهر به وجود می آید که این امر حاکی از آن است که شبکه های آب های زیر سطحی به هم وصل نیستند و یا نیاز مبرم به لایروبی دارند، این در حالی است که باید از سرریز فاضلاب های صنعتی و خانگی به این منابع هر چه سریعتر جلوگیری شود.

رییس کمیته عمران شورا تاکید کرد: باید هر چه زودتر نقشه ی شبکه آب های سطحی و زیر سطحی تهیه شود و همانگونه که مردم امروزه با شبکه بزرگراهی آشنا هستند، با این شبکه ها نیز آشنا شوند. بسیاری از این شبکه‌ها شناسایی نشده و نیاز به نقشه برداری دارند.

این عضو شورا ادامه داد: در حوزه مدیریت شهری دو معاونت خدمات شهری و فنی عمرانی به طور مستقیم با این موضوع سر و کار دارند، همچنان که خدمات شهری در لایروبی و بهبود کانال های موجود وظیفه دارد و معاونت فنی عمرانی در احداث و بازسازی آنها.

وی گفت: معاونت خدمات شهری به آب خام نیاز دارد و سازمان مدیریت آبهای سطحی این منابع آبی را در اختیار دارد، از این رو باید توجه ویژه به طرح جامع مدیریت آبهای سطحی داشته باشیم.

شاکری افزود: در اجرایی شدن طرح جامع نیازمند سازمانی در فرادست هستیم و ایجاد این سازمان نیز یکی از اقدامات زیر بنایی برای اجرایی شدن طرح جامع است.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل گفت: اجرای این طرح نیاز مبرم به هماهنگی و یکپارچگی دستگاه های مختلف دولتی دارد که به طور مستقیم می توان گفت سازمان آب و فاضلاب و وزارت نیرو با این موضوع درگیر هستند.

وی ادامه داد: سازمان آب و فاضلاب باید در ایجاد فاضلاب های محلی و منطقه ای اقدام کند و از انتقال آن به مناطق دیگر جلوگیری کند. همچنین پساب تصفیه خانه ها در شهر تهران نیز مورد استفاده قرار گیرد.

رییس کمیته عمران اضافه کرد: وزارت نیرو نیز در حوزه آبخیزداری بالادست و مدیریت مسیر سیلاب ها که از رود دره ها می گذرد، اقدامات لازم را انجام دهد.

وی تاکید کرد: البته اقداماتی در حوزه مدیریت سیلاب ها از طریق ایجاد کانال های بتنی انجام شده، اما با اجرایی شدن طرح جامع باید سعی شود این آب ها در همان محل جذب شوند، نه آنکه انتقال داده شوند.

شاکری در ادامه از فرهنگ سازی درباره ریختن زباله در انهار انتقاد کرد و گفت: بسیاری هنوز بر این باور هستند که انهار یک محل مناسب برای دفع زباله است، در حالی که نمی دانند با این عمل چه خسارتی به محیط زیست و منابع آبی وارد می کنند. گرچه در برخی موارد شهرداری نیز به جای تخلیه زباله ها به انتقال آن اقدام می کند که این خود بحرانی بزرگ در مناطق پایین دست ایجاد می کند و باید از این اقدام جلوگیری شود. در طرح جامع آموزش شهروندان به عنوان یک اقدام زیر بنایی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

شاکری در پایان یاد آور شد: بازچرخانی آب های سطحی و استفاده محلی از آن، دو رویکرد مهم ما در طرح جامع خواهد بود که مصوبه مدیریت آب های سطحی است. با استفاده از این منابع آبی می‌توانیم نسبت به حل بحران کم آبی خوشبین باشیم، چرا که این منابع آبی کم هزینه هستند؛ به شرط آنکه از آلوده شدن آن بپرهیزیم.
انتهای پیام/ 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار